Takikardi - Trajtimi, Simptomet, Shkaqet, sulm takikardi


Takikardi - një normë shpeshtë parregullt zemra e nëntëdhjetë rrahje në minutë. Si një shenjë e sëmundjeve të konsiderohen në rastin e takikardi në pjesën tjetër. Ka sëmundje të ndryshme si pasojë e sistemeve rregullatore, si dhe funksioni rezultat avtorehulyatornoy e muskulit të zemrës, të tilla si stimuluesve kardiakë.
Takikardi Shteti shkakton një numër të ndjenjave të pakëndshme: frika, ndjenja heartbeats shpeshta të forta, gulçim në pushim, skuqje të lëkurës, rrit djersitje, Flushes nxehtë ngrohjes dhe marramendje. Përveç këtyre ndjesive subjektive ka një evidencë objektive që një numër i shkeljeve të organeve të tilla dhe sistemet si sistemin qendror dhe periferik nervor, organet e vizionit, veshkave dhe traktit gastrointestinal.


Në varësi të kursit parregull shpejtë të zemrës, takikardi mund të ndahet në sinus, dridhje ventricular dhe paroksizmal.
Sinus takikardi është karakterizuar nga një ritëm normal, formoi nyjen Sino-atryalnыm. Kjo ritëm në aspektin e cilësisë nuk është ndryshuar, ndryshohet vetëm normën e zemrës. Ky lloj i takikardi ndryshme sulmit kohëzgjatje të gjatë dhe ankorua kryesisht vetëm ilaçe.
Takikardi paroksizmal ndarë në predserdnuyu, ventricular dhe nyjore. Shenja karakteristike të takikardi (paroksizmal) një fillim i papritur dhe sulmet fund. Si dhe një rrahje zemre të shpejtë se sinus (149-299 BPM).

Dridhje ventricular mund të shoqërojë infarkti i madh miokardit, shoku, plagosje, ose helmimit nervor sistemit helmet të rënda të rrezikshme. Nga takikardi saj sinus dallon pabarabartë ritëm - shumë të shpejtë (300-490 BPM) tkurrje çrregullt. Shpesh takikardi tilla paraprin arrestimit të plotë kardiak.
Atrial karakterizohet nga marrje mendsh, e cila shkon në zalisur, konvulsione tonik, nxënësit Dilated, relaksim i sphincters. Në fund të atrial përqindje shumë të lartë të vdekshmërisë.Takikardi Zemra


Takikardi mund të ndërhyjë në mënyrë të qartë me funksionin e sistemit kardiovaskular. Të gjitha për shkak të faktit se shpesh zemra rrahjen nuk ka kohë të mjaftueshme e mbushur me gjak, dhe kjo, nga ana tjetër, krijon një furnizim armiqësore gjakut uyazyka të organeve dhe sistemeve jetike.
Mungesa e furnizimit me gjak në radhë të parë ndjehen ventricles e zemrës, e cila ndikon në funksionin e muskujve të zemrës. Që ventricles shtyjë vëllime të vogla të gjakut, ulur presionin e gjakut sistematike, e cila ndikon në gjithë trupin. Në presion të reduktuar, palpitations dhënë, një person ndjen një gjendje e sëmurë të fortë që mund të rrisë performancën e aktivitetit fizik të përhershëm. Shpesh kjo gjendje ndodh së bashku me çrregullime të tjera autonome të cilat në mënyrë të konsiderueshme dëmton gjendjen e njeriut, duke shkaktuar frikën e vdekjes, rënie të rëndë në efikasitet.

Vuajnë periudhave të shkurtra të shpeshta të takikardi është e vështirë, por në aspektin e shqyrtimit të tyre të regjistrimit të ketë nevojë për shumë kohë. Për "të kërkesës" takikardi nuk ndodh.
Zakonisht njerëzit vijnë në spital me sëmundje shoqëruese të zemrës ose të sistemit nervor të cilët ankohen kryesisht për të rritur normën e zemrës dhe të shëndetit të dobët. Ka edhe raste kur pacienti vjen në ankuar krejtësisht e palidhur me sëmundje të zemrës, por më vonë kuptova se ai kishte takikardia qëndrueshme ose konvulsiv. Ka njerëz të cilët kjo situatë nuk është i shqetësuar.

Takikardi si një simptomë e shumë sëmundjeve të kardiovaskulare, sistemet nervor dhe endokrine duhet të perceptohet nga mjekët si një sinjal për një ekzaminim të plotë. Për shkak se efektet e sëmundjes nuk është diagnostikuar me kohë mund të jenë mjaft serioze.


Shkaqet takikardi


Arsyet për takikardi si fiziologjike dhe patologjike mund të vendosen.
Ju mund të përjetojnë takikardia me lezionet organike e kësaj rregulloreje nervor dhe humorale të trupit. Për shembull, kur një tumor veshkave (pheochromocytoma mund të jetë i mprehtë dhe shumë i fortë normë rritje të zemrës dhe rritjen e presionit të gjakut. Kjo është për shkak të rritjes së prodhimit të catecholamines (hormoneve rregullatore), veçanërisht adrenalin.

