Abrasions - trajtim, shkaqet, simptomat


Abrasions - një sëmundje karakterizohet nga formimi i fistulat që zhvillohen nga inflamacion nekrotike në gjëndër e flokëve dhe indet që e rrethojnë atë. Shkaku i infeksioneve necrotic shkelje purulent Stafilokoket janë konsideruar. Nëse ka rifillimi shpeshta vlon, pastaj të flasim për kursin e tij kronike. Varësisht nga shkalla e inflamacionit dalluar disa faza abrasions.
Karakterizohet nga abrasions butë vetme vlon, të shoqëruar nga reagimi i butë inflamatore përsëritet deri në 2 herë në vit, me të përcaktuara edhe nyjet limfatike prekje në zonën e prekur.


Shkalla mesatare e abrasions karakterizuar nga vetme ose të shumëfishta vlon që të arrijnë madhësi të konsiderueshme; mund të vazhdojë me reagimin intensive inflamatore përsëritet deri në 3 herë në vit. Në nyjet limfatike zgjeruar rajonale, kjo fazë mund të shoqërohet me lymphangitis, degët ethe jo trupi i gjatë dhe simptomat vogla të dehjes.
Abrasions rëndë shkalla e karakterizuar nga korrente shpërndahet vazhdimisht, vatra të shumta të vogla të inflamacionit moderuar lokal, me një pak opredelyayuschymysya nyjet limfatike në zonën e prekur. Abrasions rënda proces, zakonisht shoqërohet me dehje e përgjithshme të trupit: dhimbje koke, dobësi, ethe, humbje të efikasitetit, djersitje.Shkaqet abrasions


Faktorët kryesorë etiologjik të abrasions është Staphylococcus aureus, e cila është gjetur në 80-95% të rasteve. Shumë më pak abrasions shkaktuara nga mikroorganizma të tilla si grupi Streptococcus A dhe B, epidermik Staphylococcus, etj
Të rëndësishëm në zhvillimin e vlon janë: abuzimi dhe funksioni mbrojtës pengesë e lëkurës, çrregullime të traktit gastrointestinal dhe sistemin endokrin, sëmundje të veshkave, burim kronike e infeksionit të lokalizimit të ndryshme. Vatra më e zakonshme e infektimit kronik e traktin e sipërm respirator: adenoiditis, faringjit, grykët, sinusit. Gjithashtu, dysbiosis zorrëve me një mbizotërim të baktereve coccoid është një nga qendrat e një infeksion kronik.

Përgjigjja imune ndaj baktereve patogjene të përfshirë dy komponentë të ngjashme - sistemi lindur imunitar, i cili është imuniteti nonspecific dhe adaptive, e cila karakterizohet nga specifikat e lartë për antigjenet e huaj. Patogjene vlon në depërtojnë lëkurën shkakton një "ujëvarë" përgjigje mbrojtëse.
Kështu, në rrjedhën e vlon zakonisht gjetur shkelje të gjitha pjesët e sistemit imunitar.
Nivelet e ulëta të hekurit në serum mund të zvogëlojë aktivitetin oksydatyvnoy efektivitetin e baktereve nga neutrofilet. Në rrjedhën e vlon shpesh një rënie në limfocitet. Më shpesh gjetur nivele të ulëta të IgM dhe IgG. Shkalla e parametrave shkeljet laboratorike në krahasim me abrasions klinika shkallë.

Diagnoza vlon përfshin: analiza klinike dhe / ose biokimike të gjakut (fraksionet proteina, totale bilirubin, kreatininës, ure, AST, ALT), urinalysis, gjak mbi gjak Wasserman për HIV, analizat e gjakut për të hepatitit B dhe C, Analiza hlykemychekyy profilin e vezë krimb zorrësh, flora renditura fyt, analiza bakteriologjike e feces.
Metodat e tjera të hulumtimit janë: matja e nivelit të hormoneve seksuale, matja e nivelit të hormoneve tiroide, tank e urines, kulturave të gjakut tank për sterilitet, FBHSD stomak, ultratinguj barkut, tiroide, organet pelvike, EKG, X-ray.

