Toksykodermiya - trajtim, simptomat, shkaqet


Toksykodermiya - akute inflamatore toksike dhe alergjike plagë të lëkurës që zhvillohet nën ndikimin e depërtojnë lëkurën me alergjen kroverodnыm. Toksykodermiya larmi të madhe të elementeve të ndryshme të një shpërthim (blisters, pustules, fshikëza, papules, patches), dhe është e shoqëruar shpesh nga lezionet e mukozës.
Shumica e rasteve të regjistruara toksykodermiyi ardhurat në formën e reaksioneve alergjike të tipit të menjëhershëm e cila u ngrit në lidhje me intolerancë të lindur ose të blera pas sensibilizimin e organizmit. Kështu, shkakor faktor toksykodermiyi, ndryshe dermatit kontakti alergjik, jo ne kontakt me lekuren e pacientit. Alergjen shkakësor toksike hyn në trup në mënyra të tjera, zhytur në gjak dhe rrjedhjen e gjakut janë dhënë atë në lëkurë. Forma më e rëndë është sindromi toksykodermiyi Lyell-së, sindromi Stevens-Johnson.


Shkalla e simptomeve klinike toksykodermiyi varet nga shuma prekje alergjen, veprimtaria e tij antigjenike, shpeshtësia e ekspozimit dhe ndjeshmërisë individuale të pacientit për alergjik reagime si astma, rinitit alergjike, dermatit diellore, ekzemë profesionale, dermatit atopic, urtikaria, etj


Arsyet Toksykodermiya


Dermatologji moderne dallon katër grupe të shkaqeve etiologjik të toksykodermiyi: autotoksycheskaya, profesional, ushqimore dhe medikamente.

Autotoksycheskaya toksykodermiya zhvillohet si rezultat i ekspozimit ndaj toksinave dhe alergeneve, të vetë-prodhuar në trupin e njeriut nën çrregullimeve të ndryshme metabolike. Kjo gjendje mund te ndodhin ne pranine e proceseve ndryshme malinje (kancer i zorrës së trashë, adenokarcinoma e veshkave, kanceri i mushkërive), sëmundje të veshkave kronike (pamjaftueshmëri kronik renal, glomerulonefritin, hydronephrosis, pyelonephritis) dhe gastrointestinale (peptike, pankreatiti, hepatitis, gastrit). Rrjedh më toksykodermiya autotoksycheskaya në kursin kronike.

Toksykodermiya profesional nxitur nga aktivitetet njerëzore që lidhen me komponimet kimike të ndryshme. Këto antigjene më aktive përfshijnë substancat që përmbajnë klor dhe benzolnoe unazë amino grup.
Toksykodermiya ushqyese zhvillon për shkak të konsumimit të ndonjë ushqim apo ajo përmban aditiv të ndryshme (preservatives, agjentët ngritjen, ngjyra).
Drogës toksykodermiya ndodh më shpesh zhvillohet si rezultat i duke marrë drogë të ndryshme. Zakonisht pamjen e saj të provokojë barbiturates serum, vitamina, antibiotikët (stretomocinë, neomycin, penicilinë, biomitsin), sulfonamides (norsulfazola, sulfadimezin).Simptomat Toksykodermiya


Për karakteristik klinike foto toksykodermiyi larmi të madhe të formave. Skuqjen e lëkurës mund të veshin papullo-vezikular, urtikarie, skuqur, vezikular dhe karakterin papulleznыy. Lezionet e mukozën e buzëve dhe gojës mund të jenë hemorragjike, fytit apo fshikëz-erozive natyra. Ndonjëherë ka toksykodermiyi shkatërrimin jo vetëm të mukozës orale, por edhe anal mukozës rektumit, uretrës dhe organe gjenitale. Elementet nxito në lëkurë dhe mukozës janë të shoqëruara zakonisht me ndjenjat subjektive të tilla si kruarje në vendet e shkatërrimit, dhimbje, djegie, tensioni.

Toksykodermiya shpesh shoqërohet me simptoma të përgjithshme: arthralgia periodik, ethe, rraskapitje. Në lezionet janë pothuajse gjithmonë i pranishëm kruarje e shprehur, e cila është për shkak të ndjenjës së vazhdueshme të pakëndshme mund të shkaktojë çrregullime të ndryshme të sistemit nervor të përshtatshme, nervozizëm, çrregullime të gjumit dhe ndryshueshmëri emocionale. Gjithashtu shpesh bashkohet simptome që tregojnë lezionet toksike-alergjik pjekje dhe / ose veshkat. Prania e sindromës hemorragjike tregon prezencen e lezioneve te mureve vaskulare.

Më vete, ne vëmë re se njerëz të ndryshëm kanë të njëjtat shkakton substancë mund të provokojë ndryshme options toksykodermiyi. Megjithatë, nga ana tjetër, shumica e substancave që shkaktojnë toksykodermiyi me karakteristike për ta klinike. Për shembull, toksykodermiyi zhvilluar pas marrjes kripë jodit është shoqëruar gjithmonë nga i ashtuquajturi "puçrra fytyre jod"Që paraqet një rritje prej lëkurës mbuluar me crusts lëng pllakë të butë.
Varësisht nga gjerësia e shpërndarjes së manifestimeve klinike, toksykodermiyi ndarë në të përbashkët dhe fikse.