Kur tumoret e hipofizës dhe hipotalamusi (sekretojnë hormonet që stimulojnë ose të shtypur funksionin e të gjitha sistemet e trupit) është edhe ndryshimet e mundshme të ndërlikuara në aktivitetin kardiak.
Një nga shkaqet kryesore të takikardi mund të konsiderohet si hipoksi. Hipoksi - mungesa e organeve mbushje apo indeve me oksigjen. Nuk është e mjaftueshme të oksigjenit në gjak arterial. Hipoksi mund të ndodhë në zonat e ventiluar dobët, në zonat malore, në transportin publik. Takikardi, hipoksi shkaktuar nga një zakonisht shkon larg pas normalizimit të oksigjenit në ajër thithur.

Nëse hipoksi është shkaktuar nga faktorë të brendshëm, takikardi mund të ruhet për një kohë të gjatë, pavarësisht nga kushtet e jashtme. Arsye mund të jetë patologji pulmonare, si astma, semundja pulmonare obstruktive kronike, semundjet e lidhura me profesionale inhalacion e grimcave të jashtme të pluhurit në sasi të mëdha (silikozës, pneumoconiosis coalworker, i talkoz, antrako-silikoza, asbestozë). Edhe sëmundje kronike të tilla si rinitit alergjike, grykët, sinusit mund të shkaktojnë hipoksi të qëndrueshme, duke çuar në komplikacione të zemrës.

Reduktim të qëndrueshme në presionin e gjakut që çon në takikardi. Palpitations zemrës kompensues përdoret si një mekanizëm mbrojtës. Shkaqet hipotension mund të ndryshojnë. Për shembull, çrregullime neuro-vaskulare apo gjatë rimëkëmbjes nga humbja e gjakut. Hipotension mund të ndodhë si rezultat i rregullimit hormonal në sëmundjet e tiroides, gjëndra veshkave, gjëndra e hipofizës.
Gjithashtu hipotension arterial mund të ekzistojë si një sëmundje të veçantë. Dhe mos harroni në lidhje me predispozicion gjenetik të mundshme të presionit të ulët, e cila nganjëherë sjell në një qëndrim diagnosticians përjetuar edhe.

Arsyeja e mesme hipotension - një sëmundje që dhunojnë qendra rregullatore aktiviteti ose mekanikisht (trombozë, tumor) çon në një reduktim kompensues në presion.
Në hipotension mund të shkaktojnë takikardi konsumi i tepruar i pijeve alkoolike. Përgjigja për këto rreptësisht individuale, sepse të njëjtën sasi e alkoolit të konsumuar alkool, një person mund të rrisë normën e zemrës dhe temperaturën e trupit, dhe të tjera mund të rrisë presionin e gjakut dhe shkalla e zvogëluar të zemrës për minutë.

Përdorimi i zgjatur i alkoolit mund të çojë në hipertension portal, e cila në mënyrë të pashmangshme kombinuar me takikardi.
Palpitations zemrës zakonisht shoqërohen infeksion ostroprotekayuschye. Sa më e lartë temperatura e trupit rritet, zemra më të përshpejtuar. Fiziologjikisht, kjo është për shkak të dëshirës së trupit "cool" gjak gjatë ethe. Kjo është kur gjaku shkon më shpejt në qarqet e mëdha dhe të vogla të qarkullimit të gjakut, penguar procesin e etheve.
Një tjetër shkak takikardi mund të konsiderohet anemi. Anemia - një sindromë, bazuar në një reduktim në sasinë e hemoglobinës në gjak ose mungesa e njësive të formuara, është transportuar - qelizat e kuqe të gjakut. Shkaqet e anemisë janë të shumtë dhe shpesh është e vështirë të marrin në konsideratë si një simptomë e sëmundjeve të ndodhin.

Anemi takikardi shkaktuar nga dëshira për të përmbushur nevojën e trupit për oksigjen në indet metoda kuantitative, që është për të sjellë më shumë gjak në indet, mungon hemoglobinë. Kjo është një mekanizëm natyral kompensues dhe zbulimin e simptomave komplekse duhet menjëherë të kërkojë dhe për të eleminuar shkakun e anemisë, sepse trupi përdor rezervat e energjisë.
Shkencëtarët kanë vërtetuar se pirja e pijeve që përmbajnë kafeinë (çaj të zi, kafe, pije të energjisë), jo vetëm që stimulon aktivitetin mendor, invigorates dhe i jep furnizimit me energji elektrike, por edhe të ndikojë negativisht në sistemin kardiovaskular, përshpejton normën e zemrës, rrit presionin e gjakut përshpejton sekretim natyrore e kalciumit nga trupi. Sigurisht, këto efekte janë përdorimi i shpeshtë dhe i tepruar i caffeine. Me të shpeshta që hyjnë në trup, ajo shkakton një lloj të varësisë, duke shkaktuar krijimin e receptorëve të tjera në qelizat. Kjo çon në faktin se personi për të rritur vitalitetin e nevojshme që të ketë jo dy, por pesë ose shtatë gota të çajit të fortë ose kafe.

