Sindromi Pickwick - Mjekimi, Shkaqet, Simptomet


Sindromi Pickwick - një gjendje patologjike karakterizuar nga dështimi progresive respiratore, patologjinë primar pulmonar zhdukur. Në të njëjtën kohë, sindromi i Pickwick vërejtur zhvillimin e zemrës pulmonar kombinuar me sleepiness dhe trashje. Gjithashtu sindromi Pickwick ndodh për shkak të një shkallë ekstreme të trashje, të çon në pamundësinë për të marrë frymë shpejt dhe thellë, duke çuar në një rënie të dukshme në nivelet e oksigjenit në gjak dhe normat më të larta të dioksidit të karbonit. Kjo sindromë është konsideruar si një nëntip i apnea pengues gjumë, e cila është më e zakonshme në gjysmën e meshkujve të njerëzimit në varg moshës 40-60 vjet.
Shkaqet sindromi Pickwick


Iyazytsirno zhvillim sindroma Pickwick është i lidhur me një shumëllojshmëri plagosjeve dhe sëmundjeve të sistemit nervor qendror. Gjithashtu arsye të mundshme vendosi që të atribuojnë patologjinë e lindjes, sëmundjet mendore dhe trauma mendore. Kjo vendosur një lidhje të qartë në mes të zhvillimit të sindromës Pickwick dhe sëmundjes nuk mund gjithmonë.
U vu re se jo të gjithë njerëzit të cilët janë mbipeshë vuajnë nga ky sindrom. Nga kjo ne mund të konkludojmë se zhvillimi i këtij sindromi në njerëzit e dhjamosur të çojë ndonjë karakteristikat gjenetike individuale. Sipas disa mjekëve, sindromi Pickwick zhvillon vetëm në njerëzit me trashje, është e gabuar, sepse ky kusht është diagnostikuar shpesh në njerëz pesha e të cilëve nuk i përshtatet kriteret e të qenit mbipeshë.

Sindromi Patogjeneza Pickwick aktualisht është duke studiuar nuk është e mjaftueshme. Besohet se faktori kryesor është një shkelje e funksionimin e duhur të SNQ, përkatësisht hipotalamusi, i cili manifestohet çrregullime të gjumit, rritjen e oreksit, trashje, reduktuar ventilim vëllim, çrregullime të frymëmarrjes si rezultat. Hypoventilation shpesh çon në hipertensionit pulmonar, qarkullimi pulmonar (ICC) në shkelje të bilancit acid-bazë, hypercapnia dhe zhvillimin pulmonare të zemrës. Parë shpesh me hipoksi эrytrotsytozom mesme.Simptomat Sindromi Pickwick


Sindroma Pickwick është e karakterizuar nga tri karakteristika kryesore: frymë disordered, sleepiness dhe trashje (tipi zakonisht barkut kur ka një rritje të konsiderueshme në bark). Peshë të tepërt çon në rritjen e presionit intra-abdominale, shkeljet hazoobminnyh proceseve, duke lehtësuar lëvizjen e diafragmë. Për shkak të rritjes së numrit të qelizave të kuqe të gjakut është e trashë, për shkak të cilat zemra duhet të punojë më shumë, përfundimisht çon në një përkeqësim në qëndrueshmërinë e qelizave, veçanërisht të trurit.

Barku i madh shtrirë mjaft shtyn në diafragmë që rregullon mushkëritë, duke shkaktuar ndalesa frymëmarrjes. Mësuar është në kushtet e uria oksigjenit e qelizave të trurit jepni komandën për të rivendosur të marrë frymë vetëm kur furnizohen oksigjeni është shumë pak. Si pasojë fle natën me një sindrom Pickwick njeri përbëhet nga episode të alternuara mangësi oksigjen dhe awakenings shpeshta nezamechaemыh, e cila përfundimisht çon në një gjendje të përhershme të qenët i përgjumur gjatë ditës.
Simptomat Sindromi Pickwick kryesore janë:

- Acrocyanosis Qendrore dhe cianozë
- Gradë ekstreme të trashje (3-4)
- Kufizimi i zgjatur i frymëmarrje pulmonare
- Çrregullime të gjumit dhe gërhitës
- Në sleepiness ditën shprehur
- Edemë. Fillimisht në këmbët dhe këmbët, pastaj me kalimin e kohës mund të zhvillojë ënjtje të indeve të përgjithshëm nënlëkurës. Në qoftë se një grumbullim i lëngjeve në dëmtimit të dhëmbëve natyrore trupit - zhvillimin edemë pleural
- Gulçim. Nuk është në pushim me tym të vështirë dhe mbytje, rritet me bie në gjumë dhe ushtrimi


- Arrestimi përsëritura të frymëmarrjes (apnea) dhe frymëmarrjes me ndërprerje, veçanërisht gjatë gjumit, dhe kur sindromi i theksuar Pickwick edhe ditë
- Hipoksi dhe hypercapnia
- Dhe hipertensionit pulmonar
- Lodhje
- Rritje anormale në numrin e qelizave të kuqe të gjakut (policitemia)
Kur shqyrton një pacient me trashje vërejtur sindromi Pickwick me depozitimin mbizotërues e yndyrë në gjoks, fytyrë, abdomen (depozitat sidomos të mëdha). Këta njerëz vërejtur cianozë e lëkurës dhe mukozës, janë shënuar ënjtje. Cianozë dhe dyspnea rritur ndjeshëm pozicionin e trupit në shtrirë në shpinë dhe gjatë tendosje fizike. Radiologically vendosur uljen e ekskursioneve të frymëmarrjes të diafragmë dhe kufij më të ulët lartësi mushkëri. Mund të përjetojnë rritjen e presionit të gjakut.Pickwick trajtim sindromi


Terapia duhet të fillojë sindromi Pickwick kryer vetëm në klinika të veçanta, ku fle laboratorike në dispozicion. Sindromi Trajtimi Pickwick është procedurë shumë e komplikuar për shkak se ajo tregon qarqeve standarde joefektiviteti. Ajo merr një qasje individuale duke marrë parasysh ngjarjet e zhvilluara patologjike kardiake dhe ndryshime në gjak.
Roli kryesor në trajtimin e kësaj sëmundjeje merr terapi simptomatike, që kanë për qëllim kryesisht në reduktimin maksimal të peshës. Për ta bërë këtë, i projektuar dietë të caktuar në mënyrë specifike (rreth 600 deri 800 kcal para shtatë deri në dhjetë ditë, pas së cilës 1200 kcal në ditë).

Pacientët me hypercapnia treguar oksigjenit mbytje kombinuar domosdoshmërisht me frymëmarrjes analeptic kontrolluar dinamika praninë e dioksidit të karbonit në plazma. Për të stimuluar ushtrim diafragmës frymëmarrje është përshkruar. Në pulmonare dekompensimi zemrës treguar për të përdorur diuretics dhe glycosides kardiake. Me qëllim të përmirësimit gjumë natë gjatë natës është i rekomanduar kordiamin pritjes (brenda 1 lugë) dhe pozitën ngritur e trupit. Droga hipnozës që shtypin qendrën frymëmarrjes kundërindikuar!

Sindromi Moti Pickwick tepër të pafavorshme për shkak të normave të larta të vdekshmërisë për shkak të ndryshimeve patologjike në mushkëri dhe zemër dhe frymëmarrje ndalesa gjatë gjumit. Pa trajtim, vdekshmëria është 70%.