Siç shihet nga lart, një ekzaminim i plotë është konsideruar e rëndësishme për të identifikuar vatra kronike e infeksionit dhe sëmundjeve të lidhura kronike e pacientit.


Abrasions simptomat


Në fillimin e sëmundjes në gjëndër e flokëve zhvillon infiltrat inflamator të vogël përmbajtjes Madhësia purulent të cilat në procesin e saj të ngjashme me folliculitis dhe zhvillimit. Pas disa ditësh, procesi i inflamacionit është përfshirë dhe flokët gjëndër vetë. Në rrjedhën e vlon prekur jo vetëm gjëndër, si në gjëndër, por gjëndra dhjamor dhe përreth ind lidhës. Lezione simptomatike për abrasions si nyje konik hyperemic, e cila ngrihet mbi sipërfaqen e lëkurës. Me formimin e inflamatore foci rritur dhimbje dhe ënjtje natyrën pulsating.

Abrasions në fytyrën e tij i shoqëruar nga një infiltrimit të madhe në zonën e prekur. Në ditën e tretë në zonën e mesme të luhatjeve të infiltrimit formuar. Kjo është, prekje e elementit vlon mund të ndjehen lëvizjen undulating e masave në zgavrën përflakur qelb, dhe në flokë është një vatër e vogël ekzemë e formimit të indeve shkrirja dhe fistula mëvonshëm.
Pas hapjes element vlon sekretuar një sasi të vogël plehu viskoze grumbulluar në sipërfaqen e elementit inflamatore. Fillon formimi i saj një plagë të vogël. Në fund të bazë ulcers nekrotik natyrës dukshme gjelbër. Shfaqja e një bërthamë të tillë është konsideruar si një simptomë e zakonshme për abrasions. Pas rreth 5 ditësh, shufra shqyer larg me pak përzierje të gjakut dhe qelb. Pas dhimbjes refuzimi bazë dhe inflamacion vlon shpejt pakësuar. Zona e prekur bëhet më pak i ndjeshëm ndaj prekje, ënjtje ind shkon larg.

Pas elementeve hyrëse ende vlon ulçerë thellë me mbeturinat e vogla e qelb dhe masave necrotic, e cila përfundimisht ose fshi, ose sjellin zhvillimin e abrasions kronike. Rank është e mbushur me inde kokrrizimi dhe pastaj të formuar një mbresë tërhequr forma. Madhësia dhe thellësinë e rrëpirë varet nga zonën nekrozë r-ra në qendër të vlim.
Shumica e elementeve vlon shfaqen në fytyrë, armëve, kofshët dhe mollaqe, prapa të qafës. Kur elementet janë abrasions izoluar karakter - nuk shëndetin e përgjithshëm të pacientit përkeqësohet, temperatura e trupit normale. Kur abrasions në fytyrë, veçanërisht me lokalizimin e elementeve të saj në trekëndësh nasolabial, zona e kanalit të veshit është vërejtur ethe, shenja të intoksikimit dhe të bashkohet me dhimbje koke. Lëkurës në fytyrë është ngjyrë vjollcë, me ënjtje të theksuar dhe butësi. Rreziku i madh i elementeve traumatike për abrasions mbi fytyrën e tij, ndërsa larëse, rroje, apo përpjekje për të ndarë elementet zhvendosjes që mund të çojë në shfaqjen e thrombophlebitis të venave në fytyrë. Ajo gjithashtu mund të jetë përhapja infeksion Staph në indet dhe organet e brendshme.

Koha nuk është shëruar abrasions akute dhe imunitet të ulët mund të çojë në proces kronik vlon. Procesi kronike vlon manifestuar nga prania e njësive të saj të ndryshme ashpërsi.


