Phlebemphraxis - trajtim, simptomat, shkakton, phlebemphraxis akute


Phlebemphraxis - një sëmundje vaskulare karakterizuar nga formimi i shtresave trombotike ne lumenin e venave. Trombo zhvilluar në gjendje për të krejtësisht mbyll lumen ose pjesë obturyrovat venë. Phlebemphraxis rrezikshme, sepse për një kohë të gjatë nuk ka manifestime të qarta klinike. Shpesh sëmundja është e komplikuar nga emboli pulmonare, pasi ka gjithmonë mpiksje fiksuar në mënyrë të vendosur në mur anije.
Ose Anije venoz mund të formohen mpiksje, por shpesh nuk phlebemphraxis çapokor dhe venat e femurit (yleofemoralnыy phlebemphraxis) dhe enët e gjymtyrë të ulët.
Phlebemphraxis gjymtyrë të ulëta


Venat Phlebemphraxis e gjymtyrë të ulët është një fushë serioze sëmundje kirurgjikale, pasi kjo patologji është shumë pacientë vdekjeprurëse nga komplikacione. Pjesa e trombozës në vena Cava inferior segmentin llogaritë për 95% të të gjitha phlebemphraxis. Phlebemphraxis shpesh ndikon grave të moshës riprodhuese.
Nga komplikacione përfshijnë phlebemphraxis - emboli pulmonare, pamjaftueshmërinë kronike venoz dhe ndryshimet trofik të lëkurës.

Ka disa opsione për shkak të sëmundjeve që varen nga diagnoza e duhur dhe trajtimin adekuat të:
- Trombo plotë lizirovanie;
- Formimi posttromboflebitychnoho sindrom, si pasojë e lizës pjesshëm të trombo;
- Phlebemphraxis progresion;
- Phlebemphraxis rikthim;
- Ndarja e trombo dhe migrimi i tij në arteries pulmonare.
Faktorët kryesorë të rrezikut phlebemphraxis venat e gjymtyrëve të ulët janë: mosha e avancuar, ofrimit me prerje cezariane dhe shtatzënisë, trashje, mënyrë jetese i ulur, pirja e duhanit, trauma dhe kirurgji, kancerit.

Phlebemphraxis venat sipërfaqësore nuk ka pasqyrë të qartë klinike, dhe gjatë asimptomatike. Trombozë thellë venë e gjymtyrëve të ulët zhvillon simptoma të ndritshme, dhe ka simptomat tipike diagnostike: Homansa simptomë (dukuri e dhimbje arching në projektimin e muskujve viç këmbë kur vendosur), simptomë Moisiut (prekje shin e dhimbshme) Payra simptomë (dhimbje në rrezatim të brendshme këmbë dhe këmbë).


Phlebemphraxis arsyet


Faktorët kryesor etiologjik për formimin e një mpiksje gjaku në lumen venoz janë: rritja e viskozitetit të gjakut, abnormale muret endoteliale vaskulare e venave dhe një ngadalësim të konsiderueshëm të rrjedhjes së gjakut në një zonë të kufizuar të enëve deje.

Rrjedhjen e paaftë të gjakut në enët e sistemit venoz ndodh gjatë immobilization zgjatur e pacientëve pas lëndimeve me origjinë të ndryshme dhe pas ndërhyrjeve kirurgjikale. Veç kësaj, provokimin e sëmundjeve venoz pezëm siç valvulave venoz pamjaftueshmërisë dhe patologjive kronike e sistemit kardiovaskular, të shoqëruar nga dështimit të zemrës.
Një faktor po aq i rëndësishëm është ndryshimi i phlebemphraxis rheological vetitë e gjakut në formën e një rritje në koagulimit (thrombophilia). Ka dy forma të thrombophilia - kongjenitale (sëmundje të trashëgueshme sistemike të gjakut) dhe e fituar (thrombocytosis, erythremia dhe të tjerët). Aktivizo pronat koahulyatyvnыh e gjakut edhe ndodh kur duke marrë medikamente (hormonet dhe kontraceptivëve oral) dhe nën veprimin e qelizave të gjakut dhe agjentët bakteriale infektive.

Procesi i trombozë në trombozë yleofemoralnom dhe phlebemphraxis venë të thellë është e kufizuar dhe nuk shoqërohet me ndryshime inflamatore në muret e enëve të gjakut, e cila është dallimi kryesor nga thrombophlebitis tij venë.
Dëmtimi i mureve të venave është mekanik në natyrë dhe ndodh për shkak të efekteve të iatrogjenike - në kirurgji, instalimin intravenoz kateter ose administrimin e barnave nëpërmjet infuzion intravenoz.


