Vezoret polycystic - trajtim, simptomat, shkaqet, dietë, kirurgji


Vezoret polycystic - një ndryshim në anatomi dhe funksionin e vezoreve në sfond të metabolizmit dëmtuar ovarian (steroidogenesis). Sëmundje vezoret polycystic Primar është shkaktuar gjenetikisht është formuar dhe fillimi i funksionit ovarian zakonisht ndodh në pubertet. Sëmundja e mesme polycystic ovarian nuk është i pavarur dhe është e përfaqësuar si një grup të simptomeve, kështu që quhet sindromi i polycystic vezore (PCOS). Policistike dytësor formuar pas një periudhe të funksionit normal menstrual.


Merrni fraza "sindromen policistike te vezoreve" nuk është krejtësisht e saktë, sepse vezoret polycystic Diagnoza vendosur në anatomike fillore dhe ndryshimet fiziologjike, dhe sindromi i polycystic vezore përfshin shkelje e mesme. Fraza të tilla si sindromi i polycystic vezore bashkon këto shtete së bashku dhe i jep kuptim të diagnozës formulimin.
Vezore - avull gonads femra. Konsistenca e dendur normal ovarian, sipërfaqe pak kodrinore, por në formë ajo i ngjan gropë kajsi. Vezore është e dendur (proteina) membrana dhe është shtresa subjekt cortical. Në shell e proteinave të follicles të shumta janë shkallë e pjekurisë (follicles prymordyalnыe) të ndryshme. Në gjëndër dhe maturohet vezë. Gjatë ovulacionit, që në mes të ciklit, breshëri formuar folikuli, veza shkon përtej vezore dhe gjëndër të shkatërruar me një trup të ashtuquajtur të verdhë, është në gjendje të fshehtë hormoneve progesterone. Dy - tre ditë para funksion tjetër menstruacioneve e korpus luteum është e përfunduar. Nëse korpus luteum shtatzënia fillon të intensivisht të zhvilluar dhe për të forcuar aktivitetin e saj hormonal, kështu që quhet "trupi verdhë e shtatzënisë." Pas 35-4 muajve të shtatzënisë korpus luteum-it do të pushojë funksionimin dhe kalon Baton formuar placentë. Pas njëzet javëve të para të shtatzënisë deri në progesterone leje prodhuar nga placenta.

Madhësive ovarian varet nga mosha, fazë të ciklit menstrual. E drejta vezore zakonisht më të mëdha dhe më të rënda të majtë. Të vezoreve janë normale gjatë inspektimit zakonisht në gjendje të prek gratë vetëm hollë.
Yayichnyku janë tri funksionet kryesore:
1. fertilitetit (gjeneruese) Funksioni siguron riprodhimin e vezëve ovarian aftë për fekondim.
2. zhvillim hormonet shkak ovarian dhe organe gjenitale formë fenotipit femërore ("femërore" pamjen).
3. hormonale funksion ovarian së bashku me një funksion të ngjashëm e gjëndrave endokrine integruar seamlessly në sistemin e përgjithshëm të rregullimit hormonal, e cila përcakton gjendjen e të gjithë trupit të femrës.

Vezore shëndetshme prodhon dy "femra" hormonet seksuale - estrogjenit dhe progesterone. I tërë procesi është i kontrolluar steroidogenesis në lyuteynyzyruyuschym vezore (LH) dhe stimulon folikulin (FSH) hormoneve, e cila prodhon hipofizë mëparshëm.
Së bashku me hormonet seksuale femërore vezoret prodhojnë sasi të vogla të androgens (hormoneve seksuale mashkullore). Numri i rëndësishëm i androgen prodhimit lëvore dhe ovarian androgens veshkave të mjaftueshme vetëm për formimin normal të shtatzënisë fetusi është mashkull.

Në zemër të polycystic ovarian mosfunksionimi hormonal është pasuar nga deformimit strukturore rezistente indeve ovarian dhe shterpësinë.

