CVI - trajtim, simptomat, shkaqet, fazat dhe gradë të CVI


CVI (pamjaftueshmëri kronike deje) - nuk është vetëm një të veçantë venat gjymtyrë sëmundje në CVI është një gamë e lezioneve të ndryshme të rrjetit vaskulare venoz. CVI të rangut ata të gjithë për shkak të parimeve të përgjithshme të humbjes; pamjaftueshmëria venoz nuk janë plotësisht venat struktura valvulave. Kjo është për shkak të faktorëve të ndryshëm të dëmshme: si rezultat i sëmundjeve të trashëguara të valvulave vaskulare (p.sh., ligaments dobësi pjezë që mbështesin këto valvulave), dhe për shkak të çrregullimeve të ndryshme të fituara.


Që për shkak të valvulave të varfër të performancës gjakut të enëve të gjakut në mënyrë të konsiderueshme ndryshon shpejtësinë e lëvizjes, disa struktura të trupit nuk do të marrë mbështetjen e duhur të gjakut. Sigurisht, ofrimi i dobët i gjakut indeve do të çojë ata në "të pangrënë" dhe vdekja e mëtejshëm gradual.
Ka CVI klasifikimin e mëposhtëm: lezione variçe rrjet venoz nga gjymtyrët më të ulët; lezione posttromboflebytycheskyh sindromi (PTFS); lezione trombotike venat.

Shkaqet CVI


Për shkak të faktit se kjo sëmundje është një komponent i disa anomalive të tjera, atëherë shkaqet e CVI janë të ndryshme.

Në shkaku kryesor i patologjive variçe janë lloje të ndryshme të anijeve dështimit valvul. Ata mund të ndodhë në CVI nga situata të ndryshme: kur një status të caktuar të organizmit (një shembull i mrekullueshëm i kësaj - Shtatzënia) kur transferohen në "trashëgim" Prindërit nga defektet e lidhës venave cipë indi dhe kushteve të rënduara të jetës dhe të punës (si shembull - të gjatë në këmbë punë).
Si rezultat i ndonjë prej faktorëve të mësipërm CVI fillojë gradualisht zgjatur venë mur. Nga extension venat duhet të jetë shfaqja e një dështim valvul, si rritjen e vëllimit të venave, dhe valvula mbetet të njëjtën madhësi, dyert e tij thjesht nuk mund të lidhen. Një situatë e ngjashme është përshkruar në manifestimin e keqformimeve kardiake në dhomat e zemrës, nuk ka dhoma vetëm mund të jetë shtrirë në zemër dhe valvulat nuk janë të mbyllur.

Dhe si një valvul venë nuk e mbron atë nga të mundshëm gjaku kundërt zateka duke reduktuar zemrën, venat në zonat e prekura nisur akuza të ngjashme. Kjo çon në faktin se rrjeti vaskulare është sasia më e madhe e gjakut se sa është e nevojshme. Ashtu si jeta njerëzore të kryer pompuar gjakun nga më të ulët në vend nuk është e lehtë (zemër duhet të aplikoni disa përpjekje), atëherë CVI të bëjë atë edhe më të vështirë. Si rezultat, në qarkullim të ulët sistemike ndërtuar një sasi të madhe të gjakut. Këto ngecje të shkaktojë procese të ndryshme patologjike në indet pranë të cilit ato janë të vendosura.

Kur posttromboflebytycheskom version CVI element shkas do të ndikojë në sëmundje - mundësi akute thrombophlebitis. Në mbyllje trombotike e zonës venë, rruga ngarkesës për krijimin e gjakut merr anijeve kompensuese bakrit. Për një kohë gjaku kalon nëpër këtë "rezervë" mënyra. Por zakonisht anije të tilla rezervë janë shumë të hollë dhe nuk janë të dizajnuara për jetë të gjatë rrjedhave të mëdha të gjakut. Si rezultat, këto anije gradualisht veshin jashtë dhe zgjerimin, ka CVI.

Simptomet e CVI


Ndër simptomat të ndryshme të CVI për çdo pacient individualisht dhe varet nga klasa e saj dhe fazë, lëshojnë simptomat kryesore të ndritshme CVI.
Së pari, në fazat fillestare të CVI do të marrë pjesë ankesat hidhërime dhe dhimbje në këmbë pas stërvitjes. Në thelb ky tipar është mjaft i parrezikshëm dhe tipike për shumë njerëz. Por CVI tmerrshme shenjë paralajmëruese se ai do të jetë kur kjo simptomë ndodh sfond hershme të favorshme, derisa shenjat e para të CVI, pacienti do të jetë e mundur të thuhet se ata nuk ishin vënë re diçka të tillë.

