Seborrheic ekzemë - Fotografitë, trajtim, simptomat, shkaqet


Ekzemë Seborrheic është një sëmundje kronike e lëkurës, karakterizuar nga eruptions vogla në formën e nodules dhe formimin gradual të pllakave të mbuluara me shkalle trasha dhe crusts. Me hapjen e crusts quajtur sipërfaqe me lagështi. Sinonime ekzemë seborrheic janë të sëmundjeve të tilla si pezmatim i lëkurës seborrheic, një sëmundje Unny, dysseboreynыy dermatit dhe sëmundjet kronike të lëkurës.
Ekzemë seborrheic takon forma klinike e cila është e aftë të ndodhë në njerëz të çdo moshe dhe gjinie. Më shpesh sëmundja zhvillohet si dermatit seborrheic.


Për sa i përket HIV-infektuar ekzemë seborrheic është i aftë për të qenë një nga manifestimet e para të AIDS-it. Një tipar dallues i sëmundjes shpesh aktet e përhapur në të gjithë lëkurë.
Lokalizimi ekzemë seborrheic fokusuar në kokë, fytyrë, prapa veshëve, të lëkurës folds, kërthizë, në lëkurë e trungu dhe flexor sipërfaqet.
Diagnoza e sëmundjes ka dermatoscopy, kërpudhave zskribka patogjene, konsultime me specialistë të tjerë si dhe shqyrtimin e traktit gastrointestinal, gjendja imunologjike dhe hormonal. Mjekimi është antimicrobial drogës, fizioterapi dhe vitaminë metodat lokale.

Frekuenca e shfaqjes së sëmundjes është më pak se 5% të të gjitha sëmundjeve të lëkurës, por pacientët me imunitet të prirur për ekzemë përqindje është shumë më e lartë. Është vërejtur se meshkujt vuajnë më shpesh dhe ankesa kryesore e pacientëve qëndron kruarje, të cilat neyyazytsirno rritet me djersë. Të gjithë pacientët toleruar sëmundje keq në kohë zyyazykay, në të njëjtën kohë dhe shprehjes maksimale në formën e skuqjet.
Seborrheic ekzemë - Shkaqet
Aktualisht shkaqet ekzemë seborrheic vazhdojnë të studiuar. Një rol në krijimin e ajo luajti gjene në ndryshime patologjike në nivelin e gjëndra dhjamor, janë bakteret në follicles flokët dhe gjëndra dhjamor, stres të vazhdueshëm. Shkencëtarët besojnë se shkaku i ekzemë seborrheic vepron origjinë infektive-alergjik. Disa studime klinike kanë treguar praninë e lezioneve në vende Pityrosporum ovale, nganjëherë duke treguar Stafilokoket ose kërpudhave Candida.

Gjëndra dhjamor Hyperfunction shpesh vepron si një faktor kontribues. Sidomos në foshnjat gjëndra dhjamor janë shumë aktive për shkak të formimit të androgens endogjene dhe për këtë arsye fillimi i sëmundjes mund të ndodhë në tre fëmijë të moshës. Veprimtaria e mëtejshme e gjëndra dhjamor është reduktuar dhe ekzemë seborrheic zhvillohet nga yyazytsirnistyu ulët.
Një rol të rëndësishëm dhe të sistemit nervor, siç dëshmohet nga sëmundja e Parkinsonit. Nëse pacienti vuan nga polio ose sirian-homyelytom, ndryshimet e lëkurës ndodhin në nervore trigeminal. Një tjetër shkak i ekzemë seborrheic shërben mungesën e shkeljes zinkut kundër sfondit të metabolizmin e acideve yndyrore esenciale dhe Artit vitaminë mungesës.

