Sindromi i Wolff-Parkinson-White - trajtim, simptomat, shkaqet


Sindromi i Wolff-Parkinson-White - një sëmundje manifestohet çrregullime të lindura në strukturën e zemrës. Kjo anomali kardiake karakterizohet antesystolyey një barkushe, atëherë është formuar retsyproknaya takikardi atrioventricular, e cila duket vibrim dhe dridhje atrial, rezulton ngacmim tufa shtesë enëve të gjakut. Ata janë të përfshirë në lidhje me ventricular dridhje.
Sindromi i Wolff-Parkinson-White 25% ka të gjitha tiparet takikardia atrial paroksizmal. Që nga viti 1980, pas zemrës ndajnë sëmundje Syndrome (WPW) dhe dukurisë (WPW). Për një fenomen elektrokardiogramë karakteristike me simptoma anterohradnoho sjelljen në të cilën retsyproknaya atrioventricular takikardi manifestuar plotësisht.


Sindromi i Wolff-Parkinson-White - një patologji lindur kardiak në të cilën predvozbuzhdennoe ventricles shtetërore është e kombinuar takikardia simptomatike.


Sindromi i arsyeve Wolff-Parkinson-White


Në mënyrë tipike, sëmundja nuk ka linja lidhëse ndërmjet strukturës së zemrës dhe këtë anomali, pasi ajo është shkaktuar nga gjenetike, patologji të familjes.
Sindromi Shumë pacientë Wolff-Parkinson-Bardhë formuar nga defekte të tjera të zemrës me etiologji lindura, një sindrom të tillë Ehlers-Danlos dhe Marfan (dysplasia ind lidhës) ose prolapsi mitrale valvul. Ndonjëherë anomali e sëmundjes ndodh në kombinim me defekte në atrial dhe ventrikular septa apo pacientët kanë lindur "tetralogji e Fallot".

Përveç kësaj, ka prova se sindromi i Wolff-Parkinson-White janë rezultat i patologjive të familjes të zemrës. Gjithashtu, shkaqet kryesore të kësaj sëmundjeje përfshijnë jonormale sistemin e zhvillimit të zemrës, është i përfshirë në kryerjen e impulseve të pranisë së një pako shtesë të Kentit. Në formimin e sindromës së Wolff-Parkinson-White ky grup kryen një nga funksionet kryesore.


Sindromi i simptomave Wolff-Parkinson-White


Sëmundja ndodh shumë rrallë dhe 70% e pacientëve kanë ndonjë patologji të mëtejshëm kardiak. Një nga simptomat kryesore të sindromës së Wolff-Parkinson-White konsiderohet arrhythmias dhe tachyarrhythmias të shfaqet në shumicën e pacientëve me sëmundje.

Tabloja klinike të sindromës së Wolff-Parkinson-White përbëhet kryesisht nga ndryshimet në EKG si mënyra të caktuara të kryerjes, karakterin shtesë mes atria dhe ventricles. Në këtë rast, një bandë e Kent, e zakonshme në mesin e disa mënyra të tjera. Ai është dirigjent i impulseve, duke e bërë atë reaksionar dhe anterohadno. Pacientët me sëmundje të tilla, pulses janë të transmetueshme nga atria të ventricles përmes nyjen AV ose duke kryer mënyra të tjera që të anashkalojë këtë njësi. Pulses propaganduar në mënyra të tjera, duke e bërë atë shumë më herët depolyaryzovat ventricles, ndryshe nga impulset përmes nyjen AV. Si rezultat, EKG shënuar ndryshime karakteristike të sëmundjes themelor në një PR shkurtuar intervali, për shkak të mungesës së vonesave para se të vijnë ngacmim ventricular; deformim i rritjes PR R-valë (valë delta) dhe komplekset gjerë QRS rezultojnë komponimet pulses vijnë në dy mënyra të ventricles. Mënyra në dispozicion shtesë të ndonjëherë mund të shoqërohet me ndryshime të tilla karakteristike në elektrokardiogramë. Kjo është një përçueshmëri reaksionar impuls, e cila ndodh në 25% të rasteve. Këto rrugë janë të fshehura për shkak se të gjitha shenjat WPW absolutisht asnjë EKG. Megjithatë, ata i përkasin zinxhirit të ri-hyrjes, e cila është shkaku i tachyarrhythmias.

Demonstrimi i sindromi prezantim klinik Wolff-Parkinson-White mund të ndodhë në çdo moshë, por për momentin ajo mund të jetë asimptomatike. Kjo sëmundje karakterizohet nga ritëm jonormal të zemrës në formë të ventricles reciproke takikardi në 80%, dridhje atrial në 25% të trepetanyy gati 5% të frekuencës së zemrës rreh 280-320 për minutë.
Ndonjëherë karakteristikat e sindromës së Wolff-Parkinson-bardhë është një aritmi të veçanta të veprimit - takikardi ventricular dhe ajo rreh si atria dhe ventricles. Sulmet e tilla arrhythmias lindin kryesisht nga rritje emocionale apo fizike, pirja e alkoolit ose papritmas, për asnjë arsye të dukshme.

