Simptomat faringjit, shkaqet dhe trajtimet për faringjit kronike dhe akute

Fyt në mjekësi moderne quhet inflamacion që ndikon fyt mucous. Simptomat tipike të faringjit - ndjesi të pakëndshme në fyt (dhimbje, gudulisje, dhimbje); sëmundja mund të jetë akute ose kronike.

Të drejtat fyt anatomike ndahet në tri zona:
nasopharynx - Pjesa e sipërme;
orofaringut - departamenti mesatarja;
laryngopharynx - pjesa më e ulët.
Prandaj, fyt mund të klasifikohen në varësi se ku zona kryesore të lokalizuara inflamacion. Por forma akute e sëmundjes është shumë e vështirë, sepse infektive lezione bakteret dhe viruset zakonisht përhapur dhe emigrojnë, shpesh nga nasopharynx për laryngopharynx. Faringjit kronike ka një të qëndrueshme më të dallueshme lokalizimi (morfologjike) ndryshon Mukoza; ajo lejon, edhe pse disi arbitrare, diagnostikojnë sëmundjen në bazë të vendndodhjes anatomik të lezioneve, të tilla si nasopharyngitis.Shkaqet e faringjit

Faktorët kryesorë të jashtëm që shkaktojnë sëmundje përfshijnë hyrje e ajrit të ftohtë në fyt dhe efektin e stimujve të ndryshme: e mjedisit - frymëmarrje në ndotur, atmosferë kontaminuar, kimike - pirja e duhanit, përdorimi i alkoolit që përmbajnë lëngje.
Inflamacion infektive e mukozën e fyt duke shkaktuar bakteret (Streptococcus, Staphylococcus, Streptococcus pneumoniae), gripit dhe parainfluenza viruset, Rhino - dhe Adenoviruset, etj, dhe kërpudhat candida. Shkaku i sëmundjes mund të jetë nxitëse, që ndodhet ngjitur me fyt - për shembull, në qoftë se rinitit e pacientit, prishjen e dhëmbëve, pezmatimi i sinuseve (sinusit).


Format akute dhe kronike faringjit: Klasifikimi

Në varësi të etiologjisë së sëmundjeve, faringjit akute ndahen në:
bakteret provotsyruyuschyesya (bakteriale);
virale;
shkaktuar nga një kërpudhave (fungal);
tipit alergjik;
ndodhin pas një operacioni apo dëmtimi për shkak të trupit mekanike mukozale të huaj (traumatik);
provokuar nga stimuj (shumë nxehtë ose shumë ftohtë pije, avull, acidet dhe alkalet, rrezatim, etj).
Klasifikimi i faringjit kronike akuzuar natyrën e ndryshimeve në mukozën. Mbi këtë bazë dallohen:

bluetongue ose formë e sëmundjes;
Atrofik formë (subatrofycheskuyu);
hypertrophic formë (hranuleznuyu);
kur ndryshimet përziera atrophic në një fyt të departamentit mund të kombinohet me fenomene hypertrophic në një tjetër.
Sëmundje kronike që zhvillohet në llojin përzier - të shpeshtë në praktikën mjekësore.

Patogjenët faringjiti

Shumica e rasteve të diagnostikuar formën akute faringjit - një fytit (të thjeshtë) inflamacion që dalin nga infeksionet respiratore akute virale, ose SARS. Në përgjithësi, virusi ka shkaktuar 70% të të gjithë faringjit; të veprojë si patogjenët Reno - dhe coronaviruses, grupe të ndryshme të viruseve të gripit, Adenoviruset (infeksionit adenoviral), RSV dhe kështu me radhë. "Kampionati" në mesin e patogjene, natyrisht, i takon rynovyrusam: ata janë shkaku i më shumë se 80% të rasteve që lidhen me shpërthimet sezonale të SARS. Në shumë raste, infeksion viral - vetëm faza e parë e sëmundjes, e ndjekur nga infeksioni bakterial.

