Shkaqet dhe simptomat e tringëllimë në veshët trajtim tringëllimë tringëllimë në veshët


Shumë situata të njohur, kur ne papritmas dëgjoj tringëllimë në veshët ose një tingull të mprehtë pa ndonjë arsye. Në gjuhën gjendje të ngjashme mjekësore quhet tynnytus. Sëmundja karakterizohet nga një ndjenjë e sa e lehtë zhurmës në prapavijë dhe kumbues, gumëzhimë ose zë zhuzhzhascheho pa stimuj të jashtëm.
Ndonjëherë ndjenjat e tilla mund të shoqërohet me të tjerë, simptomat më të rënda, të tilla si marrje mendsh ose zbutjen e dëgjimit. Nëse ndonjë manifestime të tilla duhet të kontaktoni mjekun menjëherë, sepse ndonjëherë arsyeja për këtë mund të shërbejë si një sëmundje mjaft serioze.Shkaqet e tringëllimë në veshët


Shkaqet shuyazykah efekte brenda aparatit auditory e trupit të njeriut është shumë e ndryshme, por ne mund të nxjerrë në pah më të zakonshme të tyre. Për shembull, shpesh provokojnë një manifestim negativ të traumave akustike mund karakter të zakonshëm. Shumë shpesh ky funksion mund të gjenden në punë në sfond të lartë të zhurmës ose duke dëgjuar muzikë me zë të lartë. Ky fenomen është i përkohshëm dhe është në mënyrë të pavarur, pas një qëndrimi të gjatë në një mjedis të qetë. Përmbledhje e të gjitha shkaqet e tringëllimë në veshët kemi shkruar në artikullin e mëparshëm.

Në disa raste, devijime të ndryshme auditory mund të shfaqen pas fluturonte në një aeroplan, në hedhje ose parashutë kërcim. Ky dëmtim aparat dëgjimi është gjasa e shkaktuar nga një rënie të mprehtë në presion. Ky dëmtim mund të shoqërohet me një reduktim në perceptimin auditory dhe marramendje.
Pamja para syve të fluturon përkundër sfondit të hundës ose efektet e veshit shuyazykah, dhe shfaqjen e dhimbjes së trurit apo zemrës përveç anomalitë auditory mund të tregojë një rënie të papritur në presionin e gjakut. Veçanërisht shqetësuese këtë simptomë në njerëz të moshuar, sepse ajo mund të të shoqërojë krizave hypertensive.

Shpesh, tringëllimë në veshët mund të ndodhë, pasi duke marrë medikamente të caktuara. Dhe së bashku me koordinim të dobët të lëvizjeve kjo simptomë mund të jetë një manifestim i sklerozë të shumëfishtë.
Diagnoza shkakton tringëllimë në veshët
Për diagnozën e duhur të sëmundjes dhe për të përcaktuar shkaku provokuar shfaqjen e tringëllimë në veshët duhet të kontaktojnë një mjek pas shfaqjes së simptomave të ankthit. Bëj një diagnozë definitive specialist mund vetëm pas shqyrtimit të kujdesshëm të studimit pacientit e foto të saj klinike dhe një gamë të plotë të hetimeve të veçanta.

Në fazën e shqyrtimit është e rëndësishme për të përcaktuar nivelin e qenët i qartë i kanalit auditory e pacientit. Për këtë qëllim, aplikon një sërë mjetesh të posaçme. Pas kësaj procedure mund të zbulojë priza squfurit, insekteve, goditi aksidentalisht në vesh, ose otitis shenja të organeve të huaja.
Në qoftë se një rishikim i tillë nuk ka dhënë ndonjë rezultat, një mjek me përvojë mund të urdhërojë audiometry. Gjatë këtij studimi vlerëson karakteristikat e analizues auditory dhe ashpërsia e perceptimit auditory. Tumoret në kanalin e veshit ose në tru, të cilat mund të shkaktojnë çrregullime auditory mund të zbulohet nga kompjuteri ose rezonancë magnetike. Vetëm pas gjithë kompleksin e masave diagnostikuese mjeku mund të vënë diagnozën përfundimtare dhe trajtim efektiv.

Trajtimi i tringëllimë në veshët


Trajtimi i aparatit të dëgjimit varet tërësisht nga arsyet provokuar shqetësime në punën e tij. Në qoftë se të paturit e një zhurmë të paracaktuar faktorët e dëmshëm në punë, ju duhet të ndryshuar punë ose përdorin pajisjet mbrojtëse. Kur dëgjimit dëmtim të shkaktuar nga rënie presion, trajtimi do të varet nga shkalla e sëmundjes. Një daulle e veshit të vogël boshllëk mund të kalojë vetvetiu pas disa kohe, pa kërkuar ndërhyrjen shtesë. Por dëme të rënda në sistemin e dëgjimit artikull të ngjashëm kërkon trajtim me antibiotikë dhe disa droga të tjera.

