Tirotoksikozë - trajtim, simptomat, shkaqet


Tirotoksikozë - një gjendje patologjike të shkaktuara nga tepërt hormoneve tiroide trupi. Ndonjëherë një gjendje tjetër që quhet tiroide hormonet dehje. Në praktikë mjekësore është sinonim me hyperthyroidism hyperthyroidism, manifestuar rritje në funksion tiroide. Megjithatë, rritja e funksioni i tiroides shpesh ndodh në kushte të përditshme (shtatzënisë tek gratë, etj), ndërsa tirotoksikozë termi zbulon më plotësisht kuptimin e sëmundjes, të tilla si helmim hormoneve tiroide.


Tirotoksikozë është një patologjike kusht kundërt hypothyroidism. Kuptimi i dallimeve është se përmbajtja e hormoneve tiroide Hypothyroidism është shumë e vogël dhe shpejtësia e të gjitha proceseve që veprojnë në trup ulur ndjeshëm, ndërsa në tirotoksikozë kundërta - ka një maksimum prej hormoneve të veprimtarisë së tyre më të lartë

Tirotoksikozë - Shkaqet


Shkaku kryesor i hyperthyroidism - përhapur goiter toksike. Kjo është vërejtur në 75% të pacientëve. Zakonisht sëmundja është trashëguar dhe nuk ka bashkëpunim me sëmundje të tjera autoimune (thyroiditis autoimune, etj). Tirotoksikozë nuk është sëmundje e pavarur, por një kompleks të tërë e simptomave shihet në sëmundje të tilla si sëmundje Graves, hipofizë adenoma, adenoma thyrotoxic, goiter multinodular hypertyreoydnыy, Subacute thyroiditis.

Shumë më pak tirotoksikozë mund të shkaktohet nga injektimi i tepërt i hormoneve tiroide (triiodothyronine, thyroxine), janë përdorur si terapi zëvendësuese pas operim jo të plotë të gjëndrës tiroide, pas largimit të të gjithë gjëndrës, në hypothyroidism.
Tirotoksikozë mund të paraqiten së pari në foshnjat dhjetor dhe në fëmijët më të vjetër apo të rriturit. Tendenca për të zhvilluar sëmundje zakonisht vazhdon për jetën. Më parë e lidhur domosdoshmërisht hyperthyroidism me goiter shpërndarë toksike, por më vonë u klasifikuar dhe sëmundjeve të tjera që përfshijnë tirotoksikozë. Në vitin 1961, goiter toksike u njoh zyrtarisht sëmundje tiroide, tirotoksikozë ndërsa në të njëjtën kohë ishte përcaktuar si simptomat e shkaktuara nga nivelet e tepërt të hormoneve tiroide.

Ekziston një teori se pacientët me sëmundje të avancuar Faza e pranishme parregullt tiroide-stimuluese hormon për receptorët që zotërojnë percepton imunitar të mbrojtjes si të huaj. Një mundësi e dytë konsiderohet si një shkelje të imunitetit që mbulon përgjigjen neprypyatstvovanyy imune ndaj indeve të tyre

Format e hyperthyroidism


• formë e butë e hyperthyroidism. Për këtë formë të karakterizohet nga një ulje të lehtë në peshë, një takikardi butë (normë zemër rreth 100 rrahje në min.). Mosfunksionim është vërejtur vetëm në gjëndrën tiroide, reduktohet zemra janë normale, organet e tjera nuk janë të prekur

• Forma mesatare hyperthyroidism. Në këtë formë e pacientit në mënyrë të konsiderueshme humbet peshë, norma e zemrës është mjaft e lartë (rreth 120 rrahje në min.). Takikardi është një konstante, dhe kjo nuk do të ndikojë në gjumë, nuk ka ndryshim në pozicionin e trupit. Për të formuar çrregullime dytësore ndihmon tretjen e ushqimit që çojnë në simptomat e pamjaftueshmërisë veshkave dhe diarre, ndryshime të përkohshme në një rrahje zemre, probleme me metabolizmin e karbohidrateve, uljen e kolesterolit
• hyperthyroidism rënda. Kjo formë ndodh në raste më parë vërejtur shkeljet e funksionimin e duhur të gjëndrës tiroide, të cilat nuk janë shëruar plotësisht, ose trajtimin e vetë nuk ishte emëruar si duhet. Forma të rënda të sëmundjes të çon në mosfunksionim të rëndë të organeve dhe sistemeve

Zakonisht shkaku i formave të mësipërme të hyperthyroidism janë qëndron përhapur goiter toksike, por nganjëherë shkaku i sëmundjes mund të jetë një numër i madh vijnë nga mjedisi në trupin e hormoneve tiroide dhe përmbajtje të jodit lartë (përdorimi i jodit që përmbajnë droga)

Tirotoksikozë - Simptomat


Hyperthyroidism prek njerëz ankohen nga ndjenja e frikës dhe ankthit, nervozizëm, djersitje, shqetësime gjatë gjumit; duke u dridhur e trupit, gjuha dhe gishtat; palpitations, humbje e papritur peshe, dhimbje në zemër, të përzier, të vjella, diarre, exophthalmos, uljen ose rritjen kontrast (me dritë formën e mesme) oreksit.

