Pulmonar emboli - simptomat, trajtimin, shkaqet


Pulmonar emboli - një clots gjakut bllokim në arteriet e mushkërive ose degët e tyre. Procesi trombotike zhvilluar për herë të parë në venat e pelvisit (kryesisht në myometrium mitrës dhe të mitrës parametriyu, në peritoneum) ose gjymtyrë të ulët.
Emboli pulmonare është më e zakonshme në njerëz me defektet e valvulave të zemrës në pacientët me çrregullime të ndryshme në funksionimin e sistemit kardiovaskular. Zhvillimi Yyazytsirnist i komplikimeve të sëmundjes në pacientët me periudhën postoperative akute, sidomos pas ndërhyrjeve në legen të vogla (laporatomyya për Pfannenshtylem, hysteэktomyya, appendectomy, etj) dhe organet e sistemit të tretjes. Një përqindje e madhe e rrezikut janë pacientët që vuajnë nga fletbotrombozamy thrombophlebitis dhe lloje të ndryshme të vendeve.


Shkaqet pulmonare emboli


Emboli pulmonare është një çrregullime relativisht të zakonshme të sistemit kardiovaskular. Mesatarisht zbuluar një rast për 1.000 njerëz në vit. Në Shtetet e Bashkuara, emboli pulmonare tregojnë rreth 600,000 njerëz, gjysma e tyre vdesin (në vit).
Thromboembolism degët e arteries pulmonare kryesisht ndodh në të moshuarit. Në zemër të thromboembolism është procesi i trombozë. Ai kontribuon në të ashtuquajturën Virchow treshe (tre faktorë): rritje koagulimit të gjakut ose ndalimin hypercoagulable të fibrinolysis; enët e gjakut dëme endothelial, qarkullim të dobët.

Burimi i clots gjakut në këtë sëmundje në vendin e parë, janë venat e gjymtyrë të ulët. Së dyti, atrium e drejtë e zemrës dhe kompanive të saj të drejtë, dhe trombozë deje e gjymtyrë e sipërme. Gratë shtatzëna janë më yyazytsirnist të trombozë venoze dhe gratë një periudhë mjaft të gjatë kohore janë në rregull (kontraceptive oral). Pacientët gjithashtu kanë rrezik thrombophilia e emboli pulmonare.
Kur enët e gjakut dëme endoteliale ekspozuar zonë subэndotelyya, sepse ajo fillon të rritet koagulimit. Shkaqet dëme vaskulare janë: dëmtojë ata gjatë operacionit të zemrës ose enëve të gjakut (catheters instalimit, stents, filtra, zëvendësimin e venave të mëdha, etj). Nuk është një rol të vogël në vaskulare dëmin endotelial mur i përket infeksionit (qelizat e gjakut të bardhë në procesin inflamator bashkangjitur endothelium, duke shkaktuar dëme) bakteriale dhe virale.

Çrregullime të qarkullimit të ndodhë me venat me variçe; Shkatërrimi i venave valvulare pas pësimit phlebemphraxis; compression vaskulare e kockave, fragmente të thyerje të eshtrave, tumoret e etiologji të ndryshme, mitrës shtatzënë; në kundërshtim me funksionet e pompë venoz muskujve. Sëmundjet të tilla hemolitik si policitemia vera (rritjen e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës), dyhydratatsyya, policitemia, disproteinemitë, rritjen e fibrinogjenit, të nxitur rritje viskozitetit të gjakut, i cili nga ana e tij ngadalëson rrjedhën e saj.

Rrezik të lartë e degëve të thromboembolism të arteries pulmonare janë njerëz të cilët janë të trashë, kanë kancer me trashëgim në zhvillimin e venat me variçe, pacientët me sepsë që vuajnë sindromi antyfosfolypydnыm (një proces karakterizohet nga formimi i antitrupave deri trombocitet) kryesor një i ulur jeta.
Faktorët që kontribuojnë janë: pirja e duhanit, mbipeshë, përdorimi i diuretics, veshur me një kateter të gjatë në venë.

