Cholesterosis tëmthit - trajtim, simptomat, shkaqet, dietë


Cholesterosis tëmthit - nje lloj i obmennodystrofycheskoho anormale, shfaqje të cilat janë të shkaktuara nga depozitimit të tepërt të shtresave të kolesterolit në sipërfaqen e brendshme të murit të tëmthit. Cholesterosis tëmthit zhvillon në çdo periudhë moshe, por pacientët kryesorë të rrezikut janë me moshë mesatare, i trashë. Megjithë zhvillimin e teknologjive në fushën e orientimit diagnostik mjekësi, kjo gjendje e rrallë patologjike vendosur ekzaminimin kur rutinë të pacientit, por në bazë të analizave të autopsisë dhe histologjike të tëmthit pas cholecystectomy në 50% të rasteve cholesterosis mureve të tëmthit.


Arsye cholesterosis tëmthit


Shkaku i besueshëm cholesterosis e tëmthit nuk u vendos, por është e qartë se kjo patologji është pasojë e metabolizmit lipidet. Kështu, çdo sëmundje e shoqëruar nga një çekuilibër në proceset e sintezës dhe ndarjen e lipideve në trup, në mënyrë të pashmangshme provokon shfaqjen e shenjave cholesterosis fshikëz e tëmthit.
Nga faktorë predispozues e cholesterosis përfshijnë: patologjinë endokrin me shoqërues steatoza hypothyroidism tiroide shoqëruar nga grumbullimi i tepërt në produktet e indeve të mëlçisë të metabolizmit yndyrë, numrit të madh të kolesterolit gur në lumen e tëmthit.

Studimet e fundit randomized në Gastroenterology dhe kirurgji, provohet varësia korrelacion cholesterosis Shfaqja dhe prania e karakteristikat e pacientit sindromi zgjeruara përhapjen e baktereve në lumen të zorrëve nën ndikimin e antibiotikëve të aplikuar dhe çrregullime të rënda të imunitetit.
Personat me simptomat e tipit barkut të trashje gjasa për të zhvilluar cholesterosis, pasi kjo sëmundje është çrregullime te thella metabolike me akumulimin e tepërt e metabolizmit yndyrë në të gjitha strukturat dhe indet, duke përfshirë fshikëz e tëmthit.

Mos mendoni për atë në nivele normale lipidohramy pacienti mund të zhvillojë cholesterosis fshikëz fshikëz e tëmthit, si në patogjenezën e sëmundjes luan një rol të transportit më të rëndësishëm intracellular e kolesterolit. Në kushte normale, sipërfaqja e murit të brendshëm të tëmthit është një sasi e vogël e kolesterolit zhytur neэsteryfytsyrovannoho. Një pakicë e kolesterolit përshkon shtresë lëngshëm të tëmthit, dhe pjesa tjetër ri-hyn biliare. Përçarje e tërheqjes së kolesterolit të tepërt nga fshikëz e tëmthit mund të jetë shkaktuar nga një efekt zbutës të progesteronit në muret e enëve të gjakut, si dhe ndryshimet patologjike e enëve limfatike. Ndikim të madh në transportin e lipideve shtetit bën funksionin e evakuimit të tëmthit, të cilat mund të dobësojnë ngacmim të pleksus nervore të vendosura direkt në murin e fshikëzës.

Simptomet e fshikëz e tëmthit cholesterosis


Tëmthit Klinike cholesterosis zakonisht është sigurisht ngadalë progresiv dhe një periudhë e gjatë latente, gjatë së cilës pacienti nuk vëreni ndonjë ndryshim në gjendjen e tyre shëndetësore. Kjo patologji është kurrë e vendosur pothuajse vetëm në bazë të simptomë dispozicion klinike, si cholesterosis tëmthit nuk ka simptoma specifike, duke dalluar atë nga patologji të tjera të traktit gastrointestinal.
Pacientët me fshikëz e tëmthit cholesterosis ankohen për episode të shpeshta të dhimbjeve të lokalizuara në projektimin e kitara e sipërme të djathtë, paraqitja e të cilit provokoi dietë shkeljes. Shfaqja e lokalizimit dhimbje në mbrëmje lejon ekspertët të dyshojnë praninë e sëmundjes pacientit metabolizmit degjenerative të fshikëz e tëmthit.