Shkaqet vezore polycystic


Vajzat me shenjat e para të polycystic lindur nga nënat me varfëri të kaluarën, abortit dhe anomalitë e tjera hormonale. Hormonale "krisje" trashëguar nga nëna dhe transformuar për vajzën polycystic ovarian. Shkaqe të tjera primare polycystic është zhvendosur për të infeksionit fëmijëri, veçanërisht shytave ("derr").

Sindromi polycystic vezore ndodh kundër një sfond të patologji të rënda endokrine, komplikacionet shtatzënisë normale dhe / ose lindjes, lëndime serioze të trurit, stresi dhe dehje.
Në pothuajse të gjitha (40-70%) gra vezore polycystic zhvillohet në trupin e ul ndjeshmërinë ndaj insulinës (insulinë rezistence) - hormon pankreatik që kontrollon nivelin e sheqerit në gjak. Si rezultat, hyn në gjak numër shumë të madh të insulinës në vezoret fillojnë të sintetizojnë sasi të tepërt të hormoneve mashkullore (androgens). Në sfondin e mosfunksionim të hormoneve në vezore ndryshimet e dëmshme që po ndodhin.

Nën ndikimin e tepërt androgens predhë e jashtme të trashet vezore. Aktualisht ajo pjekur follicles nuk mund të shkatërrohet për lirimin e vezë, në vend të kësaj ata u rritën dhe e mbushur me të lëngshme, që është konvertuar në cysts. Vezoret polycystic përmbajnë një numër të madh të cysts, duke rritur në madhësi.
Rritja nivelet e androgens mund të shkaktojnë jo vetëm prodhimin e tepërt të insulinës. Në peshë normale trupore dhe përmbajtjen normale fiziologjike insulinës në gjak mund të ndodhë mosfunksionim të hypothalamus - hipofizë - vezore. Në këtë rast, ulja e estrogjenit rrit prodhimin e hormonit të rritjes dhe rrit përqendrimin e androgens.

Vezoret polycystic mund të shkaktojë sëmundje endokrine (diabet, patologji veshkave), trashje, predispozitë trashëgimore.
Kështu, në bazë të hormonal polycystic ovarian gjithmonë gënjeshtër.

Simptomet e vezore polycystic


Simptomet e polycystic tepër të larmishme, shumica janë jo-specifike, siç mund të jetë i pranishëm në çdo shkelje DISGORMONAL. Ato mund të shfaqen me menstruacioneve parë apo disa vite pas një periudhe prej menstruacioneve normale.

Vlerësimi adekuat i të gjitha të marra klinike, laborator dhe të dhënat instrumentale ndihmon të bërë diagnozën e saktë.
Diagnoza e vezore polycystic të fillojë me një përmbledhje të përgjithshme të pacientit.
Shokët e shpeshta të vezoreve polycystic si shenja të jashtme të hyperandrogenism janë:
- Hypertrichosis - rrit rritjen e disa flokëve bazë në mjekër, thithat, nuk ka hips dhe qafës. Gjithmonë i shoqëruar nga një lezioni parësor i hyperandrogenism ovarian tregon.
- Hirsutism - rritja e flokëve në armëve, kofshët dhe fytyrë. Vihet re në lezione e gjëndra veshkave apo "hormonale" tumoreve.

- Vyrylyzm mashkull flokët trup model, physique mashkull, toni i ulët i zërit. Shoqërojë shkelje funksion gonadotropik hipofizës.
- Puçrra fytyre (fytyre) në fytyrë.
Pothuajse të gjithë pacientët me ovarian polycystic ndryshojnë mbipeshë (yndyrë më bark). Gratë me polycystic fizikun ndryshme fillore e duhur, zemrat e zhvilluara dhe hypertryhozom. Në pacientët me polycystic ndodh hipoplazise mesme të gjirit, legen të ngushtë, hirsutism.

