Cerozë e mëlçisë - simptomat, trajtimin, fazë, simptomat, shkaqet


Cerozë - një kusht patologjike të mëlçisë, duke rezultuar në enët hepatike e sistemit të dëmtuar qarkullimi dhe kanalet biliare mosfunksionim zakonisht ndodh në sfondin e hepatitit kronik dhe karakterizohet nga arkitektonikë plotë shkelje parenchyma hepatike.
Rreziku për këtë sëmundje janë përfaqësuesit e gjysmës mashkullore të popullsisë mbi moshën 45 vjeç. Frekuenca e kesh në mesin e të gjitha subjekteve që në statistikat globale, është 2 - 8%. Përmes futjes së metodave efektive të trajtimin dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje, vdekshmëria është më pak se 50 diagnostikuar në 100,000 njerëz.


Mëlçisë është një nga gjëndra endokrine më të mëdha, e cila ka disa funksione të rëndësishme:
- Funksioni kryesor i mëlçisë është detoxification, pra aftësinë për të thyer substancave të dëmshme dhe toksina sekretohet;
- në procesin e formimit të biliare të mëlçisë që përmban acide biliare të përfshira në procesin e tretjes;
- Funksioni sintetike organ është për të marrë pjesë në formimin e proteinave, karbohidrateve, vitamina dhe yndyrna, si dhe shkatërrimin e hormoneve;
- mëlçisë është formimi i faktorëve të koagulimit të mëdha;

- Mëlçisë është e përfshirë në formimin e funksioneve mbrojtëse të trupit me formimin e antitrupave;
- mëlçisë përmban furnizim të madhe të ushqyesve, nëse furnizimet e nevojshme në të gjitha qelizat dhe organet.
Njësia strukturore e indeve të mëlçisë është lob hepatike. Cerozë është karakterizuar nga një rënie të konsiderueshme në qelizat funksionale të mëlçisë dhe të mëlçisë parenkimale ndryshimin me mbizotërim të komponentit ind lidhës. Në cerozë mëlçisë zhvillojnë ndryshime që nuk janë të përshtatshme për korrigjim, dhe detyra e mjekut është për të ruajtur funksionin e mëlçisë dhe mbështetjen e organeve vitale të pacientit me nivel të kompensohen.

Shkaqet kesh


Ndër të gjitha faktorët etiologjik që nxisin formimin e cirroza e mëlçisë, cerozë e pjesës, e cila erdhi kundër sfondit të hepatitit kronik vuan ndonjë formë (toksike autoimune virale,,) përbëjnë mbi 70% të rasteve.
Hepatiti viral më i rrezikshëm në 97% të rasteve provokon zhvillimi i cirroza e mëlçisë është hepatiti C. dinak dhe paparashikueshmëria e kësaj sëmundjeje është se ajo ka një simptoma të fshehura dhe të njohur gjatë testeve të veçanta laboratorike. Hepatiti viral karakterizohet nga shkatërrimi masiv të hepatocytes, dhe pastaj rritet indit lidhor formimin mbresë dhe ndryshimet në mëlçi. Kjo formë quhet cirroza postnekrotycheskaya.

Hepatiti autoimune është e komplikuar edhe nga zhvillimi i kesh, por frekuenca e shfaqjes së saj është mjaft i ulët.
Efektet afatgjata në trupin e substancave toksike gjithashtu provokon zhvillimin e hepatit toksik, i cili më pas transformohet në kesh. Medikamente toksike janë: antibacterials, antiviralë për përdorim uyazyka tyre të zgjatur.
Kohët e fundit, gjithnjë e më shpesh diagnostikuar mëlçisë që u ngrit kundër sfondit të steatohepatitis joalkoolike. Mëlçisë yndyrore prek njerëzit me obeziteti dhe diabetit, dhe në fazën fillestare të sëmundjes nuk shkakton ndryshime të rëndësishme në strukturën e parenchyma hepatike. Duke ju bashkangjitur drejtuar komponent mekanizma nxitëse patogjene e përhapjen e indit lidhor në cicatrices strukturë mëlçisë formuar, që të ka formuar kesh.

Dështim kronike të zemrës është i shoqëruar nga bllokimet afatgjatë venoz të mëlçisë, e krijuar në këtë mënyrë uyazyka për tsyrrotychnoho degjenerimin e mëlçisë.
Një faktor i rëndësishëm për shfaqjen e cerozë e mëlçisë është një gjendje e sistemit vaskular e mëlçisë, kështu çrregullim qarkullimit të gjakut në sistemin e arteriet dhe venat e mëlçisë çon në indin fibrozë hepatike. Po, shumë pacientë që vuajnë nga dështimi congestive zemrës, pasi vuan nga cirroza e mëlçisë.
Sëmundjet shoqëruar nga çrregullime të thella metabolike (hemochromatosis, fibrozë cistike, talasemisë, sëmundja Wilson) provokojnë zhvillimin e kesh.

Një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e cerozë në tëmth luajtur statusin biliare kanal, si në shkelje të rrjedhjes së biliare krijuar uyazyka dëmtimit toksike për qelizat e mëlçisë e acideve biliare. Kështu, faza e fundit e sëmundjeve të tilla si cholecystitis calculous dhe kolangiti, kolangiti sclerosing primar, uyazyka trajtohet, është zhvillimi i kesh.
Nëse në mënyrë të besueshme të përcaktuar shkaku i kesh nuk është e mundur, atëherë kjo është një formë kesh kryptohennoy, e cila është 20% në sëmundshmërinë e përgjithshme.

Ka dy grupe kryesore të kesh në varësi të faktorëve etiologjik e: true (primar) dhe simptomatike (të mesëm), që rrjedhin në një sfond të dështimit kronik të zemrës ose cholecystitis kronike calculous.