Për këtë kategori të pacientëve është shumë simptoma tipike që i përkasin kategorisë së çrregullimeve pesimist (të përzier, ka një lidhje të qartë me konsum të ushqimeve yndyrore, urth në mëngjes, çrregullime të zorrëve në formën e alternuara episode të diarre dhe kapsllëk). Të gjitha simptomat e mësipërme janë të përhershme dhe të ketë peshën moderuar, kështu që pacienti rrallë kërkon ndihmë mjekësore.
Në një situatë ku cholesterosis tëmthit komplikuar ndryshimet inflamatore dhe formimin e kolesterolit gur, ka një përkeqësim i rëndësishëm i simptomave të pacientit dhe paraqitja e dhimbje barku tipike tëmth. Sulmi debutimin calculous cholecystitis është shfaqja e akute therjen e dhimbje barku, nuk lokalizimin qartë dhe shoqërohet me rrezatim në rajonin ngjitur anatomike, të vjella të përsëritura, zbatimi i të cilave nuk është i përfunduar lehtësim e pacientit, një dobësim të mprehtë e karrige me periudha të shpeshta diarre dhe ethe për lloji i ndezur me shenja të sindromës dehje shoqërues.

Në një situatë ku tëmthit cholesterosis nuk është i shoqëruar me formimin e concretions në një pacient për një periudhë të gjatë kohore nuk shprehu shenja klinike, dhe me calculous cholesterosis shenjat pah të funksionit të evakuimit të fshikëz e tëmthit. Formë e veçantë morfologjike e kësaj sëmundjeje është konsideruar "cholesterosis polipovidnyy" zbulimin e së cilës është prerogativë e specialistëve të profilit diagnostik, por me një rritje të konsiderueshme në përmasat e polyps në rritje me një simptomat shpejtë klinike karakteristike e sëmundjeve të traktit biliar.

Trajtim cholesterosis tëmthit


Për një kohë të gjatë cholesterosis tëmthit është konsideruar një tregues absolut për përdorim cholecystectomy, por aktualisht metodat e sakta të mjeteve vizualizimi lejojnë studimin më të hollësishëm të ruajtjen e funksionit të tëmthit dhe mundësinë e shtyrjes kirurgji.
A nuk mbështeten në cholesterosis trajtim mjekësor menjëherë pas diagnozës nga ultrazërit ose CT scan. Shumica gastroenterologe janë mbështetës të menaxhimit shtatzënë, të mbështetur nga rekomandimet për sjellje të ushqimit korrigjim dhe vëzhgimit dinamik të ndryshimeve në fshikëz e tëmthit duke përdorur teknika ray të imazhit. Megjithatë instrumentally konfirmuar prania e pacientit formë polypovydnoy cholesterosis është një tregues për përdorimin e terapisë aktive drogës, pavarësisht nga numri dhe madhësia e polyps sipërfaqes në dispozicion mur.

Vini re se rënia e numrit të polyps gjatë dinamikës ultratinguj nuk është një tregues për të ndaluar trajtimin, të dhënat e të prirur për tumoret samoamputatsyy edhe në mungesë të trajtimit. Në një situatë ku të gjithë muret e brendshme fshikëzës mbuluar me polyps, ajo është e rekomanduar për të kryer trajtim kirurgjik, si për эhostrukturoy polyps të shumta mund të fshehin adenomatoznoe lezione të murit fshikëz e tëmthit, paarritshëm për vizualizimi.
Kur të vendoset në realizueshmërinë e trajtimit konservativ të një pacienti duhet të ketë prioritet rating funksion shtrëngohet të tëmthit, në situata ku shkalla e zbrazjes është nën 30%, ju nuk duhet të presim rezultate pozitive nga terapi të drogës.