Menstruacioneve me ovarian polycystic vjen në kohë (12-13 vjet). Përjashtim bën polycystic kundër sfondit të mosfunksionim të veshkave gjëndra. Natyra e funksionit menstrual varet nga forma dhe shkakton polycystic dorëzuar pakta (opsomenorrhea) ose të rralla (oligomenorrhea) menstruacionet, gjakderdhje aciklik mitrës ose amenorrhea.
Arsyeja më e zakonshme për të kërkuar këshilla mjekësore është infertilitetit primar ose sekondar, si pa trajtimin e duhur (jo gjithmonë efektiv) të vezore polycystic gjatë ovulacionit praktikisht e pamundur.

Gjatë ekzaminimit gjinekologjik përcaktohet vezoret zgjeruar dendur.
Diagnoza laboratorike e vezores polycystic përfshin kimi dhe e gjakut komplet, e glukozës në gjak dhe ndjeshmërinë e insulinës, e kolesterolit në gjak, studim profilin lipidet.
Rëndësia e rëndësishme diagnostike e përcaktimit të nivelit të hormoneve në gjak dhe marrëdhëniet e tyre. Ekzaminim hormonale kryhet duke marrë parasysh fazën e ciklit. Një kriter i rëndësishëm në diagnozën e vezores polycystic konsiderohet për të rritur raportin e LH dhe FSH se 2-25 (në një normë e 1 - 15). Kjo nuk është gjithmonë studim i thjeshtë i vetëm i statusit hormonal e pacientit të mjaftueshme për diagnozën, më shumë hulumtime është kryer në sfondin e testeve të veçanta hormonale (p.sh. testit me dexamethasone).

Ultrasonografia (US) është mjaft informativ për diagnozën e vezore polycystic. Ultratingull - Kriteret Polycystic vezore janë:
- Simetrike (bilaterale) një rritje të konsiderueshme në vezore.
- Sizes vezoret duhet të jenë të tilla që vëllimi i tyre ishte më shumë se 9 cm?.
- Rritjen e densitetit stromalnoy të vëllimit të 25%.
- Kapsulë e trashë (shenjë të saktë të hyperandrogenism).
- Në periferi janë të shumta follicles ovarian neovulyrovannыe (të paktën 10) me një diametër prej 8 - 10 mm
Diagnoza e vezore polycystic diagnostikuar vetëm në bazë të ultrazërit - shenja nuk mund të jetë i besueshëm pa manifestimeve përkatëse klinike. Kjo është veçanërisht e vërtetë në rastin e ekzaminimit të grave me cikle të rregullta ovulyatornыmy dhe mungesa e simptomave karakteristike. Kjo është e drejtë të flasim për "ultratinguj - shenja polycystic", që nënkupton mundësinë e sëmundjes në të ardhmen. Pas shqyrtimit të mëtejshëm nën këtë kategori të grave mund të instaloni mbikqyrjes.

Nivele të larta të insulinës në gjakun e pacientëve me vezore polycystic përfshin një kombinim të diabetit të tipit 2. Shkeljet sistematike në krye polycystic vezore për zhvillimin e hershëm të lezioneve vaskulare, të tilla si hipertension dhe arteriosklerozës.
Më alarmante të të gjitha është se pasojat e polycystic vezore hyperplasia endometrial (195%), në 25% të rasteve provokon zhvillimin e sëmundjeve malinje (adenokarcinoma). Nëse ka gjakderdhje apo hiperstroheniyi vazhdueshme në disa raste kanë laparoscopy diagnostike.

