Lëkurës kruar - shkaqet, simptomat, trajtimi


Kruhet shpesh konsiderohet si një nga shenjat e sëmundjes së lëkurës. Sepse, si kruarje, zakonisht jo të rrezikshme për jetën pacientit, ekspertët shpesh nuk i kushtoj vëmendje për të. Ende kruarje është një nga simptomat më të dhimbshme. Ndonjëherë edhe një kruarje të vogël mund të çojë në çrregullime të gjumit, çrregullime mendore, jashtëzakonisht shqetësuese cilësinë e jetës. Gjithashtu e rëndësishme të marrin në konsideratë kruajtje në të gjithë trupin, në mungesë të lezione të lëkurës të pacientit, sepse kjo situatë mund të jetë bazë për gjetjen e shkakton sëmundje sistemike.


Në një moment të lëkurës itchy mund të përcaktojë se sa foto klinik i një sëmundje e lëkurës, kështu që mund të jetë sëmundje e pavarur.
Për shkak të karakteristikave të kruarje, disa autorë të dalluar një grup dermatit itchy, e cila mund të atribuojnë përveç kruhet dermatit atopic, zgjebja, të paktën - dermatit atopic. Dërgo përkufizim specifik shkencor kruarje nuk është gjithmonë e lehtë dhe këto ditë ajo Dashuri, si gjithmonë, disi rutinë.


Shkaqet kruajtje


Vetëhelmim i organizmit, të cilat mund të jenë të shkaktuara nga acarimit akute e sëmundjeve të kanalet biliare, që rezulton në sëmundjeve të traktit gastrointestinal (cirroza primar biliar, kancerit pankreatik, cholestasis intrahepatic e shtatzanise, giardiasis), ose administrimin e caktuar kronike e barnave (kontraceptivëve oral, kodeine).

Vetëhelmim i organizmit, të cilat janë të shkaktuara nga dobësimi kronik i veshkave. Si një faktor të mëtejshme me vlerë të përmendet çrregullime endokrine kruarje, çrregullime metabolike (hyperthyroidism, diabet mellitus, Hypothyroidism, përdhes, menopauza, hypovitaminosis A dhe B).
Kruarje e lëkurës mund të shkaktohet nga tumoreve malinje dhe sëmundjeve të sistemit qarkullues (Glucagonoma, kanceri gastrik, kanceri pankreatik, mieloma e shumefishte, limfoma jo-Hodgkin, e sëmundjes Hodgkin, erythremia, leucemia, hekur anemia). Ata gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje dhe të paraqesë disa sëmundjeve infektive, duke përfshirë infeksionit HIV.

Çrregullim mendor dhe neurologjike (tumore të trurit, depresioni, skleroza e shumëfishtë, phobias), gjithashtu duke shkaktuar, për shembull, paraqitja e kësaj foto klinike si kruarje psychogenic.
Lëkurës itchy mund të veprojë si një reagim i kushtëzuar refleks. Për shembull, zhvillimi i kruhet kushtëzuar refleks mund të shërbejë mnemodermyya (nga Mneme greke -. Mend, kujtesës) - kruarje që ndodh në formën e një parazit (të tilla si morrat) dhe madje edhe në përmendjen e tij. Kjo kruajtje nganjëherë mund të jetë ose të bindë apo të eliminuar gjatë një sesioni të hipnozë.

Në njerëz të caktuar për shkak të ndryshimeve në presion barometric gjatë ngjitjes në një lartësi prej rreth 10.000 metra ose më shumë mund të zhvillohet, siç është quajtur, "rritje të lartë" kruarje.
Ka edhe kruarje sezonale dhe pleqërie. Një kruarje vjetër njeri i ndodh kryesisht në meshkuj në grup moshën mbi 60 vjet. Kjo mund të ndodhë në formën e spazmatik, shpesh gjate gjumit. Arsyet kruarit pleqërie mund të paraqiten si: atherosclerosis, çrregullime endokrine, dehidratim. Kruajtje sezonale mund të ndodhë në sezonet sezonale (vjeshtë, pranverë).

Kruajtje lokalizuar mund të ndodhë më shpesh në zonën anal dhe zonën gjenitale. Kruarje në zonën anal mund të vërehet kryesisht tek meshkujt. Arsyeja e tij: hemorroide, shkujdesje, Proktiti, kapsllëk, prostatitis, vesiculitis. Shkaku kruhet zona anale mund të jetë erythrasma, e cila është për shkak të rritjes pigmentim të lëkurës në zonën anal nuk është gjithmonë e mundur për të përcaktuar. Prandaj, kruarje e lëkurës në rajonin anal duhet t'i kushtojnë vëmendjen e tyre në lëkurë në folds kofshë-moshonochnyh që janë prekur në эrytrazme.

