Kruarje e kokës, trupit, fytyrë - shkaqet, simptomat, të lëkurës trajtim kruajtje


Kruhet lëkurës mund të shkaktojë siklet dhe duke inkurajuar kështu vazhdimisht lëkurën krehër që mund të sjellë një njeri për të çmenduri, sidomos kur ai vërejti kruarje të rënda të lëkurës.
Lëkurës itchy parë fillon të shfaqet në nerva nën lëkurë në një shtresë të epidermë, ku ata janë duke i dhënë fund. Tjetra, duke përdorur innervation e sinjaleve nervore fibrave impuls të pranuara nga lëvore cerebrale. Gjithë Parimi i këtij procesi shpjegon punën e sistemit autonom nervor.


Nuk ka receptorë të veçanta që perceptojnë ndjesi kruarje e lëkurës. Në lëvore cerebrale nën ndikimin e drejtpërdrejtë të emocioneve shoqërues (mërzitje, ankthi, etj), ose ndjesi të ndryshme në lëkurë ndjenjë itchy mund të ngritur ose ulur.
Në mënyrë tipike, kruarje sëmundje të pavarur nuk mund të jetë. Ajo shërben si fillestar ose një nga simptomat e zakonshme e një organizmi themelor të sëmundjes.


Kruhet nga shkaqet lëkurës


Kruarje e lëkurës mund të paraqitet si një simptomë e sëmundjes sistemike dhe të lëkurës. Kruarje e lëkurës dhe mund të shkaktojnë thatësi e lëkurës normale, të cilat mund të shfaqen në një kohë sezonale të vitit.

Me kruarje të lokalizuara mund të flasim për lëkurën ndryshme dermatoses. Në mënyrë tipike, dermatoses mund të përjetojnë kruarje të rënda të lëkurës. Këto sëmundje mund të përfshijnë: skuqje, zgjebja, morrat, seborrhea, prurigo, ekzema, infeksionet fungale të lëkurës, dermatit atopic. Ka gjithashtu mund të përfshijnë kruarje në anus (hemorroide, proctitis, diabet, dështimin e higjienës personale, të çara anusit, infektimi parazitare, etj), kruarje në zonën gjenitale mund të vërehet në infeksion virus, mangësi estrogjenit, diabeti dhe të tjerët

Në përgjithësuar lëkurë kruarje është kruarje rëndësishme pa ndonjë ndryshim të lëkurës (scratches, skuqjen, erozioni, etj)
Kruhet lëkurës në njerëz të moshuar mund të jenë të moshës lidhur me ndryshimet e thatë e lëkurës. Me moshën, lëkura bëhet më e hollë, dhe lagështi në të reduktohet gjithashtu.
Kruarje e pergjithshme mund të jetë diabeti, për kancerin, hepatiti E, për depresion dhe psikozë.
Lëkura kruhet duket këmbët infeksioneve fungale në vendin e parë. Atlet mund të shfaqen në vende të lëkurës në këmbët e vendit, ku akumulimi mund të jenë disa lagështi. Për shembull, në mes të këmbëve. Gjithashtu, një tjetër shkak i zakonshëm i këmbëve kruajtje mund të jetë dishidroticheskaya ekzemë (i quajtur edhe çrregullim djersitje në të cilën nuk ka inflamacion të lëkurës). Vetëm këmbët kruajtje mund të shkaktohet nga hipotermi. Në njerëz, ky shtet është quajtur "oznobыshamy" - lëkurës vasculitis lokalizuara.

