Simptomat kesh, trajtim, simptomat, shkaqet
Shoqëria mendonin se cerozë - një sëmundje e alkoolistëve. Sigurisht, abuzimi i pijeve alkoolike - një nga shkaqet kryesore, por jo vetëm, për shkak se sëmundja është gjetur në njerëz të cilët çojnë një mënyrë jetese të matur, dhe madje edhe fëmijët.
Mëlçia cerozë person i durueshëm ndryshon strukturën e saj, madhësinë dhe ngjyrën. Në fakt ngjyra e organit të prekur dhe i dha emrin e sëmundjes, në greqisht, do të thotë "të kuqe." Sëmundja shpesh prek meshkujt mbi 40 vjeç, por ndodh në të gjitha kategoritë e moshave. Gratë vuajnë atyre shumë më pak.


Shkaqet e cirroza e mëlçisë
Sigurisht, kryeson listën e shkaqeve të kesh sëmundje të mëlçisë, alkoolizmi.
Një pjesë e madhe kanë kronike virale hepatitit B dhe C, sidomos cirroza është e komplikuar shpesh nga hepatiti C.
Për shkaqet më të rralla të sëmundjes përfshijnë:
Dëmi toksike mëlçisë që mund të shkaktohet nga ekspozimi i kimikateve industriale apo të gjata, shpesh të pakontrolluara, duke marrë drogë hepatotoxic;
sëmundje gjenetikisht vendosur, hemochromatosis, sëmundja Wilson, mungesa e alfa-1-antitripsines dhe të tjerë;

Stagnimi i gjakut në mëlçi, në sindromi Budd-Chiari dhe sëmundje Veno-permbylles;
mbivendosje zgjatur mekanike kanalet biliare rezultojnë në sëmundje biliar
Formacionet e tumorit ose nën ndikimin e faktorëve të tjerë që shkaktojnë kanalet del nga shtrati e brendshme të biliare të mëlçisë;
sëmundjet autoimune, që rezulton në anomalitë e sistemit imunitar, antitrupa qeliza vet janë të dëmtuar kanalet biliare;
në njëzet raste nga njëqind kesh ndodh për arsye të panjohura (kryptohennyy kesh).
Si sëmundja zhvillohet

Nën ndikimin e faktorit dëmshme është rigjenerimi anormale e qelizave të mëlçisë dhe përhapja e indeve lidhës, çrregullime të qarkullimit të gjakut të mëlçisë. Si rezultat, ndërprerë strukturën e trupit, dhe ka humbur funksionin e saj:
neutralizimin e komponimeve toksike;
Sinteza e proteinave të gjakut, duke përfshirë ndikojnë në rënien e tij;
të marrin pjesë në metabolizmin e karbohidrateve, yndyrave, etj
Për shkak të rrjedhjes së gjakut të dëmtuar në venat hepatike, gjaku portali venë mbush dhe rrjedh nëpër Alternativa, duke shkaktuar venat e ezofagut dhe stomakut, venat hemorrhoidal, venat sipërfaqësore të murit të barkut mëparshëm.

Tiparet kryesore të cirroza e mëlçisë
Shenjat dhe simptomat e cerozë mëlçisë për një kohë të gjatë nuk e zbuluar pothuajse. Pacientët mund të ankohen për uljen tonin e përgjithshëm, rraskapitje të lehtë, humbje e oreksit, parehati në sektor të sipërme të djathtë, mund të përcaktohet mëlçisë zgjeruar dhe mërzi.
Si rezultat, situata përkeqësohet, janë simptomat e mëposhtme të cirroza e mëlçisë:
ka fryrje dhe belching, fron i paqëndrueshëm;
pacienti humbet peshë, ankohet për ndjenjën e hidhërim në gojë;
kujtesën dhe përqendrim reduktuar;

në gratë është çrregullime menstruale në meshkuj - mosfunksionim ngrerë, humbje e flokëve trupit, gynecomastia;
ka sipërfaqe eritemë (skuqje) pëllëmbës së duarve;
Spider veins trupi duket, mund të ketë hemorragji të vogla spontane, gjakderdhje nga hunda;
rritur ndjeshëm dhe venat sipërfaqësore fryrë murin e barkut mëparshëm, kjo simptomë mjekët e quajnë "Medusa kokë";
një tjetër shenjë e cirroza e mëlçisë - mëlçisë mund të reduktohet në madhësi;
Në fazat e mëvonshme steeply ascites - një grumbullim i lëngjeve në bark, mbajtje urinar ndodh, ngjyra shumë e urinës bëhet birrë të errët, lëkura dhe sytë kthehet sclera verdhë, duket lëkurë kruarje. Për shkak të ekspozimit ndaj toksinave në tru ka një ndryshim të sjelljes së pacientit.

Diagnostics
Bëj një mjek mund të diagnostikojnë një gastroenterologist ose hepatologists në bazë të ankesave të pacientit janë simptomat tipike të kesh, inspektimit, prekje dhe rezultatet e metodave të tjera. Pacient merren numërimi i gjakut, biokimike analiza e gjakut për praninë e antigjeneve te hepatitit B dhe C
Gjithashtu, metodat e mëposhtme:
ultratinguj e barkut dhe të mëlçisë;
tomography llogaritur;
Studimet radionukleidesh përveç për ndryshimin e strukturës, për të vlerësuar funksionin e mëlçisë;

fibrohastroduodenoskopiya ndihmon për të shqyrtuar venat e ezofagut dhe të vlerësuar rrezikun e gjakderdhje të brendshme;
Biopsia është metoda më informative e përcaktimit të statusit të indeve të mëlçisë.
Trajtimit
Moti sëmundje jo të lumtur dhe të pashërueshme, por fillimi i hershëm i terapisë mund të pezullojë përparimin e procesit patologjik. Trajtimet kryesore për cerozë mëlçisë - terapeutike, përveç në disa raste. Në fazat e mëvonshme kjo është kryesisht në parandalimin e simptomat e tërheqjes dhe ndërlikimet e cirroza e mëlçisë, duke shkaktuar më parehati.

Para së gjithash, trajtimi i cirroza e mëlçisë është e pakuptimtë pa një dietë të rreptë: përjashtimin e yndyrore, skuqur, ushqimet pikante, eliminimin e plotë të alkoolit, duke kufizuar kripë. Gjithashtu i madh rëndësi përputhshmërisë butë të punës dhe kohës së lirë.
Në terapi mjekësore të përdorura:
hepatoprotectors - droga që ndihmojnë për të mbrojtur qelizat e mëlçisë nga faktorë të dëmshme;
hormonet hlyukokortykosteroydnыe përdorur kryesisht në patologji autoimune;
droga antihipertensive per te cliruar tensionin në venë portal;

diuretike (diuretike);
nganjëherë përdoret terapi antivirale.
Mund të jetë projektuar plazmoforez gjak, nëse mëlçisë nuk përballen me funksionin e mbrojtjes nga toksina.
Metodat kirurgjikale përfshijnë:
parotsentez - birë e murit të barkut dhe për të hequr transudate (lëngun ascites). Kjo procedurë mund të kryhet disa herë si bark të mbushur me lëngun përsëri shpejt;
Operacionet devijim kontribuojnë tërheqjen e pjesshme të presionit portal venë;
transplantim të organeve nga donatorët.