Shkaqet Pheochromocytoma, simptomat dhe trajtimet pheochromocytoma
Qelizat neuroendocrine e palcë veshkave formojnë një pëlhurë të veçantë të quajtur chromaffin. Pëlhurë prodhon hormone të tilla si adrenalina, enkephalins, norepinephrine, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në mobilizimin e trupit të kërcënimit.
Tumor Chromaffin ind quajtur pheochromocytoma.
Ajo të çon në prodhimin e tepërt të hormoneve. Hormonet Teprica kërcënojnë:
shkelje të rregullores nervore e ton enëve të gjakut;
Shkelja e qarkullimit të lëngjeve të trupit dhe një rënie në vëllimin e tyre;
çrregullimeve metabolike;


Efekti toksik në indet e muskujve të zemrës.
Pheochromocytoma më të zakonshme veshkave, ku tumori formuar në kancerin e palcës, por 10% e pacientëve tumori është zbuluar në pjesë të tjera të sistemit nervor. Sëmundja është mjaft e rrallë - nga 1 deri 3 raste në 10.000 njerëz, dhe shumë shpesh ajo është gjetur në njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.
Pacientët hypertensive duhet t'i nënshtrohet studim të rregullt dhe të plotë, i cili kërkohet diagnoza detyrueshëm pheochromocytoma, sepse në qoftë se sëmundja është zbuluar vonë, ajo mund të çojë në vdekje. Trajtimi standart i hipertensionit shkaktuar nga pheochromocytoma nëse nuk japin efektin e dëshiruar në qoftë se ka një tumor do të trajtohen, terapia më tej në masë të madhe do të jetë e vështirë.


Diagnoza e hershme e pheochromocytoma

Njerëzit të prirur për të ekstreme e presionit të gjakut, veçanërisht pacientët hypertensive diagnoza e hershme të sëmundjes duhet të kryhen për disa arsye:
Hipertensionit, në qoftë se ajo është shkaktuar nga një tumor indeve chromaffin zakonisht e shërueshme.
Pa trajtim tumor është aktive duke përparuar, dhe ajo kërcënon krizë hypertensive që shpesh përfundon në vdekjen e pacientit.
Në raste të rralla (10%) zbuloi një tumor malinje.
Sëmundja mund të jetë i trashëguar dhe jo e komplikuar nga comorbidities.

Nëse trashëgim tumor mund të jetë gjithashtu një komponent i neoplasia shumta endokrine, të cilat gjithashtu mund të përfshijë të kancerit tiroide c hyperparathyroidism, në të cilin ka gjëndra tepërta hormoneve paratiroide apo nevrynomoy mukozës.
Diagnoza e pheochromocytoma është bërë me anë të hulumtimit fizike dhe laboratorike.

Simptomet e pheochromocytoma

Simptomet kryesore të pheochromocytoma janë të ngjashme me shenjat e hipertensionit, sëmundja karakterizohet zakonisht nga:
rritur djersitje;

dhimbje koke të mprehtë;
palpitations zemrës.
Përveç këtyre simptomave ndodhin dhe simptome të tjera të pheochromocytoma:
hipertensioni, vërejtur në rreth gjysmën e rasteve;
uljen e presionit të gjakut në një ndryshim i papritur në pozitën e trupit nga horizontal në vertikal (hipotension orthostatic);
kontraksionin e muskujve, për shkak të cilat pa dashje lëvizur gjymtyrë ose trungu (dridhje);
lëkurës zbehtë;
ndjenja obsesive e ankthi;
humbje peshe pashpjegueshme;
kapsllëk.

Indikacionet për ekzaminim

Kontrollohen për sëmundje është e nevojshme nëse pacienti:

vërejtur rregullisht rritjen e presionit të gjakut me shenjën e lartë prej 200 mm Hg. c.
Ekzaminimi me ultratinguj zbuloi një tumor të gjëndra veshkave;
në mesin e të afërmit ishin të sëmurë apo pheochromocytoma MEN;
diagnoza konfirmuar të kancerit tiroide, hyperparathyroidism nevromë ose mukozës.

Trajtim

Sëmundja është e shërueshme vetëm me kirurgji. Pacienti duhet të nënshtrohen përgatitje para operacionit, i cili siguron:
normalizimin e presionit të gjakut;
të zvogëluar numrin e sulmeve të hipertensionit;

normalizimin e zemrës;
përmirësim në analizat klinike.
Masa të tilla mund të sigurojë që pacienti të transferuar operacion më të lehtë.