Kesh Simptomat


Simptomet e cerozë mëlçisë është shumë e ndryshme. Shkalla e manifestimeve klinike varet nga faza e sëmundjeve dhe praninë e patologjive të tjera kronike të pacientit. Në këtë sëmundje shënuar jo vetëm proceset patologjike në mëlçi, por edhe ndikon në të gjitha organet dhe sistemet e trupit të njeriut.

Cerozë karakterizohet nga progresion të ngadalshëm të rritjes graduale të manifestimeve klinike. Shumë shpesh një e fshehur (latent) sëmundje, e rrezikshme sepse pacienti nuk lindin asnjë ankesë dhe apelit kujdes pacientit janë në fazën e komplikimeve të kesh. Kursi mesatar i sëmundjes është 5-6 vjet, por në comorbidity rënda përfundimi fatal mund të ndodhë brenda një viti pas diagnozës.
Llojet kryesore klinike të cirroza e mëlçisë janë:

- Cerozë portal, karakterizuar nga simptoma të rënda të hipertensionit portal në mungesë të sindromës shprehur cholestatic. Në periudhën shtetet sëmundje predastsytycheskom shprehur vanitet, simptomat pesimist sindromi astenovehetatyvnaya dhe nosebleeds shpeshta. Periudha Ascitic karakterizohet nga dhimbje barku e lokalizimit të ndryshme, dobësi, të vjella dhe shfaqjen e simptomeve "kandil deti kokë". Fazat e mëvonshme të kësaj forme të kesh është kakeksia. Kalimi nga periudha ascitic të kahektycheskomu merr një mesatare prej 6-24 muajsh. Cachexia duket si një humbje dramatike në peshë, lëkura bëhet i butë, i zbehtë, me një natyrë të pacientit në hipotension, gjakderdhje stomakut. Vdekja ndodh për shkak të gjendje kome ose intercurrent aderimit sëmundjet hepatike;

- cerozë hypertrophic vrerit është karakterizuar nga rritja e të gjatë dhe të ngadaltë mbi foto klinike. Ndër simptomat dhe ankesat e pacientit në vendin e parë të shfaqen shenjat e cholestasis - yellowing e theksuar e mukozës së gojës, sclera dhe lëkurës, kruajtje dhe pamjen kruarje e lëkurës, xanthelasma dhe dëme trofik të lëkurës. Rezultati vdekjeprurës vjen si pasojë e sindromës masiv hemorragjike;
- kesh të përziera, i shoqëruar nga një foto dinamike ecën klinike dhe shenjat në rritje të hipertensionit portal.

Të gjitha format e kesh shoqëruar simptomat astenovehetatyvnыmy (dobësi pamotivuar, ul performancën, ul oreksin, ndjenja palpitations).
Dhimbje në projektimin e sipërme të djathtë sektor është dhemb në natyrë dhe të përforcohet pas aktivitetit fizik. Shfaqja e dhimbje për shkak të rritet në mëlçi dhe stimulimin e mbaresa nervore të vendosura në kapsulë.
Një simptomë e shpeshtë në fillim të cirroza e mëlçisë është sindroma hemorragjike, e cila manifestohet në mishrat e gjakderdhje të vogla dhe nosebleeds. Sindromi hemorragjike është shkaktuar nga prodhimi i pamjaftueshëm i faktorëve të koagulimit të mëdha në mëlçi.

Pacientët ankohen për ënjtje dhe dhimbje përgjatë zorrëve, vjellje dhe urth. Në pjesën e sipërme ndjenjën e duhur projektimit kitara hidhërime dhe arching dhimbje.
Një simptomë e shpeshtë e kesh të mëlçisë është rritje të zgjatur në temperaturën e trupit në 37 ° C, dhe në fazat e fundit të sëmundjes mund të jetë një temperaturë afat-shkurtër, shkaktuar nga aderimin e komplikacioneve infektive dhe эndotoksemyy zorrëve.
Cerozë është e lidhur shpesh me çrregullime të tjera të funksionit të tretjes, sepse simptomat e dysbiosis zorrëve (një çrregullim të stol, dhimbje përgjatë zorrëve), reblyuks ezofag (vjellje, regurgitation e përmbajtjes stomak), pancreatitis kronike (dhimbje zoster e sipërme të barkut, diarre, të vjella) dhe gastroduodenitis kronike ("urisë" dhimbje epigastrike, urth).

Pacientët me cerozë të rënda të mëlçisë parasysh humbjen e të gjitha ndjeshmërisë (i prekshëm, temperatura, dhimbje), e cila tregon zhvillimin e polyneuropathy.
Në fazën përfundimtare të simptomeve cirroza e mëlçisë lindin që tregojnë ndërlikimet e lidhura të sëmundjes themelore, që nga pranimi i hipertensionit portal ndikon jo vetëm sistemin e tretjes, por hormonal, të qarkullimit të gjakut, nervor.
Kështu, akumulimi afatgjatë në produktet zorrë metabolike, duke përfshirë amoniak, i cili është toksik për qelizat e trurit, nuk ka dëme të strukturave qelizore indit nervor dhe shfaqjen e simptomave të hepatike encefalopati. Shenjat e hepatike encefalopati janë: эyforychnoe humor, e cila shpejt u ndryshua në depresion të thellë, çrregullim gjumi, shpërdorimit të gjuhës, çorientimit të vendosur dhe të identitetit, si dhe shkallë të ndryshme të vetëdijes dëmtuar. Koma hepatike si shkallë ekstreme të dëmtimit të trurit është një shkak kryesor i vdekjes në pacientët me cerozë mëlçisë.