Një tjetër zakon, e cila është shumë negative për aktivitetin kardiak, është pirja e duhanit. Shembuj të ndikimit të nikotinës në trup - shkatërrimi i enëve të gjakut, aktivitet të reduktuar të trurit, efektet kancerogjene në buzë, gjuhë, laring, bajamet, trake, bronke, mushkëritë.
Pas çdo cigare tymosur një njeri quickens rrahje zemre e faktit se si trupi përpiqet për të hequr qafe e helmit në gjak, e cila është nikotina.
Droga të tjera të ndikojë edhe në muskujve të zemrës për shkak të mekanizmave të ndryshme patologjike duke shkaktuar atë të tkurret më shumë. Veçanërisht i fortë ky ndikim është shprehur në stimuluesve të tilla si kokaina, amfetaminës, pervyntyn.

Situata e vështirë dhe gjetja e ekipit agresive të detyrojë zemrën për të rrahur më shpesh se e nevojshme. Konflikteve të zgjatura, i ngadalshëm komplikime depresioni shkaku i sistemit kardiovaskular. Këta njerëz ankohen për sulmet e përsëritura të takikardi, anginë kundër sfondit të humor depresion dhe mendimet shtypëse.
Takikardi mund të ndodhë në lidhje mekanizëm reagime negative që rezulton në humbjen e gjakut apo dehidrimi të rëndë.
Dehidratim mund të ndodhë kur helmimi me ushqim nuk është freski e parë ose kur lezione në veshka, që si pasojë e të vjella të zgjatur dhe diarre ose diuresis zgjeruara.

Nëse droga helmuese zambakët dhe glycosides tjerë mund të ndodhë takikardia dhe rreh që janë shumë të vështirë për të trajtuar.


Takikardi Simptomat


Sulmi më i zakonshëm i takikardi zhvillohet shumë shpejt dhe pa paralajmërim. Një person nuk mund edhe të vëreni për aq kohë sa norma zemra arrin një numër jashtëzakonisht të lartë. Pjesa më e madhe e njerëzve kanë ndjerë një gjendje e sëmurë të caktuar në 110 rrahje në minutë. Ndjenjë e frikshme të rrahurat e zemrës nuk koncentrohen në punë, dhe në tendosje të vogël ka shortness fortë frymëmarrje dhe marramendje.

Simptomatologjia objektiv përcaktohet duke matur shpeshtësinë dhe forcën e pulsation të enëve të gjakut në wrists dhe arteriet karotide në qafë. Në prekje impuls me një ndjenjë të fortë të takikardi dhe të ngrirë sy dukshëm lakuriq. Një impuls të tilla në arteriet karotide, për shembull, zakonisht të padukshme. Ky fenomen quhet "valle karotide."
Një rol të rëndësishëm ka luajtur ton dëgjim dëgjim të zemrës dhe pulsin përcaktimit në të dy wrists. Një studim i tillë është kryer për të përcaktuar natyrën dhe plotësinë e rrjedhjes së gjakut. Simptomë karakteristikë është takikardi "ritmi lavjerrës" (edhe pse disa autorë të krahasohet me metronom) - tone parë dhe të dytë praktikisht i padallueshëm.

Një tjetër simptomë është takikardi lëkurës lagësht, djersitje edhe në mungesë të ushtrimit dhomë të ventiluar siç duhet. Kjo është për shkak të nevojës për të përshpejtuar shkëmbimin e ujit përmes lëkurës, pasi veshkat nuk mund të punojnë siç duhet në rrjedhjen e përshpejtuar të gjakut.
Për takikardi ventricular simptomë karakteristikë është frekuenca e zemrës rreh për minutë 149-189 dhe për forma të supraventikulare - 190-240.
Përveç kësaj, numrat e larta rrahje zemre e muskulit të zemrës rrit nevojën për oksigjen dhe specifike ATP burim të energjisë. Në njerëzit që vuajnë nga sëmundje arterie koronare, takikardi mund të komplikojë sëmundjen dhe infarkt miokardi komplikuar.

Takikardi është shpesh e kombinuar me simptoma të tjera, të tilla si angina.
Pectoris - dhimbje Zemra sulm që ndodh papritur dhe kalon. Dhimbja mund të jetë shumë e ndryshme në natyrë: thikë, të ngutshme, përhapur. Të mbuluara shpesh në dorën e majtë, la pjesën Chuck ose kitara e majtë e sipërme. Dhimbje përkeqëson gjendjen morale, mund të shkaktojë frikë intensive që provokojnë forcimin takikardia (për shkak për lirimin e adrenalin).
Për të përcaktuar shkallën e gjendjes dhe komplikimet e mundshme të përdorur metodën kohë testuar të electrocardiography. Një ekspert me përvojë në treguesit electrocardiograms mund të identifikojë se cila pjesë e një ngacmim jonormale të qelizave të miokardit. Dhe siç mund të shihet në një elektrokardiogramë herët ose vonë shenja të nekroza e muskulit të zemrës.Takikardi fëmijët


Takikardi tek fëmijët ka disa karakteristika. Pothuajse gjithmonë - në qoftë se fëmija nuk ka defekte në zemër apo anomali prognoza është e favorshme. Kjo është tipike për fëmijët palpitations për shkak të madhësisë së vogël të zemrës, enët e mëdha e diametër të vogël, dhe gjithashtu për shkak të rritjes së nevojave të të gjitha indet dhe organet e oksigjenit (organ në rritje kërkon ushqyesve më shumë dhe energji).