Kur konfiskimet në pacientët me sindromin arritmike Wolff-Parkinson-White ndjenjë ka palpitations, cardialgia, fundosje e zemrës dhe gulçim. Me vibrim atrial dhe pacientët paraqiten të zbehta, i trullosur me presionin në rritje të gjakut, gulçim dhe goditje në tru. Pas kalimi impulset për ventricular dridhje është formuar që mund të shkaktojë vdekjen e papritur.
Sindromi i dridhje Wolff-Parkinson-White paroksizmal ndonjëherë ndodhë deri në disa orë dhe mund të ndalet edhe në mënyrë të pavarur dhe pas veprimit refleks. Në sulmet e zgjatura kërkohet pacientët hospitalizimin dhe shqyrtimin e tyre kardiologun. Kur sindromi rrjedhje Wolff-Parkinson-Bardhë të përcaktojë jo vetëm takikardia paroksizmal, por tingujt e butë e sistollë, rritur tonin e parë dhe ndarjen e tonin e parë dhe të dytë.

Pothuajse të gjitha simptomat e sëmundjes në 13% të pacientëve tregojnë aksident. Në tridhjetë për qind të rasteve sindromi Wolff-Parkinson-bardhë shkon me shumë çrregullime të zemrës. Këto përfshijnë sëmundjeve të zemrës subaortalnyy stenozë primare, përmbysja ventricular, fybroэlastoz эndokardyalnыy, coarctation e aortës, dhe mezhzheludochkovыy defekt tetralogji e Fallot.
Pacientëve të diagnostikuar me Wolff-Parkinsonit sindromi i bardhë vuri në dukje vonuar ndonjëherë mendore. Intervali i cunguar P-Q, QRS komplekse zgjerua në drejtim të majtë, përpara ose prapa D-valë interval formimi P j janë të EKG në këtë anomali.
Sindromi i trajtimit Wolff-Parkinson-White


Mungesa e sindromi aritmia konvulsiv Wolff-Parkinson-White nuk kërkon trajtim të veçantë. Një sulmet rëndësishme hemodinamik, të shoqëruar nga shenjat e dështimit të zemrës, angina, fikët dhe hipotension, duhet të kryejë veprime të jashtme cardioversion elektrike ose përmes electrocardiostimulation ezofag.
Ndonjëherë përdoret për lehtësimin e testit arrhythmias dhe Valsalva sinus masazh, refleks përdorim manovra vahusnыe dhe injektuan ATP ose verapamil, duke bllokuar kanalet e kalciumit dhe barnave të përshkruara antiarrhythmic si novokainamid, Aymalin, propafenon dhe Cordaron. Në të ardhmen, këta pacientë demonstruar një terapi gjatë gjithë jetës me veprim antiarrhythmic.

Për të parandaluar sulmet e sindromi takikardi pacientëve Wolff-Parkinson-White përcaktuara amiodarone dhe sotalol Dyzopiramid. Kur takikardi supraventikulare konvulsiv, kundër sëmundjes bazë, njëherësh intravenoze injektuar Adenozynfosfat. Gjithashtu emëruar menjëherë эlektrodefybrylyatsyya me dridhje atrial. Dhe pastaj të rekomandojë rrugët degradimit.
Indikacionet për sindromi kirurgji Wolff-Parkinson-White mund të jenë të periudhave të shkurtra të shpeshta të tachyarrhythmias atrial dhe dridhje, si dhe moshë të re apo një shtatzëni të planifikuar, në të cilën aplikimi nuk mund të zgjatet terapi të drogës.

Kur rezistenca e trupit të këtyre barnave dhe arsimin atrial dridhje, të caktojë mënyra të tjera në të larguarit catheterization ose transseptalnыm reaksionar qasje. Efektiviteti i kësaj metodë të trajtimit mund të arrijë 95% të relapses në 5%.
Radiofrekuencave Larguarit vnutryserdechnaya aktualisht konsiderohet trajtimi më efektive dhe radikale për sindromin e Wolff-Parkinsonit bardhë. Kjo metodë e operimit ndihmon në eliminimin e përsëritur në tachyarrhythmias e ardhshme, të cilat janë shumë të rrezikshme për jetën e njeriut. Radiofrekuencave Larguarit mund të kryhet pa qasje në zemër. E gjithë kjo bëhet kateter dhe ndërhyrjen minimalisht invazive që ka disa lloje, varësisht nga parimet operative të njëjtin kateter. Ajo zbatohet si dirigjent fleksibël, me anë të një anije të gjakut në zemër zgavër patologjike. Pastaj ngriti një impuls të frekuencave të veçantë shkatërron pikërisht ato zona të zemrës që janë përgjegjës për aritmisë.

Në mënyrë tipike, pacientët me sindrom asimptomatike Wolff-how, Parkinson-White ketë një prognozë më të favorshëm. Individët me një histori familjare të pasojave të rënda në formën e vdekjes së papritur apo një dëshmi profesionale duhet monitorim të vazhdueshëm, dhe pastaj trajtimi.
Në ankesat e pranishëm ose të jetës-kërcënuese aritmia, duhet të kryejë teste diagnostike në mënyrë të plotë së bashku në mënyrë që të zgjidhni metodat më të mira të trajtimit.
Pacientët me sindrom të Wolff-Parkinson-White dhe kirurgjisë nënshtruar duhet të respektohen në kirurg kardiak dhe kardiolog-arrhythmologists.

Sindromi i Wolff-Parkinson-White kërkon parandalimin, e karakterizuar nga trajtimi antiarrhythmic për të parandaluar recurrences të përsëritura edhe më tej të aritmia. Parandalimi i tillë është më së shumti e mesme.