Simptomat pulmonare emboli


Tromboэmbolyzatsyyu shkaktojnë degët pulmonare janë të vendosura në lumen e trombeve venë bashkangjitur në mur në zonën e themelimit të saj (trombeve karakter flotuyuchoho). Kur marramendës i mpiksje gjaku është hit i tij aktual në zemër të drejtë në arteries pulmonare, lumen arterie oblytyruya. Efektet do të varet nga numri dhe madhësia e emboli dhe reagimit dhe sistemit trombotike reagimit të mushkërive.
Emboli pulmonare është i ndarë në llojet e mëposhtme: masive, në të cilat preken më shumë se gjysmën e vëllimit të shtratit pulmonar enëve të gjakut të degëve (emboli kryesore arterie në mushkëri apo bagazhin pulmonare) dhe shoqërohet me gjendje të rëndë hipotension sistemike ose shok; submassyvnaya në të cilën e goditi një të tretën e shtratit të enëve të gjakut (emboli shumta segmente të arterieve pulmonare apo segmente të shumta të njësive) së bashku me simptomat e drejtë dështimit ventricular të zemrës; nemassyvnaya në të cilat preken më pak se një e treta e vëllimit të shtratit të enëve të gjakut të arterieve pulmonare (arteriet emboli skajor në mushkëri) me mungesë të simptomave ose simptoma minimale (infarkt pulmonar).

Nëse emboli vogël madhësive zakonisht simptomat janë të mungojnë. Emboli mëdha përkeqësohet njëjtin kalimin e gjakut nëpër segmente apo edhe pas qëllimeve lob, nga e cila ndërpreu këmbimit gaz fillon hipoksi. Përgjigja në qarkullim pulmonar është një ngushtimi i enëve të gjakut, e cila është arsyeja pse në degët e presionit arterie pulmonar fillon të rritet. Rritja e ngarkesës në barkushe të drejtë të zemrës për shkak të rezistencës së lartë të enëve të gjakut të shkaktuar nga vasoconstriction dhe pengim.
Thromboembolism anije të vogla të arteries pulmonare nuk shkakton çrregullim hemodinamik, vetëm 10% e rasteve është pneumonia sekondare dhe infarkt pulmonar. Ajo mund të kryejë një manifestim jospecifik të simptomeve si ethe të subfebrile shifra dhe kollë. Në disa raste, simptomat mund të mungojë.

Emboli pulmonare masiv është karakterizuar nga dështimi akute ventrikular të drejtë me zhvillimin e shokut dhe të reduktuar presionin e gjakut më pak se 90 mmHg, nuk është i lidhur me aritmi kardiake, sepsa ose hypovolemia. Nuk mund të jetë gulçim, pavetëdije, takikardi rënda.
Kur emboli pulmonare submassyvnoy, hipotension arterial është vërejtur, por në presion pulmonar qarkullimit në rritje të moderuar. Në të njëjtën kohë ka shenja të shkeljes së barkushe të drejtë të dëmtimit të miokardit, duke treguar se hipertensionit në arteries pulmonare.

Kur nemassyvnoy arteriet pulmonare simptomat fshirë apo jo, disa kohë (një mesatare prej 3-5 ditë) zhvillon dhimbje pulmonare infarkt kur frymëmarrja manifestuar nga pleurë nervoz, rritja e temperaturës së trupit në 39 ° C ose më e lartë, kollë me hemoptysis, dhe X-ray shqyrtim janë hije tipike, në formën e një trekëndëshi. Kur dëgjuar zemrën tingujt përcaktuar fokusin e tonin e dytë të arteries pulmonare dhe trohstulchastym valvulave dhe murmurs systolic në këto fusha. Shenjë e pafavorshme paralajmërues është konsideruar në identifikimin galop askultatsyy dhe ndarjen ton dytë.