Tape sulfurik, i cili shkaktoi përkeqësim në cilësinë e dëgjimit, vetëm hiqni ujin Paraqitur nën presion të moderuar në veshit të mesëm. Kjo procedurë nuk shkakton dhimbje dhe tolerohet mjaft e lehtë. Në rast se shkaktuar ndryshimet si ndjesi auditory shërbeu inflamacion në vesh, ajo kërkon trajtim më serioz dhe afatgjatë me terapi të drogës.
Kur humbjen e shkaktuar nga tumoret në kanalin e veshit ose nervore auditory dëgjuar, strategjia e trajtimit do të varet nga karakteristikat individuale të sëmundjes në çdo rast. Tumoret e vogla që nuk rritet në përmasa, nuk hiqni rekomanduar. Më të mirë për të parë sjelljen e një fqinji të tillë të rrezikshme, rregullisht shqyrton pacientit. Nëse objekti i vëzhgimit fillon të rritet me shpejtësi, ai mund të kenë nevojë kirurgji ose radiotherapy.

Çfarëdo shkaqet e anomalive auditory diagnozë të besueshme ka qenë e mundur vetëm pas një studimi të hollësishëm të problemit. Pra, një vizitë tek mjeku është një domosdoshmëri. Mos harroni disa sëmundje të cilat fillimisht nuk shkaktojnë shqetësim të madh për pacientin eventualisht mund të çojë në një humbje të plotë të dëgjimit. Ndonjëherë apel në kohë të ekspertit - mënyra më e mirë për të qëndruar të shëndetshëm.

Tringëllimë në mjekësi tibetian


Shkaqet më të shpeshta të tringëllimë në tibetian çrregullim të sistemit rregullator mjekësi përfshijnë Rlunh (një sistem nervor, gjendjen psiko-emocionale, aktivitetin mendor). Kjo mund të përfshijë çrregullime nervore, lodhja, depresioni, migraines, sindromi i lodhjes kronike dhe të tjera mosbalancim të sistemit nervor.

Në këto raste, trajtimi kryesor në mjekësi tibetian (trajtimi acupressure, akupunkturë, terapi guri) dhe emërimi i bimor të rivendosur ekuilibrin e sistemit nervor.
Shkaqe të tjera të zakonshme të tringëllimë në veshët përfshijnë shkeljet e auditory nervore përmes lëndimit, inflamacion, ndërprerje të furnizimit me gjak të trurit dhe abuzimit presionin e gjakut (hipotension, atherosclerosis, hipertension) dhe rrjedhën e dëmtuar të gjakut në arterie vertebral i cili rrjedh nga qafës sëmundje degjenerative disk dhe e saj komplikime (zgjatje, hernie).

Këto sëmundje janë të shërueshme nga metodat e mjekësisë tibetian. Nëse shkaku i tringëllimë në veshët është osteokondroza e shpinë qafës së mitrës dhe komplikimet e tij, e përdorur në mjekësi trajtim gjithëpërfshirës tibetian që përfshin acupressure, terapi guri, hedhje kupash masazh, skenë kanaçe vakum, trajtim akupunkturë, mjekësi Tibetan bimor.
Së bashku, këto metoda reduktuar metabolizmin në disqe intervertebral dhe stimuluar rigjenerimin (procesin e shërimit) përmirëson rrjedhën e gjakut në tru, shpinë dhe rivendosjen tërësisht eliminojnë simptomat komplekse që lidhen me këtë sëmundje dhe duke përfshirë tringëllimë në veshët.

Gjithashtu Shkaqet e tringëllimë në veshët mund të përfshijnë sëmundje - sëmundje Meniere, labyrinthitis, humbje dëgjimi sensorineural dhe sindromi vestibular.
Shkaqet më të shpeshta të këtyre sëmundjeve është inflamacion, trauma, sëmundje vaskulare të trurit, osteokondroza qafës së mitrës, efektet e vibrimit dhe ndikimit të zhurmës imunitar, gjenetik, kimike dhe faktorëve metabolike.
Ashtu si shumë shkaqe të tjera të tringëllimë në veshët këto sëmundje në të shumtën e rasteve të përgjigjet edhe për trajtim në mjekësi tibetian.