Vezoret polycystic dhe shtatzënia


Në gratë e reja Doktor interesuar në atë se si të merrni shtatzënë me vezore polycystic dhe si për të mbajtur një shtatëzani të tillë. Përgjigjet e këtyre pyetjeve nuk mund të jenë të përziera, dhe e vetmja e vërtetë.
Në shumicën e rasteve (85%) e infertilitetit në vezore polycystic është primar dhe mund të jetë i vetmi simptomë. Numri i shtatzënive spontane në polycystosis më pak se 3 - 5%, dhe probabiliteti i një përfundim të suksesshëm është i papërfillshëm.
Rezultati i mosfunksionim të hormoneve në vezore polycystic janë anovulation rezistente dhe infertilitetit. Një përjashtim është vezoret polycystic në sfond të lezioneve veshkave me zhvillimin e mëvonshëm të hyperandrogenism, kur ovulacionit dhe shtatzëni të mundshme. Megjithatë, situata të tilla janë aborti jashtëzakonisht të rralla dhe më në fund e parakohshme në fund.

Restaurimi i pjellorisë është një nga detyrat më të vështira të terapisë vezore polycystic. Zbatimi i saj të fillojë vetëm pas heqjes së çrregullimeve kryesore neuroendocrine dhe rivendosjen e ciklit normal të menstruacioneve.
Nëse masat Faza përgatitore përfunduar me sukses, të fillojë stimulim artificiale të ovulacionit. Për këtë qëllim, një Clomiphene hormonal drogës, ai e bën koha për të lënë vezë vezore dhe parandalon formimin e cysts. Gjatë pritjes mbajtur kontrollit Clomiphene hormonal dhe ekzaminimin me ultratinguj - kontrollit.


Nëse Clomiphene pritja nuk ka dëshiruar rezultat, mjeku juaj mund të ndryshojë trajtim regjim. Zakonisht medikament është zgjedhur nga grupi i gonadotrophins përmbajnë LH dhe FSH.
Për fat të keq, edhe më kompetent i trajtimit të infertilitetit në pacientët me vezore polycystic nuk do të thotë një sukses absolut, dhe madje edhe ovulacionit restauruar në vezore polycystic nuk garanton shtatzënisë. Për shembull, pas marrjes së Clomiphene në 60 e 100 pacientëve u kthye ovulacionit, por shtatzënia ndodh vetëm në 35 prej tyre. Gonadotrophins pritjes rrit shanset e shtatzënisë në 60%.

Nëse trajtimi i pasuksesshëm infertilitetit në vezore polycystic aplikuar trajtim kirurgjik.
Nëse trajtimi konservativ dhe kirurgjikal nuk të çojë në fillimin e shtatzënisë shumëpritur, dhe një gruaje në një dëshirë të vazhdueshme për të pasur një fëmijë, të kalojë në IVF (in vitro fertilizimit).
Rreziku i komplikime pas trajtimit të infertilitetit të vogël, veçanërisht në qoftë se ajo i përmbahet të gjitha rregullave. Këto përfshijnë shtatzënisë ektopike hershme dhe abort. Incidenca e shtatzënisë të shumta hormonet kundër një sfond të rritjes së stimulimit.

Gjatë shtatzënisë, pasi trajtimi i vezore polycystic është i lidhur me rrezikun e diabetit të shtatzënisë, toksemisë dhe lindja e parakohshme. Për qëllim të parandalimit të mbajtur trajtim të veçantë për periudha të shtatzënisë ndryshme.
Kështu, pyetja se si të merrni shtatzënë me vezore polycystic mund të japin vetëm një përgjigje: të jetë i durueshëm dhe me kujdes ndjekin rekomandimet e mjekut tuaj.

Trajtimi i vezore polycystic


Trajtimi i vezore polycystic është një proces multistage shërim kompleks i qëndrueshëm i parametrave fiziologjike e të gjithë organizmit. Vezoret polycystic nuk janë vetëm sëmundje gjinekologjike, në mënyrë që trajtimi duhet të drejtohen në eliminimin e shkeljeve që çuan në zhvillimin e patologjisë ovarian.