Abrasions në fëmijët


Arsyeja kryesore që të çon në vlon në fëmijët është futja e një infeksion bakterial të lëkurës. Kjo microtrauma promovojnë lëkurë të mirë, higjienë të dobët për përkujdesjen e fëmijëve, ftohjet e shpeshta dhe të reduktuar imunitetin. Fëmijët mund të zhvillojnë abrasions pas vuajtjes: si bronkit, grykët, pneumoni. Dëshirore vlon fëmijët gjithashtu vepron Staphylococcus aureus (në shumicën e rasteve). Në vendin e dytë është Streptococcus.

Abrasions në fëmijët mund të zhvillohet kudo në lëkurë. Por shumica e njësive janë abrasions lokalizuara në qafë, mollaqe, gjoks dhe fytyrë. Rrallë shfaqet në abrasions hundë në zonën gjenitale, në vesh.
Zhvillimi i vlon ndodh në faza. Faza e parë vlon konsiderohet pamjen karakteristike kruarje në lëkurë në njësitë furunkuleznыh lokacionit. Ajo gjithashtu mund të ndihet ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje. Kohëzgjatja e fazës së është rreth 3 ditë.

Procesi më tej inflamator shoqërohet me zhvillimin e inflamacionit në formimin e lëkurës përmasave të vogla. Në prekjen e këtij arsimi të dendura, shumë të dhimbshme në prekje. Kjo periudhë gjithashtu merr rreth 3 ditë. Tjetër vlon rritje njësi në madhësi, bashkohet me ënjtje të lëkurës në zonën e prekur.
Rreth 4-5 ditë nga fillimi i inflamacionit të njësisë së lartë furunkuleznoy përcaktuar vizualisht pikë të bardhë ose hniynychok.
Pas hapjes abscese pleh zbrazur dhe një numër të konsiderueshëm të njësive kryesore furunkuleznoy (karakter nekrotik ind). Pas zbrazjes gjendjen inflamacion të prekur zonën e fëmijës përmirësuar në mënyrë dramatike, temperaturën e trupit, ul.

Në fëmijët, pasojat mund të jenë në formën e vlon ndërlikimet e kronike vlon (prirur për inflamacion rikthim me formimin furunkuleznыh njësi); limfangita (inflamacion i enëve limfatike rajonale); lymphadenitis (inflamacion i nyjave limfatike rajonale); thrombophlebitis (pezmatimi i venave); celuliti (inflamacion akut i indit dhjamor); abscess (proces me inflamacion përreth indeve rasplavlyayuschyhsya për të formuar një zgavër mbushur me përmbajtje purulent).

Abrasions mbi fytyrën e fëmijës është konsideruar më e rrezikshme në mesin e fëmijëve furunkulezov. Abrasions zhvillimit në fushën e trekëndëshit nasolabial komplikime shumë të rrezikshme të mëvonshëm. Thrombophlebitis fytyrës venë mund të çojë në penetrimin e inflamacion në zgavrën kraniale. Në këtë rast, të mëdha meningjit zhvillimi yyazytsirnist, kërcënuese vdekjen.

Trajtimi i vlon në fëmijët eliminon metodave në shtëpi. Ne kemi nevojë urgjente për të treguar kirurg fëmijës. Në asnjë rast të jetë vetë-zbulojë njësi furunkuleznыe.
Antibiotikët për abrasions emëruar ekspert vetëm. Ata mund të ndahen të gjithë rreth nazrevavshuyu zonës. Ju mund të aplikoni Yhtyolovuyu krem. Ajo është aplikuar dy herë në ditë. Pas hapjes njësi të prodhuar një proces furatsillina dhe hidrogjen peroksid inflamator.