Kruarje e lëkurës mund të ndodhë në dermatoses ndryshme. Kur në dispozicion: urtikarie, ekzema, neurodermatitis. Edhe kruarje e lëkurës ndodh gjithmonë me zgjebe, sidomos në mes të këmbëve. Kimikatet që shkaktojnë dermatit kontakti apo ndryshimet e temperaturës mund të shkaktojë lëkurë itchy. Nëse dermatit alergjik, ose kur duke marrë medikamente të caktuara mund të përjetojnë këtë gjendje.
Lëkurë kruarje në fëmijët është gjithashtu simptomë shumë e zakonshme në dermatoses alergjike, dermatit seborrheic, dysbiosis zorrëve është, infektimi parazitare etjSimptomat kruajtje


Për një ndjenjë kruarje të lëkurës mund të jetë e rëndësishme si intensitetin dhe vetitë e substancave irrituese. Kur substanca irrituese fillimisht shkakton kruarje, atëherë rritja e intensitetit të kruamje ndryshon dhimbje. Disa stimujt (p.sh., kininë, morfinë, arsenik, etj) të ketë ndikim për të shkaktuar lëkurë itchy, ndërsa disa lloje të drogës mund të shkaktojë atë.
Gjithashtu vlen të përmendet është se perceptimi i qerja, si dhimbje, mund të ketë rëndësi të madhe elementin subjektiv. Të gjithë pacientët ndryshe perceptojnë lëkurës itchy, në varësi të karakteristikave funksionale të sistemit nervor. Një kriter i mirë diagnostike për përcaktimin e natyrës së qerja është qërim si përfundimtar është kruarje. Pacientët më të zakonshme të cilët ankohen për kruajtje të rënda të lëkurës, e cila i privon ata nga gjumi, por ata kanë një provim sy zakonisht nuk gjeni ndonjë kruarje ose nuk mund të jetë qërim vogël. Në raste të tjera, prania e një numri të madh të kruarje të pacientit, praktikisht nuk ka ankesa të lëkurës itchy.

Neuroze dhe psyhastenyky mund të ankohen për kruajtje të rënda të lëkurës, ndërsa që nuk ka shenja të rëndësishme klinike. Ata teproni një ndjenjë mjaft tipike. Heqja neurozë përmes hipnozë çon në dobësimin apo zhdukjen e kruarje në përgjithësi, është dëshmi për këtë. Nga kruarje pozitë të dalluar natyrën e kufizuar dhe të përgjithësuar të vendndodhjes së saj.
Një shembull i një lëkurë të kufizuar itchy mund të duket si lëkurë kruarje, lëkurë këmbë dhe zona anal. Shembuj përgjithësuar lëkurë kruarje mund të jetë pruritus senile (me lëkurë të thatë ose diabeti).

Kruarje e lëkurës dhe është e karakterizuar nga ajo scratches në lëkurë zakonisht të çojë në ndryshime të dukshme të mbuluar të lëkurës. Në kruarje e lëkurës mund të reagojnë ose vrull e enëve të gjakut, ose zgjerimin e tyre. Si pasojë, ishemi vaskulare ndodh ndërsa ënjtje të indeve. Shpesh kruarje shkon së bashku me urtikaria reaksionit, karakterizuar nga vrull të enëve të gjakut dhe zgjerimin e tyre në periferi të flluske, e cila mund të formuar kur kruarje e lëkurës.
Kruajtje zgjatur të lëkurës mund të çojë në shfaqjen e papules, ekskoriatsiy, lyhenyfykatsyy, shpesh për lëkurën eczematization. Kur këto manifestime klinike të sëmundjes duhet të konsiderohet si dermatit atopic.Kruarje e kokës


Nëse kokës itchy gjëja e parë që vjen në mendje, prania e morrave të kokës ose morrat. Në të qenët me morra kruajtje të kokës është e lokalizuar në thërija vendin attachment (prapa veshëve, nën Bangs kokën e tij në) më. Kruhet me morra është shumë e lodhshme. Këto thërija mund të shihet si një xham zmadhues, por në të njëjtën kohë ata janë sipërfaqe me shkëlqim, është e vështirë hequr nga flokët dhe thonjtë, kur ju shpallë atë lloj i klikimeve si në qoftë se ajo breshëri.
Seborrhea gjithashtu mund të veprojë si një tjetër keqbërës dukuri të shpeshtë të kruajtje të kokës. Shkaku i seborrhea është për të ndryshuar funksionin e gjëndra dhjamor. Ajo mund të jetë me vaj, e thatë ose të përziera. Shumica seborrhea mund të shkaktojë lëkurë të rënda të kokës, e cila quhet zbokth. Sëmundja është e vështirë për të kuruar veten. Trajtimi është që të konsultoheni me një specialist, duke respektuar emërimin e dietës dhe medikamente përshtatshme.