Një tregues tjetër i mundshëm do të CVI edemë. Ënjtje gjithashtu të rrezikohet ngarkesës para se normale për njerëzit. Përveç kësaj, më të larta të ngarkesës, aq më shumë në madhësinë e saj dhe ënjtje në CVI.
Pamja treti, tipari më i spikatur i CVI do të rritet në mënyrë të konsiderueshme, sy të dukshme, venat sipërfaqësore. Arsyeja për ndodhjen e tyre është përshkruar më lart: Kjo venat e nënligjore që shtrihen nga fakti se refuzuar vendosmërisht me një sasi të madhe të gjakut.
Edhe pasurinë e foto klinike është mjaft i përcaktuar fazën e CVI. Ka tre faza: faza kompensohen manifestime; faza në të cilën manifestimet e ende kompensohet, dhe disa nga-e-kontrollit të trupit; dhe faza kur të gjitha ose pothuajse të gjitha manifestimet e CVI jashtë kontrollit dhe funksionit janë të humbur nuk mund të mbulohen nga trupi.

Në fazën fillestare shpesh mund të gjeni zgjerimin fillestare të rrjetit venoz. Zakonisht në këtë fazë të CVI nuk janë ndonjë ënjtje ose dhembje.
Në fazën e CVI me humbje të pjesshme të kontrollit të trupit proceset patologjike të shfaqet pothuajse menjëherë dhimbjen e parë dhe ënjtje. Ënjtje në këtë fazë CVI shfaqen në pozitë vertikale (dmth, në shtetin me ngarkesën maksimale në pjesën e poshtme të rrethit të madh). Por ënjtje horizontale kjo fazë mund të zhduken.

Nën CVI, ku të gjitha simptomat patologjike bëhet trupi i pakontrolluar, e karakterizuar nga një foto lulëzimin e CVI. Ënjtje dhe dhimbje do të jetë e mjaftueshme për të mundojnë pacientin e fortë edhe gjatë gjumit. Përveç kësaj, kompania do të shtojë konfiskimet e tyre. Gjithashtu në këtë fazë do të trofike dëme të lëkurës në vendet ku enët tronditur CVI.
Edhe në fazën e fundit të CVI duket dhe komplikime lokale neurologjike. Ata të çojë në humbjen e zonave patologjike lagështi e nevojshme, ajo bëhet shumë e thatë.

Ju gjithashtu duhet të dini caktuar CVI kyç: mostër. Ata janë tipike vetëm për CVI dhe të ndihmojë për të gjetur këtë sëmundje. Një nga testi më e zakonshme është Trojans. Kjo ndihmon të përcaktuar praninë e mundshme të gjakut 'shkarkimeve' pacientët nëpër venë "rezervë".

Gjithashtu, një tjetër provë do të ndihmojë për të përcaktuar nëse femurit pamjaftueshmërisë valvul venë e pacientit. Nëse dështimi është i pranishëm, të kollitet pacienti në një vrima të veçanta ovale mbi kofshën mund të ndjehen pjesën shtytje e gjakut.
Gjithashtu gjatë testit lundrim mund të përcaktojë qenët i qartë e venave saphenous. Kapëse për ndaljen e gjakut është e imponuar, dhe pacienti kërkohet të shkojë një distancë të shkurtër. Nëse e dëshiruar venë pas rënies - në mënyrë që ata të kalojnë.

Gjatë shqiptimit kapëse për ndaljen e gjakut spirale në këmbë gjithashtu mund të jenë të punësuar për të përcaktuar venat ndihmëse prezenca. Nëse pako në mes të kthehet në ndonjë faqe ju mund të shihni përmbajtjen e disa venat - do të thotë pikërisht në vendin është ndihmësit venë.

Diplomat CVI


Ka disa klasifikime të shkallës së manifestimeve CVI e shenjave patologjike. Fazat e para të klasifikimit CVI themeluar nga ashpërsia. Ajo përfshin nivelet shkallë gradual nga 0 ne 3.
Niveli 0 është vendosur kur pacienti nuk është gjetur ndonjë, edhe shenjat më të vogla të CVI.

Një shkallë mund të flasë kur TBD "kalimtar" (Në gjendje të zhduken nën kushte të caktuara) ënjtje dhe parehati në këmbë muskujt (zakonisht një ndjenjë e ponderuar, "mbushur me plumb" muskujt këmbë).
CVI shkallës së tretë do të jetë kur vendi shfaqet në ulçerë lëkurës (ajo mund të jetë aq i freskët dhe zazhyvshey). Ulçera flasim për strukturën e abuzimit indeve për shkak të mungesës së furnizimit.
Nuk është një tjetër klasifikimi i CVI. Ai përfshin shumë kritere se ai i mëparshmi. Dhe kriteret do të ketë shenja kryesisht vizuale. Këtu janë 6 hapa. Në lightest në lëkurë nuk do të zgjatet dhe as rritje venat e prekur. Dhe më e keqja - 6 gradë në lëkurë do të gjithë "gamë ngjyrash" CVI, dhe zona e zgjeruar e venave dhe ndryshuar për shkak të kësaj (errët) pigmentim, puffiness sigurisht e nevojshme që të ketë një të freskët dhe ulcerat.

