Cystocele - trajtim, simptomat, shkaqet operacion shkallë


Cystocele - një fund zgjatje hrыzhepodobnoe e fshikëzës në zgavrën e vaginës (ose përtej) në një lumë votash mur e saj para. Kjo ndodh më shpesh pas 40 vjet dhe incidencën më të lartë të llogarive cystocele për moshën e vjetër (60 - 70 vjeç).
Cystocele shpesh shoqërohet mosveprim uretrës - uretrotsele.
Cystocele jo një sëmundje të pavarur, por një cystocele diagnoza tregon devijimin në vendndodhjen normale anatomike të fshikëzës, e cila mund të ndodhë pothuajse asimptomatike apo i shoqëruar nga manifestimet klinike të ndritshme.


Cystocele është rezultat i ndryshimeve patologjike në pronat dhe / ose strukturën e muskujve dhe ligamenteve të legenit dysheme.
Fshikëz është një "thes" muskuloz me një kapacitet prej rreth 750 cm?, Të vendosura në zgavrën e komblikut. Në frontin e fshikëzës janë të kockës pubike dhe prapa - mitrës dhe vagina e sipërme. Ajo trupi i shquar, i lartë, poshtë dhe qafën, e cila hyn në uretrës (uretrës). Si fshikëza është e mbushur me ndryshimet urinës madhësinë dhe formën.
Muskujt e legenit dhe ligaments siguruar vendndodhjen normale anatomike të organeve të legenit (p.sh., mitrës, fshikëz dhe rektumit). Legenit Muskuloz përfaqësuara tri shtresa të fuqishme e muskujve, e cila përforcuar fibrave të indeve lidhës - tabelë, dhe mitrës është mbajtur në vend me anë të rrumbullakta dhe ligaments gjera. Ndryshimet në vendndodhjen normal të kancerit të fshikëzës është rezultat i paragjykimeve drejt vaginës është poshtë. Shkelja e legenit tonin e muskujve dhe dobësimin ligaments mitrës, muri i mëparshëm i vaginës dobëson, mitra fillon të zhvendoset, duke tërhequr fshikëzës.

Në rast se lëshimi shoqëron lëshim e mitrës prapa murit të vaginës, rektumit zhvendosur - rectocele. Takohet kombinim të cystocele dhe rectocele njëkohësisht. Pohimi se cystocele dhe rectocele janë shenja të theksuar vaginës ptosis mitrës.
Shkalla e zhvendosjes së fshikëzës varet nga shkalla e mirëmbajtjes së muskujve legenit dhe ligaments dhe është drejtpërdrejt e lidhur me shkallën e ptosis e mitrës.
Cystocele Terapia varet nga shkalla e mosfunksionim të fshikëzës. Një ndryshim i vogël nuk mund të shqetësojë pacientin dhe nuk kërkojnë mjekim apo korrigjim operativ.

Parandalimi është cystocele të forcuar muskujt e legenit nga grup i zgjedhur duhet të ushtrimeve fizike.
Disa pacientë përdorin gabuar fshikëz cystocele afat për të treguar statusin e tyre. Fjala "cystocele" vjen nga greke termi «cystis» - fshikëz dhe «Cele» - com, hernie, tumor, se shprehja "fshikëz", në të tashmë është, dhe fshikëz cystocele nuk ekziston.

Arsyet cystocele


Që nga fshikëza është "drejtuar", pas së cilës kalon poshtë në mitër, cystocele pothuajse gjithmonë shkakton të njëjtën arsye për lëshim të mitrës dhe vagina, përkatësisht:

- Lëndime të muskujve të legenit dhe / ose të ligamenteve.
- Lindjeve të shumta, duke çuar në hyperextension e muskujve legenit dhe për të zvogëluar elasticitetin e tyre. Një rol të rëndësishëm në formimin e cystocele pas lindjes luan një dobësimin e strukturave të indeve lidhës që ndodhen në mes të mitrës, fshikëz dhe eshtrat e legenit lonnыmy.
- Lindje të komplikuara që përfshijnë kapjen e mollaqe fetusit, vendosjen e pincë obstetrike dhe kështu me radhë.
- Kirurgjia në organet gjenitale. Ndërsa operacioni ndonjëherë është e nevojshme që të pres dhe pastaj qepje në shtresën e muskujve. Formuar në plagët indet e muskujve të ndryshojë elasticitetin e vet dhe contractility.