Ascites cluster zgjatur në zgavrën e barkut krijuar uyazyka për ndryshime inflamatore, duke çuar në peritonit spontan bakteriale.
Pacientët me çrregullime të rëndësishme funksionale të mëlçisë rrit rrezikun e gjakderdhjes stomakut dhe esophageal, manifestohet si të vjella masat e dendura të ngjyrë kafe të errët apo të gjakut të freskët venoz është e kuqe e errët.
Shpesh kesh sindromi hepatorenalnыm komplikuar, i cili duhet të dyshohet nëse një pacient ka një theksuar dobësi e përgjithshme, anoreksi, etja, reduktuar TURGOR lëkurës, edemë e fytyrës.

Shenjat e cirroza e mëlçisë


Diagnoza e kesh nuk është një punë e madhe dhe shpesh gjatë shqyrtimit fillestar, pacienti mund të identifikojë një numër të karakteristikave të veçanta që karakterizojnë këtë sëmundje.
Cerozë shoqërohet gjithmonë nga një shpretkë zgjeruar dhe mëlçisë, e cila mund të përcaktohet nga prekje të barkut. Rritja e madhësisë është për shkak të procesit progresiv të përhapjes së indit lidhor. Sipërfaqja e mëlçisë është edges pabarabartë, kodrinore dhe të mprehta.
Pacientët me kesh ndryshime tipike në pamjen e lëkurës si ngjyrë dheu të lëkurës dhe mukozës dhe pamja teleanhioektaziy në gjysmën e sipërme të trupit.

Sepse mosfunksionim të mëlçisë ndodh mungesa e proteinave në gjak, i shoqëruar nga sindromi anemik. Përveç kësaj, çdo patologji nga shkaqet gastrointestinale e mangësi vitaminë B12 rezultuar në anemi.
Një tipar i veçantë i kalimit në fazën e kesh dekompensimi është grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e barkut, konfirmohet nga ekzaminim fizik të pacientit. Në prani të sasive të mëdha të lëngjeve në stomak paarritshëm në prekje, goditje dhe festohet tingull shurdhër trokitje.

Në provim, studim Radiografitë barkut mund të përcaktojë shenjën e ascites - vendosur kube të lartë diafragmë. Metoda më e besueshme diagnostike në këtë situatë është konsideruar me ultratinguj e barkut përcaktimin e fushëveprimit të ascites.
Ka një numër të shenjave të veçanta dhe të përgjithshme laboratorike e cirroza e mëlçisë, prioritet i cili është një ndryshim hematologjike (anemi, trombocitopenia dhe leukopenia). Duke u bashkuar me komplikime infektive në leukociteve performancës rritet gjakut, eritrociteve norma sedimentation dhe rruazë e bardhë shënoi zhvendoset në të majtë. Ndryshimet e treguesve biokimike të gjakut mund të grupohen në sindromi citolitik (nivelet e rritura të AST dhe ALT) dhe sindromi cholestatic (nivelet e rritura të bilirubin përgjithshëm, phosphatase alkaline dhe dehidrogjenazës laktatit). Si rezultat i kësaj, dështimi i funksionit të mëlçisë sintetike ka pasur një rënie të mprehtë në albuminovoyu pjesë e proteinave në gjak, reduktuar parametrat e koagulimit të gjakut në analizimin e koagulimit dhe HYPOCHOLESTEROLEMIA.

Shenjat e cirroza e mëlçisë të shkaktuar nga etiologji virale hepatitit është identifikimi i shënuesve të veçanta të një virus në gjak.
Ndër metodat instrumentale e diagnostikës që lehtësojnë diagnoza, më efektive: ultratinguj, studimet radionuklidit EFHDS, hulumtim mëlçisë laparoskopike biopsi dhe biopsies gjilpërë të hystolohyey.
Ndryshime specifike në cirroza e mëlçisë në ultrazërit janë: mëlçisë zgjeruar dhe madhësia shpretkë në një fazë të hershme dhe një mëlçisë sklerozë të mprehtë decompensated, heterogjeniteti i parenchyma hepatike me daljen e fushave të rritur echogenicity dhe dendësisë, rritjen portali Lumen dhe venat e shpretkës.

Në studimin radionuklidit vërejtur shpërndarje të pabarabartë të agjentëve koloidale në indit të mëlçisë, dhe në zonat me përhapjen e tepruar e indit lidhor vërejtur një mungesë të plotë të akumulimit të drogës me një etiketë radioaktive.
EFHDS dhe metodat kundërta e rrezatimit të përdorura për studimin diagnostike e mureve dhe lumen e ezofagut dhe stomakut. Në pacientët cerozë mëlçisë shpesh mund të zbulojë venat me variçe në ezofag dhe Cardia projektim.
Për të përcaktuar cerozë morfologjike variant duhet kryer hulumtime mëlçisë laparaskopike. Për kesh mykronodulyarnoho është e karakterizuar nga karakteristikat e mëposhtme: ngjyra gri-kafe, e tërë sipërfaqja e mëlçisë paraqitur tubercles uniforme të vogla, ndarë nga ind lidhës, madhësia e mëlçisë rritur.

Makronodulyarnыy cirroza e karakterizuar nga ndryshimet e mëposhtme: sipërfaqe të pabarabartë të mëlçisë për shkak të formimit të deformimeve të mëdha nyjor të vendosura në mes të mëlçisë kollabyrovannoho interstitsija. Për cerozë në tëmth karakterizohet nga një rritje të konsiderueshme në madhësi të mëlçisë dhe sipërfaqe të saj të mirë grurit.
Metoda më e saktë e diagnostikimit të kesh është gjilpërë biopsi. Ekzaminim histologjik i materialit mënjanuar janë zona të mëdha të indeve nekrotike dhe një shtim të konsiderueshëm të komponentëve lidhës stroma e indeve në mes të trupit kollabyrovannoy. Mëlçia biopsi të besueshme të vendosur diagnozën dhe për të përcaktuar shkakun e sëmundjes, shkallën e shkatërrimit të indeve të mëlçisë për të përcaktuar metodën e trajtimit dhe madje edhe ju lejon për të bërë parashikime për jetën dhe shëndetin e pacientit.