Strep provokuar këto viruse (nga më të zakonshme të rralla):

Grupi kryesor:
Rhinovirusi (rhinoviruset);
koronavirus (RNA-përmbajnë);
adenoviruset (DNA-përmbajnë);
viruset e influencës (A, B, C);
viruset parainfluenza (PG 1-3).
Ndonjëherë ka viruse - patogjenët faringjit:
RSV (virus sincitial respirator);
HSV (virusi herpes simplex) Llojet e I-II;
Enterovirus (Enteroviruseve);
Coxsackie Virus (Coxsackie);
WEB (virus Einstein-Barr ose herpes human type virus 4);
CMV (tsytomehavyrus);
HIV, HIV (virusi mungesës së imunitetit njerëzor).

Këto të dhëna nuk pretendojnë pagabueshmërinë absolute dhe në masë të madhe arbitrare, që profilin e marrë nga literatura e huaj (otorhinolaryngology, sëmundjet ngjitëse), ku termi «lënduar fyt» (fyt strep ose përkthyer farynhotonzyllyt) mbledhur një grup të sëmundjeve. Gjithashtu vini re se forma jo-specifike të sëmundjes nuk është i kufizuar në: në disa raste ajo shkaktohet lloj krejt të veçantë të patogjen. Për shembull, Web - inflamacion shkaku i mukozën e faring gjatë angina monocitike, Yersinia enterocolitica dhe gonococci - me llojin e duhur të inflamacionit, kërpudhat Leptotrix buccalis në leptotryhoze (hyperkeratosis) fyt.


Simptomet e faringjit

Shenjat tipike klinike të sëmundjes janë ndjesi të pakëndshme në fyt, thatësi, gudulisje, dhimbje në gllabërim, veçanërisht në të ashtuquajturën fyt bosh - të përpiqen për gëlltitje pështymë. Ethet dhe gjendja e keqe e përgjithshme si simptoma të faringjit, janë më pak të zakonshme. Nëse tubofprynhealnыe përflakur (anësor) platens fyt, dhimbje në rajon mund të dëgjoni. Hulumtimi Finger nganjëherë tregon një rritje të vogël në madhësinë e nyjeve limfatike verhnesheynыh dhe dhimbjen e tyre të moderuar. Metoda e Farynhoskopycheskyy inspektimit zbulon murin e kuq mbrapa dhe folds vertikale e mukozës nga anët e fytit (qiellzor trajton); pectoris sëmundja është diferencuar nga mungesa e shenjave tipike të bajamet inflamacion.

Faringjit në fëmijët më të rinj të vështirë për të diagnostikuar, sepse fëmija nuk mund të ankohen për dhimbje dhe parehati. Kur kombinohet me ankth, e cila manifeston fëmijë, me kollitjes shpeshta, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Kjo është e detyrueshme për të marrë parasysh se simptomat e faringjit mund të jetë "dallëndyshja e parë" e infeksioneve të rënda të tilla si ethe flakë të kuqe, fruthit, rubeolës ose fruthi. Ndonjëherë për të vendosur një diagnozë të saktë është e nevojshme për të përjashtuar mundësinë e arterit sistemike (sëmundje Kawasaki) dhe malinje karakter exudative eritemë (sindroma Stevens-Johnson).

Faringjit kronike rrallë shoqërohet nga gjendja e keqe e përgjithshme dhe temperaturë të lartë. Pacientët ankohen për thatësi në fyt, gërvisht, ndjenja si një dhimbje gjatë gjithë kohës "është një top", e cila është dëshira për të shpëtoj prej tij - për shembull, kollë. Tipike kollë e vazhdueshme e thatë që lehtë mund të dallohet nga kollë që ndodh gjatë inflamacionit në trake dhe bronke. Disavantazhi në fyt, në shumë raste për shkak të faktit se pjesa e prapme e mukusit përflakur formuar që pacienti duhet të përtypë vazhdimisht; ajo ndërhyn me jetën normale të përditshme, gjumë dhe pjesa tjetër, shkaktojnë ankth dhe nervozizëm.