Gjenital kruajtje - vuajtje kryesisht femra. Arsyet e tij mund të jetë: e bardhë, Pinworms, Trichomonas, acarim të lëkurës urina përdhes ose diabeti, lezionet inflamatore e organeve gjenitale, menopauza, neuroses seksuale. Shkakton organet gjenitale kruajtje të lëkurës në meshkujt janë shpesh prostatitis, vesiculitis.
Nëse nuk është i kruhet gjatë shtatzënisë, atëherë ajo duhet të shihet si një fenomen fiziologjik. Lëkure gratë shtatzëna për shkak të fetusit në rritje të shtrirë. E njëjta gjë është e vërtetë kur kruarje të lëkurës në gji gjatë shtatzënisë.


Përveç kruarje gjatë shtatzënisë mund të shkaktohet nga lëkura hormonal dhe të thatë, e cila është gjithashtu një fiziologji.


Simptomat kruajtje


Konsideroni shembullin e lëkurës kruarje dhe pa sëmundjeve të lëkurës.
Në dermatit kontakti alergjike shfaqet skuqje skuqur me kufirin e përcaktuar në mënyrë të qartë. Fushat Më të përflakur vendosur vezikulave. Humbja e lëkurës shfaqet një ditë pas ekspozimit alergjen. Kruhet në këtë rast vetëm në zona të caktuara të lokalizuara të lëkurës.

Në dermatit atopic në fëmijët e vegjël skuqje itchy lokalizuara, shpesh në fytyrë, bërryla dhe gjunjë nën. Në të rriturit, vendndodhjen e saj në nyje dore, bërryl dhe joints gju. Kruhet është tipike pas krehje këto fusha.
Kur pemfyhoyde bullosa, skuqje urtikarie parë paraqet me kruarje dhe vendndodhja e tij është në fushat e lëkurës që janë të ekspozuar ndaj fërkimit. Pas urtikaria skuqjen duket blisters tensionuara.

Limfoma T-qelizave të lëkurës karakterizohet pllaka эkzematyzyrovannыmy ovale në lëkurë që nuk janë të ekspozuar ndaj diellit. Gjithashtu një nga opsionet që konsiderohen pamjen e erythroderma sëmundjes, karakterizohet edhe me kruarje të lokalizuara.
Dermatitis herpetiformis është konsideruar si një pezmatim i rrallë me skuqje karakteristike me flluska, e cila është e lokalizuar shpesh në zonën lumbosacral lëkurës, gjunjë dhe parakrahët, dhe gjithashtu të shoqëruar me kruarje të rënda.

Folliculitis karakterizohet nga një skuqje të lëkurës në formën e papules dhe pustules, të cilat janë të vendosura në ato zona të lëkurës (p.sh. gjirit, kofshët dhe mbrapa), ku follicles.
Lichen planus karakterizohet nga lezione të lëkurës në wrists përkulje. Simptomat kryesore janë kruajtje, papules banesë hije të purpurta, forma poligonale, të cilat janë të mbuluara me luspa.
Morrat mund të përcaktohet nga kokës lëkurës kruarje në qafë. Nuk mund të jetë kruarje në zonën gjenitale.

Psoriasis karakterizohet nga pllaka, të cilat janë të veshura me shkallët. Ato mund të jenë të vendosura në sipërfaqen zgjatues e gjymtyrë, duarve, kokës, thembra, i shoqëruar edhe me kruarje të pakëndshme.
Zgjebja është përcaktuar si pruritit (e fortë!) Në lëkurën e duarve, në sqetull, organet gjenitale. Mund të shihet lëvizje kruarje. Skuqja zakonisht paraqitet me pllaka hyperkeratoznыmy shenja të ndritshme, papules itchy, peshore. Fëmijët mund të jenë lezione të lëkurës në fytyrë dhe kokë.


Gjithashtu kruajtje mund të karakterizohet nga fenomene të caktuara në sëmundjet sistemike.
Cholestasis duket kruarje të rënda në duar dhe në fusha të lëkurës që janë të ekspozuar ndaj presionit dhe fërkimi (kruarje shpesh më e keqe gjatë natës).
Dështimi kronik i veshkave karakterizohet nga periudhave të shkurtra të kruarje të theksuar, sidomos në verë.
Limfoma Hodgkin përcaktuar përgjithësuar, kruajtje të rënda, shpesh në mungesë të simptomave të tjera të dukshme.
Infeksioni HIV është manifestuar edhe nga kruarje e lëkurës, e cila është e lidhur me paraqitjen e sëmundjeve të mesme. Për shembull, ekzemë, seborrhea, эozynofylnыm folliculitis.

