Kronike sinusit, shkaqet, simptomat, trajtimi


Nëse Mukoza përflakur në nofull, prydatochnoy nofullës sinus ose hundë dhe merr më shumë se një muaj është sinusit kronik. Kjo patologji kanë shumë pacientë, të gjithë ata të shoqëruar nga sinusit. Sinusit kronik mund të ndodhë në valë, shkon në faljen fazë akute. Procesi patologjike mund të përfshijnë sinus dhe haymorovi, autoritetet të cilat mund të jenë të komplikuara. Për shkak të arsyes ka sinusit kronik? Si për të kuruar sinusit kronik?


Shkaqet e sinusit kronik


1. Sepse microflora patogjene zgjati ndikon në mukozën e sinuseve.


2. Më shpesh, sinusit kronik ndodh për shkak të baktereve, kërpudhave apo viruset.


3. Në studimin e shkaqeve të sinusit kronik mund të jenë disa lloje të mikroorganizmave.


4. sinusit kronik ndodh për shkak të frymëmarrjes dëmtuar hundës, e cila rrjedh nga LLP që të lindura të njeriut apo defekte fituara anatomike, shpesh sepse personi shtrembëruar mur ndarës të hundës ose polyps.


5. Shfaqja e sinusit kronik për shkak të infeksioneve që zhvillojnë në gojë - dhëmbët që janë prekur nga kariesi, për shkak të sëmundjes çamçakëz.


Faktorët me të cilin zhvillon sinusit kronik

1. Për shkak të infeksioneve të shpeshta që zhvillojnë në traktin e sipërm respirator.


2. Për shkak të shprehive të këqija, shpesh për shkak të pirjes së duhanit.


3. Një hipotermi të rënda.


4. Kur vitaminë mangësi.


5. Për shkak të sëmundjeve që ndikojnë në sistemin imunitar.


6. Nëse një person është i prirur të reaksioneve alergjike.


Si është e sinusit kronik

Kur infeksioni arrin pasazhe hundës fillojnë të përhapen në sinuseve nofullës mund të shkaktojë inflamacion në raste të rënda ënjtje.


Mucous lidh zgavrën e hundës e sinus nofullës, kështu në masë të madhe shtohet për shkak të vjen ky ajër i keq dhe shkon mukozë të keqe. Në mukusit që akumulon mikroorganizmave të ndryshme fillojnë të shumohen, të cilat rrisin inflamacion.


Shpesh mund të përfshihen vetëm në një sinus, rrallë mund të jetë e sinusit bilateral kronike.


Llojet e sinusit kronik

1. ënjtje fytit dhe sinusit.


2. sinusit purulent.


3. sinusit polypous.


4. R3r3r3145. Lloj sinusit të përziera.


5. R3r3r3145. Sinusit alergjik.


Simptomet e sinusit kronik

1. Pacienti është lodhur shumë shpejt, ai ka një dobësi.


2. Dhimbje koke mund të jetë neintensyvniy dhe në mënyrë të qartë nuk e lokalizuara.


3. hundë zihet fryma, për shkak se nuk është një shkelje e të nuhaturit.

 

4. Në sinuseve mund prypuhaty.


5. Në fyt kur gllabërim shfaqet gudulis dhe dhimbje, kështu në masë të madhe i irrituar, mukusit e cila ndezi fillon të rrjedhë nëpër fyt.


Nëse sinusit kronik rënduar, pacienti përkeqësimit të shëndetit, ka dobësi të rënda, u rrit temperaturën e trupit, më shumë se 38 gradë, sidomos kur një person tilts kokën përpara, me shurdhim ndjerë në kokë.


Kur numri fillon të rritet mukozë në hundë një ndjenjë e plotësi. Ky pacient ka një dhimbje të fytit dhe mund pokashlyuvaty. Materiali është i kuq, ekziston një çarje nën bymehet hundë dhe vazhdimisht inatosur. Mund prypuhaty qepallë më të ulët. Ka konjuktivit, inflamacion përhapet në të gjithë sy.


Çfarë komplikime është sinusit kronik?

Në qoftë se koha nuk të kuruar sinusit kronik mund të fillojnë të zhvillojnë sëmundje të tilla:


1. Në abscesit të ulët qepallë është formuar.


2. veshit mund të otitis.


3. Shpesh personi fillon të vuajë nga indet celuliti që ndodh në orbitë.


4. Ndoshta abscesi i trurit, sepsa, meningjiti.


5. Nga bronkopneumonare vërejtur pneumoni dhe bronkit.


6. Nga veshkat mund të duket pyelonephritis.


7. Nga zemra zhvillon miokardit.


Diagnoza e sinusit kronik

Pasi mjeku dëgjon të gjitha ankesat e pacientit, mund të dyshojnë sinusit kronik otolaringolog, konfirmojnë ajo është nëpërmjet hetimeve rinoskopii shtesë.


Pasi mjeku për të visually shqyrtuar mukozën e hundës ai mund të shihni se pacienti ishte i trashje dhe skuqje, dhe ënjtje. Mjeku bën diagnozën dhe rhinorrhea bazuar, ata mund jeta një qëndrueshmëri trashë apo si pleh organik.


Cilat janë metodat e përdorura për të përcaktuar sinusit kronik?

1. Hulumtimi karakter bakteriologjike, ajo merr një shtupë të zgavrën e hundës.


2. Diagnoza përdorur mjekun rinoendoskopii do të kontrollojë Mukoza e hundës dhe sinuseve paranazale, atëherë diagnoza.


3. Holding X-ray.


4. Shumë rrallë mund të punktyrovanye në sinuseve nofull, dhe alerhotesty imunohramu.


Trajtimi i sinusit kronik

Shëruar plotësisht sëmundja është shumë e vështirë, por nëse procesi fillon të përkeqësohet mund të jetë trajtim kompleks, i cili do të ndihmojë për të rivendosur plotësisht frymëmarrjen normale hundës dhe të shkatërrojë agjent shkaktar.


Është e rëndësishme që të shpëtoj të riprodhimin e mikroorganizmave, ajo e përdorur antibiotikët - cefixime, Cefodox, ceftriakson, moxifloxacin, Ciprofloxacin, gatifloxacin.


Miri marrë antibiotikë natyrën antibacterial - Bioparox, e cila është përdorur si një llak.


Ndihmë vasoconstrictor shumë e mirë bie përdoret në formën e pikave dhe sprays - Halazolyn, Nazivin, Otryvin, ndërsa ka ënjtje në mukozën. Mos harroni se këto barna nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë për shkak se trupi mund të mësohen me to.


Kështu, sinusit kronik është një sëmundje shumë e rëndë, në qoftë se nuk trajtohet në kohë ajo mund të jetë i komplikuar nga sëmundje të tjera serioze. Pra, nëse ju e dini se ju keni sinusit kronik shqyrtohen vazhdimisht dhe në përputhje me parandalimin.