Ka dy metoda kryesore të biopsi, Percutaneous dhe transvenozna. Contraindication absolute për biopsi perkutan një tendencë për gjakderdhje, ascites dhe trashje shënuar.

Fazat e cirroza e mëlçisë


Cerozë e ndonjë etiologji në zhvillim e një mekanizmi të vetëm, i cili përfshin 3 fazat e sëmundjes:
Faza 1 (fillestar ose latent) që nuk është shoqëruar me çrregullime biokimike;
Faza 2 subcompensation në të cilat të gjitha manifestimet klinike vërejtur, duke treguar çrregullime funksionale të mëlçisë;

3 faza decompensated e zhvillimit apo dështimit hepatocellular me hipertension portal të avancuar.
Nuk është një klasifikimi të përbashkët të kesh Child-Pugh, kombinon ndryshime klinike dhe laboratorike. Sipas këtij klasifikimi akordojë një sëmundje klasën e 3.
Cerozë është një Klasa Një pikët përmbledhje të 5-6 klasë është 7-9 pikë, dhe klasa e konsiderohet si fazë terminale dhe është më shumë se 10 pikë. Parametrat klinike klasifikimit është praninë dhe peshën e ascites dhe hepatike encefalopati. Kështu, në mungesë të ascites dhe manifestimeve encefalopati caktuar 1 pikë, me një sasi të vogël të shenjave të lëngëta dhe të moderuar Vetëm dukshme e encefalopati duhet të përmbledhë 2 pikë, 3 topa korrespondon ascites theksuara konfirmuar nga metoda instrumentale dhe koma hepatike.

Në mesin e parametrave të gjakut laboratorike për përcaktimin e ashpërsia duhet të marrë parasysh parametrat e mëposhtëm: bilirubin totale, albuminës dhe indeksi përmbajtjen prothrombin. 1 pikë korrespondon me permbajtjen e bilirubin pak se 30 mmol / l i albumin lart 35 m dhe prothrombin indeks të 80-100%. 2 pikë duhet të përmbledhin, nëse niveli i bilirubin është 30-50 mmol / l, albumynemyya është në 28-35 m dhe indeksi prothrombin është 60-80%. Ndryshime të rëndësishme në parametrat laboratorike duhet të vlerësohet në 3 pikë - niveli bilirubin sipër 50 mmol / l të albuminës në përmbajtjen e gjakut prej më pak se 28 metra dhe indeksi prothrombin më pak se 60%.

Dhe një tjetër përbërës venat klasifikimi i ezofagut është një gjendje: 1 pikë korrespondon venat me variçe në 2 mm, 2 pikë nëse venat përmbledhura 2-4 mm dhe 3 pikë - prania e varices se 5 mm.
Kështu, në formulimin diagnozën "cerozë" të ndonjë sëmundje etiologji klasës e detyrueshme është një tregues për klasifikimin ndërkombëtar të Child-Pugh.
Gjithashtu për të përcaktuar llojin morfologjike të kesh dalluar 4 forma: cerozë urë, postnekrotycheskyy, tëmth fillore dhe të mesme, dhe të përziera.

Cirroza faza e fundit


End-fazë cerozë mëlçisë karakterizuar nga një përkeqësim të rëndësishme të të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit të njeriut dhe praktikisht untreatable. Në këtë fazë të mëlçisë të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme në madhësi, ka një qëndrueshmëri prej guri dhe krejtësisht humbet aftësinë e saj për rigjenerimin.
Pacienti Dukje ka simptome të veçanta, kështu që diagnoza në një fazë të mëvonshme të kesh nuk është një punë. Skin ngjyra prej dheu, reduktuar TURGOR. Nuk është një ënjtje e theksuar e gjymtyrë dhe fytyrë, veçanërisht zonën paraorbytalnoy. Barkut bëhet madhësinë madh shkak të akumulimit në zgavrën e barkut e një sasi të madhe të lëngshme. Në sipërfaqen e murit të barkut mëparshëm është një rrjet venoz trashë.

Pacientët me fazën decompensated cerozë në nevojë për shtrim të menjëhershëm për korrigjim mjekësore dhe funksionimin e të gjitha organeve dhe sistemeve.
Rreziku dhe terminali paparashikueshmëria kryesore faza është përkeqësimi i papritur i pacientit dhe të zbulojë komplikimet - dhe pyschevodnыh gjakderdhje stomakut, encefalopati, koma dhe përfundimisht procesin keqdashje dhe formimin e kancerit të mëlçisë.
I vetmi trajtim efektiv për cerozë mëlçisë është faza e fundit e transplantimit të mëlçisë dhe trajtimi konservativ është thjesht parandaluese në natyrë.


Cerozë vrerit


Për zhvillimin e kesh tëmth rend tipik kolangiti kronike me komponentin shkatërruese - gjatë cholestasis - cirroza e mëlçisë.
Grupet e rrezikut janë gra me barrë nga një trashëgim sëmundjes. Frekuenca - 6 raste për 100,000 banorë.
Kolangiti zgjatur krijuar uyazyka dëmtimit të traktit biliar dhe transformimet metabolike shkeljes së acideve biliare ndryshojnë strukturën e tyre (Përqendrimi i acideve toksike). Si rezultat i efekteve toksike të acideve biliare lindin jo vetëm të mëlçisë, por shkatërrimin sistematik. Dëmtim toksik të mëlçisë ndodh për shkak të membranave qelizore dëmit dhe ndalimin e rigjenerimit Hepatocit e qelizave të mëlçisë.