Shuma e masave terapeutike përcaktohet nga ashpërsia e procesit dhe dëshirën e grave për të marrë barrë.
Së pari, përgatitore, fazën e trajtimit është e nevojshme për të sjellë peshën e pacientit në normë fiziologjike (në rastin e trashje). Terapia dietë ndihmon normalizimin e metabolizmit lipidet, dhe aktiviteti i zvogëluar fizik nevojshme metabolizmin e karbohidrateve. Plani Customized vakt dhe ushtrime fizike të planifikuara për çdo pacient, duke marrë parasysh të dhënat e saj fizike dhe ashpërsia e sëmundjes. Ju nuk mund të themi se kjo terapi me sa duket mjaft e thjeshtë fazë mund të kalojë pa komplikime dhe dështimet. Në rast të një efekt pozitiv të zvogëlimin e peshës, jo vetëm përmirëson të dhënat dhe shëndetin e përgjithshëm, por edhe promovon qëndrim të mirë mendor të pacientëve për trajtim të mëtejshëm.

Eliminimi i çrregullimeve hormonale të kryera në trajtimin e dytë fazën e vezoret polycystic. Në këtë fazë është e nevojshme për të rivendosur ciklin normal të menstruacioneve, eliminuar hyperandrogenism (hirsutism, aknet, etj), të çojë në karbohidrate fiziologjik normë dhe metabolizmin yndyrë.
Për të korrigjuar ciklit menstrual përdorur në trajtimin e hormoneve pjellorisë janë të ulëta në estrogjenit, si anovulation me ovarian polycystic ofron giperestrogenii. Kontraceptive moderne te kombinuar me gojë (COCs) janë përdorur me sukses në trajtimin e vezore polycystic. Droga të tilla si Marvelon, Logest, femodenom, Jeanine dhe të tjerët të ngjashme me to në përbërje, i emëruar kurs tre-mujor ndjekur nga pushim muaj. Procesi i trajtimit detyrimisht kontrollohet duke përcaktuar nivelin e hormoneve në gjak dhe ultrazërit.

Faza e tretë e trajtimit konservativ i ovarian polycystic mbajtur për gratë planifikimit shtatzëninë. Thelbi i trajtimit është për të stimuluar ovulacionit.
Shkelja e shkëmbimit të karbohidrateve eliminuar me sukses me anë të drogës hypoglycemic veprimit. Efekti i mirë është vënë re pas drogës Metformin. Zakonisht Metformin në vezore polycystic emëruar brenda 1-2 javë, dhe pastaj të bjerë në nivelet e glukozës në gjak të pacientëve. Krijuar se Metformin në vezore polycystic ngadalëson thithjen e glukozës në traktin e tretjes, eliminon rezistenca e insulinës e indeve dhe frenon sintezën e glukozës në mëlçi.

Heqja e fenomenit të hirsutism duke përdorur ilaçe anti-androgenic veprim. Me këtë detyrë me sukses copes drogës Diane - 35.
Përdorimi accessory e rëndësishme e antioksidantë (methionine, acid Askorbik, etj) dhe vitamina, fizioterapi dhe masazh terapeutik.
Duhet të theksohet se zgjedhja e regimens trajtimit, si dhe droga varet nga qëllimi i terapisë. Nëse një grua ankohet për parregullsi menstruale, hirsutism dhe anomalitë e tjera, por jo duke planifikuar një shtatzëni, të zgjedhur për metodën e saj terapeutik mund të ndryshojnë nga të cilat në rast të dëshirës së një gruaje për t'u bërë shtatzënë.