Kruarje e kokës mund të ndodhë pas ndryshimeve të shpeshta të maska, shampoos apo flokët. Për përzgjedhjen e mjeteve të përshtatshme për kujdesin e flokëve është e mirë që të kthehet për të trichologist - një specialist në flokët.
Kryesisht kokës e thatë mund të jetë gjithashtu një shkak i kruarje. Specialistët rekomandojnë përdorimin e shampoos të veçanta hidratues dhe mjetet e flokëve.
Alergji të ngjyros flokët shpesh shkakton kruarje të kokës në femra. Në mënyrë tipike, përbërja e bojës është amoniakut, e cila vepron si një alergjen të fortë. Peroksid hidrogjeni vlen edhe për alergeneve. Përdorimi i ngjyra e flokëve pa amoniak do të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi. Por njerëzit me lëkurë shumë të ndjeshme të kokës, më shumë gjasa, keni për të bërë këtë lloj ngjyrave vidyazykatysya dhe të fillojnë duke përdorur ngjyra natyrore (këna, Basma).

Infeksionet fungale të kokës shkaktojnë kruarje të rënda dhe të kërkojnë trajtim kompleks. Në mënyrë tipike, kur ata përshkruajnë këto barna, të cilat përfshijnë të pranishëm Pyroktonolamyn, zink pyrithione, Klymbazol. Gjithashtu mund të ndihmojë me fonde vajrat e pemë çaji dhe imunomodulatoreve.
Kur alergji për larje pastrues përdoret kur larjen e liri krevat (alergji në pluhur larës), gjithashtu mund të vërehet kokës itchy.


Kruarje e trupit


Rreth 80% e pacientëve që marrin mbështetjen hemodializë, ankohen për lëkurën gjatë itchy. Lëkurës kruarje e trupit zakonisht ndodh gjatë dializa ose direkt pas. Shkaku i pruritit në uremi mund hyperparathyroidism.

Rreth një e katërta e pacientëve që vuajnë nga verdhëz, ankohet për kruarje të rënda të trupit. Kjo kruajtje mund të shkaktohet cholestasis zapechinkovymy. Vërejtur në 25% të pacientëve me hepatit B dhe 15% e pacientëve me kesh.
Kruarje e lëkurës është organi në pothuajse të gjithë pacientët me cerozë primar tëmth dhe mund të veprojë si simptomë e parë, të botuar disa vite më parë shenja të tjera të sëmundjes.
Trupi i përgjithësuar kruarje gjatë shtatzënisë ndodh gjatë afat prej 6 muajsh dhe zhduket pas lindjes. Prandaj, gratë shtatzëna kjo simptomë të pakëndshme nuk duhet të shqetësohen veçanërisht pasi ky është një fenomen i përkohshëm.

Disa medikamente mund itchy trupin e lëkurës. Këto përfshijnë: erythromycin, phenothiazines, steroid anabolik dhe estrogjenit. Kur të marrë kontraceptivë, gjysma e kohës, lëkurë itchy fillon në muajin e parë të përdorimit. Rreziku i efekteve anësore nga kontraceptivët janë shumë më të larta në ato gra që kanë përjetuar kruarje gjatë shtatzënisë.
Gjysma e pacientëve me politsetymiyeyu vërtetë të ndjehen ankthin nga pergjithshme lëkurë kruarje, e cila gjithmonë rrit pas marrjes banja e nxehtë.

Kruarje e lëkurës është trupi me sëmundje Hodgkin është një e treta e pacientëve dhe gjithmonë do të thotë simptomë e parë e sëmundjes.
Anemia dhe mastocitoza sistemike mund të shoqërohet me kruarje të lëkurës në të gjithë trupin, në mungesë të kruarje të lëkurës. Dhe në këta pacientë kruar fillon shumë kohë para paraqitjes së anemisë.
Tirotoksikozë gjithashtu manifestohet përgjithësuar lëkurën e trupit kruarje. Kruhet në këtë rast për shkak të rritjes së veprimtarisë së kinins me rritjen e temperaturës së lëkurës.

