Sinus aritmia - trajtimit, shkaqet, simptomat


Sinus aritmia - një përçarje e ritmin e zemrës, kështu që nuk është një normë frekuenca shkelje dhe ritmin e zemrës. Kur norma e zemrës sinus aritmia nuk ndodhin në intervale të rregullta kohore, por në të njëjtën kohë mbetet koordinimi i saktë ose qëndrueshmëri të reduktuar zemrën.
Në raste të caktuara, sinus aritmia mund të përfaqësohet si një gjendje fiziologjike, të tilla si frymëmarrje, ose pasi të hahet, pas ushtrimit, vuajnë stresin. Kur personi i sinus aritmia nuk mund të vëreni në absolutisht asnjë simptomë ose manifestimet e tij janë të butë.


Shkaqet sinus aritmia


Në shpjegimin e shkaqeve të aritmia sinus identifikojnë disa grupe të çrregullimeve ajo shkakton.
Shkelja e zemrës është shkaku kryesor i aritmia rënda sinus. Sëmundje koronare të zemrës renditet e para në mesin e faktorëve të zhvillimit. Në këtë sëmundje nuk ka furnizim të pamjaftueshëm të oksigjenit në muskujt e zemrës, e cila është arsyeja pse hipoksi zhvillon, i shoqëruar nga sindromi i rëndë dhimbje në zemër.
Infarkt miokardi është i shoqëruar edhe nga aritmia rënda sinus. Nëse kjo është vdekja e zonave të caktuara të muskujve të zemrës për shkak të hipoksi, e ndjekur nga dhëmbëza të faqes. Në të dështimit të zemrës ka një gjendje në të cilën trazuar funksionin e pompimit gjak të zemrës, e cila është i shoqëruar nga të aritmisë kardiake.

Cardiomyopathy duket, me përjashtim të aritmisë, ndryshimet strukturore në muskulit të zemrës. Një rol zënë fituar apo keqformime kongjenitale të zemrës; miokardit (pezmatimi i muskulit të zemrës).
Gjithashtu shkakton i sinus aritmia mund të jetë një kusht nuk kanë të bëjnë me sistemin kardiovaskular. Pra, kur distonia vegjetative-vaskulare ndodh në natyrë neurogjenik aritmia sinus origjinës. Duhet theksuar se mosfunksionimi i sistemit nervor, zakonisht aritmia moderuar sinus. Kur bronkit ose hyposkycheskaya astmë ka disa mosfunksionim në të cilin sinus aritmia mund të natyrës. Gjithashtu për arsye nekardyalnoho natyrën në rast të aritmia sinus përfshijnë: diabetit mosfunksionim të gjëndrës tiroide, sëmundje veshkave.

Në qoftë se ju përdorni ilaçe të caktuara mund të zhvillojë aritmi kthyeshëm sinus. Kjo ndodh shpesh pas përdorimit të barnave që stimulojnë zemrën (glycosides); ilaçe që ndikojnë në normën e zemrës (Agjent antiarrhythmic); diuretics. Pirja e alkoolit dhe pirja e duhanit shkakton një shqetësim të zemrës, zakonisht shkelje të tilla të bëhet i pakthyeshëm edhe pas pirja e duhanit vidyazyka ose aritmia pijshëm vazhdon, por është e karakterit të ulët.
Sinus aritmia zhvillon në gratë shtatzëna për shkak të karakteristikat fiziologjike dhe shkon të tyre pas lindjes. Kjo është për shkak të rritjes së vëllimit të gjakut dhe rritjen e ngarkesës në zemër.

Sinus aritmia vërejtur në adoleshentët gjatë pubertetit për shkak të rritjes së tiparet e organeve hormonoprodutsyruyuschyh (gjëndra veshkave, organeve seksuale, gjëndër tiroide). Kjo aritmia është në mënyrë të pavarur pas pubertetit.

Simptomat sinus aritmia


Rrahje zemre normale impuls fillon formimin e tij në faqen e internetit sinus. Kjo faqe është një grup i qelizave specifike që gjenden në murin e zemrës dhe prodhojnë impulse elektrike. Pastaj, ky puls rrjedh nëpër fibrave në murin e zemrës, të cilat janë quajtur sistem kryerjen e zemrës. Ky sistem shpërndan një numër të madh të fibrave, më i vogli prej të cilave kanë fundin e tyre në çdo fibrave muskulore të murit të zemrës. Si rezultat, dukuri e fiziologjik kardiak muskulit të zemrës impuls është duke punuar ritmikisht dhe në vazhdimësi, se reduktimi ndodhin në interval të rregullt me ​​frekuencën e tij optimale prej rreth 60-90 rreh / min.

