Simptomat përdhes, shkaqet, trajtim
Cerme - një formë e artritit periodike akute e shkaktuar nga çrregullime metabolike në trup.
Meshkujt mbi moshën 40 vjeç vuajnë nga artriti podager rreth 10-20 herë më shpesh se femrat, dhe femrat sëmuren, zakonisht pas menopauzës. Sipas statistikave, për çdo mijë qytetarët të kenë një rast të përdhes.
Hipokrati parë përshkroi simptomat e përdhes dhe se ai i dha emrin e sëmundjes - përdhes (greqisht Podos -.. Këmba greke Agra - capture, fjalë për fjalë "këmbë në bllokuar"), për shkak të një dhimbje të mprehtë në këmbën e tij. Forma akute e sëmundjes zhvillohet me shpejtësi. Simptomet e përdhes: në mëngjes ose në mbrëmje, në të përbashkët prekur duket në rritje të shpejtë maloruhlyvist akute dhimbje, ënjtje dhe skuqje të lëkurës mbi përbashkët dhimbshme. Në mënyrë të ngjashme, të gjitha shenjat janë të shpejtë si ajo u shfaq (për orë të tëra, ndonjëherë - ditë).Çfarë ndodh dhe pse?

Në këtë sëmundje ka një ndryshim nga proceset metabolike të lidhura me formimin e acidit urinës dhe sekretim tij nga veshkat. Rritja e përqendrimit të urinës në gjak mund të shkaktohet nga faktorë gjenetike (mungesa e enzimë të nevojshme), dhe nganjëherë - ndikimi i mjedisit, por mbi të gjitha - kombinim i parë me të dytin. Në çdo rast, është depozitimi i microcrystals të kripërave të acidit urik (urate) në nyje (shkaktuar inflamacion dhe dhimbje) në lëkurë - formimin nyje podager - tophi dhe të veshkave - në formën e gurëve (gur).

Sëmundja zhvillohet, zakonisht në sfondin e overeating dhe abuzimi me alkoolin, e cila është arsyeja pse ajo është quajtur më parë "Zotëria hvoroboy" ose "sëmundje e aristokratike", si shumica e pacientëve që u përkasin njerëzve të siguruara. "Gabimet e metabolizmit" mund të shkaktohet duke marrë disa lloje të ilaçeve ose efektet toksike të disa substancave (plumbi, përdhes farmaceutike).

Diagnostics

Në mënyrë tipike, një mjek-rheumatologist diagnoza prania e të paktën gjashtë simptomat e përdhes dymbëdhjetë parashikuara, të tilla si - në rritje urinës në kimi të gjakut, gjë e shëmtuar të përbashkët (të përcaktuara gjatë inspektimit ose si rezultat i X-ray), ose lexime të përbashkëta fluide analizës (të marra në punctures dhimbshme të përbashkëta).


Përdhes Mjekimi


Recover si nga çdo artriti tjetër krejtësisht e pamundur. Ju mund të ndalojë sëmundjen, sidomos në qoftë se ju të zbuluar atë në fillim.
Një trajtim i plotë i drogës përdhes anti-inflamator, barnave që pengojnë formimin e acidit urik, stimulim urate sekretim rekomandohet si fizioterapi, ndonjëherë - kirurgji për të hequr depozitat e kripërave urinës në indet e buta. Paralel është trajtimin e sëmundjeve të lidhura me metabolike (aterosklerozës, diabetit).

Një pikë shumë e rëndësishme është trajtimi i problemeve të peshës, dhe pajtueshmërinë me dietë të plotë të ngurtë me përjashtim të mishit të kafshëve të rinj, birrë, verë, bishtajore, vezë, kërpudha, sardelet dhe shumë produkte të tjera të dietës së pacientit.

Parandalim

Në prani të një predispozicion gjenetik, ajo është e nevojshme për të përmbahet skemën e energjisë dietetike. Për të parandaluar rikthim është e rekomanduar për të ndjekur një dietë të veçantë për përdhes dhe të pini të paktën tre litra lëng në ditë.