Sindromi Legg-pjell-Perthes - Mjekimi, Shkaqet, Simptomet


Sindromi Legg-pjell-Perthes (osteohondropatyya hip osteohondropatyya kokë femurit) - më të zakonshme te fëmijët 3-14 vjet të sëmundjes së hip përbashkët, e cila është më e zakonshme në këtë lloj moshe gap nekrozë e substancave femurit bira-bira. Shumica lezione vërejtur drejtë hip përbashkët (dy joints janë të prekur në 5% të rasteve). Ndonjëherë ndryshime të vogla vërejtur në të përbashkët e dytë, por më shpesh vërejtur regres prej vetë tyre.


Sindromi Legg-pjell-Perthes fëmijët kryesisht prek djemtë 5-14 vjet, por në vajzat ajo është dukshëm më e vështirë. Procesi patologjike është e ndarë në disa faza dhe zakonisht zhvillohet gjatë shumë muajve. Frekuenca - 1 në 1,200 fëmijë. Nëse sëmundja goditi një fëmijë nën gjashtë vjeç, shanset e shërimit, pa efekte të rëndësishme shëndetësore rritur fuqishëm. Frekuenca e sindromës Legg-pjell-Perthes nga radhët e të gjitha osteohondropatiy njohur është rreth 17-18%

Sindromi Legg-pjell-Perthes - Shkaqet


Deri më sot, pikëpamjet e studiuesve të ndryshëm në shkaqet e sëmundjes ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Megjithatë, teoria më e zakonshme, e cila mbështetet shumica e shkencëtarëve, është si më poshtë.
Përcaktimin Gjendja e sindromës Legg-pjell-Perthes është prania e një fëmije të caktuar fituar (të prodhuar) ose (promovuar) faktorë të lindura. Ashtu-quajtur "background" për zhvillimin e sindromit Legg-pjell-Perthes gjetur myelodysplazyyu (miyelodysplaziya - në rast moszhvillimin tonë të palcës kurrizore) të palcës kurrizore mesit, e cila është drejtpërdrejt përgjegjës për innervation e hip përbashkët. Hipoplazise i palcës kurrizore është shkaktuar nga natyra trashëgueshme, ndryshon në ashpërsi dhe nuk është një pjesë e konsiderueshme e fëmijëve. Lehtë për të shkallë mund myelodysplazyy gjatë gjithë jetës dhe të shkojnë pa u vënë re, ndërsa shkeljet më thelbësore të zhvillimit të palcës kurrizore manifestohet nga një numër i sëmundjeve ortopedike dhe e cila i referohet sindromin Legg-pjell-Perthes.

Megjithatë, ne vërejmë se sëmundja zhvillohet vetëm në rast të një ndërprerje të plotë të furnizimit me gjak në kokë femurit, i cili është i ndikuar nga faktorë të prodhuar. Zakonisht prodhuar faktorët sindromi Legg-pjell-Perthes është një lezion inflamator të hip ose lëndim të lehtë në fuqinë e tij, duke çuar në goditjen (compression) dhe papjekur jashtë enëve të vogla të gjakut.
Përveç yyazytsirnyh shkaqet e kësaj sëmundjeje përfshijnë sëmundjet metabolike, ndërlikimet e sëmundjeve infektive, stresi të tepruar të nyjeve (veçanërisht në një trup të dobësuar).

Faktorët e rrezikut për sindromin Legg-pjell-Perthes përfshijnë:
Rritja e vogël • Fëmijët (në krahasim me fëmijët e grup moshën e tyre) që i nënshtrohen aktivitet të rëndësishëm fizik
• Fëmijë të moshës 3-14
• Në djem, sëmundja ndodh pesë herë më shpesh
• Fëmijët e ekspozuar ndaj tymit të duhanit (duhanpirës pasiv)
• Fëmijët të cilët kanë pasur sëmundje të tilla si rakit dhe kequshqyerja

Sindromi Legg-pjell-Perthes - simptomat


Sindromi Legg-pjell-Perthes në fëmijët është pothuajse gjithmonë zhvillohet gradualisht. Dhimbje ndonjëherë plotësisht mungon, edhe pse zakonisht të parë duket dobësimin e tyre, dhimbje në gju dhe hip joints dhe pas. Foshnja ndryshojë seriozisht ecje (fëmija festohet ashtu-quajtur "këmbët pryvolakyvanye"). Dhimbje në sindrom Legg-pjell-Perthes zakonisht zhvillohet shpejt, i shoqëruar nga ethet, të dhënat e analizave të gjakut përgjithësi tregojnë inflamacion. Me zhvillimin e mëtejshëm të nekroza e shëmtuar femurit kokë ndodh që rezulton në shfaqjen e simptomave të tilla si dhimbje të përbashkët, këmbë, çalim të rënda.

Tashmë në fillim të sëmundjes në pacientët vërejtur muskujt kofshë kequshqyerja dhe rajonin gluteal, çrregullime vegjetative-vaskulare (djersitje, zbehje dhe këmbët e ftohta, gishtat në të reduktuar pulsin kapilar, sipërfaqe shputës lëkurën e morschynystы këmbë).

