Rosacea - trajtim, simptomat, shkaqet, fotoRosacea (rrit puçrra fytyre, rosacea puçrra fytyre) - një sëmundje kronike e lëkurës që zakonisht shfaqet pamjen e lëkurës (zakonisht një personi) e gunga të ndryshme, nodules dhe zonat e skuqje të vazhdueshme. Shpesh, rosacea mund të përjetojnë dëmtim të syve. Prevalenca e sëmundjeve të lëkurës është mjaft i gjerë, si elokuente se rosacea fytyrës ndodh në pothuajse 10% të popullsisë. Zakonisht sëmundja ndodh në gratë, ndërsa burrat që vazhdon më shpejt me zhvillimin primar e komplikime të rënda. Zakonisht puçrra rozë në njerëz të lehta të lëkurës mosha 39-55 vjet (të moshuar dhe fëmijë, rosacea ndikon jashtëzakonisht të rralla).


Rosacea - Shkaqet


Sot shkakton rosacea kështu që deri në fund dhe nuk është studiuar, por ka disa teori që thonë se zhvillimi i këtij roli të rëndësishëm të sëmundjeve të luajtur nga faktorët trashëgues, shkelje mbrojtjen adekuate të imunitetit, endokrine dhe sëmundjeve gastrointestinale.
• Zhvillimi i trashëguar teori. Shumica e shkencëtarëve kategorikisht mohojnë faktor gjenetik në zhvillimin e rosacea. Megjithatë, pavarësisht nga kjo, Shtetet e Bashkuara kryer studimet e duhura kanë treguar se më shumë se 40% e pacientëve me rosacea, sëmundja ndodh në të afërmve. Përveç kësaj, mjaltë përkatës. letërsia ka qenë në mënyrë të përsëritur përshkruar histori familjare të humbjes së kësaj sëmundjeje.

• Teoria psikike e sëmundjes. Quite një periudhë të gjatë kohe u mendua se një nga shkaqet kryesore të rosacea në fytyrë janë çrregullime të ndryshme mendore, por ky fakt nuk është konfirmuar shumë nga studime të shumta. Lidhja vetem me rosacea sëmundje mendore është e rënda shtetet mendore kundër sfondit të format e rënda të rosacea. Kjo zakonisht manifeston paqëndrueshmëri emocionale, humor depresion dhe depresioni.
• rolin e sëmundjeve të sistemit tretës. Në këtë, si në teori gjenetike, shumë kundërshtarët, por për shkak të kryer hulumtime dhe vëzhgim të shumta në 35% të pacientëve me rosacea mundi simptomat zbuluar e sëmundjeve të zorrëve të vogla dhe në 90% të pacientëve - simptomat e gastritit.

• Teoria ticks rol në zhvillimin e sëmundjes. Disa shkencëtarë shok pamjen e rosacea me veprimin e llojit të marimangat Demodex. Kjo teori konfirmon zbulimin e marimangat në materialit studiuar marrë nga lëkura e problemit. Megjithatë, për shkak të faktit se jo të gjithë pacientët janë larvat e këtyre marimangat konfirmim përfundimtar i kësaj teorie nuk ka marrë ende. Nëse ju gjeni ticks rosacea, vendosur demodicosis rozatseapodobnыy diagnoza.
• teori infektive. Për shkak të faktit se kur rosacea në personin e lëkurës vërejtur pustular skuqje shfaqjes, një rol në zhvillimin e sëmundjes ndarjes faktor ngjitëse, ose për të qenë më të saktë, bakteret. Teoria infektive konfirmon se në rastin e antibiotikëve ka një rënie të ndjeshme të rosacea. Përkundër kësaj, përmbajtja e purulent nxito dhe nuk njohin ndonjë bakteret apo viruset që shkaktojnë zhvillimin e kësaj sëmundjeje.

• Teoria e faktorëve të jashtëm. Në vitet e fundit, vazhdimisht duke u diskutuar teorinë se alkooli, kafe dhe erëza, duke rezultuar në efekte negative në mukozën e stomakut, duke rezultuar në vasodilatation refleks në fytyrën e tij. Megjithatë, studimet kanë treguar se fytyra vasodilation zhvillohet pas përdorimit të produkteve të mësipërme, si rezultat i goditur trupin, stomakun në vend të nxehtë mbi 60 ° C lëngjeve. Megjithatë, pavarësisht nga kjo, pacientët me rosacea është e rekomanduar për të përjashtuar nga dietë agrume juaj, ushqimet pikante, alkoolit dhe kafe.

Rosacea - Simptomat


Shenjat dhe simptomat e rosacea janë mjaft të ndryshme. Ne rastin e pacientit klasike sëmundjeve të kalojnë përmes fazat e mëposhtme të njëpasnjëshme:
• Faza fillestare e rosacea. Kjo periudhë është karakterizuar nga pamja periodike e skuqje të lehtë në mes të ballit dhe hundë dhe cheeks. Ndonjëherë, përveç personit në fazën fillestare, zhvillimin e mundshëm të rosacea dhe gjoks.
Provokatorë të sulmit të parë mund të jenë faktorët e mëposhtëm: mprehta ushqime pikante, pije e nxehtë, ndikimi i erës së fortë, alkool, temperatura apo overcooling e organizmit, ilaçe, situatë e vështirë, stresi fizik, menopauza dhe depozitohen në fytyrën e kozmetikës.

Pacientët me fazën fillestare të rosacea përshtypje jashtë trembur, i përulur, njerëzit të prirur për të eksitim. Gradualisht, sulmet e fytyrës Flushing fillojnë të ndodhin më shpesh, e cila përfundimisht çon në cheeks dhe ballin zonat e skuqje rezistente ngjyrë të kuqe të ndritshme e cila së shpejti ndryshuar për cyanotic. Kjo dukuri është e lidhur direkt me venat e prekur sipërfaqësore se si spider veins të fillojnë të jenë të dukshme përmes lëkurës. Përveç nga simptomat e mësipërme, rosacea lëkurë të fytyrës të dukshme, djegie dhe ënjtje të lëkurës.