Diagnoza e emboli pulmonare


Diagnoza e emboli pulmonare shkakton disa vështirësi për shkak të simptomave nonspecific dhe imperfections testeve diagnostikuese.
Inspektimi Standard përfshin: teste laboratorike, EKG (electrocardiography), gjoks metodë studimi X-ray. Këto metoda e ekzaminimit mund të jenë si përjashtim informative e një sëmundje (pneumatoraks, infarkt miokardi, pneumonia, edemë pulmonare).
Specifike dhe të ndjeshme metodat diagnostike emboli përfshijnë: matje d-dimer, tomography llogaritur (CT) e gjoks, echocardiography, scintigraphy ventilim-perfuzionit, angiografi të arterieve pulmonare dhe enët e gjakut, si dhe metodat e diagnostikimit dhe trombostycheskoho venat me variçe të procesit të ulët të thellë Ekstremitetet (diagnoza ultratinguj përdorur Doppler, kompjuterin venography).

Është e rëndësishme për të përcaktuar numrin e laborator d-dimer (produkte fibrion dekompozimi), zbulimin e niveleve të larta pritet të rritet me zhvillimin e thrombophilia (mpiksjen e gjakut). Por gjithashtu, rrit d-dimer mund të vërehet në kushte të tjera patologjike (inflamacion purulent, nekroza e indeve, etj), kështu që kjo metodë shumë e ndjeshme e diagnostikimit nuk është specifik në identifikimin e emboli pulmonare.
Metoda instrumentale për diagnostikimin e arteries pulmonare duke përdorur EKG shpesh ndihmon zbuluar takikardia theksuar sinus, tapered R-valë që është një shenjë të mbingarkuara atrium të drejtë. Një e katërta e pacientëve mund të përjetojnë shenjat e zemrës karakterizohet pulmonare aksit devijim në të djathtë dhe lulekuqe sindromi i Hynna-Bardhë (plumbi i parë thellë S-valë, theksoi Q-valë dhe valë T negative në krye të tretë), bllokadën e duhur bllok degës pako.

Gjoks hulumtim duke përdorur X-rrezeve zbulon shenjat e presionit në rritje në arteriet pulmonare, të cilat bartin natyrën tromboembolik (kube të lartë marrëveshje diafragma në zonën e prekur, zemrën rritjen e duhur, zgjerimin pulmonare zbritur arterie në të djathtë, sosje e pjesshme e model enëve të gjakut).
Në kryerjen e zgjerimit echocardiography Shfaqja e barkushe të drejtë, simptomat mushkërive arterie hipertensionit, në disa raste të zbulojë mpiksjen e gjakut në zemër. Gjithashtu, kjo metodë mund të jetë i dobishëm në zbulimin anomalitë e tjera të zemrës. Për shembull, dritarja e hapur ovale në të cilat mund të ketë çrregullime hemodinamik që shkaktojnë emboli pulmonare paradoksale.

Spiral CT zbulon se clots në arteriet dhe degët pulmonare. Gjatë kësaj procedure pacienti injektuar agjentëve kontrast, e ndjekur nga një rotacion rreth sensor pacientit. Është e rëndësishme për të mbajtur frymën tuaj për disa sekonda të përcaktojë vendndodhjen e një mpiksje gjaku.
Ultrasonografia periferike venoz e gjymtyrëve të ulët ndihmon për të identifikuar mpiksjen e gjakut, të cilat janë shpesh shkaku i thromboembolism. Mund të përdoret Ultrasonografi ngjeshjes, i cili perfshin marrjen e një seksion kryq e lumenin e venave dhe arteriet dhe prodhuar shtypur sensor në lëkurë në venat, të cilat në prani të arsimit mpiksjes se gjakut nuk është reduktuar. Mund të përdoret edhe me ultratinguj Doppler, në të cilën përcaktimin shpejtesine e fluksit të gjakut duke përdorur efektin Doppler në enët e gjakut. Reduktimi i shpejtësisë është një shenjë e një mpiksje gjaku.

Angiografia pulmonare vaskulare është metoda më e saktë e diagnozës së emboli pulmonare, por kjo metodë është invazive dhe nuk ka asnjë epërsi mbi tomography llogaritur. Shenjat e thromboembolism pulmonare gjeni konturet e trombo dhe degës papritur rënie arteries pulmonare.