Trajtimi i CVI


Trajtimi i CVI ka tre mekanizma kryesore dhe tri mënyra kryesore. Duke hequr qëndrim CVI mbi parimet themelore: dështimi për të korrigjuar valvulave deje, duke eliminuar manifestimet e jashtme të CVI (Dilated zakonisht zonës venat) dhe thellësinë e masave për të adresuar faktorët duke filluar CVI.
Mekanizmat për zbatimin e këtyre tri parime themelore shumë. Ky përdorim i drogave të ndryshme. Gjithashtu, sigurisht, nuk është e mundur në CVI harroni udhëzon në rrugë kirurgjikale trajtimin e saj. Dhe nuk është një karakteristikë e mekanizmit CVI: Kjo është një trajtim të veçantë sclerosing. Ky trajtim është më shumë si një operacione të vogla microsurgical. Në fushën e venë, e cila duhet të eliminohet shiringë injektuar substancën - sclerosant. Kjo ngjet mur dëmtuar zonë së bashku dhe të panevojshme Vjenë sklerozuyetsya.

Trajtimet drogës CVI përfshijnë mjete të ndryshme. Nuk do të jetë substanca të mëdha dhe që i pengojnë inflamacion dhe agjentët lokale të afta të hollë e gjakut, si dhe barnat që parandalojnë sedimentimi e qelizave të gjakut dhe lindjes clots gjakut. Përveç kësaj, forma të avancuara të CVI shtoni kërkojnë trajtim të menjëhershëm me antibiotikë.
Përveç drogës, një nga mënyrat më të mira për të luftuar CVI është plastike compression. Ajo është përshkruar në një metodë të veçantë, dhe në kombinim me të mekanizmave të tjera. Kjo metodë përfshin zbatimin e veçantë çorape compression mjekësore. Pronat ajo është shumë elastike dhe ndikon patologjike seksionin presion qëndrueshme. Është ky presion dhe është e shëndetshme për pacientët me CVI. Ajo zvogëlon zonat deje shtrirë dhe ndihmon trupin për të kompensuar dështimin e valvulave venoz. Ajo gjithashtu redukton numrin e aktivizuar "rezervë" venat, dhe kështu zvogëlon ngarkimin rritur volumin e gjakut në gjymtyrë të ulëta. Gjithashtu, kjo "ngarkesës vëllimi" zvogëlohet për shkak se presioni mbi indet shkakton indeve futje fluide me rrjet venoz. Zakonisht përdorin trajtim CVI përdorur triko presion mjekësore të emërojë të paktën 6 muaj. Në CVI butë emëruar veshur këtë triko gjatë ushtrimeve, trajnimeve dhe aktiviteteve të tjera të mundshme fizike.

Kujdesi kirurgjik është trajtim mjaft radikal për CVI. Gjatë venat kirurgji hiqet "aksioneve"Që ata janë të deformuara tashmë dhe në qoftë se ata nuk janë hequr, dhe ata do të shkaktojë një presion në rritje në gjymtyrë të ulëta.
Gjithashtu në tryezë operativ eliminuar fushat e venave përgjithmonë valvulave të pamjaftueshme. Përveç kësaj ekziston mundësia e korrigjimit valvulave deje pamjaftueshmërisë. Zakonisht ky korrigjim bërë duke hyrë në anije të mëdha spirale të veçantë - me revizore poliestër. Ata bëhen një venë skelet, dhe si për të "ngre" dështuar valvul. Për trajtim kirurgjik të CVI heqë të rëndësishëm në fillim nga shtrati i pacientit gjatë operacionit. Ajo ndihmon trupin të përshtatet dhe të bëhet parandalimi më i mirë i komplikacioneve trombotike, e cila është një pacientë të fortë të rrezikut me CVI.

Ju nuk mund të humbasë dhe emërimi i një jetese të veçantë dietë. Është gjithashtu e rëndësishme për shërimin e pacientëve me CVI. Ushqimi parashikon sanksione të rrepta në konsum kripë. Ajo gjithashtu ka nevojë për të normalizuar peshën e trupit dhe pajtueshmërinë me përdorimin e një numri të kufizuar të lëngshme të qartë.
Emërimi trajtim CVI është mënyrë jetese të caktuar anulluar veshur këpucë me takë të lartë ose në një platformë të lartë. Pacientët duhet të ndryshojë punë, veçanërisht nëse ajo është e karakterizuar nga ngarkesa të mëdha në këmbë dhe qëndrojnë në një dhomë me temperaturë të lartë. Në selinë e pacientëve CVI për të siguruar këmbët më e mirë pozicionin e ngritur për të shkarkuar një presion të vogël të lartë të gjakut.