Folliculitis - Trajtimi, shkaqet, simptomat


Folliculitis është një sëmundje e lëkurës dhe është konsideruar si një lloj i pyoderma sipërfaqësore.

Folliculitis është paraqitur si një shkatërrim akut purulent inflamatore të follicles flokët dhe karakterizohet nga depërtojnë kufizuar inflamatore, e cila duket si një pako (papules) të kuqe të ndritshme. Prekje papulë kjo shumë e dhimbshme. Në dytë - ditën e tretë fillon formimin e pustules, në pikën e saj qendra shihet flokët apo gri, i cili përcakton të grykëderdhjen e gjëndër. Pustules mund të zbulojë zbrazjes e plehut organik dhe shfaqjen e erozionit, dhe mund të kthehet në kore. Erozioni fund ka një formë gyp.


Ndonjëherë folliculitis mund të fillojë ostyofollykulyta thotë përhapjen e inflamacionit brenda gjëndër dhe peryfollykulyarnuyu indeve. Sëmundja rezultati mund të jetë dy opsione: pas crusts rënie, depërtoj inflamator mbetet të zgjidhet gradualisht dhe mund të mbetet pigmentim dhe të lehtë krisur; ose me purulent infiltrimit shkrirjes dhe shkarkimit qelb fillon për të formuar ulcerat rezultojë nga pika Rumen. Me gjithë këtë bie me pamundësinë për të rimarrë të papilla flokëve. Kohëzgjatja e sëmundjes është zakonisht rreth një javë.Shkaqet Folliculitis


Arsyet për zhvillimit follukulyta mund të jenë disa, si disa lloje të folliculitis.
Streptokoksike Follukulyt zhvillon për shkak të patogjen - Staphylococcus aureus apo infeksion të përzier-strepto Staph. Folliculitis streptokoksike është karakteristikë e atyre zonave ku flokët rritet. Ato janë: zona trekëndësh nasolabial dhe mjekër. Sëmundja shfaqet kryesisht në meshkujt breyuschyhsya. Në versionet e rënda të sëmundjes, vdekja fillon të ndodhë kur follicles flokët pas inflamacion të fillojnë të formojnë plagët e ind lidhës.

Folliculitis Folliculitis ose minojë Hoffmann është konsideruar si një nga varietetet e folliculitis. Sëmundja shkon një kurs kronike e asaj zhvillimin e merr vendin e saj në lëkurën e kokës mund të bëhet në formën e paraqitjes së nodules të cilat fillojnë të "hedhur në erë" kokës dhe të formojnë plagët e shumta. Kjo sëmundje priren kryesisht burra.
Candida folliculitis ndodh kryesisht gjatë shqiptimit të dressings permbylles. Rreziku i folliculitis rrit përdorimin kur lokale të drogës nën glukokortikoideve grupit fashë. Një tjetër rrezik të sëmundjes sesa në pacientët e shtrirë në shtratë dhe pacientët me ethe gjatë rrjedhin.

Folliculitis herpetike, si dhe folliculitis streptokoksike shpesh shfaqet në meshkuj breyuschyhsya mjekër.
Syphiloderm Uhrevidnyy janë rezultat i sifilisit. Karakterizohet nga sa follicles përflakur bëhet ngjyra e shurdhër të kuqe, dhe në raste të veçanta janë si një grup. Trajtimin e kësaj sëmundje është e mundur vetëm në trajtimin e sëmundjeve të grupeve të veçanta të drogë.
Psevdomonadnыy Folliculitis shkaktuar nga mikroorganizëm Pseudomonas aeruginosa. Ky lloj i folliculitis dhe i njohur me këtë emër si folliculitis "vaskë të nxehtë". Kjo formë e sëmundjes të quajtur kështu për shkak të faktit se ajo zakonisht zhvillohet pas marrjes së një dush me ujë të nxehtë nuk klor.

Gram-negative folliculitis paraqitet në pacientët me sistem imunitar të dobët, kur këta pacientë për një kohë të gjatë kishte për të marrë antibiotikë për shkak të puçrra fytyre. Folliculitis karakterizohet nga ky fakt se gjendja e pacientit përkeqësohet, manifestimit rritur puçrra fytyre. Gjithashtu mund të shkaktojë abscese, si një komplikacion.
Folliculitis, shkaktuar nga dermatofiteve tendencë fillimi i zhvillimit të shtresës së sipërme të epidermë, atëherë procesi inflamacion grabs gojën e follicles, dhe më vonë bosht e flokëve. Komplikimet e kësaj forme folliculitis konsiderohet kokës Tinea dhe kokës e saj, dmth formuar kokës folliculitis me komplikime të forta qelbëzues.