Fëmijët e moshave të ndryshme të karakterizuara nga parametra të ndryshme normë të zemrës. Për shembull, fëmijët në ditën e 12-të e numrit normal të zemrës për një moment rreth 140. Një adoleshent dymbëdhjetë vjet kjo shifër është zakonisht rreth 80 rreh / min.

Fëmijët takikardi mund të shkaktohet nga dystonia autonome-vaskulare. Kjo sëmundje është një sindromë komplekse dhe shumë forma të ndryshme. Përveç kësaj, sëmundja nuk është forma malinje dhe moti (pa sëmundje shoqëruese) gjithmonë të favorshme.
Simptomet e takikardi në fëmijët praktikisht i padallueshëm nga ato të të rriturve. Ndoshta disa fëmijë grupmoshë rinj yzъyasnyayut e qartë se ata janë të shqetësuar. Në diagnozën në raste të tilla, rol të rëndësishëm ka luajtur nga hulumtimet dhe metodat objektive instrumentale (EKG, ehokardiografi).

Fëmijët më të rritur ankohen palpitations, gulçim, dhimbje gjoksi, të errësuar sytë, djersitje. Shpesh ky kusht është një fëmijë apo edhe frika histerike. Por, këta faktorë janë të njohura vetëm për të rritur takikardia.
Kur kombinohet me takikardi dhe IRR në adoleshencë mund të përjetojnë gjendjen fikët (predobmorok ose zalisur).
Në thelb takikardi në fëmijët shihet si një kusht apo funksion të rregullimit hormonal. Nëse kardiolog pas testit nuk ka zbuluar ndonjë kardiake e lidhur apo patologji të tjera, në shumicën e rasteve, kjo simptomë nuk kërkon trajtim shtesë.

Ju duhet të respektojnë pediatrin udhëzime dhe kardiolog. Për shembull, dosed stërvitje. Plotësisht të privojë një fëmijë gëzimin e aktivitetit stërvitje me fëmijët e tjerë nuk duhet të mësohet në një mënyrë të caktuar të kërkuara.
Ju duhet gjithashtu të merren me pasivitet fizike dhe obeziteti, pasi këta faktorë rrisin ngarkesën në muskujt e zemrës dhe në të ardhmen ajo mund të ndikojë keq në shëndetin.


Presioni takikardi


Shpesh, kur një burrë sulmon një takikardia duket presionin e lartë të gjakut. Edhe ngritur pak numrin e presionit të gjakut në disa njerëz mund të shkaktojnë dhimbje koke të fortë, dhimbje të zemrës, marramendje, ulur mprehtësi vizuale.

Në rast të një simptoma të tilla të ndërlikuara duhet të konsultoheni me një mjek, që pas të gjitha testeve të nevojshme klinike dhe funksionale e vuri përgatitjet e nevojshme për të lehtësuar dhe për të parandaluar sulmet.
Për shkak se këto simptoma mund të çojë në komplikacione shumë të rrezikshme, të cilat janë më të lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar. Shembuj të këtyre komplikime mund të konsiderohet si infarkt miokardi, goditje ose të trurit infarkt, efektet ishemike të organeve të brendshme (zakonisht veshkave).
Disa njerëz me ekzaminim neurologjik gjatë një sulmi të takikardi me presionin e lartë të gjakut mund të jenë normalizim të mprehtë të normës së zemrës dhe normalizimin gradual të presionit të gjakut. Kjo është për shkak të stimulimit të nervit vagus gjatë testit. Më shumë gjasa ky fenomen ndodh për shkak të negativ lidhje mekanizëm reagime.

Adoleshentët njëjtë takikardi dhe presionit të lartë të gjakut mund të konsiderohet si një simptomë e mosfunksionim vegjetative-vaskulare lloj hypertensive. Kjo sëmundje ka një numër të simptomeve të zemrës dhe neurologjike përkeqësohet funksionin adaptive e në rritje të organizmit. Ka edhe probleme psikologjike për shkak të sëmundjes. Disa fëmijë nuk mund të kuptojnë se IRR - nuk sëmundje më serioze dhe disi të fillojë nga komplekset rreth kësaj, janë të kufizuara, i mbyllur.
Takikardi dhe ndryshimet e presionit të gjakut në çdo moshë është dëshmi që të konsultoheni me një mjek, kardiolog. Ajo duhet të jetë një ekzaminim të plotë, sidomos gjatë sulmit. Prandaj soobrazney qëndrojnë në spital kardiologjisë, ku nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor do të regjistrojë ndryshimet vogël në sistemin kardiovaskular në pushim dhe gjatë ndonjë aktivitet fizik (provë hap, squats, veloergometry dhe të tjerët).Takikardi në shtatzëni


Shumë gra pari të mësojnë se një takikardi, ajo është e gjatë shtatzënisë. Kjo nuk është për t'u habitur në këtë kohë të bukur dhe të vështirë për nënën shtatzënë tërë trupi kryen funksionin e tij në mënyrë të jashtëzakonshme.
Deri në fund gjeti atë që shkaqet kryesore të ndodhjes së takikardi në gratë shtatzëna. Arsyeja kryesore për të supozojmë se kjo është për shkak të rritje të konsiderueshme në hormoneve të caktuara që japin efekt simpatomimeticheskogo (rritur forcën dhe frekuencën e kontraktimet e miokardit). Jo arsyeja e fundit bëhet e shpejtë të fituar peshë, dhe rrit mbingarkimi i zemrës nga fakti se ajo është e detyruar të punojë "dy", dhe një sasi e vogël e vitaminave dhe mineraleve esenciale, për shkak të metabolizmit të shpejtë.