Në trajtimin e suksesshëm të sëmundjeve luan një rol jetik të diagnostikimit të hershëm. Kjo është arsyeja pse në qoftë se një fëmijë është i çalë, duke u ankuar për dhimbje u shfaq në hip, ijë, kofshën e brendshme dhe gju, ju duhet të kontaktoni menjëherë një mjek-ortoped.

Diagnoza e sindromës Legg-pjell-Perthes përveç inspektimit vizual përfshin një X-ray e hip dhe nyjeve gju, diagnostifikimi rreze dhe ultratinguj. Testet laboratorike të kryera në rastin e diagnostikimit të diskutueshëm për diferencim nga sëmundje të tjera të mundshme të hip përbashkët (koksyt, rinore эpyfyzeolyzm etj)

Sindromi Legg-pjell-Perthes - Trajtimi


Shumica orthopedists rri kot për të kryer një trajtim gjithëpërfshirës konservativ i sindromi Legg-pjell-Perthes në fëmijë, i cili përfshin veprime që synojnë përmirësimin e qarkullimit të gjakut në të përbashkët prekur, shkarkimi i plotë i gjymtyrë të prekur për të nxitur procesin e resorption gradual të kockave indet nekrotike me formimin e mëvonshëm të kockave, ruajtjen e muskujve të duhur dhe statusin funksional ruajtur funksion të përbashkët. Sepse sëmundja mund të ndodhë për disa vjet, trajtimi i sindromës Legg-pjell-Perthes mund të kryhet në kushtet e sanatorium apo spital të specializuar dhe në shtëpi.

Për shkarkim përdorur Tutor përbashkët ose lanhetы shpenzojnë vizatim e tij. Në disa raste, ju mund të përdorni një suva ose fashë shtretër, të alternuara me rrjedhën e trajtimit ose funksionale shtrihen skeletik. Në të njëjtën kohë në të gjithë fizioterapi periudhës së trajtimit të treguar, gjimnastikë përgjithshme dhe masazh. Gjatë tre fazat e para të rrjedhës së sëmundjes duhet të përjashtohet për ushtrimin e përbashkët aktive e prekur. Në fazën e katërt të lëvizjes duhet të përdoren në kushte të dritë-peshë kufizimin e ngarkesës boshtore. Në fazën e pestë ushtrime tashmë aktive ju mund të bëni me varg të përbashkët të levizjes rritje dhe për të rritur ngarkesën e prekur gjymtyrë axial. Që nga faza e dytë për të rritur dëmshpërblime caktuar për terapi të përbashkët ultrazërit, terapi UHF, electrophoresis me klorur kalciumi ose jodur kalcium, diatermi. Trajtimet e nxehtësisë (banja të ngrohta, baltë, dylli minerale, parafine) duhet të aplikohet vetëm nga faza e tretë e sëmundjes, sepse para se ata mund të ndihmojë në rritjen e pezëm venoz. Trajtimi është kryer kundër aerotherapy sfond, kurim me dritë dielli dhe të ushqyerit (rritje përmbajtjes në proteinat prekje ushqimore dhe vitamina + Gluconate kalcium dhe multivitamina).

Lejo ngarkesë të plotë në gjymtyrë është e mundur vetëm pasi struktura e qafës dhe kreu femurit në dy radiographs në intervale prej tre muajsh kundër një sfond të ngarkesës së kufizuar boshtor mbetet e pandryshuar.
Trajtimi kirurgjik i sindromës Legg-pjell-Perthes përdorur shumë rrallë, zakonisht në fazat e mëvonshme të sëmundjes dhe është për të rregulluar mosfunksionimin e përbashkët. Nëse çalim rezulton vërejtur shkurtimin e muskujve dhe doli si rezultat i zhvendosjes së kokës femurit ose lëvizshmëri të kufizuar e hip përbashkët nga ana e muskujve kirurgjikale korrigjim zgjatet, dhe hip përbashkët është hedhur fikse suva për një periudhë prej 07:56 javë. Kjo është koha kur muskujve mund të shërohen në gjatësinë e kërkuar. Në disa raste, korrigjimin vendndodhjen e kokës femurit treguar në acetabulum kirurgji ose kokë femurit.

Parashikimi jetën e ardhshme pas kryerjes sindromin Legg-pjell-Perthes përgjithësisht të favorshme. Në rastin e diagnostikimit në kohë dhe trajtim adekuat për efikasitetin e mëtejshëm të qëndrueshëm dhe të mbajë njerëzit nuk do të bëjë asnjë ankesë. Më vonë, megjithatë, për shkak të profesionit të paarsyeshme zgjedhur si rezultat i mbingarkesës dhe pas lindjes, mund të ketë avancim të Arthrosis
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Sëmundja Hoff
2. Sëmundje Koenig
3. Sëmundje proshutë