Simptomet e faringjit kronike atrophic në formë është ndryshimet specifike mukoza faringut: shell holluar dhe e thatë edhe në dukje, shpesh me një kontakt të mukusit të thata gëlltitur me prosmatryvayuschymysya në sipërfaqe në rritje, enët e gjakut ynъetsyrovannыmy. Për formën tipike e granula hypertrophic sëmundjes thickened dhe kuqur indeve lymfoyndnoy shpërndarë mbrapa mur dhe janë në farynhoskopiyi dhe rritjen e ridges laterale (tubofarynhealnыh) e cila gjendet prapa kllapa zadnenebnыh. Kur acarimin sëmundja Mukoza e kuqe fyt bëhet edematous, por shumica e provave të jashtme objektive shprehur shumë më e dobët se pacientët në fjalë në lidhje me simptomat e dhimbshme e faringjit.

Forma shpesh kronik i faringjit femijet dhe rriturit - ajo nuk është një sëmundje të ndara, por një nga simptomat e proceseve patologjike të traktit gastrointestinal, të tilla si inflamacion kronik të stomakut (gastrit atrofik), tëmthit (kolecistit), pankreasit (pankreatitit). Simple kronike inflamacion fyt mund të zhvillohet në GERD (sëmundje zbaticë gastroesophageal) ose PID hernie (hiatal), duke rezultuar fyt hedhura përmbajtjen rregullta acid stomak; Kjo zakonisht ndodh gjatë gjumit pacientit. Në raste të tilla, ndonjë trajtimi i faringjit janë të efektshme dhe të prodhojë rezultate të paqëndrueshme, për aq kohë sa nuk ka një kusht themelor është zgjidhur. Rreziku i madh i ndryshimeve atrophic në mukozën e fytit në duhanpirësit dhe u zhvendos tonzylэktomyyu (heqje e bajameve).

Në praktikë mjekësore simptomat e faringjit kronike është vërejtur shpesh në pacientët të cilët për çfarëdo arsye është e vështirë për të marrë frymë me hundë, jo vetëm për shkak të frymëmarrjes zgjeruar gojës, por edhe për shkak anemyzyruyuscheho decongestants veprimit: Pacientët shpesh abuzojnë me përdorimin e vasoconstrictor pika, dhe mbetjet e rrjedhës mjekim dëmtimit të dhëmbëve hundës në orofaringut. Gjithashtu në fyt mund të merrni sekret parregullt që është formuar në zgavrën e hundës ose sinuseve paranazale dhe shkon poshtë murin prapa. Në literaturën mjekësore ruse-folëse, ky fenomen quhet "postnazalnoho sindromi rrjedhin" në anglisht - «postnasal pikoj». Në pacientët pediatrik, kjo sindromë mund të shkaktojë jo vetëm kollitjes të vazhdueshme, wheezing por "fishkëllimë" sipas nevojës patologji diferencimi i astmës.

Faringjit kronike në fëmijët dhe të rriturit më shpesh ndodh nën ndikimin e faktorëve të mëposhtëm:
karakteristika strukturore të mukozës faringut dhe pjesë të tjera të traktit gastrointestinal të shkaktuar nga kushtetuta individual;
ekspozimi i zgjatur ndaj faktorëve të jashtëm agresive: pluhur, atmosfera gaztë të ajrit të thatë të nxehtë, irritues kimike;
paaftësia për të marrë frymë me hundë, është i lidhur me kalimin në frymëmarrje gojë dhe përdorim të tepërt të drogës vasoconstrictor;
zakone të këqija, abuzimi me alkoolin, pirja e duhanit;

sensibilitet të alergjive;
çrregullimet e sistemit endokrin, për shembull, funksioni i reduktuar tiroide (hypothyroidism), menopauza (menopauzë), etj;
A-vitaminë mangësi (beriberi Një quajtur ende "verbëri natën");
diabeti, çrregullime të organeve komplekse të mëdha (dështimi i veshkave, mushkërive, zemrës).
Nëse simptomat kryesore të faringjit - konstante lënduar fyt, karakterit të vazhdueshme, dhe trajtimet tradicionale terapeutike janë të efektshme, duhet të diferencohen diagnozë me disa sindroma që ndodhin në sistem dhe nervore sëmundje të caktuara. Kështu, shkaku i dhimbjeve në fyt mund të përfshijnë:

Sindromi Plummer-Vinson që zhvillon në femra të moshës së mesme dhe të vjetër kundër sfondit të mangësi hekuri në (anemi mangësi hekuri) në gjak;
Sindromi Sjogren, patologji sistemike autoimune që ndikon në gjëndër exocrine, duke përfshirë pështymës;
Sindromi i Eagle (WBS, stylalhyya) lidhur me anomalitë e procesit subulate kockave përkohshme (extension, lokacionit të gabuar), dhe i jep një fyt mjaft të fortë të vazhdueshme të fytit, në shumë raste të njëanshme;
nevralgji, sidomos në moshën e daljes në pension pacientët - për shembull, nevralgji vagus nervore, nervore glossopharyngeal, etj

Diagnoza e fyt strep (apo formë kronike) zakonisht është i bazuar në ekzaminimin mjekësor, nëse studimet e nevojshme emëruar laboratorike të marra nga strishoja e grykës për viruset ose bakteret.

Trajtimi i faringjit

Forma akute e sëmundjes dhe përkeqësimit formë kronike, pa gjendja e keqe e shprehur të përgjithshëm, zakonisht nuk kërkon trajtim tjetër se sa terapi synon lehtësimin e simptomave të faringjit. Pacienti është caktuar një dietë lloj butë, ngrohja qafën fasha dhe dush të nxehtë këmbë, Inhalations me avull, duke marrë qumësht të ngrohtë me mjaltë, lëng për gargarë fyt. Trajtimi i faringjit në foshnjat të cilët nuk janë në gjendje për gargarë përfshin sprays fyt ujitjes. Të rriturit janë të rekomanduar pirjen e duhanit dhe alkoolit vidyazykatysya.

Pikëpamja modern i ekspertëve se si për të trajtuar faringjiti përfshijë një paralajmërim i rëndësishëm: nëse sëmundja ndodh pa komplikime, emërimi i një kurs i antibiotikëve ka nevojë; Duket terapi antimicrobial karakter lokal më i justifikuar, duke përfshirë monoterapi, dmth, vetëm një destinacion produktin medicinal. Megjithatë, shumë mjekë në situata të tilla ende mbështetet në antybyotycheskomu trajtimit; për shembull, në Belgjikë numri i mjekëve të tilla është 36%, sipas sondazhit.

Format, të cilat janë caktuar antimicrobials mund të jenë të ndryshme: pilula dhe karamele ose lozenges shpërndarë, mbytje dhe fryrje, gargarë.
Trajtimi lokal antibacterial i faringjit është i përhapur; drogës specifik është dhënë Spektri mjekun veprim antimicrobial dhe ndjeshmërinë individuale e pacientit për komponentët aktiv. Sigurisht, në qoftë se faringjit shkaktuar BGS (beta-hemolitik Streptococcus), trajtim lokal dhe nuk duhet të jetë sigurisht sistematik i barnave antibiotik.


Shmangia faringjiti

Masat komplekse për të parandaluar inflamacion i mukozën e faring është një forcim të përbashkët, forcimin e sistemit imunitar, një mënyrë jetese të shëndetshme (ndërprerjen e duhanit, qëndrimi përjashtimi në atmosferë të ndotur), restaurimin e frymëmarrjes së lirë hundës në rastet e shkeljeve.
Specialist mjekësore të cilit për të aplikuar për faringjit dyshuar - otolaringolog.