Kur Hypothyroidism është vërejtur lëkurë të thatë, e cila mund të provokojë kruarje.
Në drogës varur cilët injektojnë heroinën janë kruajtje kronike e trupit.
Infestations parazitare kontribuojnë në shfaqjen kruarje në të gjithë sipërfaqen e trupit. Ky është një manifestim i sensibilizimit alergjik në host.
Një formë e veçantë është kruhet lartësi kruarje trupi. Kjo ndodh në një numër të vogël të personave me ngritjen në një lartësi prej 10 km dhe më lart.

Në diabet ka një trup të lokalizuara kruarje. Kjo mund të jetë në një zonë të trupit, ose në disa.

Në sëmundje kruar e origjinës infektive e cila është transmetuar nga kontakti, lëkurë itchy është një manifestim i lëviz kruarje trupi në sipërfaqen e lëkurës. Agjent shkaktar i sëmundjes është mite kruarje. Fillon me zgjebe nxito dhe kruarje të rënda mes gishta, kyçet e duarve dhe në zonën në bark. Kur diagnoza janë scraping nga zonat e prekura te lekures.
Kur neurodermatitis, e cila mund të cilësohet si inflamacion, skuqje vërejtur në kërrabë e bërryla dhe gjunjë. Më vonë i bashkohet kruarje të rënda të lëkurës në zonat e prekura.Lëkura kruhet fytyrës


Nëse kruhet lëkura e fytyrës të shkaktojnë ndodhjen e saj në radhë të parë, mund të bëjë një reaksion alergjik. Kjo lëkurën e fytyrës mund të jetë e kuqe, pacienti mund të ndjehen një ndjenjë të ngrohjes. Arsyet për shfaqjen e saj mund të jetë jotolerante e çdo ushqim dhe / ose drogës.
Fëmijët lëkurës itchy fytyrës mund të jetë për shkak të intolerancës lactose. Gratë dhe vajzat e reja mund të jetë një reagim alergjik ndaj kozmetikës, e cila gjithashtu manifestohet kruarje të lëkurës në cheeks, syve dhe gojës. Sidomos intolerancës krem ​​rinovimin derisa qepallat ënjtje.

Lëkura e thatë mund të shkaktojë një person të lëkurës itchy. Për të parandaluar atë që ju duhet të përdorni krem ​​hypoallergenic me efekt hidratues. Gjithashtu, kur duke përdorur tonics për fytyrë thatësi mund të merrni atë. Në këtë rast, ata duhet vidyazykatysya.
Disa njerëzve të lëkurës itchy fytyrës mund të zhvillohet për shkak të ndryshimeve të temperaturës dhe ndikimet klimatike. Kjo mund të jetë një reagim ndaj të ftohtë, era, ngrohje. Dhe ndjeshmëria shpeshherë e tillë për mjedisin ndodh me ata njerëz që vuajnë nga anemia ose hypothyroidism.

Disa medikamente mund të shkaktojnë shqetësim në fytyrë, në formën e kruarje. Në kruarje reagimet e tilla mund të kombinohet me hyperemia dhe lëkurë edema. Nëse shenja të tilla duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Nëse verdhëza mund të duket si kruarje dhe ënjtje. Kështu pas kruarje të lëkurës mund të karakterizohet nga gërvishtjet bardha. Në diabet, ky fenomen shpesh vërejtur.
Shfaqja e llojeve të ndryshme të dermatoses shoqëruar gjithmonë me kruarje të lëkurës. Por zakonisht ata janë të kombinuara me skuqjen të ndryshme në lëkurë. Kjo është tipike për dermatit atopic dhe pezmatim i lëkurës seborrheic.Trajtimi kruarje të lëkurës