Shërbyer shkakun e takikardi mund dhe është e shpeshtë tek gratë shtatzëna si anemi. Hipotension, e cila shpesh pengon shtatzënë, mund të shkaktojnë edhe takikardia. Gratë shumë shpesh takikardi ekspozuar me preeclampsia theksuar me forcë, si pasojë e të vjella të shpeshta në trupin e tyre të shqetësuar ekuilibrin electrolyte.
Gjithkush e di kur fetusi rritet në barkun e nënës, si rritje në madhësinë e saj ajo zhvendos organet e brendshme. Në fazat e mëvonshme fund mitrës në rritje mund të zhvendoset pak zemrën, e cila çon në arrhythmias caktuara. Nënat e ardhshme në rrezik takikardi fitojnë nëse tymi ose të pini pije alkoolike gjatë kofeynsoderzhaschye shtatzënisë. Dhe ky është problemi më i vogël, e cila mund të shkaktojë zakone të këqija gjatë shtatzënisë. Gjëja më e keqe është se fëmija mund të lindë me një shumë prej sëmundjeve që do të zgjasë një jetës. Gratë shtatzëna duhet të kontaktojnë një mjek për këshilla për të marrë ndonjë ilaç, si dhe të gjitha Naftizin njohur bie mund të shkaktojë takikardia.

Takikardi grua shtatzënë vënë në nëse norma e zemrës në pjesën tjetër është mbi nëntëdhjetë greva në gjashtëdhjetë sekonda. Në shumicën e rasteve, kjo takikardi nuk shoqërohet me dhimbje në zemër, herë pas here ka disa parehati. Shumica e sulmeve të tilla nuk zgjati shumë dhe takikardi kalojë vet. Për fat të keq, ndonjëherë ka raste kur shkalla e zemrës frekuenca arrin 120-130, dhe në disa raste më shumë herë në minutë. Në këtë rast, nënat e ardhshme takikardi vërejtur një përkeqësim të fortë të shëndetit, vjellje, marramendje, nganjëherë duke çuar në humbjen e vetëdijes. Në këto episode të takikardi gjithmonë duhet të informoni mjekun tuaj se ai kishte caktuar ekzaminim dhe trajtim, e cila në këtë rast është e nevojshme.

Nëna e ardhmja e re patjetër duhet të shqyrtohet në takikardi, si për të shkruar jashtë fenomen ekskluzivisht shtatzëninë ende nuk mund. Kjo mund të jetë një patologji organike që mund të dëmtojë dhe nënën dhe fëmijën. Edhe kur një takikardi vetme ngjarje shtatzënë për të bërë EKG. Të takikardi EKG do të instalohet pa probleme, dhe mjeku do të gjetur shkakun (proceset fiziologjike ose patologjisë somatike). Nëse mjeku të ketë ndonjë vështirësi ai mund të emërojë ehokardiografi shtesë, studim Holter përdorur, kontrolloni gjëndër tiroide. Mos refuzojë ndonjë procedurat diagnostike, sepse, për fat të keq, gjatë shtatzënisë, një grua mund të jetë sëmundje të reja ose të përkeqësohet atyre ekzistuese.

Nëse dyshoni se takikardia dëshirueshme për të shkuar në profilin e mjekut ngushtë - kardiolog. Shumica takikardi shtatzëna nuk sjell asnjë pasojë, përveç shqetësimit për shkak se nëna shtatzënë përshkruajnë sedatyvы bimor, të përmirësojë jo vetëm aktivitetet e shkarkuar gjatë kësaj periudhe të zemrës, por një ëndërr. Ndonjëherë përshkruar drogë me kalium ose magnez në përbërjen e tij, si dhe komplekset e minerale dhe vitamina. Nëse është e nevojshme, mjeku do të bëjë korrigjimin e anemisë dhe bilancit electrolyte që do të përmirësojë shëndetin e grave dhe për të eleminuar të gjitha manifestimet e takikardi.Sulmi i takikardi