Të gjitha cholesterosis përdorur në trajtimin e drogës tëmthit që synojnë zbutjen pacientin me terapi simptomatike, të ndaluar përparimin e proceseve patologjike në fshikëz e tëmthit, korrigjim lipidohramy dhe parandalimin e komplikimeve të mundshme.
Droga konsiderohen simptomatik i një numri të barnave që eliminojnë simptomat e mostretje funksionale (Motyllyum, Metospazmyl një dozë ditore prej 300 mg me gojë). Këto produkte që synojnë përmirësimin e funksionit motorike evakuimin e traktin e sipërm të tretjes, Prandaj, shumica e pacientëve me cholesterosis tashmë në ditën e parë të drogës shënuar eliminimin e përzier, urth, vanitet.

Prania e sindromës dhimbje në pacientët me dhimbje barku në tëmth është një tregues për përdorimin e parenterale antispasmodic (Riabal 2 ml intramuskular me kalimin e mëvonshme të marrjes formë tabletash e drogës), të cilat kanë për qëllim lehtësimin e muskujve të butë.
Për të parandaluar zhvillimin e gur në lumen e tëmthit në të gjithë pacientët që vuajnë cholesterosis rekomanduar vazhduar të marrë drogë e acideve biliare (Ursohol një dozë ditore prej 15 mg për 1 kg të peshës trupore të pacientit). Sipas studimeve randomyzyrovannыm e grupeve të drogës farmakologjike kontribuojnë sipërfaqe samoamputatsyy mur dhe shpërbërjen e mëvonshme të madhësive të polyps të vogla.
Për shkak të faktit se në patogjenezën e fshikëz e tëmthit cholesterosis të një rëndësie të madhe për të ashtuquajturin "sindromi llum", pathogenetically justifikuar në këtë situatë është që të caktojë hepatoprotector pacienti Gepabene 1 kapsulë tri herë në ditë, i cili siguron jo vetëm efekt choleretic, por përmirëson funksionin shtrëngohet të traktit biliar.
Kohët e fundit, një cholesterosis vogël përqindje nënshtrohet trajtimit kirurgjik fshikëz e tëmthit dhe është i lidhur me përmirësimin e aftësive diagnostikuese të masave, por ka indikacione pamohueshme absolute për cholecystectomy, të cilat përfshijnë:

- cholesterosis pamundësia e diferencimit dhe proceset neoplastike në murin e tëmthit;
- Mungesa e rezultateve pozitive nga përdorimi i trajtimit të drogës dhe dinamikën negative ehoskopicheskie;
- tëmthit funksionin shtrëngohet në më pak se 30%;
- prania e concretions të shumta;
- cholecystitis shpeshta përkeqësimit.

Ushqimi për cholesterosis


Megjithë zhvillimin e shpejtë të industrisë farmaceutike, e cila prodhon një sasi të madhe të drogës që mund të eliminojnë simptomat sukses cholesterosis fshikëz e tëmthit, përfaqësues të Shoqatës Botërore të Gastroenterology këmbëngulin në nevojën për të përdorur trajtimin konservativ jo-farmakologjike për këta pacientë.

Baza e trajtimit konservativ cholesterosis bëjë rekomandime diete, këshilla për ristrukturimin sjellje të hahet kulturës, duke e lejuar të normalizuar peshën e pacientit dhe për të përmirësuar konvertimin e metabolizmit në trup.
Cholesterosis tëmthit është parë nga shumë ekspertë si një sfond për zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes dhe holetsystolytyaza cholecystitis calculous, kështu që përdorimi i dietë mund të konsiderohet si një masë parandaluese.
Në hartimin e dietën e përditshme për një pacient diagnostikuar me cholesterosis duhet të udhëhiqet nga rekomandimet e mëposhtme:

- Ushqimi duhet të përsëritet për të mbuluar nevojat dhe të drejtat e të gjitha elementeve jetike;
- hrubovoloknystыm kur zgjedhjen e produkteve të mishit duhet të jetë e preferuar ligët (rosë, patë, pule, viçi);
- përdorim të pakufizuar të produkteve të qumështit dhe origjinë bimore;
- Refuzimi i përdorimit të edhe doza të vogla të pijeve.
Në respektimin e vazhdueshëm të udhëzimeve diete, pacienti është rekomanduar për të rritur aktivitetin fizik, gjatë së cilës më tej rrit lipolysis dhe prodhimit metabolitet e tyre nga trupi.