Nga manifestimet sistemike të shkaktuara nga veprimi i dëmshëm i acideve biliare përfshijnë: hemolizën në prani erythrocytic, shkelje të funksionit mbrojtës të limfociteve dhe ristrukturimit në hiperkinetike lloj qarkullimit.
Cholestasis zgjatur është membranat qelizore dëme të hepatocytes jo vetëm, por edhe të gjitha organeve dhe sistemeve në nivel qelizor.
Simptomat fillestare të kesh tëmth është kruarje dhimbshme, u rrit pas marrjes së një dush të ngrohtë, si dhe gjatë natës. Lëkura merr një ngjyrë të verdhë dhe të bëhet i përafërt. Më vonë në nyje shfaqen zona të mëdha të hyperpigmentation të tretje të lëkurës. Një tipik specifike kesh tipar vrerit është xanthelasma paraqitja në gjysmën e sipërme të trupit. Shenjat e hershme nuk janë vërejtur hipersplenizmu dhe ndryshimet extrahepatic.

Në fazën e foto zhvilluar klinike të ankesave kryesore të pacientëve janë: dobësi të rënda dhe humbje peshe, anoreksi, subfebrilitet, arching dhimbje në epigastrike dhe kitara e sipërme të djathtë. Rritur Madhësia e mëlçisë dhe shpretkë prekje menaxhuar pa përdorimin e metodave instrumentale. Lëkura fitojnë hije dheu me fushat e hyperpigmentation.
Cerozë vrerit komplikuar encefalopati shpejt hepatik dhe gjakderdhje gastrointestinale.
Gjetjet laboratorike konfirmojnë diagnozën janë: antymitohondryalnyh prania e antitrupave të bjerë në qelizat T, rrit IgG dhe IgA. Në analizën biokimike të gjakut, një rritje prej fraksion konjuguar të bilirubin, kolesterolit, phosphatase alkaline, acideve biliare. Ndryshimet në koagulimit janë reduktimi i albuminës duke rritur globulinat e gjakut.

Cirroza alkoolike


Vëzhgime të shumta dhe studimet randomized tregojnë se alkooli ka shkaktuar cirroza alkoolike është ushqim kryesisht pamjaftueshme se efektet toksike të alkoolit.
Rreziku për këtë sëmundje janë njerëzit e moshës 40-45 vjet. Fillimisht, pacienti nuk lindin ankesa për shëndetin, por shqyrtimi objektiv tashmë në këtë fazë përcaktohet duke rritur madhësinë e mëlçisë.
Në fazën e foto zhvilluar klinike përcaktohet nga humbja e oreksit, të vjella, diarre, gjymtyrë paresthesia, muskujve kequshqyerje e gjysmës së sipërme të trupit dhe contractures, alopecia. Si rezultat i zhvillimit të çrregullimeve metabolike tregojnë shenja të vitaminës dhe mangësi proteina.

Në cirroza alkoolike çrregullimeve të zhvillimit në mënyrë tipike të hershme në sferën hormonal. Në gjysmën e meshkujve të popullsisë ka shenja të gynecomastia, atrofi testicular, impotencë, dhe gratë që vuajnë nga cirroza alkoolike, rreziku i infertilitetit dhe aborteve myyazytsilnyh.
Cirroza alkoolike është e karakterizuar nga shenja të shpejtë të portalit hipertensionit - vjellje, dhimbje dhemb zoster në bark e sipërme, bloating, dhe rumbling përgjatë zorrë, ascites.
Në fazën fillestare të kesh alkoolike të mëlçisë nuk ka ndryshime të rëndësishme vërejtur analiza biokimike të gjakut, nuk është vetëm një rritje të vogël në gama globulin dhe aminotransferase.

Kalimi nga cirroza kompensohen në fazën e pamjaftueshmërisë terminal hepatocellular merr një kohë të gjatë, por në fazën përfundimtare cirroza alkoolike e shoqëruar me një përkeqësim të rëndësishme të pacientit.
Manifestimet e pamjaftueshmërisë hepatocellular është verdhëz të rënda, sindromi hemorragjike, ethe dhe i fortë ndaj ascites terapi konservative. Rezultati vdekjeprurëse në këta pacientë ndodh si pasojë e gjakderdhje nga venat e koma ezofag dhe hepatike.
Shenjat laboratorike e dështimit të mëlçisë është një reduktim të ndjeshëm në proteina totale nga albuminës, si një shenjë e dështimit sintetike funksionit të mëlçisë.

Cirroza Trajtimi


Për të përcaktuar taktikat dhe vëllimit të masave mjekësore duhet të marrë parasysh etiologjinë e kesh, shkallën e përparimit të veprimtarisë inflamatore-nekrotik dhe praninë e komplikimeve dhe comorbidities.
Pacientët me kesh duhet të kufizojnë aktivitet fizike dhe dietë ndiqni dietë, siç tregohet në pjesën tjetër decompensated shtrat për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe aktivizimin e rigjenerimit hepatike e indeve të mëlçisë.
Të gjithë pacientët me cerozë duhet të jetë përdorimi plotësisht vidyazykatysya i drogës hepatotoxic dhe alkoolit. Mos përdorni fizioterapi dhe vaccinotherapy pacientët në fazën aktive të sëmundjes.

Terapi shkakësor është e përshtatshme vetëm në autentike të përcaktuar shkakun e sëmundjes (ilaçe, virale, cirroza alkoolike) dhe ka një efekt pozitiv vetëm në fazën fillestare të kesh.
Si etiotrop trajtimit të kesh të mëlçisë, shkaktuar nga sëmundje të mëlçisë virale, terapi antivirale përdorur me interferon (Laferon 5.000.000 IU / m 1 g. Në ditë ose 10 milion IU subkutane 3 g. Në javë për 12 muaj). Në cirroza e mëlçisë në fazën e terapisë antivirale dekompensimi përdoret me kujdes, duke pasur parasysh efektet anësore të barnave (cytopenia, pamjaftueshmërisë hepatocellular, kriza citolitik). Në këtë situatë, të përshtatshme për emërimin e lamivudine 100-150 mg në ditë me gojë ose famciclovir 500 mg 3 g. Per dite me gojë të normës së paku 6 muaj.