As vezoret polycystic regjim nuk është universale. Të gjitha drogat e zgjedhur vetëm për çdo pacient individualisht. Afatet kohore të garantuara shërim nuk ekzistojnë, pasi nuk ka asnjë garanci dhe shërim.
Mjekësi tradicionale është i pa vlerë ne trajtimin e vezoreve polycystic. Megjithatë, disa përgatitjet bimor që përmbajnë hormone bimore, mund të përdoret si terapi adjunctive. Këto bimë janë Borovaya mitrës, është përdorur me sukses në trajtimin e shumë sëmundjeve gjinekologjike. Përdorura uterus Hog në vezore polycystic infertilitetit dhe në formën e tinctures alkooli ose infuzion ujshëm. Disa gra thonë se Borova mitër në polycystosis privuar nga sëmundja e tyre. Për të konfirmuar ose të hedhur poshtë këtë pretendim nuk mund, sidoqoftë, sugjeron se këto gra diagnostikuar me vezore polycystic është bërë vetëm në bazë të ultrazërit - pa shenja të anomalitë e tjera të rënda. Në këtë situatë, ilaç bimor mund të ketë një efekt të mirë parandaluese.

Në rast të dështimit të trajtimit konservativ i ovarian polycystic individualisht adresuar çështjen e mundësisë së trajtimit kirurgjik, sidomos në gratë me varfëri.

Operacioni me vezore polycystic


Indikacionet për trajtim kirurgjik të vezoret polycystic është mungesa e efektit të terapisë konservatore. Metoda e operimit është përcaktuar në varësi të sëmundjeve. Në gratë me kirurgji infertilitetit është i ngjashëm me stimulimin hormonal të ovulacionit.
Të gjitha manipulimet kirurgjikale kryhen me laparoscopy nën anestezi të përgjithshme. Më shpesh, pas llojeve të transaksioneve;

- Heqje vezore pykë është kryer me një rritje të konsiderueshme në vëllimin e vezoreve. Heqja e indeve too rritur ovarian (ndonjëherë deri në 2/3 e vëllimit të saj), përgjegjës për prodhimin e tepërt të androgens. Kundruall sfondit të likuidimit të hyperandrogenism restauruar hormonet normale dhe ovulacionit.
- Эndotermokoahulyatsyya ovarian të aplikojnë me një rritje të vogël në madhësinë e vezoreve. Operacioni nuk është aq traumatik si heqje, dhe merr më pak kohë. Metoda konsiston në pika-pika "djegur" indeve ovarian për të hequr prodhimin e tepërt të androgens.

- Vezore Decortication. Një modifikuar për të eliminuar (sklerozovanyh dhe thickened) vezoret shell proteina. Ajo është larguar me një bisturi, dhe follicles cistike ndryshuar shpuar.
Ndonjëherë zgjedhja e metodës së operacionit është gjatë laparoscopy diagnostike, duke lejuar trajtimin kirurgjik menjëherë pas shqyrtimit të vezoreve. Një tjetër avantazh i kirurgjisë laparaskopike është aftësia për të eliminuar adhesions dhe / ose rivendosjen qenët i qartë i tubave fallopiane.
Pas kirurgjisë ovulacionit restaurohen zakonisht brenda 6 - 12 months. Fillimin e ovulacionit monitorohet dhe testet laboratorike kryhen hormon (matja e temperaturën e trupit basal). Nëse brenda 2-3 cikle normale të ovulimit nuk do të ndodhë, ajo e stimuluar përdorimin e drogës hormonal. Mungesa e ovulacionit për një vit pas operacionit është një shenjë e keqe, dhe trajtimin e infertilitetit mëvonshëm nuk është e përshtatshme.

Për fat të keq, ne kemi vërejtur se në disa raste të rivendosur ovulacionit është e përkohshme, rikthim zakonisht ndodh brenda pesë viteve pas trajtimit. Me qëllim parandalimin e përsëritjes, dhe për të rregulluar ciklin menstrual, reduktimin hirsutism dhe parandalimin e proceseve hyperplastic emëruar CCO karakterin monophasic ose progestins në fazën e dytë të ciklit.

Ushqimi për vezore polycystic


Shumica dërrmuese e pacientëve me vezore polycystic janë mbipeshë.