Mungesa e njohurive të pathophysiology e lëkurës itchy për shkak të kompleksitetit të zgjedhur opsionin e trajtimit optimal. Në faqen kryesore të masave të ndryshme mjekësore në rast të terapisë lëkurës kruarje duhet të jetë sëmundje themelor. Gjithashtu duhet të eliminojnë faktorët nxitje, të tilla si: lëkurë të thatë, kontakti me veprim tjetër degreasing stimujt në lëkurë (përdorimi i tonics), duke ngrënë ushqime të caktuara (ushqimet pikante, erëza, pijet alkoolike) dhe ndryshimet e temperaturës në mjedisin . Ne duhet eliminuar alergjik potencial përdorimin afatgjatë të barnave (anestezion lokal) dhe doxepin, e cila është aplikuar me sukses në lëkurë dermatit atopic, por nga Formula kimike e saj dhe për shkak të rritjes së aktivitetit të T-qelizave ka një shkallë të lartë të sensibilizimit.

Masat shoqëruese, të tilla si duke shmangur stres, trajnim autogenic, ndihmë psikologjike, veshje e duhur, përdorni përfundon lagësht mund të lehtësojë kruarje.
Në varësi të sëmundjes kryesor konsiderohet e rëndësishme që të përfshijë në terapi të kortikosteroidet, anesthetics (Fenolet, mente, kamfuri, Polydokanol), Resorcinol, Klyokvenol, katran në baza të ndryshme. Në një masave mbështetëse aplikuar neyrostymulyatsyyu Transcutaneous elektrike apo terapi akupunkturë. Perdorimi i capsaicin, që përfaqëson Alkaloid nxjerrë nga piperin, jep rezultate në trajtimin e kruarje e lekures.

Në trajtimin e kruhet për të dalë nga tre aspekte kryesore. Së pari, kjo qasje shkakore, të cilat zhdukën agjentin e sëmundjes. Nëse kjo është diagnoza e pamundur ose i vështirë patogjen, ne mund të përpiqemi për të zbutur simptomat që ndikojnë në lirimin e mediatorëve që shkaktojnë lëkurës itchy.
Metoda e shkakësor terapi të lëkurës itchy mund të eliminojnë në mënyrë efikase manifestimet e formave akute dhe të mesme të kohës kruar kur uyazytsi vendosur arsyesh. Për shembull, shumica e pika mund të eliminojë stimul alergjik që shkakton urtykaryyu akute ose të tjera ekzantemë alergjik (alergeneve në ushqime, ilaçe, psevdoallerhenы tilla si shtojcave ushqimore, natyrën fizike të stimujve të tilla si presion, të ftohtë dhe ultra-vjollcë rrezet). E njëjta gjë vlen edhe për të kontaktuar stimujve. Infestations parazitare mund të shërohet duke përdorur droga të përshtatshme topically ose me gojë. Terapi cilësi sëmundje të tjera të brendshme (sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, diabet), gjithashtu çon në eliminimin e kruarje të lëkurës.

Nëse kruhet me çrregullime mendore dhe terapi nevrotike mirë është psyhohypnoz me eliminimin e stresit agresorëve terapi apo qetësues.
Në praktikë terapeutik në një numër të sëmundjeve dhe proceseve patologjike në shumë nga kruarje e lëkurës së natyrës të panjohur nuk mund të kuruar sëmundje themelor. Në raste të tilla, filloni terapi për të zbutur apo lëkurë itchy duke ndikuar parimet neurotransmitters e mbaresa nervore të lirë ose në një organ të caktuar ose duke përdorur ulje transferimin kruarje e rrugët qendrore dhe periferike nervore.

Histamine në kushte patologjike dhe eksperimentale, vepron si një transmetues të vetëm të identifikuar në mënyrë të besueshme lëkurë kruarje. Prandaj, kur një numër i madh i sëmundjeve që shkaktohen nga qelizat direk mund të kuruar lëkurën itchy, papules nxituar si drogë antihistamine. Droga te rena antihistamine që posedon efekt përgjithshme qetësues, në efektin e saj mbi skuqje e lëkurës itchy në formën e flluska, jo më shumë të ndryshme nga ilaçeve moderne jo qetësim.