- Boshllëqet thellë në perineum e ndonjë shkaku (përfshirë fisnore).
- Rritja afatgjatë presion brenda barkut që shoqëron disa sëmundje extragenital ose kapsllëk kronik të rënda.
- Hipoplazise kongjenitale e legenit muskujt karakterit.
- Hernie, organet e brendshme mosveprim lidhur me çrregullime të indit lidhor.
- Puna e rëndë fizike ose ushtrim të organizuar siç duhet.
- Ndryshimet atrophic dhe humbja e elasticitetit të muskujve bazës së legenit për shkak të shkaqeve natyrore të lidhura me moshën. Shumica cystocele diagnostikuar në pacientët e moshuar. Mangësi estrogjenit në këtë grup të grave forcon organet gjenitale ndryshim proces dhe mund të çojë në cystocele.

Mosveprimi i murit të përparmë të vaginës është pothuajse gjithmonë, në një mënyrë apo në një tjetër, i shoqëruar nga formimi i cystocele dhe është faktori më i dukshëm duke përgatitur në pamjen e saj.

Simptomet e cystocele


Foto të ndritshme klinike që shoqëron procesin e vetëm të theksuar fshikëz ndryshim. Në disa raste, një grua nuk ndjeni ndonjë siklet dhe cystocele është zbuluar gjatë një vizite te kujdesshme mjeksore.
Proceset e organeve gjenitale zhvendosjes kanë tendencë të rritet, sepse me kalimin e kohës në sëmundje klinike mund të jenë ankesat për çrregullim urinimit, dhimbje dhe ndjenjë presion (trup i huaj në vaginë, dhimbje në bark dhe kryqe. Nëse cystocele shoqëruar me rënie mitrës (të plotë ose të pjesshme ), pacientët ankohen për ndryshim gjenitale përtej hendekut gjinor, të cilën ata e gjetën veten e tyre. Për cystocele karakterizuar nga cystitis shpeshta në dëmtimin e qarkullimit normal të gjakut në legen dhe stagnimit të urinës në fshikëz.

Çrregullimet micturition ndodhë dysuria (e dhimbshme, urinim i shpeshtë), urinim të vështirë ose mosmbajtjeje. Shpesh pacientët ankohen për urinës së mbetur - urinës që mbetet në fshikëz pas zbrazjes.
Çrregullime urinimit mund të shoqërojnë shumë sëmundje të tjera për shkak metodë e besueshme e diagnostikimit është ekzaminim cystocele gjinekologjik. Gjatë inspektimit zbuluar rënie (zgjatje) të murit të përparmë të vaginës, duke rritur tensionin në murin e barkut mëparshëm (grua e ofruar të forta gjatë inspektimit). Në raste të avancuara, fryrë përtej hendekut gjinor mund të gjendet në gratë edhe i drejtë. Në këtë rast, segmenti ra Mukoza është plagosur, me abrasions të shumta dhe madje edhe ulcerat.


Foto specifik klinik i cystocele nuk shkakton vështirësi diagnostikuese, por në disa raste ajo është e ngjashme me manifestime të diverticulum të fshikëzës apo uretrës. Diverticula quhet lindura apo të fituara zgjatje trupin mur. Ndryshe nga fshikëz cystocele mbetet në vend, por vetëm u zhvendos diverticulum. Diagnoza përfundimtare është bërë pas ekzaminimit urolog. Ultratinguj për të sqaruar diagnoza mund të jetë projektuar dhe provim X-ray.
Cystocele shoqërohet shpesh me inflamacion në fshikëz dhe vaginës. Për të sqaruar natyrën e inflamacionit është për të studiuar urinës dhe swabs vaginale.

Cystocele shkallë


Procesi i zhvendosjes së fshikëzës varet nga një kombinim i shumë faktorë. E zakonshme për të gjithë ekziston cystocele skenar.
Për shembull, në disa pacientë, duke i shtyrë vetëm pjesën e përparme të murit vaginal me zgjeruar uretrës (uretrotsele), në mënyrë që fshikëza është vendi i duhur.
Ndikim të rëndësishëm në cystocele natyrës ofrojnë karakteristika individuale anatomike të moshës pacientit, histori obstetrik, praninë e nehynekolohycheskoy shoqërues të patologjisë.

Varësisht nga topografi të fshikëzës janë tre gradë të cystocele:
- Klasën Cystocele parë - më e favorshme, fshikëz butë paragjykim shpesh sjell siklet dhe gruaja zbuluar gjatë ekzaminimit gjinekologjik pas stresit.
- Moderuar, cystocele shkallës së dytë gjatë inspektimit zbuluar pa nevojën për gratë për të zgjas murin e barkut mëparshëm. Ajo rezulton zgjatje të murit të përparmë vaginale nuk shkon përtej hendekut gjinor.
- Cystocele Shkalla e tretë është më e vështirë. Zgjatje e murit vaginal kapërcen çarë gjenital kufirit (pjesërisht ose plotësisht) është edhe në një gjendje tjetër të plotë fizik.