Trajtimi abrasions


Abrasions Terapia duhet të jetë një kirurg dhe dermatolog. Vlen të vizituar immunologist. Terapi vaj Vishnevsky mund të çojë për të përhapur inflamacion i indeve përreth dhe komplikime të tilla si absces. Sepse Vishnevsky vaj përdoret vetëm pas zbrazjes kapsula me përmbajtje purulent në skenën e granulim. Shufra Samovыdavlyvanye për abrasions ose duke përdorur kanaçe çon në njësinë e hershme publikimit boils kur përreth indeve të shëndetshme të lëkurës pasuruar microflora patogjene, si pjesë e bërthamës mund të mbetet brenda, e cila në fund të fundit të çojë në kurs kronike me përsëritura vlon.

Gjatë terapi vlon rekomanduar, nëse është e mundur, për të kufizuar trajtimit të ujit. Por në qoftë se ka një abrasions përgjithësuara, dush të ngrohtë me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium kontribuojnë për të dezinfektoj lëkurë. Procedurat higjienike mishërojnë rubdown të ​​lëkurës zgjidhje të shëndetshme antiseptik, të tilla si alkooli salicili ose rum furatsillina rrethit.
Higjena duhet t'i jepet vëmendje të veçantë, gërvishtjet të vogla dhe shkurtimet që do të përpunohen, diamantin rum-gjelbër. Gjithashtu rekomandohet ndryshimi i shpeshtë i shtratit dhe të brendshme. Është e rëndësishme për të eliminuar nga pikante dietë dhe ushqimeve yndyrore. Pajtueshmëria dietë racional të larta në fibra promovon lëvizjet e mirë të zorrëve dhe duke parandaluar dysbiosis, e cila është shumë e dëshirueshme për abrasions.

Në fazën e njësive të maturimit furunkuleznыh lëkura rreth tyre është e trajtuar me preparate antiseptik obkalyvanie prodhuar zonë e prekur rum qarkut novokaina me antibiotikë. Kjo procedurë heq dhimbjen mirë, duke parandaluar përhapjen dhe zhvillimin e procesit purulent në indet përreth. Fizioterapia si electrophoresis e barnave antimikrobiale parandaluar komplikimet në formën e abscese ulcerën dhe Absceset.
Pasi zonë vendosur luhatje, elementet e qendrës furunkuleznыh imponojë prodhojnë salicili kristaltë natriumi dhe fiksimin e tij me një fashë të thatë. Këto aplikacione të kontribuojë në refuzimin përshpejtuar furunkuleznoho shkop.

Në rrjedhën e vlon, abscese për të formuar, e treguar anëtar kirurgjikale prerje. Një procedurë nën anestezi lokale me heqjen e masave purulent necrotic. Pas hapjes, plaga duhet të lahen me peroksid hidrogjeni 3% dhe FA SHAT barnave të përshkruara me grupin proteolitik - Levomikol, Эrytromytsynovaya, Syntomytsynovaya vaj. Këto zakonshëm po ndryshojnë çdo ditë të tjera, dhe kur procesi do të shkojë në fazën e ashpërim, fashë aplikuar me vaj erëkëndëshëm Vishnevsky vaj ose Yhtyolovuyu për shërimin më të mirë. UHF dhe MSS si një terapi anti-inflamator zbatohet në të gjitha fazat abrasions.

Antibiotikët përshkruara për abrasions në rastet e kronike vlon dhe elementet e tranzicionit në abscese. Nëse pacienti ka sëmundje të tjera kronike, ose është reduktuar statusin imunitar, antibiotikët e rekomanduar si një injeksion / m.
Për të përmirësuar imunitetit ozonit aplikuar dhe gama globulin, vitamina, UFOK, autohemotransfusion dhe produktet jetëdhënës.
Në trajtimin e pacientëve me korrente kronike vlon shfaqin çrregullime imunologjike, fazë e sëmundjes, comorbidity mundshme. Në abrasions akute nevojë për trajtim vendor në formën e elementeve të përpunimit furunkuleznыh agjentët antiseptik, ointments antibacterial; ne rastin e elementeve në kokës dhe qafës së - antibiotik trajtimin e ndjeshmërisë lehta të patogjen për të. Në çdo fazë vlon comorbidity rekomanduar korrigjim (sanitare lezione kronike infektive, trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, sëmundjet endokrine dhe kështu me radhë. D.).