Duhet të theksohet që sistemi kryesor është përgjegjës për funksionimin e duhur dhe qëndrueshmëri dhe dridhje ventricular. Në qoftë se në këtë sistem ka shkelje të caktuara, ajo i jep të rritet kryesisht sëmundje të zemrës dhe si rezultat, sinus aritmi.
Sinus aritmia përfaqësohet nga simptoma të ndryshme në varësi të frekuencës së kontraktimet e muskujve të zemrës. Me rritjen reduktime të frekuencave do të përfshijnë: gulçim, një ndjenjë e mungesës së oksigjenit, ndjenja e pulsation në tempujt dhe në zemër, dhimbje prapa gjoksit apo në zonën e majtë të gjoksit. Si reduktimet frekuencave do të përfshijnë: dobësi, dhimbje koke, marramendje.

Aritmia shënuar sinus shoqëruar nga trazira të qarkullimit të gjakut të trurit, e cila mund të çojë në humbjen e vetëdijes. Aritmia moderuar sinus ka simptoma të rënda.
Diagnoza e sinus aritmia është themeluar në bazë të ankesave të pacientit dhe të dhënat e sondazhit. Эlektrokarydohrafyyu Sjellja me të cilin të zbuluar ndryshimet në normën e zemrës. Përdorur edhe monitorimi Holter - prodedur, është veshur me një aparat të vogël të sëmurë e tipit EKG për 24 orë. Kur i veshur me lak mbajtur ditarë që përfshijnë veprimet e pacientit të përditshme (të hahet, shkallët ngjitje, heqjen e peshave, duke shkuar në shtrat dhe të zgjohen nga ajo, swings emocionale, etj). Pas heqjes deshifrim aparat kryhet me marrjen e rezultateve në një letër në burg.

Në disa raste bëhet diagnoza ultratinguj e zemrës. Në EKG, me ultratinguj dhe lak e nevojshme për të urinës biokimike dhe gjak, si dhe studimet e hormoneve seksuale nekardialnyh për të identifikuar shkaqet e sinus aritmia.

Aritmia sinus në fëmijët


Aritmia sinus në fëmijët dhe është një shtet i shpeshtë podrostov, dhe shkaktuar kryesisht nga kushtet fiziologjike, për shembull, të tilla si aritmia frymëmarrjes. Por ai gjithashtu mund të shkaktojë: sëmundje të lindura të zemrës, Dystonia vaskulare dhe ndryshimet hormonale, sidomos në adoleshencë.

Diagnoza e sëmundjes është themeluar në bazë të rezultateve të inspektimit dhe shqyrtimit. Pick historinë e ankesave të ndjenjës së "shurdhim" në zemër, dobësi dhe gulçim. Thekson shfaqjen e simptomave dhe shkaqet që lidhen me kushte të tilla në fëmijë të tillë. Kryerja e një rishikim të përgjithshëm të fëmijës dhe duke dëgjuar normë askultatsyey. Gjithashtu, përdorni zemrat goditje me të cilat për të identifikuar shkeljet e zemrës të shkaktuara nga sinus aritmia. Kaloni ngarkesës electrocardiography dhe pa ngarkesë, ultratinguj i zemrës duke përdorur Doppler. Në arrhythmias rënda duhet Holter studim.


Detyrueshme pediatër kardiolog konsultimi dhe fëmijë, në disa raste është e rëndësishme që të shqyrtohet nga një neurolog dhe një endokrinolog. Shpesh, në rast të çrregullimeve të sistemit nervor qëndror, vëzhguar përkeqësim të sistemit kardiak, kështu që është të rëndësishme të përjashtuar patologji të sistemit nervor.
Trajtimi i aritmia sinus në fëmijët duhet të përfshijë organizimin e duhur të punës dhe të pushimit. Është e këshillueshme për të kryer trajtimin në një sanatorium. Kjo vlen arrhythmias dobët apo të moderuar. Në të rënda sinus aritmia trajton në kardiologjisë pediatrike.