Folliculitis, e cila është shkaktuar nga fungi që i përkasin Pityrosporum, është kryesisht banorët e klimë tropikale dhe / ose subtropikale. Për këtë formë të sëmundjes karakterizohet nga monomorfnoho skuqje zudyascheho karakter (pustules), e cila në këtë rast është në gojën e follicles. Pacientët me këtë lloj të folliculitis janë kruarje me lokalizimin qartë në fytyrë, qafë, shpatulla dhe shpinë.
Depylyruyuschyy folliculitis konsiderohet një lloj sëmundje që ndodh në vendet tropikale. Për atë janë më shumë meshkuj të moshës mesatare. Edhe për këtë lloj folliculitis karakterizohet simetri dëmtojnë lëkurën. Inflamacion duket follicles uniforme në lëkurë e gjymtyrë të ulët. Gjatë trajtimit folliculitis, lëkura duke lënë shenjë e saj tipik për këtë lloj të scars folliculitis folikulare.

Lloj Gonorrheal i folliculitis është shumë e rrallë në krahasim me llojet e tjera të folliculitis. Vendndodhjen e saj në prepucit të popullsisë mashkullore në perineum të gjysmës femërore. Shfaqet kur nuk trajtohet dhe vazhdoi gonorre ngadaltë aktuale.
Folliculitis profesional shfaqet në njerëzit e profesioneve të caktuara dhe për shkak të ndikimit të substancave të ndryshme irrituese e lëkurës. Me këtë lloj të folliculitis sëmundjes zakonisht të lokalizuara në sipërfaqen zgjatues të forearms dhe pasme të duarve.

Tick-përballohen lloj folliculitis zhvillohet pas një pickim tik-tak dhe shkon më në krahasim me format e tjera të folliculitis. Kërkon trajtim të plotë të sëmundjes kryesore.
Folliculitis eozinofilik mund të jetë vetëm një bartës i infeksionit HIV.
Faktorët që mund të shkaktojnë folliculitis: djersitje lëkurës, shkujdesje, uyazyka klimë të nxehtë, veshje të shtrënguar sintetike, trauma të shpeshta të lëkurës, përdorimi i kortikosteroideve dhe drogës imunosupresive, diabet.
Një infeksion i vogël të lëkurës lëndim merr mundësi të shkëlqyer për të shumohen në një shtresë të epidermë, duke shkaktuar inflamacion humbjen gjëndër. Folliculitis mund të ndodhë si një komplikacion i sëmundjeve të tjera. Lloj vaj e kokës me vaj është shpesh një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të tilla si folliculitis kokës.

Komplikimet folliculitis shkak përfshijnë: abrasions, duke çuar në hydradenyta zhvillimit dhe lymphadenitis; carbuncles; abscese; dhëmbëza zhvillimin folikulare; Kokës Tinea.


Simptomat Folliculitis


Simptomet e folliculitis do të varet se çfarë lloj gjë që ju të zhvilluara folliculitis. Për shembull, kur pustules gjëndër sipërfaqësore mund të arrijnë madhësi deri në 05 mm në diametër dhe të jetë pa dhimbje për të prekur. Zakonisht rreth tyre është një rajon i kuq inflamator, ndonjëherë me një nuancë të kuqërremtë të lëkurës. Rreth ulcerat tretë zsyhayutsya ditë dhe i mbuluar me një kore ngjyrë kafe, duke lënë pas një lëkurë të vogël. Ajo gjithashtu mund të jetë paraqitja e pigmentim në lëkurë.


Forma thellë folliculitis duket lezione më të rënda të llambë flokëve. Në lëkurë mund të ndodhë nodules kuqërremtë deri në 1 cm në diametër, të cilat ndryshojnë sëmundshmërisë. Sipërfaqja e tyre është hniynychok që përshkuar qime. Ulcerat mund të zbulojë kryesisht disa ditë, kore të mbuluara dhe rruzull nxitëse përfundimisht zhduket.
Ankesa kryesore që paraqet pacientin me folliculitis është dhimbje dhe kruarje. Në disa raste mund të jetë nyjet limfatike fryrë, të cilat janë të vendosura në afërsi të vendit të inflamacionit. Pacienti mund të shqetësojnë defekt kozmetike në lëkurë që mbetet pas folliculitis. Kjo mund të jetë pigmentim tepruar dhe dhëmbëza.