Simptomat PhlebemphraxisPër një kohë të gjatë phlebemphraxis asimptomatike dhe nuk ka asnjë ide të qartë klinike. Kjo është për shkak të faktit se mpiksje në fillimin e sëmundjes nuk është plotësisht lumen obturuye venoz dhe asnjë simptomë e qarkullimit të dobët në segmentin e prekur. Në këtë fazë phlebemphraxis duket si një dhimbje zvarritje në gjymtyrë e prekur pa lokalizimin qartë, dhe dhimbje në projektimin e deng vaskulare. Dhimbje gjymtyrë keq kur lakimi këmbë prapa.
Duke rritur madhësinë e një mpiksje gjaku në ballë të fotografisë klinike phlebemphraxis simptomat favor të qarkullimit. Nuk keni ndryshime vizuale e lëkurës në ngjyrë formë tsyanotycheskoy, model të qartë të enëve të gjakut të venave sipërfaqësore, si dhe një rritje në vëllimin e indeve të buta të prekur gjymtyrë për shkak të ënjtje.

Prekje e indeve të buta të prekur gjymtyrë është jashtëzakonisht e dhimbshme dhe venat sipërfaqësore në phlebemphraxis bëhen më të dendura në të prekur.
Kur yleofemoralnom phlebemphraxis vërejtur dhimbje akute në gjymtyrë e prekur, por në mesit dhe rajonin e barkut. Skin dëmtuar gjymtyrët fryrë ashpër dhe ka një mermer tsyanotychnuyu ngjyra. Yleofemoralnыy trombozë shpesh e kombinuar me pengim dinamike e zorrëve që e bën të vështirë diagnoza e hershme.
Simptomat jo-specifike klinike që mund të shoqërojnë phlebemphraxis janë: dobësi e përgjithshme, ethe dhe takikardi.

Ka dy phlebemphraxis klinike variante thellë deje: flehmaziya të bardhë dhe blu. Simptomat e përbashkëta të të dy formave është një dhimbje e mprehtë në segmentin e prekur. Dallimi kryesor në mes flehmazyy bardhë është që dukshëm shfaqen simptomat e sistemit të qarkullimit të enëve të gjakut, lëkurë të zbehtë, gjymtyrë të ftohta, mungesa e pulsation së enëve të gjakut në projektim. Me flehmazyy blu është një ndërprerje e mprehtë e rrjedhës së gjakut në të gjitha enët e deje, duke provokuar zhvillimin e shpejtë të gangrenë e gjymtyrë.Phlebemphraxis akute


Trombozë akute ndodh brenda dy muajve pas fillimit të formimit të ngjizur dhe karakterizohet me foto papritur dhe dhunshëm klinike.
Phlebemphraxis është venat rrezikshme thellë (çapokor, femurit, popliteal dhe kyçin e këmbës), pasi këto zona janë formuar shpesh clots flotyruyuschye që mund në çdo moment pushim dhe do të shkaktojë të rrezikshme për jetën kusht - emboli pulmonare.

Për lokalizimin e akute phlebemphraxis klasifikuar periferike (trombozë në segmentin femurit-bertsovom) dhe qendror (trombozë në segmentin yleokavalnom) formë.

Të gjitha simptomat e phlebemphraxis akute për shkak të shkeljes së rrjedhjes së gjakut venoz në segmentin e prekur me ruajtur rrjedhjen e gjakut arterial.
Manifestimet klinike tipike e akute phlebemphraxis një ënjtje të fortë dhe cianozë e lëkurës të prekur gjymtyrë dhe arching natyrën e dhimbje në muskujt viç dhe prekje vetëm. Rritja e temperaturës lëkurës lokale tregon pranimin ndryshimet inflamatore në enët e gjakut, dmth thrombophlebitis.
Masa komplekse diagnostikuese të nevojshme për diagnozën e "phlebemphraxis" të prezantuara nga lloje të tilla të hulumtimit:

- Ultrasonik dyfish skanim, ne te cilin vend vendosur nga një mpiksje gjakut, gjatësia e tij dhe lëvizshmëri. Ky lloj i kërkimit për të krijuar phlebemphraxis akute gjymtyrët informative thellë deje;
- për diagnozën e yleofemoralnoho akut kryer phlebemphraxis kontrast X-ray studim - yleokavahrafyya reaksionar.
- nga studimet e detyrueshme me rrezatim të dyshuar akute është diagnoza phlebemphraxis e zgavrën e kraharorit (radiografi, tomography llogaritur) të përjashtojë emboli pulmonare.Trajtimi Phlebemphraxis


