Elefantiazë nga këmbët dhe duart - trajtim, shkakton, simptomat


Elefantiazë - një, sëmundje kronike progresive të lidhura drejtpërdrejt me shkeljen aktuale të anijeve limfatike dhe hyperplasia limfatik e indeve dhe / ose lëkurë nënlëkurës, e cila është manifestuar në rritje të qëndrueshme në vëllimin e pjesëve të ndryshme të trupit për shkak të shpërndarë edemë.
Kjo sëmundje ndikon jo vetëm njerëzit, por kafshët dhe njerëzit e quajnë atë - ". Sëmundja elefant" Elefantiazë është më shumë i zakonshëm në gratë e reja. Për të mos ngatërrohet me elefantiazë lymphostasis, si "lymphostasis" është i vetmi element origjinal në Patogjeneza e elefantiazë. Epiqendra e sëmundjes slonovostyu vendet me klimat subtropikale dhe tropikale konsideruar, por ka edhe raste të izoluara në vendet evropiane.


Moti për jetën në pacientët që vuajnë nga një formë e elefantiazë kushte të favorshme të parashikimeve të kapaciteteve, por pacienti është shumë e pafavorshme, sepse kjo sëmundje është shenja e jashtme nuk është vetëm unaesthetic, por edhe kufizon aktivitetin elementare fizike.

Shkaqet elefantiazë


Për karakteristikat etiologjik të gjitha rastet e elefantiazë mund t'i atribuohet në një nga dy grupe: primare ose sekondare.
Kur primar është menduar elefantiazë idiopatik shkaktuar defekt lindjes e krevatit limfatik vaskulare. Duke lymfanhyopatyyam lindjes përfshijnë: aplazionit (mungesë të plotë të enëve limfatike në çdo vend), hypoplasia (enët e pazhvilluara me reduktimin lumen) dhe hyperplasia kombinuar me valvulave dështimit.

Besohet se elefantiazë lindura dhe shkaktohet gjenetikisht të trashëguar gjyqe pse shumta rastit. Manifestimet e para të elefantiazë primare shfaqen në adoleshencë, dhe pjesa e këtij grupi në llogaritë totale incidencës për rreth 5% të rasteve.
Elefantiazë të mesëm mund të jenë në dispozicion në të pacientit një kombinim i faktorëve, të cilat përfshijnë patologji të tilla si:
- erizipelë, e cila ndodh si rezultat i shkeljeve të limfatike aktual i përflakur përmes enëve limfatike. Zhvillimi i elefantiazë në këtë rast për shkak të fytyrave të përsëritura të kursit, të shoqëruar nga ndryshime të pakthyeshme të sistemit limfatik në një zonë të kufizuar të trupit;

- kirurgji, duke përfshirë heqjen e nyjet limfatike të mëdha, duke rezultuar në trup prish qarkullimin normal të limfatike. Më shpesh pacientët Ky lloj slonovostyu vuajnë nga pacientët e kancerit;
- krevat vaskulare lloje të veçanta limfatike të parazitëve dhe krimbat që nuk janë vetëm të bllokoj lumen, por edhe të shkaktojë një përgjigje lokal inflamator usuhublyayuschuyu proces stanjacioni limfatike;
- në fazën e kancerit metastazë në nyjet limfatike regjionale për të krijuar shkeljet uyazyka limfatike;

- sistemi kronike deje (phlebemphraxis, venat me variçe) shoqëruar me pezëm progresive venoz, stagnimi i cili shkakton ndryshime në enët e sistemit limfatik;
- sepsis, ku ndryshimet inflamatore vëzhguara në të gjitha sistemet e organeve dhe;
- kanal frëngjyzak limfatike;
- izoluar primar lymphadenitis dhe lymphangitis uyazyka për mungesën e trajtimit adekuat.
Normalisht, rrjedha limfatike është qarkullimi i vazhdueshëm i lëngjeve limfatike, e cila është formuar nga filtrimin e plazmës së gjakut në hapësirën në mes të rrobave të parë, dhe pastaj enët limfatike në kanal.

