Simptomet e kesh të mëlçisë, shkaqet, trajtimin, parandalimin e kesh, fotot


Para fillimit të çmontimit simptomat e kesh, ju duhet së pari të bëjë se çfarë kesh.
Cerozë nuk është gjë tjetër veçse një sëmundje multifactorial mëlçisë progresive, e cila është karakterizuar nga një rënie në numrin e qelizave të mëlçisë (hepatocitet), zëvendësimin e indit lidhor (fibrozë) po ndryshon strukturën normale të mëlçisë, me zhvillimin e mëtejshëm të hipertensionit portal dhe dështim të mëlçisë.
Vdekja e qelizave të mëlçisë rezultojnë zëvendësimin e indeve normale të mëlçisë indit lidhor (fibrozë) njësitë e formimit dhe ristrukturimin e mëlçisë. Shkelje të ndryshojë struktura normale të mëlçisë çon në përçarje e funksionit normal të mëlçisë. Qelizat e mëlçisë janë në gjendje të funksionojnë, dhe kjo është një organ shumë i rëndësishëm pushon për të vepruar.Në vendet e zhvilluara grup kesh përfshirë gjashtë shkaqet kryesore të vdekjes për njerëzit 35-60 vjet, dhe është 14-30 raste në qindra mijëra popullsisë. Gjatë dhjetë viteve të fundit, frekuenca e cirroza e mëlçisë rritur me 12%. Cerozë është asimptomatike në 12% të pacientëve me një formë kronike të alkoolizmit.
Më shpesh kjo sëmundje prek meshkujt në një raport prej gati 3: 1. Kjo është më e zakonshme pas 40, por mund të zhvillohet në çdo moshë.

Simptomet e cirroza e mëlçisë


Së pari ju duhet për të siguruar lexuesit. Cerozë e blu thjesht nuk zhvillohet. Simptomat e para të kesh nevojë të presin në njerëz të cilët kanë vuajtur apo vuajnë nga hepatiti, alkoolistëve kronik dhe në njerëzit që vuajnë nga pengimi i qumështit hepatike. Nuk është gjithashtu një faktor i trashëguar. Përveç cerozë mund të jetë për shkak të disa sëmundjeve parazitare dhe infektuese.
Ka disa faza të sëmundjes, secila fazë ka simptomat e saj të veçanta dhe shenjat.
 • Kompensimi Faza - në këtë fazë simptomat e cerozë mëlçisë është i vogël, sepse ka ende një numër i mjaftueshëm i qelizave normale, e cila rrit barrën mbi numrin e vdekjes qelizore.

 • Faza subcompensation - nuk shfaqen simptomat e para të kesh, si dhe qelizat e shëndetshme të bëhet shumë më tepër në funksion të reduktuar të mëlçisë.

 • Faza dekompensimi - kjo fazë karakterizohet dështim hepatike, një gjendje në të cilën kërkohet në spital urgjent të pacientit.

 • Përkundër faktit se faza e parë e praktikë nuk ka simptoma të dukshme, ajo mund të përcaktojë me dhimbje të forta në kuadratin e djathtë e sipërme. Por ne duhet të kuptojmë se dhimbja në sektor të sipërme të djathtë mund të shkaktohet nga një numër arsyesh të tjera, për shkak se paraqitja e dhimbje të forta në sektor të sipërme të djathtë duhet të shkoni të konsultoheni me mjekun dhe, mëlçisë nëse është e nevojshme, të shqyrtohen.

  Manifestimet në këto faza mjaft të qarta dhe të ndryshme, dhe disa simptome mund të ndodhë në disa faza, dhe disa në mënyrë të konsiderueshme të ndryshme. Gjithashtu, simptomat e para të kesh përfshijnë rritjen e sleepiness, lodhje e tepruar, ulur performancën. Por këto simptoma pothuajse kushdo duke shkaktuar frikë, e cila çon në progresion të qetë të sëmundjes.
  Hapi tjetër është e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme të kesh të mëlçisë;
 • kruhet;

 • Sytë sclera verdhëz, ngjyrë të verdhë i mukozës dhe lëkurës, verdhëz ka një shkallë të ndryshme;

 • lëkurë të thatë dhe reduktimin elasticitetin e vet;

 • shije të hidhur në gojë;

 • skuqje e palmave - eritemë palmarna;

 • mostretje - shurdhim në bark, belching, diarre dhe kapsllëk të shpeshta, të përzier dritë periodike;

 • urina e errët dhe feces sqarime;

 • rritet në bark - ascites akumulimi;

 • ethe;

 • gjakderdhje mishrat, etj

 • Nëse ju keni vënë re disa simptoma, ju duhet të konsultoheni me mjekun dhe të merrni testuar. Trajtimi në kohë i çdo sëmundje, duke përfshirë kesh pjekje të ju lejojnë për të shmangur shumë pasoja negative dhe komplikime.