Si terapi hepatoprotective për subkompensyrovannom cerozë mëlçisë caktuar essentiale 2 kapsula 3 g. Në ditë për 3-6 muaj, Gepabene 2 kapsula 3 g. Në ditë për 3 muaj Lypamyd 1 tabletë 3 g. Në ditë për 1 muaj. Sepse unë / v infuzion-ri u përdor 5% glukoze 200 ml intravenoz normë pikoj infuzion të 5 dhe Neo-gemodez në / pikoj 200 ml
Në ulje dukshme në nivelin e proteinave në gjak për shkak albuminovoyu fraksioneve të përdorimit të duhur i zgjidhje proteinave -. 10% qarku albumine në një dozë prej 100 ml / normë infuzion pikoj dhe 5 retabolil / m në një dozë prej 50 mg 2 g Per muaj brenda ' muskujve Exchange paktën 5 injeksione. Për të eliminuar hekurit anemi mangësi duke përdorur preparate hekuri - Tardyferron 1 tabletë 2 g në ditë, injeksion intramuskular Ferrum-Lek 10 ml rrjedhën e 10 injeksione..

Për lehtësim nga shenjat e barnave portalit hipertensionit janë grup-blockers (Inderal 40-100 mg në ditë për 3 muaj), nitroglycerin zgjatur (Nytrosorbyt 20 mg 4 herë një kurs ditë të paktën 3 muaj) të përdorura.
Kjo është emërimi i detyrueshëm i komplekseve të kombinuara vitaminë kurse gjatë (Undevit, Supradyt, Vytakap 1 tabletë në ditë).
Për të përmirësuar funksionin sintetik i mëlçisë është përdorur riboksin, përmirëson procesin e sintezës së proteinave në mëlçi, 200 mg 3 g. Në ditë për 1 muaj. Në mënyrë të normalizuar kokarboksilaza karbohidrate metabolizmin administruar në një dozë prej 100 mg në ditë / m 2 rrjedhës javor.

Trajtimi patogjen është përdorimi i hormoneve dhe imunoshtypes, anti-inflamator dhe efekt anti-toksik. Drogës e zgjedhjes për terapi të hormoneve është prednisolon adekuate. Doza maksimale është 30 mg e prednisolone dhe vëllimin e një pacienti duhet të marrë hormoneve të normalizojnë gjakut parametrat biokimike (për të reduktuar aminotransferase dhe bilirubin). Vini re se ndërprerja e papritur e prednisone ka një "tërheqje", sepse doza duhet të reduktohet gradualisht (25 mg 1 g. 2 javë). Disa pacientë kanë nevojë për trajtim të zgjatur hormonale, për shkak se në këtë situatë ju duhet të përdorni prednisolon doza mirëmbajtjen e 10 mg. Pacientët të cilët kanë shenja hipersplenizmu tregohet një kurs i shkurtër prej terapi hormonale për 1 muaj.

Contraindication absolute të përdorimit të glukokortikoideve është cerozë në fazën e dekompensimi, si rrezikut të komplikimeve natyres infektive, kusht septik dhe osteoporozën.
Vëmendje individuale, pacientët me cerozë mëlçisë me ascites. Pacientët e tillë duhet të ndjekë dietën e veçantë kripë pa dhe pjesën tjetër të rreptë krevat. Masat fillestare terapeutike synojnë heqjen ascites, është përdorur për pacientët kufizojë skemë lëngshme dhe qëllimin për përdorim individual të diuretike - Veroshpironu nje doze ditore prej 300 mg, furosemide 80 mg në ditë, gipotiazid një dozë prej 25 mg në ditë. Me zhvillimin e rezistencës ndaj diuretics, të kalojë në emërimin e frenuesit ACE (kaptopril gojë 25 mg në ditë në mëngjes).

Nëse pacienti zbuloi një sasi të madhe të ascites me ultratinguj dhe mungesën e një rezultat pozitiv nga përdorimi i diuretics në dozën maksimale duhet të përdorë paracentesis diagnostike me astsytosorbtsyey. Kjo metodë siguron një ekstrakt ascites, të pastër atë me një sorbent karbonit të metabolitëve toksike dhe të kundërt tek një pacient vena për të parandaluar humbjen e papritur e elektroliteve dhe proteinave.
Lehtësim i stomakut dhe ezofagut gjakderdhje në pacientët me cerozë është përdorimi i kombinuar i trajtimeve konservatore dhe kirurgjikale.

Terapi medikament përfshin përdorimin e vasopressin gjakderdhje 6.1 njësi në minutë kombinuar me nitroglycerin dozë prej 40-400 mg per minutë / v infuzion 200 ml 5% glukoze me 20 njësi pituitrin, Somatostatin në një dozë prej 500 mg / në nga pikoj infuzionit.
Për të bërë të përshtatshme për të hemostasis në / dalë të 5% p-PA acid aminocaproic në një dozë prej 100 ml çdo 6 orë / administrimit të 125% r-ra Etamzilata një dozë prej 4 ml / injeksion m 1% p-PA vikasol një dozë e 1 ml, dhe me asnjë efekt - 500ml plazma ngrirë, plazma antihemophilic në vëllimin e 100 ml

Me metoda minimalisht invazive të trajtimit kirurgjik të përfshijë - sclerotherapy endoscopic dhe terapi lazer. Gjatë sclerotherapy endoskopike referohet futjen e venave rrjedh gjak-variçe në ezofag Sklerozenta dozë të vetme prej 2 ml sigurisht është 8 injeksione sclerotherapy.
Kohët e fundit, e përdorur gjerësisht metodën e administrimit të barnave Hemostatic direkt në variçe zgjeruar-nyje nëpërmjet endoscope.
Indikacionet operacioni është konsideruar efektin e mungesës së ilaçeve, mungesës së comorbidities rënda të pacientit, një moshë të re pacientit dhe citolitik theksuar dhe sindromet cholestatic. Kirurgji më e zakonshme dhe efektive në këtë situatë janë: gastrectomy me venat qepur e ezofagut, embolization perkutan endovaskulare e venave stomakut electrocoagulation pyschevodnыh venat.