Trajtimi pulmonar emboli


Trajtimi i pacientëve me arteries pulmonare duhet të kryhet në kushte të kujdesit intensiv.
Kur ringjalljen arresti kardiak të shpenzojnë atë. Në rast të përdorimit të maskave hipoksi ose catheters hundës për terapi oksigjeni. Në disa raste mund të jetë e nevojshme ventilim. Për të rritur presionin e gjakut në arteriet bartin intravenoze epinephrine, dopamine, dobutamine dhe kripur zgjidhje.


Në yyazytsirnosti të lartë të kësaj gjendje është e përshkruar terapi antikoagulant me ilaçe për qëllim për të reduktuar viskozitetit të gjakut dhe për të reduktuar formimin e trombocitet në gjak.
Aplikoni heparin unfractionated intravenoze, Dalteparyn natriumi, Pesha molekulare heparin subcutaneously ulët ose Fondaparinux.
Doza e heparinit është zgjedhur në bazë të peshës së pacientit dhe përcaktuar APTT (aktivizuar kohor i pjesshëm thromboplastin). Përgatitja e një zgjidhje të heparin natriumi 20.000 IU / kg për 400 ml nat. zgjidhje. Fillimisht administruar njëherësh 80 njësi / kg infuzion pas kryerjes 18ed / kg / h. Pas 4-6 orësh të përcaktuar APTT, pasi korrigjimi është kryer përsëri çdo tre orë për të arritur nivelin e dëshiruar të APTT.

Në shumicën e rasteve, kalojnë injeksione nënlëkurës të LMWH sepse ata janë më të përshtatshëm dhe më të sigurt për t'u përdorur se infuzion intravenoz.
Me LMWH Enoxaparin treguar (1 mg / kg dy herë në ditë) Tynzaparyn (175 U / kg 1 në ditë). Në fillim të terapisë me anticoagulants treguara për warfarin (5 mg njëherë ditore). Pas antykoahulyatnoy Varfamyna vazhdonte të merrte terapi për tre muaj.
Në trajtimin e emboli pulmonare luan një terapi jetik roli i reperfuzionit, në të cilën objektivi kryesor është për të hequr një mpiksje gjaku dhe për të krijuar një rrjedhë normale të gjakut në arteriet pulmonare. Kjo terapi është kryer pacientët me rrezik të lartë. Cakto ngarkesën streptokinase dozë prej 250.000 njësive për gjysmë ore, pas 100,000 njësi në orë gjatë ditës. Ndoshta përshpejtuar skemën e aplikuar në një dozë prej 15 milion njësi per dy ore. Gjithashtu caktoi Urokynazu (3 milion njësi brenda dy orë) ose alteplase (100 mg për dy orë ose 05mh / kg të peshës trupore të pacientit brenda 15 minutash). Problemi i rrezikshëm i terapisë trombolitik është gjakderdhje. Gjakderdhje të madhe zhvillohet në 15% të rasteve, nga të cilat 2% mbaron goditje.

Trombэktomyyu (heqja kirurgjikale e clots gjakut) e konsiderojnë trajtim alternativ për arterieve pulmonare tromboembolike në rrezik të lartë kur antikoagulant dhe terapia trombolitik është i kundërindikuar. Me këtë instalim metodë prodhon filtra kafe, të cilat vetë përfaqësojnë disa filtra rrjetë. Këto trombo filtra kapur nga muri enëve të gjakut dhe nuk do të lejojë që ata të depërtojnë në arteries pulmonare. Ky filtër është futur përmes lëkurës në venë e brendshëm qafës ose femurit, fiksimin poshtë venat renale.