Sulmi i takikardi gjithmonë fillon papritur. Për të njohur këtë fenomen mund të jetë rritja drastike e numrit të zemrës. Kohëzgjatja e sulmit ndryshon nga minuta në orë.
Takikardi mund të shoqërojnë frikë të madhe për jetën, djersitje, dhimbje gjoksi natyrën e tij me onde të ndryshme dhe me intensitet. Nga sa më sipër, ne mund të konkludojmë se arsyet e sulmit mund të jetë çdo, por ata mund të dallojë simptomat që shoqërojnë takikardia. Pra, nëse njerëzit abuzuar nga ndonjë ilaç ose i mori pakontrolluar, sulm takikardi do të shoqërojë këtë simptomë është dridhur gishtat kur zgjatur gjymtyrët e sipërme përpara. Nëse periudhave të shkurtra të shpeshta të takikardi shoqërohet me humbjen e peshës, kjo tregon se pacienti merr të lartë-dozë ose fonde hormonsoderzhaschyh ose duke u përpjekur për të humbur peshë duke përdorur drogë që shtypin uri. Djersën bollshme sulm shoqërues takikardi kur një person pirë shumë kafe ose u hape benzoate Kafeina natriumi. Nëse takikardi është i shoqëruar nga nervozizmi dhe agresioni, shkaku atëherë ka shumë të ngjarë të sulmit është pirja e duhanit e cigareve, aktivitet intensiv fizik. Në arsyet e mësipërme mund të shkaktojnë një sulm dhe shok nervor, mungesë zgjatur e gjumit dhe pushimit.

Takikardi mund të jetë një sinjal i anomalive më të rënda fizike, miokardit, hipertensionit, mosfunksionim tiroide, hypoglycemia. Nëse numri i sulmeve të zemrës gjatë takikardi arrin njëqind e njëzet herë në një minutë, ju duhet të telefononi menjëherë një mjek. Para ardhjes së mjekëve të nevojshme për të siguruar një person me takikardi qetësi.
Ndërsa ambulancë duke pritur mund të kryejnë disa ushtrime që lehtësojnë gjendjen. Në hapin e parë, ju thithni thellë, atëherë mbani frymën dhe të përpiqet të shtyjë ajrit si thithur poshtë. Atëherë ne kemi nevojë për të mbyllur qepallat dhe me forcë të moderuar të shtypni në shikimet, duke vazhduar fazën e parë. Ushtrimi është kryer për 1-2 minuta, pastaj duhet të pushoni për 10-15 sekonda dhe të përsëritur përsëri dhe përsëri. Ju mund të thirrni në një tas me ujë akull dhe të ulët mbrapa personi. Zakonisht sulm i takikardi pas manipulimit të tillë ankorua në sekonda. Nëse sulmi filloi pak çaste më parë, ju mund të ndalojë, duke shkaktuar një kollë ose gag refleks. Ndihmon luftën takikardia dhe frymë të ngadalshëm të thellë, ndryshimet e shpejta tym energjike. Ushtrimi duhet të përsëritet për të paktën pesë minuta e fundit.Takikardi Trajtimi


Para terapi takikardi, është e nevojshme për të vënë diagnozën dhe diagnozën diferenciale të sjelljes. Metoda kryesore, duke e bërë atë një yyazytsirnistyu madhe të sigurt se shkaku i ankesave ishte vetëm takikardi është electrocardiography. Nëse ka paroxysms të aritmia, vëzhgimi i duhur i EKG përditshme duke përdorur Holter. Kjo metodë kap ndonjë hulumtim shkelje të vogël të ritmit të zemrës dhe bën të mundur për të zbuluar ndryshimet ishemike. Një tjetër metodë shumë informative - echocardiography. Studimi për të përcaktuar madhësinë e dhomave të zemrës, trashësinë e miokardit, valvola dhe contractility parregullt shkelje të kufizuar. Nëse mjeku dyshohet se takikardi shkakton lezione kongjenitale, ajo mund të caktojë një MRI e zemrës.

Përveç metodave jo-invazive kërkimore në raste të jashtëzakonshme mund të caktohet dhe pushtuese. Metoda më e zakonshme - studim electrophysiological. Një studim i tillë është kryer në një varg të caktuar të pacientëve takikardi para operacionit në zemër. Studimi Эlektrofyzykalnoe jep mjeku një mundësi për të vlerësuar përhapjen e impulsit elektrik në zemër, përcakton mekanizmat e takikardi. Në mënyrë që të përcaktohet me takikardi madh saktësinë, mjeku juaj mund të përshkruajnë analizat laboratorike të gjakut эlektroэntsefalohrafyyu, analiza e hormoneve tiroide.

Pas diagnoza përfundimtare "takikardi" është vendosur, të vazhdojë për të trajtuar sëmundjen. Trajtimit takikardi është drejtpërdrejt e varur nga shkaku që e ka shkaktuar sëmundjen. Në radhë të parë në trajtimin e takikardi vënë eliminimit të gjithë faktorët ekzistuese provokuar: duke marrë kafeinë (gjendet në kafe dhe çaj të fortë), nuk ka pirja e duhanit, pirja, duke kufizuar menu përditshme të ushqimeve pikante dhe çokollatë. Është gjithashtu e rëndësishme për të mbrojtur të drejtat e pacientit nga takikardia trazira emocionale dhe mbingarkesës rozuyazykah. Në rastin e sinus takikardi ishte fiziologjike, asnjë person nuk ka nevojë për trajtim të përshkruajnë.