Folliculitis streptokoksike është treguar në periudhën fillestare, si një proces i inflamacion rreth flokëve duke filluar ostyofollykulyta zhvillimit apo impetigo streptokoksike. Kjo pustulat vogla formave dhe madhësive me mure të trasha, të cilat depërtuar në qendër të bilancit. Disa ditë më vonë, puçërr me qelb thahet për të formuar një kore të verdhë kon-formë që refuzohet shpejti.
Me kushte të mira pacientit ndodhë dhimbje në zonën e prekur, i cili është veçanërisht i shqetësuar me numrin e madh të pacientëve folliculitis; Pra nuk është një infiltrimi i theksuar. Për shkak të përfshirjes së inflamacion në indet përreth gjëndër dhe fusion elemente lezione të veçanta shfaqen më të thellë, me varietetet e ekzistencës gjatë stafilodermii, smerald, çiban dhe të tjerët.

Në diagnozën e sëmundjeve të tilla si folliculitis luajnë një rol të rëndësishëm dhënë pacientit. Shpërthimet në gjëndër është shumë karakteristike dhe siç mund të bëj diagnozë. Masa shtesë të inspektimit do të ndihmojë të saktë të përcaktuar shkakun, e cila mund të çojë në sëmundje.


Trajtimi Folliculitis


Kur administruar topically gjëndër Staph Mupyrotsyn krem ​​dy herë në ditë. Gojarisht administruar cephalexin, erythromycin, ose Methicillin Dykloksatsylin. Antibiotikët janë të krahasohen me sensibilitet të veçantë organizmit të grupit të drogës antimicrobial.

Kur psevdomonadnom gjëndër Ciprofloxacin mund të jetë, por në gjëndër, e cila është shkaktuar nga bakteria antibiotikët Gram-negative nuk mund të përdoret. Ata mund të jenë në nivel lokal terapi Benzoylperoksydom.
Gjëndër fungale mund të kenë nevojë grup antifungal ilaçe, për shembull: Terbinafine, Ytrakanozol, Flukonozol.
Kur formë herpetike folliculitis përshkruar Acyclovir gojë.
Në trajtimin e folliculitis rol të madh për mjekësi bimor. Ajo është e mirë-provuar në sëmundjet e lëkurës.

Në trajtimin e folliculitis mund të ndihmojë zierje e hips u rrit dhe kulpër. Merrni 200 g manaferrat kulpër, u rrit hips 200 gram dhe 100 gram nettles. Ka gjithashtu mund të shtohet: djathë i freskët vilë, mjaltë (50 ml) dhe ujë (2 gota). Pas marrjes manaferrat pjekur dhe të larë kulpër manaferrat hips dhe nettles. Hidh atë përzierje me ujë të valë dhe të insistojnë në një banjë me ujë për 20 minuta. Pas asaj dite të këmbëngulin dhe të filtruar. Kështu, një supë për të ardhmen fasha në zonën e prekur të folliculitis lëkurës. Para se të filloni të aplikoni një kompresë, të marrë një djathë të freskët (50 oz.) Dhe mjaltë, përzierje me dy lugë supë dhe të vënë këtë përzierje me mbledhje djathë supë në zonën e prekur të lëkurës tri herë në ditë për gjysmë ore.

Supë kamomil mund të ndihmojë gjithashtu hequr inflamacion. Ju mund ta lani atë me lëng mishi, e cila është përgatitur sipas udhëzimeve.
Për të parandaluar folliculitis streptokoksike pasi rruhem janë peshqir të lagur ngjyhet në ujë të nxehtë dhe të vënë disa minuta në lëkurë.
Ju mund të pini një zierje e luleradhiqe. Të përgatisë atë me rrënjë luleradhiqe me gjethe. Root kolyucholystnyka një zierje mund të përdoret jashtë. Përdorni fasha ngjyhet në supë.
Zierje e rodhe është marrë me gojë. Pranuar 50 ml dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Për rrënjë rodhe zierje është marrë (një lugë gjelle) dhe një litër ujë të vluar 1/2 per 15 minuta, këmbëngul orë dhe filtruar.

Moti në gjëndër është zakonisht e favorshme. Por lezione thellë mund të mbetet xhepat e pigmentim pas crusts otpadanyya. Megjithatë, si rregull, komplikime folliculitis ndodhin rrallë. Çelësi për parandalimin konsiderohet trajtim folliculitis kohë ndonjë infeksion të lëkurës, forcimin dhe rritjen e imunitetit, higjienën personale.