Drejtimet kryesore në phlebemphraxis trajtimit janë: mpiksje gjaku lizë dhe për të parandaluar përparimin e trombozës, parandalimin e komplikimeve të mundshme, parandalimin e ndryshimeve inflamatore në enët e deje dhe për të parandaluar rikthim.
Trajtimi phlebemphraxis venat sipërfaqësore kryhet ambulatore, ndërsa akute phlebemphraxis venë të thellë është një tregues për hospitalizim në departamentin kirurgjikale.
Të gjithë pacientët me phlebemphraxis përcaktuara të paraqitura në shtrat dhe compression lidhurit gjymtyrët elastike duke përdorur një fashë elastike. Lidhurit duhet të bëhet herët në mëngjes në një pozicion horizontal.

Phlebemphraxis trajtimit duhet të jetë në kohë dhe i integruar me terapi të ndryshme.
Trajtimi Konservatore
Terapi anticoagulation është bërë obligim për të gjithë pacientët me një diagnozë të konfirmuar dhe ofron një metodë të qëndrueshme të anticoagulants të veprimit të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë.
Doza ditore heparin nefraktsyonyrovannoho llogaritur në bazë të peshës trupore të pacientit - 450 njësi për 1 kg të peshës, një mesatare prej 35.000 njësi në ditë. Heparin kryer nga infusion intravenoz, dhe përdoret bolyusnыy të dhëna (intravenoz injektuar 5000 njësi të heparinit dhe bilancin e dozës së përditshme administrohet nëpërmjet pompa infuzion). Mesatare heparynoterapiyi Ora është 10 ditë dhe është shoqëruar me monitorimin e përditshëm të parametrave të koagulimit në gjak (trombynovoe kohë dhe aktivizohet kohë të pjesshme thromboplastin).

Heparin alternativë nefraktsyonyrovannoho është LMWH (Kleksan - 80 mg në ditë, Fraksyparyn - 06 mg në ditë). Këto barna janë përdorur gjerësisht për shkak të lehtësi në aplikim dhe një listë të vogël të efekteve anësore. Doza ditore është e ndarë në 2 doza dhe metodë e mirë e administrimit eshte injeksion nënlëkurës në murin e barkut të përparmë.
Ditën e shtatë pacienti heparin pranues shtuar anticoagulants indirekte, pasi që këto droga aktivitet farmakologjik ndodh në ditën e tretë pas dozës së parë. Warfarin është konsideruar të drogës e zgjedhjes, që doza ditore është 6 mg dozë të vetme është e përshtatshme. Kohëzgjatja mesatare e warfarin është 3-6 muaj. Anticoagulants indirekte kanë disa contraindications të merren parasysh në zgjedhjen e regimens individuale të trajtimit: mosha mbi 70 vjeç, shtatzënisë, hepatitit viral dhe abuzimit të alkoolit.

Terapi trombolitik justifikohet vetëm kur shoqërohet me një rritje të mprehtë phlebemphraxis periudhë (jo më shumë se tetë ditë) me përdorimin e streptokinase në një dozë ditore prej 500.000 IU. Fundmi kirurgji përdoren shumë metodën e thrombolysis rajonale, ku medikament është injektuar direkt në mpiksje.
Terapi anti-inflamator është përdorur për të parandaluar komplikimet siç purulent thrombophlebitis dhe paraqitur një NSAIDs aplikimit (Diclofenac me injeksion intramuskular 2 ml në ditë ose në formën e supozitorëve rektale).

Trajtimi kirurgjik
Ajo tashmë është përdorur gjerësisht operacioni endovaskulare nëse ka një clots flotyruyuschye që mund të shkaktojnë emboli pulmonare. Operacionet më efektive endovaskulare është - vendosjen plykatsyya filtër kafe trombэktomyya dhe Cava inferior vena. Në periudhën postoperative, pacienti është përshkruar agjentët antiplatelet (aspirina 150 mg në ditë) dhe të shpenzojnë geparinoterapii.
Përveç trajtimeve mjekësore dhe kirurgjikale phlebemphraxis pacient tregon trajtim lokal me vajrat më të mira anti-inflamator bazuar në Diclofenac dhe gels që përmbajnë heparin.