Nëse takikardi është shkaktuar nga çrregullime organike, është e nevojshme për të trajtuar sëmundjen, gjë që rezulton në takikardi. Nëse dukuri e takikardi nevrohennыy gjurmuar zanafillën, nevojë për këshilla neurolog pacientit para përshkrimin e recetave trajtim. Nëse neurolog konfirmuar diagnozën dhe trajtimin e të tilla të sjelljes takikardi qetësues drogës dhe përdorimin e psikoterapi. Aplikoni Trankvynol, Relanium, Seduxen. Trankvynol përshkruar në varësi të ashpërsia e simptomave neurotike, e cila më vonë shkaktojnë takikardia. Në mënyrë tipike, pacienti merr një ose dy tableta çdo tetë orë. Kohëzgjatja e terapisë Trankvynolom përcaktohet nga mjeku. Doza Relaniumu zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale për të siguruar trajtimin e rekomanduar numrin minimal të drogës që i jep një rezultat pozitiv. Zakonisht dozë per administrim intravenoz ose intramuskular e medikamentit është 5-10 miligram. Injeksione shumëllojshmërisë varet nga natyra e manifestimit të sëmundjes. Terapia do të thotë të dhënave kryhet nën mbikqyrjen e rreptë të personelit mjekësor në intervale të rregullta. Seduxen të merren per os, vena ose intramuskulare. Shuma fillestare e drogës në rrugë orale e administratës është dy e gjysmë në pesë miligram. Pastaj doza shumë ngadalë të fillojë të rritet dhe të sjellë në 5-10 miligram. Ajo duhet të mbahet mend se në qoftë se pacienti është trajtuar në shtëpi, produkt përditshme dozë nuk duhet të tejkalojë njëzet e pesë miligram. Të rëndësishme: të përdorni këto barna pa recetë nuk mund!

Nëse takikardi shkaktuar hyperthyroidism me medikamente projektuar nevojën endokrinolog për të pirë jo-selektive beta-blockers. Këto barna përfshijnë Inderal, Oxprenololum dhe shumë mjete të tjera, të ngjashme me efektin e saj. Tabelat e takikardi Inderal të fillojë të marrë dozë më të ulët të dhjetë miligram. Tabletë, pi një gjysmë ore para ngrënies me ujë. Nëse mjekim është tolerohet mirë, numri i tyre u rrit ngadalë të njëzet mg në ditë, duke e çuar dozë të përditshme për një njëqind mg. Doza ditore eshte zakonisht ndarë në tre doza. Oxprenololum filluar të marrë njëzet miligram çdo gjashtë orë. Pastaj, uyazyka tolerancës kënaqshëm, dozë e vetme është rritur në 40-80 miligram. Oxprenololum maksimale në ditë është 480 miligram.

Oxprenololum përshkruara për terapinë e çrregullimeve funksionale të zemrës, duke çuar tek takikardi. Në këtë rast, doza ditore nuk tejkalon tetëdhjetë miligram.
Nëse sinus takikardi ndodhur në njerëzit me infarkt në zemër, është e këshillueshme për të kombinuar glycosides kardiake (digoxin), beta-blockers. Doza dhe shpeshtësia e administrimit të mjekut digoxin zgjedh individualisht. Në mënyrë tipike, futje numër një të drogës është 025 mg. Në ditët e para doza totale është e ndarë në pesë herë në ditët e ardhshme - dy ose tri herë. Ky mjet nuk është e rekomanduar për të emëruar takikardia shtatzënë, si droga depërton pengesë hematoplatsentarnyy. Efekti i tij direkt teratogjenik mbi fëmijën në fund provuar, por të rrezikojnë atë nuk është e nevojshme, si për gratë shtatzëna janë mjete të sigurta me efikasitet të mirë.

Në rastin e takikardi paroksizmal, të përmirësuar tonin e vagus ndihmon shikimet masazh. Nëse kjo metodë kur takikardi nuk dha rezultate të veçanta, të përshkruajnë barna antiarrhythmic si Cordaron dhe Propaferon. Propaferon administruar nga goja si edhe vena. Doza për administratën në një mënyrë të përzgjedhur duke marrë parasysh të drejtat takikardi pesha e pacientit. Zakonisht ajo është e 05-20 mg për kilogram. Shkruani mjetet shumë ngadalë, rreth pesë minuta, kontrollin e administratës me EKG. Zakonisht drogës administrohet dy herë me një pushim për një gjysmë - dy orë. Kur përdorni Propaferona efektet e mundshme të padëshirueshme: marramendje, objekte dyfishtë vizion në sy, të përzier. Pacientët gjatë takikardi trajtuar në këtë mënyrë është e pamundur, pasi konvulsiv takikardi sinus mund të ndryshojë. Propaferon kundërindikuar në qoftë se një person i diagnostikuar me sekondë atrioventricular bllok apo shkallën e tretë. Për trajtimin në Cordaron kryesore administruar në një dozë prej 600-8 miligram në ditë. Kjo dozë është e ndarë në disa administratave. Në spitalin e drogës mund të rritet në një gjysmë - dy herë, nëse është e nevojshme.

