Sëmundje Takayasu s - simptomat, trajtimin, shkaqet


Sëmundje Takayasu s - një sëmundje sistemike lidhur me plagë granulomatoz aortës elastike dhe degët e saj kryesore. Sëmundje Takayasu është një aortoarteryyt nonspecific. Sëmundje takon vaskulit sistem, karakterizuar nga lezione inflamatore e enëve të gjakut përbërëse imun. Në procesin patologjike mund të përfshijë arteries pulmonare, arterie subclavian, arterie karotide, çapokor dhe arteriet femurit me shfaqjen e simptomave.
Sëmundje inflamacion Takayasu çon në zhdukje të lumen e enëve të gjakut dhe rrjedhën e ngadaltë të gjakut ose të përfunduar pezullimin e tij tek autoritetet. Sëmundje Takayasu është mjaft e rrallë, rreth 26 raste për 1 milion e popullsisë në vit. Kjo humbje është më tipike për gratë, dhe ata janë të sëmurë prej 8 g. Më shumë meshkuj.


Sëmundje Takayasu është më e zakonshme në fëmijë se sa të rriturit. Kjo ndikon vajza të moshës 11-20 vjet. Zona e shpërndarjes - Azia, Amerika e Jugut, rrallë Evropa.


Shkakton sëmundje Takayasu


Deri më sot, shkaku i sëmundjes Takayasu nuk është plotësisht e qartë. Disa shkencëtarë lidhin shfaqjes së kësaj sëmundjeje me Mycobacterium tuberculosis. Reaksioni imunologjik shkaktuar nga antigjenet e bakteret, është autoimmune në natyrë. Si rezultat, ka antitrupa në indet e tyre, duke përfshirë indet e arterieve. Pra, nuk ka inflamacion.

Sëmundja Takayasu në muret e arterieve të mëdha të tipit elastik akumulon një numër të madh të monolite - qelizat e sistemit imunitar. Kjo kontribuon në formimin e granulomat. Kjo plagë brenda arterieve sëmundjes Takayasu nuk është tipike. Vuri në dukje se pacientët me aortoarteryytom jospecifik një numër të gjeneve përgjegjëse për trashëgiminë e sensibilitet ndaj kësaj sëmundjeje.
Varianti i sëmundjes së Takayasu nga lloji ndryshimet sklerotike. Në këtë rast, humbja e gjitha shtresat e arterieve dhe aktivitetit të lartë të sistemit imun. Kur sëmundja zatyhanyy Takayasu formuar në vendin muret e arterieve inflamacion sklerozë.Simptomat e sëmundjes Takayasu s


Getting sëmundje Takayasu zakonisht mprehtë. Simptomat e sëmundjes substrate kryesore të Takayasu janë reagim imun dhe ngushtimi i enëve të gjakut. Prek vetëm daljet kryesore nga aortës. Në segmentin e kraharorit aortës është arteriet karotide, trungu brachiocephalic, arterie subclavian. Në aortës abdominale përfshirë në procesin patologjike e veshkave, celiac, superiore dhe inferiore arterie mesentery. Varianti i sëmundjes Takayasu me plagë të plotë të të gjitha mbathje aortës. Gjithashtu aortoarteryyt mund të kombinohet me arterit arteries pulmonare. Shumica (65% e rasteve) variant klinike ndodh me lezionet e harkut të aortës dhe duke zbritur dashuri, apo tipit të përzier.

Pavarësisht nga vendndodhja e inflamacionit, sëmundja Takayasu fillon me një temperaturë të lartë. Nuk është një lodhje të përgjithshme dhe dobësi, lënduar muskujt, nyje, pacienti ankohet për mungesën e oreksit, humbje peshe. Në fazat fillestare të prevalencës arthritis formuar lezione e nyjet e duarve. Sindromi ka Raynaud-së, karakterizohet me vrull e brushave të vogla anijeve. Plagë të lëkurës shfaqen. Mund të formojnë lezione cipë e zemrës, syrit.
Manifestimet në fund të sëmundjes Takayasu janë shkaktuar enët e lokalizuara përflakur gjakut. Me përfshirjen e gjymtyrë arterie subclavian prekur pjesën e sipërme. Ka mialgjia, dobësi në duar, të ftohtë, mungesa e pulsin apo një impuls i dobët në arteriet duart. Që nga arteriet janë të prekur në mënyrë të pabarabartë, tensioni i gjakut në duar mund të kenë vlera të ndryshme, deri në 10 njësi.

Kur arterie karotide është e prekur, nuk është një simptoma të trurit, goditje ishemike, infarkt cerebral, demenca ishemike. Nga anije karotide niset, ushqyer kokërdhok, sepse verbëri mund të ndodhë. Kur ndjenja qafën e tij në arteriet karotide, pacienti ndjen dhimbje.
Mbyllje e arterieve të veshkave çon në hipertensionit simptomatike. Rritja qarkullojnë në produktet e gjakut e metabolizmin e proteinave, të cilat duhet të hiqen në urinë. Ky opsion mund të rezultojë në sëmundje Takayasu është vdekjeprurëse, me zhvillimin e dështimit të veshkave.