Së pari, fëmija është caktuar dietë me kufizimin e karbohidrateve të thjeshta dhe marrja e sasive të mëdha të fibra (fruta dhe perime). Një kusht i rëndësishëm është përdorimi i trajtimit psikoterapeutik për shërim emocional të fëmijës dhe të kufizojë stresin e tij. Rezultati i mirë jep një metodë të akupunkturë dhe fizioterapi.
Rëndësishmja, kjo në vetvete nuk jep komplikime të veçanta aritmia, por ajo mund të ketë lidhje me komplikime të tjera, sëmundje më serioze. Shpesh me komplikime është mosfunksionim kardiak apo sistem dështim të zemrës.

Është e rëndësishme për të krijuar një fëmijë uyazyka parandalimin e sinus aritmia. Këto përfshijnë: ushqimin, regjimin e punës dhe të pushimit, duke marrë vitaminë shtesë dhe aminoacidet (ELKAR 1/2 lugë 2p / d) kufirin e stresit, ndërprerjen e duhanit dhe alkoolit (si adoleshentë), diagnoza e hershme dhe trajtim patologjive te sistemit kardiovaskular dhe organet e tjera.

Sinus aritmia elektrokardiogramë


Ndryshimet sinus aritmia EKG përcaktuara në periodike R-intervale, ku R është përfaqësuar nga më shumë se 01 për sekondë dhe shpesh varet nga lloji i frymëmarrjes. Një shenja tipike EKG e kësaj sëmundjeje është ndryshimi i ngadalshëm në kohëzgjatje prej përkohshëm R-interval, ku R pas një intervali të shkurtër shpesh të jetë e gjatë. Si dhe takikardi sinus ose bradycardia, rritjen dhe uljen R-varg, ku R rrjedh nëpër intervale të T-P. Shkeljet çështje të vogla interval P-Q dhe intervali QT.

Në funksionimin normal të zemrës, qendrat ektopike natyrës automatik dhe ato të vendosura në atria e saj, të ketë një normë më të ulët të depolarization diastolik dhe pulses frekuencë të ulët se nyjen sinus. Për shkak të kësaj sinus impulseve rrjedhin muskujve të zemrës çon në përçarje si reduktuar miokardit dhe fibrave të indeve të zemrës, duke thyer depolarization diastolic e qelizave të cilat janë të përqendruara në qendrat ektopike. Si pasojë, ritmi sinus nuk ndodh qendrat ektopike punës. Disa fibrave grumbullohen në atrium të drejtë në frontin në krye, në mes të një mur anësor dhe murin e poshtme të djathtë në lidhje me vrimë artyoventrykulyarnыm. Atrium la përfshin vendndodhjen e qendrave të tilla në krye të pasme dhe në fund. Përveç kësaj, qelizat me qendrat automatike mund të jetë në afërsi të zonës së ulët e majtë të atrium e drejtë në gojët e sinus koronare.

Automatik qendra të tjera dhe dridhje automatike mund të tregojnë punën e tyre në rastet e mëposhtme kur: duke reduktuar sinus nyje automaticity poshtë automatik ektopike në qendër; me rritjen e karakteristika në atria e qendrës ektopike automatik; Bllokada sinoatrial në natyrë, dhe në raste të tjera, gjatë pushimeve të ngazëllyer për të punuar dridhje. Rhythm dridhje mund të ndodhë në javët, muajt dhe madje edhe vite, dhe mund të jenë të vazhdueshme. Ajo mund të jetë e shkurtër, për shembull në qoftë se përcaktohet në intervale të gjata në mes të cikleve në aritmia sinus, natyra sinoatrial bllokadën dhe forma të tjera të aritmisë.

Disa shenjë e normës ndryshuar konsiderohet atria formë ndryshim, amplitudë dhe drejtimin e R-valë. Kjo bri ndryshon në varësi të vendndodhjes në ritmin burim ektopike dhe shpejtësi në drejtim të valëve në shkelje të atria. Për ritëm atrial P-valë në frontin e QRS-kompleksit. Në një numër të madh të sondazheve ritëm P-valë është ndryshe nga P-valë sinus ritëm drejt lart ose poshtë nga konturet. Gjithashtu, dallimet e tyre janë në formë apo amplitudë në të çon të ndryshme. Përjashtim mund të jetë ritmi i rajonit e sipërme të atrium të drejtë, ku P-valë si sinus.