Faktorët që mund të shkaktojnë ekzemë seborrheic akt gastrit, diabet, Dystonia vaskulare, trashje, sinuzit, otitis media, frymëmarrjes akute, sinuzit, grykët.
Seborrheic ekzemë - simptomat
Rreth fillimin thonë trëndafili të verdhë nodules të përmasave të vogla. Këto nodules rritet në madhësi dhe janë të bashkuar së bashku në pllakë infiltruar. Diametër 2 cm pllaka dhe ata janë të mbuluara me luspa të trasha yndyrë. Sipas peshore quajtur sipërfaqe me lagështi. Për ekzemë seborrheic tenton të kursit zgjatur kronike me retsedyvamy shpeshta dhe trajtimin të vështirë. Metat kozmetike në lëkurë të çon në problemet e pacientit psikologjikisht, njerëzit kanë fobi sociale, dhe ankesa kryesore e pacientëve dhe kruarje akteve kryesore, e cila është e përforcuar në një djersitje moment.

Kreu ekzemë seborrheic
Skuqje e lëkurës së kokës është e ndarë në mënyrë të qartë natyrën, me tendencë për të bashkuar. Nuk është një kokë humbje ekzemë seborrheic totale, në pamjen ngjan forca të blinduara. Inflamacion shpesh lëvizin në anën e pasme, dhe pastaj në anën e qafës. Shumica e kreu skuqjen seborrheic ekzemë janë të përqendruara në fushën e rritjes së flokëve, si dhe lobi dhe vetullat.

Seborrheic ekzemë - trajtim
Trajtimi i ekzemë seborrheic varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe mund të jetë lokal ose sistemik. Rezultate të mira në trajtimin treguan fizioterapi, trajtim lazer, darsonvalization, Cryotherapy, magnetike, cryomassage. Mjaft mirë-provuar anti-inflamator dhe antymykotycheskaya terapi.

Formë e lehtë e ekzemë seborrheic është trajtuar për të zgjedhur vaj apo krem, dhe një zgjidhje e drogës antifungal me kortikosteroidet. Cakto ato për dy herë në ditë për 4 javë. Është e rëndësishme të mos harroni të bëni degreasing lëkurës zgjidhje person i alkoolit me shtimin e Resorcinol ose oksid salicili. Në ditën, vënë në pluhur fytyrë që përmban squfur.
Efektive për personat në vijim: locion "Zyneryt" krem ​​"Nizoral". Në natën Rekomandoni prodhojnë tharje të locion lëkurës me yhtyolom zink, klyohynolom ose squfuri. Nëse ka një oozing vend, ata e rekomanduar për procesin diamanti gjelbër të shkëlqyer.

Në nivel lokal ekzemë seborrheic trajtohet me kortikosteroide, por përdorimi i zgjatur mund të shkaktojë atrofi të lëkurës, puçrra fytyre, telangiektazisë, peryoralnomu dermatit. Fëmijët kortikosteroidet administruar me kujdes nën mbikëqyrje të veçantë. Të rekomandojë një aktivitet kortikosteroidet personi reduktuar: prednyzalon ose hydrocortisone.
Shampooing prodhojë mjete anti seborrheic e agjentëve keratolytic dhe antimicrobial. Për shembull, shampo Vichy Dercos, shampo "Nizoral" shampoos antyseboreyni me katranin, dhe më shumë. Inflamacion i fortë lehtësimin glukokortikoide halogjenizuara.

Ashpër ekzemë seborrheic hequr keratolytykamy: oksid salicili, katran. Kur lëkurë, atëherë antifungal dhe droga corticosteroid. Përveç kësaj rekomandohet kalcium shtesë, antihistamines, dhe në raste infeksioni edhe më të zakonshme bakteriale, mjeku përshkruan antibiotikë.
Nëse terapia në natyrë është i paefektshëm, i emëruar droga sistem antymykotycheskye për deri në një javë. Këto përfshijnë ketokonazolin, Terbinafine, flukonazolin, Itraconazol.

Në raste shumë të rënda treguar drogë sebosupressyvnыe, për shembull (aksionet Isotretinoin), e cila ka veprim anti-inflamator. Pas katër javësh të dozimin ndodh përmirësime (në lëkurë).
Terapi të integruar për ekzemë seborrheic përfshijnë vitamina, antihistamines, sedativë, droga antibacterials traktin gastrointestinal dhe eubiotics.