Ind dhjamor ka aftësinë për të grumbulluar steroid, yndyrë tepërt nënkupton steroid tepërta dhe mosfunksionim hypothalamic, e cila "arrin" ciklit menstrual. Trashje çon në amenorrhea, varfëri dhe shumë pasoja të tjera të rënda.
Për trajtimin e suksesshëm të çrregullimeve hormonale për të eliminuar ndikimin negativ të yndyrës në trup, kështu që trajtimi i vezore polycystic të fillojnë për të korrigjuar peshë.
Programi është diete diete. Sasia e rekomanduar e ushqimit ngrënë varet nga shkalla e trashje të rritur të pacientit, profesionin e saj, dhe shkallën e aktivitetit fizik.

Ka shumë opsione për trashje dietetike. Ato janë të bazuara në parimet themelore të mëposhtme:
- Trupi lehtë rozstayetsya me mbipeshë në qoftë se ai nuk ka pasur energjia është e kalorive. Nëse ju reduktuar futje kalori dhe për të krijuar një mungesë artificiale të energjisë, trupi do të djegë "yndyrë për përfundimin e tij. Limit kalori të jetë e mundur nga përjashtimi nga dietë e ushqimeve yndyrore, sheqer dhe alkool. Në vend refuzimin e ndonjë - prej produkteve mund të reduktuar konsumin e tyre, bazuar në përmbajtjen e tyre kalori. Ka shumë opsione për dietat ulët kalori që mund të rekomandojë një mjek diete.

- Për humbje peshe është e rekomanduar për të kufizuar konsumin e karbohidrateve: patate, sheqer, çokollatë, bukë, drithëra, makarona. Burimet e karbohidrateve duhet të jetë e perime, fasule, breads dietë, fruta malosladkye dhe manaferrat, hikërror, bollgur qull.
- Shuma e proteinave në dietë të pacientit duhet të jetë normal ose të ngritur. Në ushqim duhet të përfshijë mish, peshk dhe djathë të ulët yndyrë, vezët dhe prodhimet e detit.
- Ushqimi nuk duhet të jenë të lëngshme. Numri optimal i ngrënies në ditë është 5-6 herë. Në mes të ngrënies e rekomanduar për të ngrënë perime të papërpunuara dhe fruta. Kjo është një gabim për të besuar se nëse ka pasur, atëherë me siguri të humbur peshë. Për zvogëlimin e peshës është e rëndësishme jo sasia e ushqimit të ngrënë, dhe cilësia e saj.

- Pjesë e terapisë ushqyese quhet ditë agjërimi me një listë të kufizuar të produkteve të lejuara.
Pasi pesha e trupit të kthehet në normale, numri dhe gama e produkteve mund të përdoren për të zgjeruar. Megjithatë, në qoftë se pacienti kthehet në dietën e tij të mëparshëm, pesha e tepërt shpejt kthehet. Për të hequr qafe trashje duhet të marrë ushqim në sasi të tilla që pesha mbetur gjendjen stabile fiziologjik.
Aktiviteti fizik (palestër, gjimnastikë) janë një shtesë e mirë për një dietë të ekuilibruar. Në disa pacientë të ushtrojë vetëm dy orë në javë, së bashku me dietë jep një rezultat të ngjashëm për të marrë pilula të veçanta për humbje peshe.

Ashtu si në rastin e ngrënies dietë, stërvitje intensive do të ndihmojë të hequr qafe të kilogramëve shtesë, por pezullimi i aktivitetit fizik kthehet peshë të tepërt. Vetëm shikoni në ish-atletë për t'u siguruar mundësi të tilla. Nëse një grua nuk është i gatshëm për aktivitet të rregullt fizik, më mirë për të zgjedhur një mënyrë optimale të ushtrimit.
Dietë më të rrepta dhe ushtrim të ndihmojë në uljen peshë më shpejt, por nuk mund ta mbani atë. Ky problem mund të zgjidhet me sukses vetmja mënyrë e drejtë të jetës, jo të imponuar nga jashtë, por të zgjedhur me vetëdije gruan.