Elb në mendje - trajtim, shkakton, simptomat, vaj elb në sy


Elb në mendje - ky proces infektive në sy, manifestuar kurs akute. Elb fillon zhvillimin e saj si rezultat i goditur ciliar gjëndër e flokëve apo të agjentëve gjëndër meybomyevuyu infektive. Elb është sëmundja më e zakonshme midis sëmundjet ngjitëse të syrit. Vërtetuar se elbi përjetshëm sëmurë rreth 85% të popullsisë. Elb është prodhuar shpesh në fëmijët dhe të rriturit në fushën e 35-55 vjet.
Për elbi, zakonisht akute, të cilat mund të shfaqen në sindromi dhimbje të rëndë syrin e pezmatuar. Identifikimi i elbi nuk paraqet vështirësi dhe ekzaminim të rënda sy është syri prekur. Elbi Arsimit në sy nuk është konsideruar si një problem i thjeshtë kozmetike dhe paraqet një sëmundje të rëndë infektive, kështu që trajtimi i tij duhet të trajtohet me kujdes maksimal.


Komplikimet elbi mund të paraqiten dëme të rënda pyo-septik sy dhe sëmundje të zgjatur që bëhet kronike. Është e rëndësishme të dallojnë trajtimin e elbi me një proces tjetër në sy (chalazion, ënjtje ose wen).


Elb për këto arsye


Elb në sy duke rezultuar në penetrimin e patogjenëve gjëndra dhjamor apo flokët follicles rëna. Gjëndra dhjamor e qepallave është quajtur edhe gjëndra meybomyevыmy. Ata kanë aftësinë zakuporyuvatysya, duke përkeqësuar për elb. Para zhvillimit të baktereve patogjene përfshijnë elb Staphylococcus aureus dhe Streptococcus. Normalisht, këto mikroorganizmave që banonin në një raport të caktuar në lëkurën e njeriut dhe përbëjnë rreth 10% të microflora pozitive. Sipas disa faktorë që mund të fillojnë edukate e tyre, thekshëm dhe të përhapet në indet e shëndetshme përreth. Në disa raste, shkaku i elbi në sy mund të jetë mite Demodex, e cila është konsideruar si banor oportuniste e lëkurës. Mikroskopik ky mite është më shumë si një krimb që variojnë në madhësi 0,1-0,5 mm. Në mënyrë tipike, ai jeton në gojën e gjëndër e flokëve në gjitarët dhe njerëzit, por mund të migrojnë në kanalet dhe gjëndra që prodhojnë sekret yndyrë në fytyrë, në gjëndra dhjamor meybomyevыe. Ju gjithashtu mund të zbulojë Demodex dhe në sipërfaqe të lëkurës, të cilat nuk shkaktojnë ndonjë sëmundje të lëkurës. Por, për shembull, imuniteti reduktohet mund të shkaktojë reaksioneve alergjike te produkteve te jete e tij, e cila është gjetur në formën e akneve sëmundjes (pimples) ose elbi në sy.

Elb në sy fillon me atë që po ndodh patogjene goditur në gjëndra apo follicles flokët dhjamor rëna që çon në mbylljen e kanalit prodhimit. Ky kanal hapet në gjëndër e flokëve, dhe për shkak të pengim i tyre i mureve të saj të bëhet formimi i përflakur dhe qelb. Penetrimi i baktereve patogjene në follicles flokët dhe promovon kanceri meybomyevoy gojë higjiena joadekuate personale (peshqir persona fshirje të kontaminuara, sy masazh duart e palara mikrotravmatyzatsiya ndonjëherë në krehje e tyre, përdorin përbërjen cilësi të dobët ose të diskutueshme, përdorni kozmetike dekorative pas një person tjetër, etj)