Kur glossitis mangësi hekuri dhe cheilitis gjithashtu provokon kruarje.
Ndërsa trikinoz është edhe kruarje të lëkurës padurueshme kur larvat janë vendosur nën lëkurë.
Policitemia vera është karakterizuar edhe nga kruarje me gjemba, të cilat mund të vazhdojnë për disa kohë pas marrjes së një dush.
Procesi Klinike gjithsej kruarje të lëkurës duket se mungojnë elementet kryesore morfologjike. Në pjesë të ndryshme të lëkurës janë scratches lineare, kore gjaku linear. Shtimi tek pacientët ankesa të lëkurës itchy vuajë nga çrregullime të gjumit dhe çrregullime të sistemit nervor.

Lokalizuar lëkura kruhet shpesh shfaqet në anusit dhe organeve gjenitale. Ajo karakterizon veten kruarje të dhimbshme dhe të çara të dhimbshme shpesh e komplikuar, maja dhe oprelostyamy streptokokut, vlon dhe folliculitis vërejtur në sfondin e qarta krehje dhe hemorragjike crusts.
Kur neurodermatitis si dermatoses kronike kruajtje të karakterizuar zhvillimin lyhenyfykatsyy dhe shfaqjen e papules, për shkak të kruarje të vazhdueshme, si një lëkurë të rënda itchy. Ajo fillon me një shqiptohet kruhet sëmundje dhe më vonë zhvilluar manifestimet e saj në të gjithë lëkurë. Sëmundja shoqërohet me dëmtuar (funksionale) sistemit nervor, e cila mund të bashkohet ndryshime organike të fibrave nervore dhe sistemin e receptorëve të lëkurës. Gjithashtu çrregullime përkatëse funksionale të traktit gastrointestinal, çrregullime endokrine. Kur neurodermatitis zakonisht vërejtur kruajtje në të gjithë trupin.

Pothuajse gjithmonë kruhet shoqëruese urtikaria, zgjebja, shumë forma të cilat mund të lidhen me mekanizmat e zhvillimit të alergjisë. Kruajtje të rënda mund të ndodhë me sëmundjet kronike të lëkurës të tilla si banesë liken të kuq, pezmatim i lëkurës Duhring.
Shkaku i papules kruajtje mund të shënoni kafshon apo pleshtat. Nganjëherë pacientët nuk mund të injorojë faktin se skuqje dhe kruarje e tyre u shfaq pas kontakt të ngushtë me kafshët.


Trajtimi itchy lëkurës


Trajtimi si dermatosis kruarje, jo një nga simptomat është një sfidë, sepse baza e suksesit është parë identifikimin dhe më pas eliminuar shkaqet e sëmundjes, e cila kërkon kualifikuese përpiktë sondazh mëparshme. Në rastin e faktorit etiologjik fare lehtë mund të eliminojë kruarje, por për fat të keq kjo nuk është gjithmonë e mundur, si në të gjitha rastet e tjera, si dhe dermatosis shoqëruar me kruarje të gjithë trupin (ose të lokalizuara) do të caktohet terapi simptomatike individuale.

Terapi Total mund të përfshijnë përdorimin e anxiolytics dhe qetësuesve, antihistamines.
Antihistamines janë përdorur në këtë fushë ka terapi të gjatë. Ata janë marrë zakonisht me gojë dhe përdoret paralelisht me objektet vendore për trajtimin e kruarje. Por kohët e fundit ka krijuar ilaçe të reja dhe ointments për kruarje e lëkurës, cilësitë shëruese në përgjithësi janë unike. Vaj në kruarje të lëkurës shfaqet në ditët e sotme si efekt antihistamine kunder kruarjeve e cila është aplikuar topically (Suprastin, tavegil, Fenystyl etj)

Me e forta fasha kruajtje të lëkurës mund të përdoret me zgjidhje protyvozudnыh fonde (2% tretësirë ​​salicilik apo acid fenik, diphenhydramine ose mente, dhe tre herë uthull holluar).
Në trajtimin e lokalizuara agjentëve kunder kruarjeve kruajtje përdoren në formën e krem, pluhurat, ointments ose xhel, ato janë aplikuar pas kujdes fërkim vendet e prekura si Myramistin disinfektante, chlorhexidine dhe të tjerët. Përdoret Anestezin (5%), diphenhydramine (1-2%) dhe vaj glucocorticosteroid për kruarje të lëkurës jashtëm. Në rastet kur trajtimi është e vështirë, të kryejë nervat përkatëse bllokadën novokaina.

Gjithashtu ne trajtimin e kruarje e lëkurës mund të aplikohen fizioterapia. Objektivi i tij është të sigurojë kunder kruarjeve, tonik, detoxification, efekt hyposensybylyzyruschee dhe të normalizojë gjendjen e SNQ. Me procedurat fiziokabinet mund të: electrosleep; radonit, krahmalovыe, sulfide, banja jodur-bromine; dyadynamoterapyyu në nyjet qafës së mitrës simpatik; ultratinguj në zonën e shtyllës kurrizore; kalcium bram electrophoresis në zonën jakë; UV; Magnetet dhe terapi lazer.