Në angazhuar inflamacion pulmonar manifestuar hipertensionit pulmonar. Ky variant klinike çon në të djathtë dështimin ventricular zemrës, shfaqjen e një zgavër trupore rrjedhje, edemë periferike, zgjerimin e mëlçisë.
Në procesin patologjike mund të jenë të përfshira në seksionet e para të arterieve koronare. Si rezultat, mbyllje e lumen tyre dhe ishemi miokardi. Nuk mund të jetë një infarkt miokardi. Nëse goja zhvillon defekt aortic, atëherë përfundimisht zhvillimin e dështimit të zemrës.

Një tjetër tipar i rëndësishëm i sëmundjes Takayasu - është claudication përhershme. Kjo simptomë lezione karakteristike të çapokor dhe arteriet femurit. Pacienti në këtë mënyrë humbin aftësinë e tyre për të ecur të shpejtë. Nëse distanca të përshpejtojë ritmin, dhimbje të muskujve, ndjenjë mpirje, dobësi në gjymtyrët më të ulët.
Çdo ishemi dëm arterie mezenteriale është zorrë. Ajo mund të shfaqet si patologji akute kirurgjike dhe ishemi kronike. Në variantin akute që kërkojnë ndërhyrje urgjente si nekrotike çojë zorrë në peritonit dhe vdekjen e pacientit. Simptomat e ishemise kronike është një shkelje e thithjen e ujit dhe ushqyesve nga ushqimi. Pacienti ankohet për bloating, shurdhim në stomak, duke tërhequr dhimbje. Njeriu humbet peshë, lëkura bëhet e thatë, ka Zayed, thonjtë janë të hollë, flokët bie jashtë.


Deri më sot, theksohet tre opsione sëmundjes Takayasu-së. Akute gjatë manifestuar nga ethet, sindromi i kyçeve, norma sedimentation eritrociteve të lartë, anemi. Shenjat e ishemi ndodhin gjatë vitit të parë të sëmundjes. Trajtimi në këtë rast paefektshëm.
Opsioni Sigurisht Subacute zhvillohet gradualisht. Temperaturë të ulët-grade, simptomat e ishemi shfaqen gradualisht. Ndryshimet në analizën janë shprehur jo aq e ndritshme si në formën akute.
Kronike zhvilluar për pacientët më të vjetër se 30 vjet. Lezione vaskulare dhe ishemi mbizotërojnë mbi simptomat e përgjithshme të dehjes.

Për diagnozën e sëmundjes Takayasu në përveç simptomat e mësipërme duhet të kryejë një angiografi dhe me ultratinguj e arterieve.


Trajtimi sëmundje Takayasu s


Trajtimi i sëmundjes Takayasu duhet zgjidhur disa probleme: redukuar inflamimin imunitetit, lufta kundër ishemi, trajtim simptomatik i hipertensionit.
Në sëmundje akute Takayasu duhet të marrin një dozë të përditshme të prednisolon 30-40mh për të reduktuar shenjat klinike. Në të ardhmen, ju keni nevojë për të reduktuar dozën për 5,10 mg në ditë. Në mungesë të shuarje klinike trajtimit Metatreksat shtuar një dozë prej 15 mg në ditë. Nëse ky terapi sjellë asnjë rezultat, cyclophosphamide administrohet ne nje doze ditore prej 2 mg per dy vjet. Azotyopryn - 50-75 mg Doza ditore për 1 f.

Emërimi Subacute sëmundja Takayasu kërkon doza më të vogla. Prednisolon, 20-30 mg.
Si parandalimin e komplikacioneve trombotike të sëmundjes Takayasu-së duke heparin, aspirina, klopidogrel, Curantil. Për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut periferik duhet të përdoret Pentoxifylline dhe Xantinol nikotinati i etilit. Në hipertension të lartë e këshillueshme që të caktojë angiotensin-konvertimin enzimë, nëse jo tronditur vetëm dy arteriet. Ju mund të caktojë Kalciumi channel blockers, beta-blockers. Hemodializë është përdorur në zhvillimin e dështimit të veshkave.

Trajtimi i sëmundjeve të dështimit të zemrës Takayasu fillon me emërimin e diuretike. Lasix në një dozë fillestare prej 20-30 mg, doza mund të rritet më tej. Glycosides emëruar kardiak, beta-blockers. Korrigjon aktivitet fizik dhe dietë. Ulja e përdorimit të kripës.
Përdorë për trajtim kirurgjik të mbyllje karotide dhe arterieve koronare. Enët e gjakut të dëmtuara zëvendësojë proteza të veçanta. Kaloni anashkalojë koronare arterie operacioni.
Trajtimi i sëmundjes Takayasu-së nuk çon në shërim. Edhe me trajtimin në kohë dhe adekuat të jetës shkon vetëm 5-7 vjet.