Radiculitis simptoma, trajtim, shkaqet
Quhet inflamacion dhimbje të nervit shiatik shpinë të një nerva kurrizore.
Simptomet e dhimbje të nervit shiatik vijnë gjithmonë papritur. Asgjë nuk shënon shfaqjen e saj të shpejtë, si papritur - kjo ndodh. Një lëvizje e caktuar vështirë papritmas dhënë dhimbje të fortë në shpinë. Për më tepër, "i fortë" - nuk është fjala. Dhimbja është e padurueshme, lotët rrjedhin nga sytë e tij, një njeri të vështirë të bëj apo të shpjegoj. Ata që dikur ndjeu një "dhimbje mesi" e kupton se çfarë është e dhimbje të nervit shiatik.
Sipas statistikave, viktimat e kësaj sëmundjeje është një në tetë njerëz në planet kaluan dyzet vjet të moshës pengesë. Për fat të keq, me çdo dekadë të nervit shiatik është duke u bërë më të rinj dhe më të rinj. Shpesh mund të dëgjojë ankesat e simptomave dhimbje të nervit shiatik, jo vetëm e njerëzve të moshuar, por edhe të brezit të ri. Veçanërisht të prirur për këtë sëmundje atletët profesionistë dhe njerëz të punës intelektuale, të cilët kalojnë shumë kohë në kompjuter.Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik

Në mes rruaza janë vrima përmes të cilave humbi nervat që shkojnë nga të palcës kurrizore. Radiculitis ndodh kur dëmtimin ose inflamacion të vetë nervave. Në përgjithësi (në 95 për qind të rasteve), dhimbje të nervit shiatik është një manifestim i osteokondroza. Rastet e mbetura - një herniation running disk dhe lëndimet e palcës vjetëruar. Në mënyrë që të përjetojnë një sulm të nervit shiatik, megjithatë, të mjaftueshme për të bërë disa lëvizje të vështirë për të hequr diçka të rëndë ose fle në një pozitë të palakmueshme. Në mënyrë që të bëhet një shkak i nervit shiatik janë shpesh infeksione të ndryshme.


Pse manifeston dhimbje të nervit shiatik?

Simptomë kryesore e dhimbje të nervit shiatik është dhimbje. Mënyra në të cilën rrënja inflamacion shpinë nervore ndodhur varet se ku do të dëmtojë.
Nëse dhimbja është ndjerë në zonën e qafës dhe e prapme të kokës, dhe nga çdo lëvizje dhe madje edhe këtë kollë rëndë dhimbje - ju mund të keni dhimbje të nervit shiatik qafës së mitrës. Ndonjëherë sëmundja shkakton marramendje, për shkak të dëgjimit të tij përkeqësimit, dhe kur fillon njeri të ecte disa "shtormyty."
Nëse keni qafën dhe dhimbje të nervit shiatik dhimbje sup ndodh në supet dhe qafën, dhe duart. Dhimbja është e mprehtë dhe pothuajse e padurueshme.

Një gjoks është dhimbje të nervit shiatik. Ajo karakterizohet nga sulmet më të forta të dhimbjes që rrethon gjoks e pacientit.
Por ylli i vërtetë është dhimbje të nervit shiatik - është më i njohur dhe më e zakonshme formë e sëmundjes. Shumica e njerëzve janë duke folur në lidhje me të, kur ankohen se "as të ulen dhe as të qëndrojë." Joking mënjanë, por ky është tipar kryesor i nervit shiatik. Sulmet vijnë dhimbje sidomos ferri gjatë në këmbë dhe në aluzion të vogël të një përpjekje për të ligët përpara.

Diagnozë


Në këtë rast, në qoftë se ju jeni të rrënuar nga dhimbje të mprehtë në shpinë, ju patjetër duhet të shikoni në neurolog studimit. Gjatë konsultimit mjeku duhet të përcaktojë saktësisht nëse ju keni dhimbje të nervit shiatik ose disa sëmundjeve të tjera me simptoma të ngjashme. Pas ekzaminimit neurolog patjetër ju merr në një x-ray e shpinë. Ky studim është e vetmja mënyrë objektive për të kuptuar se si lëndime të rënda shpinë dhe pikërisht aty ku ata ishin.

Trajtimi i nervit shiatik

Kur njeriu mbështjellë dhimbje të nervit shiatik, e vetmja gjë me të vërtetë me vlerë duke bërë në pritje të një mjeku - menjëherë të shkoni në shtrat. Ajo do të jetë mirë për të dyshek nuk ishte shumë i butë. Nëse nuk ka forcë për të duruar dhimbjen, ju mund të marrë një pilulë të çdo anestezisë. Ju mund të fshij nëpër vaj anestezisë dhe fort përfundoi shall e saj të bërë nga leshi. Radiculitis trajtohen me medikamente të veçanta që ndihmojnë lehtësimin inflamacion dhe analgjezik. Përveç kësaj, edhe të ndihmojnë ngrohjen drogë, të cilat janë shembuj të mirë tretësirë ​​piper, gjarpër apo bee helm dhe gjëra të tjera të tilla. Disa ditë do të shtrihem në shtrat - pushim të plotë ju duhet të vërtetë. Rezultate të shkëlqyera në shpëtimin e njeriut nga dhimbje të nervit shiatik tregojnë fizioterapi, masazh të veçantë, chiropractic dhe fizioterapi. Në rast se shkaku i dhimbje të nervit shiatik ishte rënie intervertebral disk gjasa nevojë për kirurgji.