Nëse abrasions kronike janë në fazën akute, trajtimi është kryer me emërimin e imunomodulatoreve caktuara. Nëse ka një ndryshim të nivelit fagocitare përgjigjes imune, është e këshillueshme që të polyoxidonium destinacion 6-12 mg / m brenda 14 ditëve.

Duke reduktuar afinitet e antitrupave Halavit administrohet 100 mg / m brenda 14 ditë.

Uljen e nivelit të raport B-limfocitet dhe shkeljet CD4 / CD8 në rënie rekomanduar përdorimin Myelopyda 3 mg në për një javë / m.

Uljen e nivelit të IgG kundër sfondit të përkeqësimit intensive vlon, maloefektyvnist klinik aplikimi Halavyta përshkruajnë imunoglobulinave / v (Oktaham, Intrahlobin, Habryhlobyn).


Në faljen vlon immunomodulators mundshme terapi.
Seramyl përfaqësuar një analog sintetik të endogjen natyrës immunoregulatory Peptidet - myelopeptyda-3 (MP-3). Ky medikament është përdorur në trajtimin kompleks të pacientëve me vlon gjitha fazat 5 mg / m për pesë ditë. Pas trajtimit Seramylom vërejtur nivele normale të B-limfocitet dhe reduktimin e CD8-limfociteve. Ka gjithashtu një rritje të konsiderueshme në drejtim të abrasions falni (deri në 1 vit, një e treta e pacientëve).

Neogene përfaqësohet si një tripeptid sintetik i përbërë nga L-glutamine mbetje amino acide, dhe yzoletsytyna triptofanit. Neogene përdorur në terapi kompleks kryer në pacientët me abrasions kronike. Injeksione intramuskular kryhen Neogene 1 ml 001% R-ra 1 në ditë për 10 ditë.
Përdorimi i Neogene në terapi komplekse në pacientët me abrasions kronike jashtë në fazën akute të sëmundjes dëshmon normalizimin sigurt e treguesve të modifikuar fillimisht të përgjigjet imune dhe për të përmirësuar performancën e CL spontane dhe të antitrupave anti-OAS-prirje, numri i HLA-DR + limfocite, të cilat mund të shtrihen në mënyrë të konsiderueshme nivelin e abrasions ndjesë.

Kështu, më sipër tregon se furunculosis kronike është i ndikuar nga një grup kompleks i faktorëve pathogenetic dhe etiologjikë dhe kjo në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet vetëm si një karakter lokal inflamator. Pacientët me abrasions kronike rekomanduara për trupin e përgjithshme të inspektimit të identifikojë vatra e mundshëm të infeksionit kronik dhe septikemi konsiderohen burimi i mikrobeve prodhimit ngacmim nga gjak duke zvogëluar pamjen e reaktivitet imunologjike është elemente furunkuleznыh.

Si droga imunokoryhuyuchymy terapi mund të shkaktojë përkeqësimin e zhvillimit themelor të sëmundjes, trajtimi duhet të fillojë me riorganizimin e lezioneve të identifikuara me infeksion kronik. Në identifikimin sensibilizimin e pacientit për të alergeneve të ndryshme, abrasions terapi duhet të jetë në sfondin e drogës antihistamine.
Për të parandaluar abrasions të rëndësishme për të monitoruar shëndetin e përgjithshëm, për të parandaluar shfaqjen e vatrave të infeksionit kronik, prolechyvat ftohjet e ndryshme dhe sëmundjet virale.

Një qëllim thelbësor konsiderohet edhe kurse parandaluese të immunomodulators futje e shtojcave multivitamin dhe mbikqyrjes në immunologist apo mjek.