Shumë e rëndësishme është dallimi në ritmin atriale që ndryshoi sinus në një pacient me normë të zemrës, kohëzgjatjen dhe intervale rregullsinë QP madh. QRS zonë komplekse supraventikulare mund të jetë jonormale, e kombinuar me bllokadën e pako bllok degës në normën e zemrës 45-70 rreh / min. Me ritëm të përshpejtuar normën e zemrës predserdnom është 71-100 rreh / min (më ritëm të përshpejtuar atribuohet sinus takikardi).

Sinus trajtim arrhythmia


Aritmia më e zakonshme kardiak të kalojë pa ndonjë trajtim pas heqjen e shkaqeve që kanë sjellë atë. Me fjalë të tjera, trajtimit të caktuar ose të veçantë që ata kanë nevojë. Por, pavarësisht nga kjo, në sinus terapi shënuar drogës aritmia duhet të kryhet. Në këtë formë e arrhythmia mund të përdoret si agjentë terapeutik dhe zemra electrocardiostimulation. Ky lloj i terapisë është përdorur në mënyrë tipike në bradycardia shënuar sinus (norma e ngadaltë e zemrës), i shoqëruar nga humbja e rastit të vetëdijes.

Zgjedhja e drogës shkaktuar karakteristikat karakteristike dhe individuale të organizmit dhe duhet të përcaktohet vetëm nga një kardiolog. Por kur sinus aritmia shkaktuar nga paqëndrueshmëria apo të vështira situata emocionale, terapi gjithashtu mund të caktojë dhe neurolog. Për këto arsye aritmia sinus përshkruajnë barna anti-ankthi (Tabela Novopassyt 2. 3 g / ditë, ose Valerian Motherwort 2 tab. 4 g / ditë, Kovralol 25 cap. 3 g / ditë) dhe nootropics (Pantogam më 1 tab. 3 p / ditë, Glycine në 1tabl. 4 g / ditë nën gjuhë, Pykamellon 2p 40 mg / ditë, Tsetyryzn 1 tabelë. 2p / ditë). Por në disa raste mund të kërkojnë qetësues dhe antipsikotikët që janë të emëruar drejtpërdrejt psikiatër.

Kur sinus aritmia e normës së zemrës më pak se 50 për minutë (atletët më pak se 45 për minutë), në të cilën ka një çrregullime të theksuara të hemodinamikën qendrore, është e rëndësishme për të zgjidhur çështjen e krijimit të një stimulues kardiak. Kjo pajisje është futur nën lëkurën e klavikul dhe ka madhësi të vogël. Me aplikime të caktuara dërguar elektroimpuls, i kryer nga elektroda në atrium dhe ventricles. Pajisja fillon punën e tij, kur ulja e vet frekuenca është kufiri më i ulët i pikës kritike.

Gjithashtu në trajtimin e sinus aritmia duhet të ndjekin udhëzimet e përgjithshme nën të cilat janë caktuar një dietë me kufizimin e miellit, yndyrë dhe e ëmbël, duke kufizuar veprimtarinë dhe stresit fizik pikë. Futje e kërkuar nga multivitamina (asparcam kalium dhe sulfate magnezi). Një domosdoshmëri në trajtimin e aritmive është ilaç bimor (kamomil, i urtë, fletë butë, etj) dhe terapi fizike pa përdorimin e tanishëm (Mahnitolazer).
Aritmia sinus gjatë shtatzënisë zakonisht nuk kërkon trajtim të veçantë, pasi që shpesh shkon larg pas lindjes së fëmijës, por gratë shtatzëna ende e rëndësishme për të ndjekur masat e sigurisë dhe parandalimin. Këto përfshijnë: Herët skenë grua shtatzënë në rekord të perinatologists; perinatologists vizitë në kohë (një herë në muaj për 12 javë, një herë në dy javë për 30 javë, një herë në javë deri në fund të shtatzënisë); Ekzaminimet e ndryshme gjatë shtatzënisë (studim Holter, EKG, echocardiography); duke marrë një multivitamin për gratë shtatzëna; të ushqyerit e ekuilibruar dhe racionale me përdorimin e sasive të mëdha të fibra; aderimin e detyrueshme për pushim dhe punë; kufizimin e stresit.