  Komplikimet e cirroza përfshijnë: gjakderdhje nga traktit gastrointestinal, encefalopati hepatike, komplikimet infektive, kanceri i mëlçisë formimit, sindromi hepatorenalnыy.
  Çdo vuajtje pacient nga cirroza duhet të dini se gjakderdhje gastrointestinal manifestuar nga të vjella (vjella të ngjashme me llum kafeje) dhe karrige (e cila është e ngjashme me butë pelte). Shfaqet ose dobësi mund të rritet në mënyrë dramatike deri në gjendje të pavetëdijes. Mundur gjakderdhje venat e majasëll.
  Një simptomë tipike e cirroza e mëlçisë është - kreu i kandil deti - venat mbipopullimin në murin e barkut mëparshëm, për shkak të portali hipertensionit.


  Shumica e njerëzve bëjnë 3 gabime:
 • Mos shkoni në specialistëve mjeku, në mënyrë që të kontrolloni statusin e tyre shëndetësor, zakonisht kur ka arsye për frikë, dhe veçanërisht nëse ka simptoma të qarta.

 • Pas trajtimit, vetëm kur simptomat bëhen të theksuar.

 • Shqyrtimit të pamjaftueshme dhe trajtimi i profesionistëve jo-thelbësore.

 • Diagnoza e kesh përbëhet nga disa faza:
 • Sondazhet e pacientit, mbledhja e të dhënave;

 • identifikojnë ankesat e pacientit;

 • një ekzaminim objektiv vizual i pacientit në drejtim të venat merimangë në lëkurë, njollë e lëkurës dhe mukozës;

 • Metodat e ekzaminimit laboratorik - e gjakut, kimi gjakut, gjaku provim imunologjike, etj;

 • Mëlçia dhe ultratinguj shpretkë, tomography llogaritur, angiografi, biopsia e mëlçisë, dhe të tjerët.

 • Diagnoza duhet të jetë aq i plotë sa më shumë që të jetë e mundur, dhe do të lejojë mjeku për të tërësisht të shqyrtojë gjendjen e plotë të mëlçisë, të vlerësuar dhe për të identifikuar sëmundjet e mundshme shoqëruese dhe çrregullime.

  Trajtimi i cirroza e mëlçisë


  Monitorimi dhe trajtimi i sëmundjes duhet të kryhet vetëm në spitale të specializuara.

  Për zgjedhjen e trajtimit të duhur duhet të kryejë një studim dhe të kërkojë diagnozë më të saktë. Get shpëtoj plotësisht nga efektet e sëmundjes nuk mund, por ju mund të parandalojë përparimin e mëtejshëm të kesh. Në mjekësinë moderne, ka disa mënyra për të trajtuar këtë sëmundje, mjeku përshkruan trajtim.
  Para së gjithash, në trajtimin e kesh duhet të adresojnë shkaqet që e ka shkaktuar sëmundjen, ose trajtimi do të jetë i paefektshëm.
  Nëse është e mundur, të eliminuar plotësisht arsyen, për shembull nëse kesh alkoolike, atëherë hiqni alkool nëse kesh virale, terapia antivirale është përshkruar. Trajtimi regjim optimale për secilin rast mjeku mund të bëjë.

  Gjithashtu, trajtimi është element shumë i rëndësishëm i të ushqyerit në cirroza e mëlçisë, dhe përputhshmëria pacienti dietë projektuar. Ky është një refuzim i plotë i alkoolit, tymosur, skuqur, yndyror dhe ushqimet pikante. Ajo është gjithashtu e nevojshme refuzimi i kërpudha, çokollatë, domate, hudhër.
  Përveç dietës dhe eleminuar shkakun, pacienti është trajtimi i drogës, qëllimi i kryerjes së në fazën, shkaqet dhe karakteristikat e çdo rasti të veçantë.
  Nëse mjekim, dhe të gjitha masat do të jetë i paefektshëm, kirurgji e mundur emërimi.

  Prandaj, trajtimi i suksesshëm i sëmundjes pacienti duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për të gjitha emërimet dhe këshillat e mjekut.
  Sëmundje dalje Moti
  Kesh formuar është kusht i pakthyeshëm, por trajtimi shkakton sëmundje, ndryshimet e jetesës, efekt të suksesshme në procesin e sëmundjes mund të ndihmojë për të siguruar se sëmundja për një kohë të gjatë që do të kompensohen.
  Parandalimi i cirroza e mëlçisë është për të kontrolluar ose eliminimin gjithsej të shkaqeve të cerozë mëlçisë (përjashtuar ose reduktuar alkool), diagnozë të shpejtë dhe trajtimin e hepatitit kronik.