Simptomat Tifoid ethe, shkaqet, trajtimi dhe parandalimi
Ethet tiofide quhet infeksion bakterial, karakterizohet nga mënyra fekal-orale të transmetimit që ndodh me ethe, prania e manifestimeve të theksuara të toksicitetit, skuqje të lëkurës, zgjerimi i mëlçisë dhe shpretkës, nyjet limfatike dhe inflamacion të barkut ndryshime karakteristike në zorrë e vogël.
Ethet tiofide karakterizohet me përsëritje dhe kohë të gjatë të gjatë, transportuesit kronike e baktereve.

Shkaqet

Agjent shkaktar i ethe tifoid është një lloj të veçantë Salmonella (Salmonella typhi), e cila është një mikrob gram negative, të ngjashëm në pamje të salmonelës tjetër.


Ethet tiofide është ende i lidhur me vdekshmërinë e lartë, në 9%, sidomos në lidhje me blerjen e rezistencës ndaj antibiotikëve bacilare. Shkencëtarët marrë një tendosje të veçantë të salmonelës, e cila është propozuar për të përdorur si një vaksinë e gjallë. Në mjedisin e baktereve rezistente tifos për disa muaj ruajtur në ushqim, sidomos qumësht, salcë kosi, djathi, frutat dhe perimet janë aktive shumëzuar, dhe produktet nuk e ndryshon shijen dhe aromën. Temperaturat e larta dhe dezinfektuesit shpejt vrasin salmonelës.


Epidemiologji

I vetmi burim i infeksionit - një person është i sëmurë ose një bartës i infeksionit. Autori i organizmit infektuar lëshuar në mjedis. Mikrobet maksimale aktive jashtë në javën e dytë ose të tretë të infeksionit. Rreziku më i madh për njerëzit është bakteryovыdelytel kronike, të cilat janë mikrobet në feces dhe urinës. Nuk mund të jenë shpërthimet e infeksionit nga uji, ushqimi apo rrugën kontakt-shtëpiake. Sick katër në dhjetë kontaktoni. Fëmijët më të sëmurë rëndë në një moshë të hershme dhe të moshuarit. Shpërthime kryesisht ndodhin në verë dhe në vjeshtë. Pas pësimit të një imunitet të fortë tifoid formuar.


Mekanizmi i zhvillimit të

Ethet tiofide - një infeksion stadyynaya, ajo merr një kohë të gjatë, deri në 6 javë. Zbatimi i baktereve në traktin e tretjes është një fazë e pushtimit, dhe kjo varet nga pronat e patogjen ose sistemit imunitar: ndotjen më të lartë të ushqimit ose ujit mikrobeve - sëmundje iyazytsirnishe.
Faza septike - një depërtimi i baktereve në gjak, me një aktuale të cilat ata hyjnë në zorrë. Disa mikrobe nën pronat baktericid të vdes të gjakut, duke shkaktuar ethe. Gjithashtu bakteret fshehtë një toksina që ndikon organet dhe sistemet e nganjëherë shkaktojnë tronditje infektive-toksike.

Faza formuar parenkimale e sëmundjes. Si formimi i sëmundjeve imunitar subvencioneve. Nëse imunitet të dëmtuar, i formuar bartës të gjatë me lirimin periodike e mikrobeve në mjedis.
Ndryshime specifike gjatë ethet zbuluar në follicles limfatike e zorrë e vogël, nyjet limfatike zorrëve, mëlçisë, shpretkë, rrallë prek palcën e eshtrave, mushkëritë, veshkat, miokardit dhe lëkurë.

Simptomet e ethe tifoid

Me kusht kurs tipike dhe atipike e infeksionit, forma tipike e sëmundjes shkon në cikle, duke theksuar pesë faza kryesore:

inkubacionit;
fillestar;
Nxehtësia e infeksionit;
venitje simptomat kryesore;
pushimi pas mjekimit.
Sot tipik (klasike) tifoide klinikë është e rrallë. Periudha e inkubacionit zgjat nga një javë në tre javë. Faza fillestare zgjat mesatarisht rreth një javë. Ne përcaktuar simptomat e mëposhtme të ethe tifoid, dobësi, dhimbje koke të butë, humbje e oreksit, çrregullim gjumi, në disa pacientë ka bradycardia moderuar relative, të ulet tensioni i gjakut, kollë, të mushkërive mund të përgjuar disa wheezing thatë. Në ekzaminim bark shënuar dhimbje në bark, mund të jetë një karrige vonesë.

Gjatë kulmin e etheve duket, ajo reflekton peshën e ethe tifoid lëvizje tipar, temperaturë të lartë lloji të vazhdueshme. Në ethe klasike tifos zgjat 4-5 javë. Në periudhën fillestare shënuar simptomat e tifos - dhimbje koke progresive, kryesisht në rajonin e fronto-zverku, çrregullim gjumi, dobësi, humbje e oreksit, vonuar stol, bloating, rritur madhësinë e mëlçisë dhe shpretkës.
Në fazën e zhvillimit të plotë të manifeston tifos infeksionit si pacientët me simptoma tipike: mahnitëse, letargji papritur, të qenët i përgjumur shpesh konfuzion, halucinacione e jerm. Së jashtmi, tipik pacienti - me lëkurë të zbehtë dhe mukoze të dukshme, fytyrë të fryrë. Ndryshime të ndritshme në sistemin e tretjes. Gjuha thickened, të veshura me shenja dhëmbëve në skajet e saj, prek një hije të pista kafe ("fulyhynoznыy" gjuhës). Barkut është i fryrë, e shprehur vanitet. Në provim, barkut është shënuar dhimbje më të theksuar në rajon kërthizës. Pacientët karrige holluar gjelbër dhe të duket si supë bizele apo qull ", mëlçisë dhe shpretkë janë zgjeruar.