Emergjente pulmonar emboli


Nëse dyshoni shfaqjen e shenjave të arterieve pulmonare, e cila mund të shoqërohet me dhimbje gjoksi të rënda, kollë, hemoptysis, humbje të vetëdijes, gulçim, ethe të rënda, sa më shpejt të jetë e mundur të thirrur një ambulancë, duke shpjeguar në detaje simptomat e pacientit. Para ardhjes së ambulancës pacientit mundësisht butësisht vënë në një sipërfaqe horizontale.
Kur pulmonar emboli kujdesit emergjent në fazën prehospital kryhet me emërimin e një pozicion horizontal rreptësisht të pacientit; anestezi fentanil (0005%) 2 ml 2 ml 025% droperidol ose aspirina 3 ml 50% promedolom 1 ml 2% vena; intravenoz dozë heparin njëherësh prej 10,000 njësive; kur ka shprehur shenja të frymëmarrjes sjelljes terapi arrestimin e dështimit të frymëmarrjes; në çrregullime të ritmit të zemrës e shkaktuar kur duke dëgjuar të pacientit, trajtimi është kryer për të krijuar një ritëm normal të zemrës dhe për të parandaluar arrhythmias; kur vdekja klinike kryhet masa përtëritja natyrën.

Në arterieve të rënda apo të moderuar pulmonare për një terapi infuzion emergjente duhet kateteri në venë qendrore.
Në të dështimit akut të zemrës Lasix administrohen 5.8 ml 1% w / w, ku promedolom fortë dyspnea 2% në një dozë prej 1 ml / in.
Për përdorimin e oksigjenit terapi eufillina 10 ml 25% intravenoz (Jo i zbatueshëm për tensionin e lartë të gjakut!).
Duke reduktuar presionin e gjakut subkutane administrohet 2 ml kordiamin
Nëse dhimbja e degëve të thromboembolism të arterieve pulmonare ndodh me kolaps, norepinephrine intravenoz 1 ml 02% në 400 ml të glukozës në 5 ml / min, ndërsa kontrollin e presionit të gjakut. Ju gjithashtu mund të aplikoni mezaton 1 ml / v, heq, i ngadalshëm ose kortikosteroidet (prednisone 60 mg ose 100 mg i hydrocortisone).

Spital paraqitur në departamentin e kujdesit intensiv.

Efektet pulmonare emboli


Kur prognozë pulmonar emboli në përgjithësi nuk është shumë e favorshme.
Pasojat e emboli pulmonare masive mund të jetë fatale. Në këto pacientë, vdekja e papritur mund të ndodhë.
Nëse infarkt pulmonar është vdekja e zonave të tij të inflamacionit në zhvillimin e aksioneve të vdekur. Gjithashtu, me këtë lloj patologjie mund të zhvillojnë pleurit (inflamacion të membranës së jashtme të mushkërive). Shpesh zhvillon dështim të frymëmarrjes.

Por më e pakëndshme pasojat thromboembolism është përsëritje e saj në vitin e parë.
Moti emboli pulmonare varet kryesisht nga masat e parandalimit. Ka dy lloje të parandalimit: fillor (para ndodhjes së thromboembolism) dhe të mesëm (parandalimin përsëritje).
Parandalimi kryesor është parandalimi i clots gjakut në enët e gjakut në vena Cava inferior. Parandalimi i tillë është veçanërisht e rekomanduar për njerëzit me punë ulur dhe mbipeshë. Përfshin këmbët shtrënguar lidhurit zakonshëm elastike, fizioterapi dhe gjimnastikë rekreative, duke marrë anticoagulants, heqjen kirurgjikale të venë mpiksjen e zonave, ngulitje kafe filtra, këmbët përhershme pnevmokompressyyu, ndalohet pirja e duhanit dhe të pijshëm alkoolike grup pije.

Gratë vidyazykatysya rëndësishme që të veshin këpucë me takë të lartë se pesë centimetra për shkak të ngarkesës së madhe në gjymtyrë venoz pajisjen më të ulët.
Parandalimi sekondar i emboli pulmonare është vazhdimisht duke marrë anticoagulants me ndërprerje të vogla dhe të instaloni filtra kafe.
Gjithashtu, pacientët e tilla duhet të jenë në punishte barnash në spital në terapist, kardiolog dhe kirurg vaskular. Është e rëndësishme që të testohen dy herë në vit.
Moti emboli pulmonare, pa profilaksisë, veçanërisht parandalimin e mesme të vështirë. Zhvillimi i mundshëm i relapses në 65% të rasteve, gjysma e të cilave mund të jetë me pasoja vdekje.