Funksioni i parë i mëlçisë nuk është i dëmtuar, por rritja e simptomat e hyperthyroidism, ka një rritje të konsiderueshme në mëlçi. Përqendrimi i bilirubin në rritje të gjakut, mund të zhvillohet verdhëz. Në tirotoksikozë rënda vërejtur mosfunksionim zgjatur e gjëndra seksuale në meshkuj - gynecomastia dhe ulur potencë, gratë - amenorrhea dhe dysmenorrhea). Simptomat e mundshme tyreohennoho diabet.
Pothuajse 100% e pacientëve, një rënie e aktivitetit mendor, çrregullime emocionale, dobësi e përgjithshme. Në tirotoksikozë rënda, norma basal metabolike është 100%. Me kohë kjo sëmundje rrit metabolizmin dhe catabolism e proteinave që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve të tilla si osteoporoza. Që sistemi kardiovaskular zhvillon një gamë të çrregullimeve, të quajtur "zemra thyrotoxic." Çrregullime të sistemit të qarkullimit të gjakut qëndron në rritjen e normës së zemrës, rritjen e vëllimit të gjakut dhe shpejtësia e gjakut. Shpesh është zhurma dhe rritur tonet e zemrës (zakonisht në pjesën e sipërme të zemrës), rritja graduale e barkushe të majtë, dhe për atë dhe tërë zemra.

Ka një formë e veçantë e hyperthyroidism se në sfondin e bradycardia apo ritëm normal manifestuar sulme tahysystolycheskoy format e dridhje atrial, me simptoma mungon goiter toksike.

Me një rritje në sasinë e pacientëve tiroide kanë ankesa për rritjen e vëllimit në qafë dhe gëlltitjes vështirësi. Për të përhapur toksike goiter manifestime tipike të ophthalmopathy infiltrative - fotofobi, lacrimation, rërë dhe ndjesi presion në sy, gazra vizion të dyfishtë, vizion të reduktuar. Gjithashtu, një vëmendje e veçantë tërheq të exophthalmos, manifestuar në shikimet fryrë

Tirotoksikozë - trajtim


Për të përcaktuar taktikat e sakta të trajtimit të tirotoksikozë, përcaktohet kryesisht nga shkaku i saj. Më shpesh kjo është e shpërndarë shkakton strumë toksike. Për këtë sëmundje zhvilluar tri metodat kryesore të trajtimit - trajtim me jod radioaktiv, konservatore dhe trajtim kirurgjik.
Trajtimi i hyperthyroidism me jod radioaktiv është plotësisht pa dhimbje dhe administrohet në kapsulë ose jod lëngshme radioaktive që hyn në trup, mbledh qelizat e kancerit dhe të çon në vdekjen e tyre dhe zëvendësimin e mëvonshme nga ind lidhës. Hypothyroidism është një ndërlikim i madh i kësaj metode trajtimi. Në raste të tilla tregon mbajtur për terapi zëvendësimi të hormoneve tiroide të jetës.

Trajtimi Konservatore e hyperthyroidism është duke marrë drogë thyreostatic (propylthiouracil, tiamazol), të cilat janë të synojnë ndalimin e gjëndrës tiroide. Trajtimi konservativ kërkon plotësim kohë dhe të saktë dhe vizita të rregullta në endokrinolog. Përveç kësaj duke përdorur droga të përpiqen për të kompensuar për shkelje të sistemit nervor autonom, hipotalamusi dhe sistemin nervor qendror.
Trajtimi kirurgjik i hyperthyroidism kryhet vetëm në rast të dështimit të trajtimit konservativ, me lokacion retrosternal goiter me tumor malinj të dyshuar dhe gjëndër zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme tiroide

Fëmijët tirotoksikozë


Zakonisht hyperthyroidism është gjetur në fëmijët e lindur për gratë që vuajnë nga kjo sëmundje në të kaluarën, ose e kanë atë në të tashmen. Në zhvillimin e hyperthyroidism në porsalindurve roli i sigurt tyreoydnomu stimulator aktuale dhe tyreoydstymulyruyuschym stimuluese antitrupat e tjera, shpesh të përcaktuara në gjakun e nënës dhe fëmijës dhe të kalojë barrierën placentar.
Në mënyrë tipike, gjashtë deri në dymbëdhjetë javë pas lindjes, hyperthyroidism në sapolindur është, megjithatë, në raste të jashtëzakonshme, ajo mbetet rrjedhin për shumë vite, i shoqëruar nga foto tipike klinike e goiter shpërndarë toksike. Fëmijët me hyperthyroidism (kryesisht djemtë) zakonisht i lindur para kohe. Shenjë dalluese më karakteristike e këtyre fëmijëve janë ballin konveks spikatur, shumë fëmijë festohet gjëndër tiroide zgjeruar, temperatura e trupit rritur pak ato. Kundër sfondit të rritur metabolizmin karakterizohet nga shtim të dobët në peshë, ka diarre, të vjella, djersitje, shqetësim, nervozizëm, exophthalmos. Ajo gjithashtu mund të vërehet simptoma të tilla: zgjerimin e shpretkës dhe mëlçisë, palpitations zemrës, verdhëz, lezione të frymëmarrjes, Thrombocytopenia, aritmia, duke zgjeruar kufijtë e zemrës, pererazvytye indet limfoide dhe ënjtje. Kur X-ray skelet qartë kraniostenoz dukshme dhe zhvillimi i përshpejtuar i sistemit skeletor. Në gjak ka një përqendrim shumë të ulët ose pa hormon tiroide me rritjen e përmbajtjes së hormoneve tiroide

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Hyperthyroidism
2. peptike
3. mëlçisë yndyrore