Shpërndarë toksykodermiya skuqjen e ndryshme të shumta shpesh ndikon në mukozës dhe / ose organeve të brendshme, me zhvillimin e mëvonshëm të dështimit të veshkave, hepatiti, miokardit. Gjithashtu tipike për këtë formë të gjendjes mjaft të rëndë e përgjithshme e pacientit, të vjella, diarre, të dridhura të shoqëruar me ethe.
Toksykodermiya fikse zakonisht manifestohet në pamjen e lëkurës arna më të rrumbullakosura skuqur me një diametër prej 02:58 centimetra. Me kalimin e kohës spote tuaj zakonisht bëhet ngjyrë kafe në qendër të disa prej tyre vërejti formimin e flluska. Nëse eliminimin kohë e marrjes mëtejshëm të pacientit provokuar alergjen fikse toksykodermiya zakonisht zhduken vetë brenda dhjetë ditësh. Kur ju prekje shkakton, skuqje mund të zhvillohet si në të njëjtin vend dhe në pjesën e përparme të këtij zonat pacenuar e lëkurës.


Ndarja ashpërsia toksykodermiyi:
- Parë toksykodermiyi Hapi i shoqëruar nga skuqjen (nodules, urtikaria, spote skuqur) dhe kruarje të vogla të lëkurës. Simptomet e sëmundjeve të rënda dimly, pas përjashtuar futje e shërimit alergjen ndodh brenda pak ditësh
- Toksykodermiyi dytë shkalla e shoqëruar me ethe të ulët të keq dhe kruarje të butë. Nuk mund të jetë disa blisters, nodules, fshikëza, urtikaria dhe të lehta eritemë. Testet klinike të gjakut tregojnë përshpejtuar ESR dhe ndryshimet në formën e eosinophilia

- Toksykodermiyi Faza e tretë duket shkelje mjaft të rënda të gjendjes së përgjithshme të përzier, të vjella, temperaturë deri në 40 ° C. Gjërat janë të natyrës skuqje përgjithësuar: sindromi Lyell-së, Angioedema, urtikarie, erythroderma mund të zhvillojë këtë kusht shumë të rrezikshme si shok anafilaktik. Ndonjëherë ka sëmundje shumë të rënda dhe si yododerma bromoderma. Ka raste kur toksykodermiya zhvilluar plotësisht në të gjitha barnat, përveç glukozës dhe NAT. zgjidhje

Diagnoza diferenciale Toksykodermiyi duhet të bëhet me sëmundjet dermatologjike të tilla si natyra alergjik vasculitis, eritemë exudative, eritematoz sistemik lupus, urtikaria, liken planus sifilizi dytësor, pityriasis Rosea GIBERT, si dhe sëmundjeve infektive si fruthi, rubeola dhe fruth i keq.


Trajtimi Toksykodermiya


Trajtimi Kryesisht toksykodermiyi fillon me një ndikim të detyrueshme përjashtimi i shkaktuar asaj substanca provokuar. Për këtë autotoksycheskom në mishërim fillore dhe toksykodermiyi tregon përdorimin e spastrimit enemas, diuretics dhe laxatives, përdorimi i antihistamines (Claritin, etj), në / në hyrje desensitizing zgjidhjen e klorur kalciumi dhe natriumi Thiosulfate. Nëse aplikimi zhvillimi është sulfanilamides shkak toksykodermiyi - në / në futjen e Thiosulfate natriumi është rreptësisht e ndaluar!

Në format e rënda toksykodermiyi tregohen mbajnë të metodave jashtëtrupor pastrimit të gjakut si kryoaferez kaskade filtrimit plazma, plazmoforez membrana, hemosorbtion. Trajtimi i formave të rënda duhet të kryhet vetëm në një takim të specializuar në spital me infusions intravenoz ose reopoliglyukinu gemodez, albumin ose plazma, duke marrë kortikosteroidet, antibiotikët dhe mirëmbajtjen preventive të mëlçisë adekuat të aftësisë së kufizuar dhe veshkat.
Toksykodermiyi terapi lokale është që të përdorin protyvozudnыh dhe anti-inflamator drogë lokale, ointments glucocorticosteroid, pezullime ujore apo pluhura vzbaltыvaemыh me oksid zinku. Shumë thith duhet të trajtojë dezinfektues dhe astringents, dhe ngjyra anilinë.

Për të zvogëluar forme doze incidenca toksykodermiyi shmangur pranimin e pakontrolluar të barnave për të luftuar vetë, rehabilitimin në kohë të vatrave të infeksionit, të rritur njohuritë e tyre të sëmundjeve të tilla si alergji të drogës. Gjithashtu me rëndësi të madhe duhet t'i jepet në trajtimin e sëmundjeve të zakonshme (alkoolizmi, diabeti, sëmundjet e sistemit nervor dhe të traktit digjestiv), që mund të krijojë pereduyazyka për zhvillimit toksykodermiyi.
Në dietën e përditshme duhet të kufizojnë rreptësisht përdorimin e kripës (në disa raste për disa ditë të treguara tryezë përgjithësi kripë pa), extractives, karbohidratet, tymosur dhe të konservuar. Në tre deri në pesë ditë të para tregon qëllimin e dietë bimore-qumështit. Më vonë në dietë gradualisht futur mish të zier dhe peshk. Gjatë gjithë periudhës së trajtimit rekomandohet të pini shumë lëngje.