Shkalla e cystocele karakterizon fazën e fshikëzës patologjike paragjykim, dhe gjithashtu shërben si kriter vendimtar në zgjedhjen e një metodë të terapisë.

Trajtimi cystocele


Trajtimi i paautorizuar mosveprimi i vaginës nuk do të ndodhë, por në qoftë se diagnostikohet në kohë, një varg adekuat të masave terapeutike dhe parandaluese do të ndihmojë për të ndaluar procesin dhe për të parandaluar përparimin e saj të mëtejshëm.
Disa pacientë e perceptojnë diagnoza vendimin cystocele, e cila është absolutisht e gabuar, sepse procesi mund të eliminohet.

Kur zgjedh një metodë e trajtimit të cystocele e nevojshme të marrin në konsideratë gjendjen klinike dhe fazë e sëmundjes. Cystocele butë nuk kërkojnë ndërhyrje serioze mjekësore dhe shkallën e rëndë të mandateve trajtim kirurgjik.
Efekti i mirë i terapisë është e lehtë për të zhvendosur organet gjenitale (dhe duke përfshirë cystocele) ofron ushtrime terapeutike metodë Kegel, i cili përfshin tension alternativ dhe relaksim të muskujve të legenit. Gratë që janë në rrezik të zhvillimit cystocele, Ushtrimet Kegel përshkruar si parandalim.

Së bashku me ushtrime terapeutike janë të rekomanduara për të ndryshuar natyrën e aktivitetit fizik, për të shmangur tensionin e padëshiruar në muskujt e legenit peshave ashensor kati ndaluara nëse pacienti është kapsllëk, është e nevojshme për të rregulluar dietë të gjatë jashtëqitjes nuk duhet të mbi-shtytje.
Në gratë menopausal me proceset e rënda atrofi dhe çrregullime metabolike duke përdorur pilula dhe krem ​​me estrogjene për të përmirësuar elasticitetin e muskujve. Smearing mukozën vaginale ointments hormonale të zvogëlojë shkallën e atrofi dhe për të përmirësuar gjendjen e pacientëve.

Në pacientët e moshuar jo gjithmonë kanë mundësi për të kryer operacionin, dhe disa prej tyre terapi hormon është i kundërindikuar. Në këto raste, unazë gome - pessaries, podbyrayuschyesya individualisht në madhësi. Pessary futur në vaginë dhe parandalon mitrës dhe muret vaginale lëvizë. Disa gra kanë një qëndrim negativ ndaj kësaj metode terapeutike për shkak të nevojës për të ndryshuar shpesh unazë rregullisht me zgjidhje spryntsyuvatysya herbs dhe agjentët antibacterial, për parandalimin e inflamacionit.
Treguesit për kirurgji janë raste të rënda të cystocele. Trajtimi kirurgjik administrohet pas përpjekjeve të pasuksesshme për të rregulluar situatën me metodat e tjera.

Operacioni në cystocele


Qëllimi i trajtimit kirurgjik i fshikëzës cystocele po kthehet në pozicionin e saj origjinale. Trajtimi kirurgjik është kryer nga kirurgët - urologists.
Qasja në fshikëz (vendi ku prerje planifikuar) përcaktohet nga shkalla e cystocele. Nëse shpërthen tuaj fshikëzës ndjeshëm gjatë zgavër bërë qasje vaginale vaginale, në raste të tjera në fushën operative është lokalizuar në murin e barkut mëparshëm. Gjithashtu, operacioni mund të kryhet nga laparoscopy.

Kirurgji më e zakonshme për cystocele është kolporafyya front. Pas përcaktimit të fshikëzës vend ënjtje të gjithë ndryshuar patologjikisht (shtrirë ose të ndara) duhet të forcohet inde duke përdorur sutures ose materiale të veçantë ngjan rrjetë gjobë. Nëse cystocele përreth indeve të dëmtuara rëndë, ata janë larguar dhe edges sewn inde të shëndetshme.
Ndonjëherë ajo kërkon fshikëz shtesë fiksimin dhe për të forcuar muskujt e legenit. Kirurgu mund të kryejë një operacion me dy faza, duke kombinuar disa metoda, dhe mund të jetë një seri të qëndrueshme të operacioneve. Kjo varet nga situata klinike.

Duhur kirurgjikale fshikëz vend rindërtimi dhe periudhën postoperative adekuat i lejuar pacientët të kthehen në ritmin normal të jetës një muaj pas operacionit.
Shansi i përsëritje cystocele varion nga 5% në 23%.