Nuk antihistamines qetësim ilaçe në më shumë se gjysma e pacientëve me urtykaryey kronike kurs plotësisht të kuruar lëkurën itchy, dhe pacientët e mbetur të promovuar mirë shtypjen e saj. Pacientët me ekzemë gjatë shumicën e studimeve me kontrollin normal nuk ka reagim absolute të drogave të ndryshme antihistamine. Shpenzimet antihistamines mjekësore që gjithashtu ndikojnë në kalimin e ndërmjetësve nga qelizave direk dhe eosinophils myhryrovanye treguar mjaft efikas në dermatit atopic lëkurë (loratadine, CETIRIZINE).

Ilaçet kështu antihistamine janë të ndarë në: joefektive ose jo të efektshme në trajtimin e kruarje e lekures, në rastin e ekzemë. Efekti antihistamines lokale terapeutik në sëmundje të tilla të ushtrojë efektet e tyre në një shkallë të kufizuar, dhe duhet të shmanget për shkak të sensibilizimit të mundshëm të kontaktit në trajtimin e fëmijëve.
Dobëta droga efekt antihistamine në dermatoses ndryshme inflamatore kontrast me reagimin e mprehtë të kruhet në steroid, madje së bashku me kruajtje manifestimeve të lëkurës janë të shtypur inflamacion dhe kriteret e tjera. Nëse nuk ka contraindications, përdorni kortikosteroidet sistematike në sëmundje akute (ekzema akute kontakt, urtykaryya akute etj). Në proceset kronike janë, në të kundërt, kanë contraindications.

Kjo metodë si photochemotherapy mund të eliminojnë kruarje në sëmundjeve të caktuara të shkaktuara nga inflamacion dhe ndikimi i qelizave direk. Cyclosporine Një mund të përdoret në doza të vogla (5 mg për kg peshë trupore) në urtikaria, atopic lëkurë dermatit, lëkurës ekzemë. Ajo soothes manifestimeve lëkurë itchy, por pas rikthim të saj heqjes mund të ndodhë. Dhe kjo është gjithashtu një nefrotoksychnыm mjet, që do të thotë se një efekt negativ mbi veshkave dhe të mëlçisë.
Në cholestasis vnutryhepatycheskom duke reduktuar acidet biliare endogjene në serum, dmth terapi holyevoy acid si rezultat i acidit ursodeoxycholic, kolestiraminë kruajtje së bashku me alkaline kronike fosfatazoy ulur ndjeshëm. Sipas njoftimeve, në fëmijët dhe të rriturit të lëkurës itchy cholestatic përgjigjet edhe për rifampicin, edhe pse ne duhet të marrë parasysh efektin e saj të lartë yyazytsirnist anësor, efektin relativ kryq me droga të tjera dhe kostos relativisht të lartë të trajtimit. Efekti i mirë është arritur duke aplikuar kolestiraminë dhe UV. Jo keq edhe të ndihmojë kundërshtarët e morfinë (Nalmefen, Nalakson) dhe plasmapheresis. Ndërhyrjet kirurgjikale, të tilla si heqjen e biliare lëngshme - kits, transplant të mëlçisë për indikacione të caktuara, përmirësuar ndjeshëm simptomat e lëkurës kruarje.

Në trajtimin e kruarje e lëkurës, së bashku me aktivitetet e përgjithshme modulating heqjen e rëndësishme e inflamacionit. Ndalimin e rëndësishme e infiltrimit T-qelizave, e ndjekur nga lirimin e mediatorëve të inflamacionit nga qelizave direk në shtresat e veshje e guaskës. Thatësi e lëkurës në dermatit atopic duket të jetë një tjetër pikë e rëndësishme për trajtimin kërkon të marrë këto barna me pronat për të lidhin ujin. Pra, thelbësore është emërimi i ure dhe katranit, e cila eliminon kruarje dhe redukton lyhenyfykatsyyu dhe riprodhim trasnformimin e keratinociteve.