Nxituar - një simptomë tipike e tifoid - manifestohet në tetë deri në dhjetë ditë. Elementet e karakterizuar rozeoleznыmy, ato janë të sakta, të rrumbullakosura në 4 mm e ngritura mbi lëkurë vendosur në sfond të zbehtë. Lokalizimi - lëkura e barkut, ose gjoks, mbrapa, sipërfaqe flexor armëve. Roseola gjatë ditës zhduken pa gjurmë (pigmentim rrallë dobët të dukshme). Në rrjedhën klasik të valën tjetër të ethe tifoid shoqërohet shpesh me pamjen e përsëritur e roseola. Në fazën e shërimit duket oreksin dhe përmirëson gjumin, por mbetet postynfektsyonnaya dobësi e përgjithshme me dobësi të përgjithshme dhe paqëndrueshmëria emocionale, subfebrile.

Perforations në fushën e zorrë e vogël - ndërlikim më e rrezikshme e ethe tifoid. Komplikimi më i zakonshëm është vërejtur në fillim të javës së tretë të infeksionit, zakonisht në një sfond të temperaturë normale trupore. Papritmas ka dhimbje të forta të barkut, anketa vuri në dukje një tension të theksuar të muskujve të murit të barkut, simptomat e acarim peritoneal. Megjithatë, sindromi i "barkut akute" (acarim peritoneum lidhur me përmbajtjen lëngshme e zorrë e vogël) zhduket pas rreth një orë, barkut ndaluar dhimbje, ajo bëhet e butë dhe është i përfshirë në frymëmarrje, shenja të acarim peritoneal atje. Nëse pacienti nuk është operuar, pastaj pas 14-18 orëve të zhvillimit të simptomave të peritonit përhapur.

Gjakderdhje të zorrëve ndodh në të njëjtën kohë. Kur masiv gjakderdhje shenjat në rritje të shpejtë e gjakderdhje të brendshme (dobësi, lëkurë të zbehtë dhe mukozës, djersë e ftohtë, takikardi, rënie të presionit të gjakut, etj), dhe nja dy orë stol është gjaku pothuajse i pastër. Me një pacient të vogël gjakderdhje qenit nuk vuan, dhe gjak në jashtëqitjen (stools të errëta) shfaqet në 10-12 orë.
Shoku toksik Yyfektsyonno parë ndonjëherë si një komplikacion, por ajo mund të konsiderohet si një manifestim i formave të rënda.


Diagnoza e ethe tifoid

Në periudhën fillestare të diagnozës tifos klinike është e mundur vetëm gjatë shpërthimit të epidemisë. Në sëmundjet sporadike diagnoza e hershme e ethe tifoid është e mundur vetëm në bazë të të dhënave bakteriologjike (kultura e gjakut release - Analiza tifoid). Për këtë qëllim është e nevojshme për të bërë kërkime: të lashtat.
Gjatë infeksionit lartësi diagnoza klinike e ethe tifoid mund të vendosen në praninë e simptomave karakteristike (ethe, dehje të përgjithshme, një skuqje tipike, bradycardia relative, ndryshon gjuhësore, ëmbëlsi në rajonin ileocecal, mëlçisë zgjeruar dhe shpretkë, etj).

Nga shenjat e para të tifoid përfshijnë hulumtim foto gjakut, manifestohet leukopenia, ndryshim neutropenia të majtë me format e reja, aneozinofiliya, Limfocitoza afërm apo lymfomonotsytoz.
Tifo analiza serologjike kryhet me gjak, duke e lejuar atë për të konfirmuar diagnozën deri në ditën e tetë të sëmundjes.

Trajtim

Kjo është e detyrueshme shtrimin në spital, pjesa tjetër krevat, dietë racionale. Trajtimi përfshin antibiotikët. Droga administruar me gojë si tableta në doza të moshës gjatë gjithë periudhës së temperaturës dhe pastaj deri në dhjetë ditë edhe në temperatura normale.

Është e këshillueshme për të kombinuar me drogë antibiotikët nitrofuran. Për të shmangur efektet anësore të antibiotikëve të administruara në të njëjtën kohë vitamina, antihistamines, eubiotics.
Në format e rënda të sëmundjes është terapia veçanërisht e rëndësishme detoxification. Trajtimi i komplikimeve të veçanta zorrëve dhe extraintestinal kryhen sipas rregullave të përgjithshme të trajtimit të duhur të sëmundjeve.
Parandalimi i tifoid
Parandalimi është kryer sipas rregullave të përgjithshme për të luftuar infeksionet e zorrëve. Me rëndësi të madhe janë diagnoza e hershme dhe shtrimin në spital të pacientëve, zbulimin dhe kontrollin e transportuesit në mesin e shëndetshme, sidomos në mesin e punëtorëve në hotelieri dhe të tregtisë. Për personat kontaktyrovavshymy e pacientëve themeluar vëzhgim mjekësor për tre javë me studimin bakteriologjike e feces dhe urinës dhe thermometry përditshme. Imunizim aktiv (vaksinimi) është kryer indikacioneve epidemiologjike dhe vetëm në fëmijët më të vjetër se shtatë vjet.

Author: Alena Paretskaya, pediatër