Nëse takikardi filloi papritmas të vijnë në valokordin ndihmës ose Korvalol (Korvaltab). Këto barna janë përdorur në formën e pikave. Zakonisht është e mjaftueshme për të lehtësuar sulmet 15-20 pika shtuar për gjysmën e një gotë me ujë. Pas marrjes bie nevojë për disa kohë për të pushuar (uleni ose shtriheni), kështu që norma e zemrës shpejt të kthehet në normale.
Nëse sulmet takikardi ndodhin shpesh rekomandohet klasa terapeutike në këmbë. Është e këshillueshme për të bërë udhëtime të tilla si një jo konstante një ritëm të shpejtë në mbrëmje. Duhet gjithashtu të jetë vidyazykatysya detyrueshëm i varëshme (pirja e duhanit, alkoolit). Kjo do të lehtësojë në masë të madhe gjendjen dhe sulmet do të ndodhin më shpesh. Mos abuzojnë takikardia në shumë yndyrshëm, ushqimi me erëza, pini kafe më pak të fortë dhe çaj të zi, të hiqni dorë nga pijet alkoolike. Hani në këtë sëmundje kanë nevojë të rregullt dhe të imët, duke shmangur overeating si stomak të plotë mund të provokojë një sulm të takikardi. Në dietën e njerëzve që vuajnë nga takikardi, e rekomanduar për të futur produkte të tilla si rrush, decoctions dhe infuzione e hips u rrit, mjaltë, krunde, kajsi të thata, manaferrat të freskëta dhe fruta.

Dietë terapeutik gjatë takikardi bazuar në disa rregulla të thjeshta mund të ndiqni për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme shëndetësore. Nëse takikardi është nevojë 05:56 herë në ditë në doza të vogla, duke shmangur plotësi. Ju nuk mund të hani para gjumit, sepse kjo mund të shkaktojë sulm natën. Ajo duhet gjithashtu të kufizojë përdorimin e ëmbëlsirat. Hani më shumë ushqime që përmbajnë kalium, magnez. Yndyrë në dietën e një personi vuan nga takikardi, duhet të jetë jo më shumë se dyzet ose pesëdhjetë gram në ditë. Kaliumi dhe magnez kanë shumë të rrushit, grejpfrut, majdanoz, rrush pa fara e zezë, pineapple, pjeshkë, banane. Mirë për zemrën dhe arra, bajame dhe arra veçanërisht. Shumë omëletë dobishme bërë nga proteinat steamed dhe vezë të ziera (jo e dëshirueshme për të ngrënë më shumë se një ditë). Mish të dobishme të tilla si Turqia dhe pule, viçi ligët, mish viçi. Enët e mishit janë të gatuar mirë në furrë ose steamed. Vidyazykatysya më të mirë nga ndonjë salcë nxehtë dhe erëza dhe t'i zëvendësojë me salcë kosi, qumështi apo kosi.

Nga mjetet juridike popullore një efekt të mirë në takikardi japin decoctions e nenexhik apo ca balsam, oe limon. Për të shmangur sulmet e natës takikardi ju mund të fle me një jastëk-sachets mbushur me rhizomes Valerian. Efekti pozitiv në muskujt e zemrës ofrojnë manaferrat moshuar, dorëzonjë. Ata janë të dobishme jo vetëm të freskëta, por edhe në bllokim. Një tjetër mjet i gjysheve - nenexhik infuzion i kone hop. Mbledhja lugë çaji derdh ujë të valë (një filxhan), të mbuluar me peshqir dhe le të qëndrojë për dhjetë minuta. Drink sips të vogla marrë automjetin në një kohë. Menjëherë sulmi i takikardi ndihmon rrënjë sanëz nenexhik thatë. Ky koleksion duhet të marrë një çift i lugë, të vënë në një termos dhe derdh ujë të valë për gjysmë. Pas mjeteve nastoyitsya dhe ftohur, ajo mund të vendoset në frigorifer dhe të ruajë katër pesë javë. Gjatë sulmit duhet të pini një 100-200 ml.

Në disa produkte takikardi mund të shkaktojë dëm të madh në trup, kështu që ata duhet të dinë të kufizojnë dietën e tyre. Alkoolit të dëmshme me takikardi, brewed fuqimisht çaj të zi, kafe, krem, gatuar vezë të ziera fort, mish i tymosur, peshk, sallam, ushqime sodosoderzhaschye (sodas, biskota të ndryshme, bukë të freskët).
Gjithkush e di se çdo parandalimin e sëmundjes është paraprakisht mirë se sa për të kuruar. Parandalimi i shkëlqyer i takikardi bëhet mënyrë jetese të shëndetshme, të hahet një sasi të madhe të produkteve të dobishme për zemrën, duke marrë vitaminat, refuzimi i varëshme gjumë i mjaftueshëm natën. Mbani në mend se çdo efektive se metodat tradicionale për parandalimin sesa trajtimin e sëmundjes. Sigurisht, TEAS dhe infusions, si dhe disa ushqime kanë efekt terapeutik, por më mirë të kombinuar popullore medikamente të trajtimit mjetet juridike, të përshkruara nga mjeku juaj. Prandaj, në qoftë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me sulmet e shpeshta të takikardi, dhimbje të zemrës, dobësi të rënda dhe gulçim, mos eksperimentojnë me broths, dhe shihni mjekun tuaj për ndihmë të kualifikuar mjekësore.