Për trajtimin e pacientëve me acid hepatike encefalopati glutamik përdoret në një dozë ditore prej 2 mg, Ornytsetyl / m në një dozë prej 4 mg në ditë, e përdorimit të zgjatur Hlutarhyna gojë në një dozë prej 750 mg 3 g. Per dite, normë oral Tsytrarhynyna nga 1 shishkë prej 100 ml ujë 2 g. në ditë. Si një mjet për terapi detoxification është e rekomanduar për të përdorur antibiotikët gjerë spektrit.
Në fazat e terminalit te zhvillimit te pacientit hepatike koma është caktuar një terapi masiv infuzion - 5% pp glukozës në 2 litra në ditë në 20 pika për 1 minute kokarboksilaza nje doze ditore prej 300 mg prednisolone / 90 mg çdo 4 orë, 10% acid glutamik pp në 150 ml çdo 8 orë. Në një situatë ku ka një acidosis metabolike përdorimi i përshtatshëm / me pikoj e 4% në vit, bikarbonat natriumi në një dozë të 200-600 ml

Për pacientët me cerozë në tëmth përdorur drogë që ndikojnë mekanizmat patogjene të cholestasis, më efektive janë - geptrala Antral dhe Ursodeoksyholevaya acid.
Skema e njëjta Brenda dy javëve të intravenoze 5-10 ml, atëherë kalimi te oral 400 mg 2 g. Në ditë për 1 muaj. Acid Ursodeoksyholevaya (Ursofalk) caktuar gjatë kurs në një dozë prej 1 kapsule 3 g. Per dite. Antral ® është përdorur për 6 javë në një dozë ditore prej 075 g.

Për të trajtuar pacientët kruarje e shprehura caktuar nje doze ditore rifampicin 300 mg fenobarbital ose 150 mg në ditë.
Për të përmirësuar aftësitë funksionale të normalizimit të mëlçisë në cerozë biliar methotrexate është përdorur nga 15 mg në javë, në mungesë të frenues pozitive rezultatet e imunitetit qelizor ciklosporine-A në 3 mg për kg të peshës trupore për 4-6 muaj. Indikacionet glukokortikoide në cerozë në tëmth atje, kështu që prednisolon është vetëm një kurs të shkurtër si një mjet për të eliminuar kruarje një dozë prej 10 mg në ditë.

Kur vënë hipersplenizmu sindrom, ka arsye për përdorimin e stimuluesve leykopoeza (pentoksil 200 mg 4 g. Per dite, Leykohen një dozë ditore prej 006 g natriumi nucleinate një dozë prej 02 g 4 g. Per dite) Shkalla 1-3 muaj. Indikacionet për transfuzion qelizë të kuqe ose të trombociteve është një niveli masë hemoglobinës më pak se 50 g / l dhe trombocitopenia rënda.
Në cerozë mëlçisë, sindromi hepatorenalnыm komplikuar duhet të rrisin sasinë e plazmës së gjakut, e cila një pacient / pikoj hyrë dextrans (Reopoliglyukin ose poliglyukin 400 ml). Theksuar reduktohet prodhimit të përditshme urine përdoret në / në futjen e 20% r-ra manitoli në një dozë prej 150 ml çdo 2 orë. Për përmirësimin e sistemit qarkullues të arterieve renale dhe renale heqjen lëvore ishemi rekomandohet in / në futjen e 24% r-ra aminophylline në një dozë prej 10 ml dhe dopegit destinacion në një dozë prej 025 g 3 g. Per dite. Me qëllim të parandalimit proteina katabolizmin e përdorimit përshtatshme retabolil 50 mg intramuskular 1 g. 2 javë.

Metoda më radikal i trajtimit të cirroza e mëlçisë është transplantim organi. Ky operacion ka një gamë të ngushtë të aplikacioneve dhe të kryhet në bazë të indikacioneve të rrepta: fund-fazë hepatocellular pamjaftueshmërisë, sindromi pancytopenia kombinim kritike hipersplenizmu me gjakderdhje esophageal, autoimune kesh primar tëmth dhe sëmundjet fazë fund.

Ushqimi për kesh


Dietë terapeutik luan një rol të madh në përmirësimin e shëndetit të pacientëve me cerozë e mëlçisë, së bashku me duke marrë drogë.

Në hartimin e menu për pacientët me cerozë mëlçisë duhet të marrë parasysh fazën e sëmundjes dhe shkallën e funksionit të mëlçisë sintetike. Në kesh kompensohen, në të cilin aftësia për të neutralizuar amoniak ruajtur, kufizim të papërshtatshme të produkteve që përmbajnë proteina. Cerozë portal nuk është shoqëruar me një shkelje të konsiderueshme të kapacitetit të amoniakut neutralizimi, kështu që ky lloj i kesh nevojë për të rritur të ardhurat e marrjes proteinave. I vetmi tregues për të kufizuar ushqime që përmbajnë proteina konsiderohet fund faza kesh.

