Simptomat dystonia, shkakton, trajtimin e dystonia


Vegjetative-vaskulare distonia - një grup i simptomave dhe manifestimeve klinike që ndodhin si pasojë e përçarje në strukturën apo sistemit nervor autonom, si në periferike dhe në qendër.
Sëmundje të pavarur të quajtur VSD nuk mund të, sepse për zakonisht varet nga rastësi të faktorëve të ndryshëm, kombinime të ndryshme që shpesh janë shkaku i kushteve të ndryshme patologjike dhe sëmundjet e organeve dhe sistemeve të ndryshme (ulcera peptike, astma, sëmundje arterie koronare).


Zakonisht IRR përcakton natyrën dhe peshën e këtyre sëmundjeve, dhe anasjelltas, të gjitha comorbidities rritur manifestimet e dystonia vegjetative-vaskulare. Kjo sëmundje zakonisht ndodh në fëmijëri dhe adoleshencë, por prania e faktorëve negativ mund të gjenden në njerëz të çdo moshe.
Për VSD karakterizohet nga simptoma të ndryshme, në varësi të llojit të shkeljeve (ose sympathicotonia vagotonia).

Simptomat


Vagotonia duket shtetet hypochondriac, lodhje, dëmtim kujtesës, kapacitet të zvogëluar të punës, përgjumje apo probleme bie në gjumë, apati të shpeshta të vazhdueshëm dhe depresioni.


Karakteristike ul oreksin ndërsa jotoleranca mbipeshë dhoma bajat dhe të ftohtë, ethe dhe konstante ndjenja shkurtër fryma, çrregullime të sistemit vestibular, mbajtje fluide në trup dhe rrjedhimisht ënjtje, përçarje e sistemit të tretjes, dhe si rezultat, reaksione alergjike të shpeshta, reduktimi tensioni i gjakut dhe dhimbje të përsëritura në zemër.
Sympathicotonia është plotësisht shtetet e kundërta janë shtete të ndryshme neurotike, durimin e tepruar, pakujdesi, swings humor të mprehta, flashes nxehtë, rrit oreksin me bagëti të tepërta, tension të lartë, mpirje, dhe gjymtyrë të ftohtë.

A nuk e di se çfarë presioni tuaj normale? përgjigje këtu http://tibet-medicine.ru/sovrmed/normalnoe-davlenie-cheloveka
Shkakton të çrregullimeve të sistemit nervor autonom është shumë të përfshijë devijimet primare trashëguar në punë dhe strukturës së saj që normalisht drejtohen nënës. Të gjithë faktorët e tjerë janë vetëm shkaktojë.
Faktorë të ndryshëm të vështira të luajë një rol të madh në zhvillimin e sëmundjes, ajo shpesh është mbingarkesë emocionale, tendosje mendore, kushtet kronike e stresit.
Sëmundjet rënduese zhvillimi vvd të sistemit endokrin dhe nervor, kushtet alergjike, ndryshimet e papritura në kushtet e motit apo natyrës të pafavorshme, çrregullimet hormonale në trup.

Trajtim


Trajtojnë sëmundje, e cila është në thelb një fantazmë, shumë e vështirë, dhe duhet ta bëjë këtë nga personel i kualifikuar dhe mund të zvogëlojë shprehjen e metodave të thjeshta.
Në formë të butë të sëmundjes duhet të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme, të paktën 8 orë gjumë dhe në mëngjes ushtrime çdo ditë, dhe mundësisht jashtë. Refuzoj aktivitetin e padëshirueshme fizik, sportet e rënda, natyrisht, nuk është e nevojshme, por një grup i përgjithshëm i ushtrimeve - kjo është vetëm ajo që ju duhet.
Ushqimi i duhur është gjithashtu e rëndësishme, ju duhet të kufizojnë përdorimin e yndyrore, ushqime të kripura dhe të ëmbla, por fruta, perime, drithëra të ndryshme, veçanërisht të lartë me magnez dhe kalium duhet të hani më shumë.

Vetëm me kushte të rënda përshkruar ilaçe të rëndë, zakonisht barna me efekte qetësues, droga protytryvozhni dhe ilaqet kundër depresionit në kombinim me vitamina B, ose çdo mjet tjetër tonik.
Mposhtur plotësisht sëmundja nuk është aq e lehtë, por përputhja me secilin nga këto rregulla në mënyrë të konsiderueshme heq dhe i jep paqes.
Të gjitha të mësipërme të mira, por ndihmën më të mirë në këtë pikë për t'u marrë me mjekësi vaskulare dystonia tibetian, domethënë pikë masazh trupit të plotë me akupunkturë, mjetet juridike bimor dhe përzgjedhje në varësi të kushtetutës tuaj natyrore (dosha).