Lëkurë kruarje në inflamacion akut dhe kronik kursi i dermatit atopic duhet të trajtohen ndryshe. Format Subacute mund të trajtohen me rrezatim ultravjollcë, por ndonjëherë rrezatimi UV mund të çojë në kruarje dhe redukuar inflamimin në formë akute. Kur përdoret medikamente antihistamine, është e rëndësishme që të përmbahet për pritjen e tyre në mbrëmje.
Pacientët me trajtimin e rekomanduar lëkurës kruajtje sëmundjeve të lidhura. Dietë emëruar me përjashtim të trofoallerhenov individuale: supë, vezë e bardhë, erëza, çokollatë, ëmbëlsirat, pijet alkoolike; përdorimi i kufizuar i kripës, të konservuar dhe ushqime të tymosur. Mund të përdoret acid laktik dhe produkteve bimore.

Në një trajtim simptomatik mund të tregohet drogë qetësues (Valerian, tretësirë ​​Motherwort dhe qetësues); droga antihistamine (Suprastin, diazolin, Fenkarol, loratadine, Эrolyn); droga desensitizing (kalcium, gemodez, Thiosulfate natriumi); Droga Anaesthetic (zgjidhje 1% trimekain, 05% novokaina); chelators (aktivizimit të karbonit, Belosorb, polisorb dhe Polifepan).
Në vend të aplikohet: pluhur, ujë dhe alkoolit zgjidhje, xhel, pezullime tronditur, ointments. , Efektet lokale kunder kruarjeve keni disa fonde Magazina 1-2% thymol; Mente 05-20%; 1-2% fenol (acid fenik); Benzocaine 1-2%; 1.2% acid r-ry limoni; Alkoolet (1-2% Oksid, Resorcinol 1-2%, 30-70% alkool, kamfor); ekstrakt dhe tufë barishte kamomil. Në mungesë të zonave terapeutike të lëkurës Efekti kruajtje krem ​​hlyukokortykosteroydnыmy lyej prekur (Elok, Lokoyid, Flutsynar, Advantan, Ftorokort). Por ata nuk duhet të zbatohen periudhë shumë të gjatë kohore (për një javë).

Efekti kunder kruarjeve gjithashtu të bëjë banja me sulfide hidrogjenit; Bath me një zierje e leh lisi dhe kafshët; banja me kripë deti, pisha ekstrakt, koll; banje det. Temperatura e ujit duhet të jetë rreth 38 ° C, kohëzgjatjen e trajtimit, rreth 20 minuta, gjatë 10 banja.
Gjithashtu treguar: elektrike, hipnozë, birë lazer, akupunkturë, terapi magnetike, byorytmorefleksoterapyya, phonophoresis me hydrocortisone.
Retinoids në pacientët me dermatit atopic mund të provokojë kruhet për largimin e tij. Kur liken planus, lëkurë itchy është një javë edhe kur duke përdorur doza të ulët (Yzotretenoyn Etretinat ose 10 mg në ditë). Simptoma të lëkurës si skuqje, anasjelltas, nuk mund të përgjigjet për drogë.

Kur terapi është e kaluar kruhet zonë perianal që të eliminohen natyrën e hershëm të sëmundjes dhe për të normalizuar higjienës personale zonën anal. Në dietë duhet të shmangin irrituese ushqime, erëza dhe agrume. Ju gjithashtu mund të porekomendovatsya terapi injeksion 5% fenol në vaj bajame nën lëkurë anusit skajor. Në shumicën e rasteve, kjo metodë jep një shërim të plotë.
Në qoftë se lëkura shkakton kruarje të panjohur, atëherë thjesht të zbatohen masa për të zvogëluar atë. Këto përfshijnë, së pari, kujdesit të rregullt të lëkurës hidratues agjentët kozmetike dhe terapeutike, aq më tepër për të moshuarit. Higjienën personale dhe në të njëjtën kohë një reduktim të shënuar në trajtimin e ujit mund të ndihmojë në uljen e lëkurë kruarje.