Në etiopathogenesis elefantiazë duhet të kini parasysh elementet e mëposhtme kryesore: përçarje e tanishëm të limfatike përmes enëve limfatike, të shkaktuara nga një ose një tjetër arsye - zhvillimin e kufizuar të edemë kronike - një shkelje e të gjitha shkëmbimeve në indin nënlëkuror dhjamor që aplikohen në lëkurë dhe tabelë - kullim interstitsija proteinat macromolecular - zhvillimi i fibrozë - dështimi rritja në sistemin limfatike - progresiv ënjtje indeve të buta - zhvillimi i fibrozë pakthyeshme.
Në varësi të cilën fazë është patogjeneza e sëmundjes, të identifikuar disa faza patologjike të elefantiazë:

- Lymphedema (faza e butë), e cila manifestohet me ënjtje progresive të rëndë të indeve të buta në një zonë të kufizuar të trupit;
- Faza e ndërmjetëm në të cilën gjymtyrë skajor shenja fibrozë, dhe afert në fazë lymphedema;
- fybredema, manifestuar fibrozë përhapur të indeve të buta dhe të lëkurës.

Simptomat elefantiazë


Elefantiazë fillore dhe të mesme kanë shumë të përbashkëta në simptoma klinike, por ka simptoma specifike. Për shembull, elefantiazë kryesor karakterizuar nga një fillimin e hershme të sëmundjes (gjatë adoleshencës) dhe me shpejtësi duke përparuar sëmundje, ndërsa formimi i foto zhvilluar klinike të elefantiazë mesme nganjëherë merr vite dhe dekada.

Forma më e zakonshme klinik i sëmundjes është elefantiazë e gjymtyrë të ulët. Faza fillestare e sëmundjes nuk ka simptoma specifike dhe është gjetur vetëm në një ënjtje të vogël të skajshëm të një apo dy gjymtyrë që ndodh pas këmbë të gjata. Në këtë fazë të procesit patologjike vetëm ankesa e pacientit mund të jetë një ndjenjë e plotësi "" në gjymtyrët më të ulët. Një ekzaminim objektiv i pacientit nuk janë zbuluar modele të ndryshojë, temperatura ngjyra dhe lëkurës. E vetmja simptomë që tregon ënjtje karakter ndenjur është - "pamja e indentations në indet e buta pas prekje dhe ndikimit lokal."

Si progresion i elefantiazë edemë është e vazhdueshme dhe shtrihet në skajin proksimal të ulët. Në këtë fazë ka ndryshime të veçanta pamja elefantiazë lëkurës në një vulat zonës lokale në indet e buta, të lëkurës mbi ta zhvendosur keq për shkak të pranisë së kërcyesit fijor, por në sipërfaqe dhe ngjyra e lëkurës nuk ka ndryshuar. Dhimbje të veçantë në pacientit të prekur gjymtyrë është thënë dhe vetëm ankesë shpesh është defekt kozmetike.
Me kursin afatgjatë të sëmundjes dhe mungesës së kohë rritet adekuate terapi edemë gjymtyrë të ulët, duke shkaktuar ajo merr përmasat e madhe dhe më pak traumatike të lëkurës zhvilluar erizipelë, ulcerat trofike dhe hyperkeratosis. Prekje e indeve të buta është e vështirë për shkak të komponentëve të mëdha fijor, ndarë nga folds e lëkurës.

Manifestimet klinike të elefantiazë mesme drejtpërdrejt varet nga sëmundje, e cila ishte shkaku rrënjë. Për shembull, kur erizipelë gjithmonë shenjat e reaksionit inflamatore të lëkurës, në përgjigje të rënë agjent infektues, në formën e skuqje, rrit temperaturën lokal, enjtje dhe ndjeshmëri.
Duart elefantiazë ndodh shumë më rrallë se elefantiazë ulët gjymtyrë dhe ka të njëjtat faza klinike dhe manifestimet.
Simptomat specifike vërejtur në organe gjenitale të jashtme të elefantiazë, e cila është vërejtur në mënyrë të barabartë në të dy burrat dhe gratë. Në fillimin e sëmundjes është një rritje progresive në labia jashtëm dhe scrotum me trashje e lëkurës. Skin zonat hyperpigmented me shenjat e hyperkeratosis dhe papillomatoznyh rritje. Për shkak të trashje dhe coarsening e dele e lëkurës së prepucit të mund të veprojë urinim dhe derdhje, kështu që pacientët vuajnë pafuqi slonovostyu scrotum. Kjo formë klinike e elefantiazë shoqërohet shpesh me komplikacione të tilla si pezmatim eczematous, edemë e testiseve dhe anëtarësimit septike shteti infeksionit streptokoksike.