Përveç produkteve të proteinave të kufizojë përdorimin e yndyrës shtazore, dhe ne prani te perzierit dhe te vjelles duhet të përjashtohen plotësisht ardhurat yndyrna në trup.
Karbohidratet mund të konsumohet në çdo sasi, por trashje duhet eliminuar ëmbëlsirat dhe sheqer.
Pacientët me kesh me ascites mjek duhet të monitorojë e regjimit të pijshëm dhe të marrë parasysh prodhimin e përditshme urinës. Lëngu Numri përdoret duhet të kufizohet në 1-15 litra. Për shkak të faktit se ascites masive caktuar terapi diuretik, ekziston rreziku i një rënie të mprehtë në nivelet e kaliumit në trup, kështu që pacientët duhet të marrin në fruta dhe perime të mjaftueshme.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet mënyrës së gatimit, të gjitha ushqimet duhet të jetë i gatuar në një salcë, si dendur dhe vështirë që të tretet ushqimi të ngurta. Produktet duhet të jenë të ngrohjes trajtohen nga valë dhe pjekje.
Traktit digjestiv mëlçisë kesh gjendje për të përballuar me sasi të mëdha të ushqimit, kështu që pacienti duhet të hani të vogla. Vakt e fundit duhet të jetë jo më vonë se 1900.
Me produktet e mishit duhet të preferojnë produktet me mbushje, steamed, me varieteteve të ulët-yndyrë të mishit. Supave janë përgatitur në supë perimesh në një pure supë. Gjinjtë duhet të ketë një qëndrueshmëri të lëngshme. Konsumi i padëshiruar e zarzavate të freskëta dhe fruta. Absolutisht të ndaluara produktet cirroza e mëlçisë është kafe dhe alkool.

Në mjekësinë popullore, ka shumë receta për concoctions që ndikojnë pozitivisht vetitë rigjeneruese e mëlçisë dhe kanë pronat detoksifikimi. Është konsideruar mjetet më efektive të supë bollgur, e cila është përdorur në vend të çajit. Për të përgatitur nevojshme përzierje 3 tbsp e oats larë, 3 lugë. l. buds thupër, 2 tbsp grimcuar lë boronicë dhe i hedh këtë përzierje e thatë 4 litra ujë të pastruar. Vete gatuaj hips supë. Si supë duhet të insistojnë 1 natë në një vend të freskët, e thatë. Pastaj ju duhet të lidhë të dy infuzion, shtoni një 2 lugë. l. stigmat misri dhe 3 tbsp knotweed. Vlim infuzion për 15 minuta, tendosje përmes napë dhe dyqan në frigorifer. Merrni infuzion duhet së pari ngrohje 4 herë në ditë në vend të çajit.

Shembullor përditshme ushqim dietë:
Mëngjesi: 1 vezë të zier, 200 g qull hikërror me mollë e pjekur, 100 g bessolevыh bukë, bollgur supë 100 ml 1 lugë sheqer.
Dreka: 250 gram patate të pjekura me herbs dhe domate, 100 gram varieteteve të ulët-yndyrë të peshkut të zier, pelte fruta 100ml
Në çaj pasdite: çaj jeshil me qumësht, bukë me gjalpë bezsolovi.
Darka: 200 g supë perimesh pure 1 tbsp të ulët-yndyrë krem ​​kosi, 90 gram mish pule, steamed, 100 g fruta pelte.

Sa jetojnë me kesh


Në mënyrë që të japë një prognozë të një pacienti duhet të jetë i sigurt për dëshirën dhe përpjekjet të jenë të durueshëm shëndetshme. Për uyazyka zbatimin e të gjitha rekomandimeve të mjekut, pacientët me kesh, e cila është në procesin e kompensimit mund të jetojnë kohë të mjaftueshme. Sigurisht, kjo patologji është e karakterizuar nga ndryshime të pakthyeshme në mëlçi, por trajtim adekuat në cilësinë e jetës së pacientëve sëmundja do të shfaqet praktikisht.
Për t'u kthyer në jetën normale të plotë nganjëherë të mjaftueshme për të eliminuar shkaqet që shkaktuan cerozë dhe respektimin e dietës. Në qoftë se sëmundja ka arritur në fazën terminale, ajo ka arritur rezultate pozitive nga trajtimi është e vështirë, madje edhe me metodat moderne të trajtimit.

Sipas statistikave botërore, jetëgjatësia e pacientëve me kesh kompensohen tejkalojnë 10 vjet. Në kesh decompensated, 40% e pacientëve vdesin në tre vitet e para pas diagnozës. Pacientët me hepatike encefalopati në gjendje të jetojnë deri në 1 vit.
Metoda më efektive e zgjatjen e jetës në cerozë e mëlçisë është një modifikim i jetesës së pacientit: refuzimi i shprehive të këqija, normalizimi i sjelljes hahet, hahet sasi të mëdha të frutave dhe perimeve, mbajtjen e të shëndetshme të lëkurës, dhënien e provimit të rregullt mjekësor dhe përputhshmërinë me rekomandimet mjekësore te mjeku.

Parashikimi kesh


Rezultati i favorshëm i sëmundjes nuk është vetëm i fshehur në drejtim të manifestimeve klinike dhe morfologjike e cerozë mëlçisë, si dhe përjashtimi i plotë i substancave hepatotoxic (alkooli, droga, droga hepatotoxic dhe viruset).
Cerozë e mëlçisë në fazën e zhvilluar fotografisë klinike dhe biokimike është konsideruar si mbështetje e pashërueshme dhe të favorshme të pacientit në procesin e kompensimit. Sipas statistikave botërore, cirroza e mëlçisë fatale ndodhin si rezultat i dështimit hepatocellular dhe gjakderdhje stomakut. 3% e pacientëve me kesh në fazën dekompensimi vuajnë nga tumor hepatocellular.