• Format Faza papules-pustular. Për këtë fazë pamjen karakteristike mbi pustules fytyra pokrasnevshem dhe pimples që do të strehojë grupe dhe vëzhguar për disa javë. Si zhdukjen e këtyre formacioneve të lëkurës, plagët kanë tendencë të mbetet. Ënjtje të lëkurës së fytyrës në këtë fazë është e vendosur zakonisht në zonën midis vetullat. Për më tepër, në këtë fazë në mënyrë të konsiderueshme rrit ndjeshmërinë ndaj diellit direkt, i cili manifeston pamjen e të ashtuquajturave comedones diellore. Por ndjesi shpimi gjilpërash dhe djegie të lëkurës, në këtë fazë dobësuar pak. Me përparimin e mëtejshëm të sëmundjes, skuqje pustular gradualisht të ndikojë në lëkurën e gjirit, kokës dhe të gjithë lëkurën e fytyrës (prapa shumë të rralla). Skuqja në kokë është e shoqëruar gjithmonë nga kruarje shumë intensive.

• Faza Fymatoydnaya. Nëse nuk 0zabolevanye të ndalet në fazat e hershme, në këtë fazë në pacientët dukshëm filluar të trash zona të caktuara të lëkurës, duke shkaktuar lëkura fillon të duket i trazuar, shumë kujtuar lëvozhgë portokalli. Shpesh ka një trashje e ballin, hundë (zakonisht meshkuj) dhe veshët. Shyshkovydnыy hundë në meshkuj u rrit në mënyrë të konsiderueshme në madhësi, përshkuar shumë enët e gjakut dhe ka një ngjyrë kaltërosh. Pastaj hundë të fillojnë për të manifestuar brazdat e thella ndajnë atë në segmente të veçanta kodrinore. Disi më pak ndryshime të ngjashme vërejtur në lëkurë të mjekrës, moshës, ballin dhe veshit lobes. Simptoma të ngjashme të rosacea nuk janë gjetur në gratë pothuajse asnjëherë që shkencëtarët e lidhur me ekspozimin ndaj hormoneve femërore.Format specifike të rosacea


• Forma edematous (rosacea-lymfoэdema). Për këtë formë karakteristike ënjtje të fortë ngjyrë vjollcë të fytyrës, është në sy, hundë, ballin, mjekër dhe cheeks. Gjendja e përgjithshme e pacientit nuk përkeqësohet shumë, por në mënyrë të konsiderueshme deformon rosacea fytyrës.
• Formulari i rrufeshëm. Zakonisht kjo formë e sëmundjes ndodh në gratë e reja, dhe dukuri i saj është i lidhur me faktorë të tillë si menopauzë, shtatzënisë dhe çrregullimeve neuro-psikiatrike. Forma galopant është opsioni më i vështirë për rosacea, si zhvillon papritmas, përparon me shpejtësi dhe shtrembëron fytyrën në asnjë kohë. Mes shumë ka ndryshuar për paraqitjen keq, shumë gra të reja janë vërejtur shpesh neurozë dhe depresioni. Rosacea në fytyrën e kësaj forme të trajtimit ka një efikasitet shumë të ulët.

• rosacea Steroid. Zakonisht zhvillohet në njerëzit mbi përdorimin afatgjatë të një vaj zone dermatologjike sëmundjes hormonal. Trajtohen formë steroide jashtëzakonisht e vështirë.
• Konhlobatnaya rosacea. Për këtë formë të karakterizuar nga pamja në lëkurë reddened konhlobatov - rritje të mëdha globulare. Kjo situatë ndodh shpesh, pasi duke marrë medikamente të caktuara, një pjesë që përmban bromine ose jod.

Rosacea - trajtim


Sepse sigurisht përkeqësohet rosacea shkakton shumë faktorëve, metodat terapeutike janë gjithashtu mjaft të ndryshme.

Trajtimi lokal i rosacea
Për trajtimin e rosacea aktuale duke përdorur ilaçe të tilla:
- Krem i Vjetër. Absolutisht të sigurt, i jep një efekt të mirë kozmetike dhe mund të përdoret për një kohë të gjatë.
- Ointments hormonale dhe krem ​​me rosacea. Pavarësisht arritur efekt të shpejtë në zbatimin e këtyre mjeteve, kohët e fundit ata nuk janë të rekomanduara për përdorim.
- Xhel dhe krem ​​përmbajnë Metronidazole (Metrogyl, Rozamet, Rozeks). Nën ndikimin e këtyre barnave pjesërisht aligns sipërfaqen e lëkurës, në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon numrin e skuqje pustular dhe inflamacion është hequr.

- Xhel Skinoren. Ndoshta mjeti më efektiv në trajtimin e rosacea. Komponenti kryesor i shërben xhel Azelaic acid që ofron thahet, dhe veprim anti-inflamator.Rosacea Trajtimi me antibiotikë
Në trajtimin e sëmundjes ka treguar vetë më efektive antibiotikët tetraciklina (minocycline, doxycycline, hidroklorid tetraciklinë, Oxytetracycline). Ajo ka qenë prej kohësh përdorur me sukses Metronidazole drogës (trihopol), e cila ka efekt anti-edematous dhe rrit aftësinë shërimin e stomakut dhe zorrët. Lidhur me marimangat Demodex dhe një numër të madh të baktereve Metronidazole është shumë efektive.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• fytyre (fytyre) • Hypertrichosis