Disa manifestime të veçanta klinike karakterizohet elefantiazë shkaktuar enët fyllyaryozom limfatik. Kështu, këta pacientë fillimisht nuk shqetësuar edemë si elefantiazë primar, dhe theksuar kruarje të lëkurës që është shoqëruar me skuqje papular në një zonë të kufizuar të trupit (kofshë, këmbë të ulët, parakrah, abdomen). Struktura e lëkurës bëhet "zhvishem limon" dhe hyperpigmentation ekspozuar shpejt dhe me çrregullime trofike.

Trajtimi elefantiazë


Para zhvillimit të edemë dendur pacienti duhet të këshillohen me metodat konservatore të trajtimit që ofrojnë duhur regjimin motor respektimi, medikamente dhe fizioterapi. Kështu, pacientët duhet të fshihet stresin ortostatik dhe normalizimin e aktivitetit fizik (ecje, not). Për të parandaluar përhapjen e edemë në proksimal rregullisht veshur artikuj të veçantë të çorape compression mjekësore.

Si trajtim mjekësor përdorimin e duhur të drogës diuretik (Diakarb 250 mg 1 g / ditë), enzimet proteolitike (trypsin 5 mg tretur në 2 ml solucion fiziologjik dhe hyjnë / m 1 g / ditë për 10 ditë) dhe bllokada novokaina (nënlëkurës administrata lokale 025% novokaina dozë e 1 ml).
Kur elefantiazë shkaktuar nga nematodikeve përshtatshme droga Qëllimi protyvohelmyntnыh (doxycycline 200 mg 1 g / ditë albendazole 400 mg në ditë për të paktën 15 muaj).
Procedura efektive fizioterapi, të cilat ndihmojnë për të reduktuar ënjtje është rrezatim ultravjollcë, elektroforezë përdorur proteolytykov (hialuronidiazës, trypsin, lidasa) pneumomassage.

Në fillim të sëmundjes dëshiruar efekt pozitiv mund të arrihet me anë të kurseve të rregullta kullimit limfatik masazh. Ky lloj i manipulimit është kryer në një kurs ditë të paktën 12 procedura. Ashtu si çdo manipulim mjekësore, masazh limfatik kullimit ka contraindications për përdorim oncopathology çdo tremujorin e shtatzënisë dhe natyrën infektive të sëmundjes në periudhën akute.
Tregues për ndërhyrje kirurgjikale ka asnjë efekt të përdorimit të terapisë konservatore. Në fazën e ënjtje të butë kryhen prerje të pjesëve të prekura e enëve limfatike dhe formimin lymfovenoznoho anastomosis. Nëse sëmundja është në fazën fybrodermы kërkohet një operacioni radikal që përfshin zonat e thella fybrozyrovannыh heqje e indeve të buta me përplasje të lëkurës dhe pastaj duhet kirurgji plastike më shumë për të zëvendësuar marrje ryshfeti lëkurës.

Kur elefantiazë vulvë të kryejë heqjen e plotë të seksioneve të dëmtuara të scrotum apo buzët vulvë. Scrotum ri i formuar nga inde të shëndetshme të buta të marra nga zona hip. Në një situatë ku elefantiazë эpydymytytom komplikuar duhet të kryejë hemykastratsyyu.
Kirurgët vaskulare rekomandojmë kombinuar metodat tradicionale të trajtimit me receta tradicionale të mjekësisë, duke përfshirë receta janë për përdorim të jashtëm dhe të brendshëm.
Një shkëlqyer veprim anti-edemë ka hudhër, kështu që është e rekomanduar për të trajtuar përzierje përdorimi elefantiazë hudhër me mjaltë (250 g hudhër grimcuar 300 g mjaltë) 1 lugë gjelle 1 g / ditë për 2-3 muaj.

Si një mjet për trajtimin lokal të elefantiazë aplikoni një vë llapë e lë grimcuar e ca balsam, oe limon ose nenexhik, e cila është imponuar në gjymtyrë të dëmtuar dhe të lënë gjatë natës.
Nëse ka lezione trofike të lëkurës si ulcerat dhe ekskoriatsiy, ju duhet të fshij prekur vaj carangth lëkurës, e cila jo vetëm që ka veti antiseptike dhe anti-inflamator, por efekti plagë-shërimit.