Një duhet të nxjerrë në pah rolin e imunitetit në zhvillimin sy elb. Ekspertët thonë se imuniteti i ulët kontribuon në proceset inflamatore në lëkurë. Për shtetet e tilla në fakt të çojë faktorë të shumta. Share fillor dhe të mesëm i mungesës së imunitetit.
Primar është lindur, është rreth 5% të pacientëve me mangësi imune dhe shkaktoi keqformime të rënda, sëmundjet kardiovaskulare, çrregullime në sistemin endokrin.
Mungesës së imunitetit të mesëm duket shpesh. Ndodh sëmundje kur të caktuara. Vlen të theksohet se nga vetë termi "mungesës së imunitetit" do të thotë imunitet të reduktuar në trup dhe për të zvogëluar rezistencën e trupit ndaj infeksioneve bakteriale dhe virale. Çojë imun ndaj foci kronike të infeksionit (grykët, adenoiditis, sinusit, sinusit, hepatiti, cholecystitis, etj). Gjithashtu, imunitet të ulët të kontribuojë në infektimi parazitare. Manifestimet elbi në sy vërejtur vetëm në infeksion trikinoz ose toxocara. Në trikinoz, sidomos në fillim të infeksionit, është shfaqja e elb në të dy sytë me një ënjtje të fortë në disa raste. Rubeola, toxoplasmosis, ascariasis mjaft i theksuar shtypur mbrojtjen imunitar të trupit, kështu që bartësit e Toxoplasma mund të përjetojnë retsedivirovanie shpeshta sy elb. HIV gradualisht pengon vrasësin rritja lymtsofytov, të përfshirë në rezistencën ndaj infeksionit. Kur ka HIV kronike jo vetëm në sytë e elbi, por edhe infeksione të tjera bakteriale të lëkurës.

Prania e diabetit rrit rrezikun e elbit disa herë. Blepharitis kurs i veçantë kronike shpesh komplikuar nga zhvillimi i elbi në sy. Parashikojnë faktorë janë konsideruar gjithashtu, dermatit seborrheic, abrasions, gastro-intestinale traktit, hiperlipidemia, vulgaris fytyre, stresi, mangësi vitamina, konjuktivit.


Elb në simptomat e syrit


Ka dy lloje të lokalizimin e elbit në mendje. Elbi jashtme duket gjithnjë e më shumë karakterizohet nga pezmatimi tseysovыh, ose siç quhen, gjëndra mollyevыh që prodhojnë një sekret që është mbrojtëse e sipërfaqen e syrit. Këto gjëndra janë të vendosura në të rëna zonës rrënjë. Rezultati Mollyevoy i bllokimit të yndyrë gjëndër është sekreti i infeksionit në të dhe paraqitja e ënjtje për shekuj me radhë.

Elbi i brendshëm në sy apo meybomyt është shkaktuar nga gjëndra meybomiyevyh bllokim dhjamor. Ato janë të vendosura në trashësinë e qepallat brendshme. Procesi i inflamacionit në elb brendshëm në sy ndikon pjatë kërc ndonjëherë. Me rifillimi shpeshta elbi flasim sy për zhvillimin e saj në fazën kronike. Elbi kronike vendas për të promovuar shfaqjen e këtyre chalazion.
Elb shërbehet në sy, në formën e një skuqje e vetme, dhe si shumë lezione që mund të ndikojnë vetëm dy sytë. Megjithatë, shpesh ka të shumta dhe elb shfaqet në shpërndarjen e infeksionit nga një gjëndër në një tjetër parashikim. Kjo shpesh ndodh në të moshuarit apo njerëzit me sistemet imun të dobësuar rëndë (infeksionit HIV, formimin malinje, hepatitit kronik viral, etj)

Rritja e elbi në sy ndodh në një kohë të shkurtër, zakonisht e karakterizuar nga kursi akute. Shenjat e elb në këto inflamacion fillim janë: kruajtje në skajet e qepallat; paraqitja e skuqje dhe ënjtje të qepallave; Dhimbje që ndodh në pjesën tjetër, dhe më keq kur ju klikoni në këtë faqe interneti inflamatore. Ndonjëherë ënjtje të shekullit mund të jetë aq i fuqishëm shprehur se një pacient me pacientin elbi nuk mund të hapur sytë tuaj. Zhvillimi i elbi shumta mund të shoqërohet me temperatura febrile, dhimbje të trupit, të dridhura, dhimbje koke, të rritura nyjet submandibular dhe pranë veshit lyfmatycheskyh.

Në rrjedhën e sëmundjes në fokus inflamacion në puçërr me qelb elbi është formuar, pamjen e cila subsides dhimbje. Kur hap elbi myyazytsilnomu është zbrazjes dëmtimit të dhëmbëve të saj me përmbajtje purulent. Pas të gjitha këto shenja elbi gradualisht zhduken. Procesi Infektive-inflamator në rritjen e elbi mund të marrin deri në 7 ditë.
Elb brendshme te këto lokalizuar thellë në kërcit, e cila është vendosur në brendësi të qepallat. Përcaktohet tij duke u kthyer hije. Ajo duket si skuqje lokale dhe ënjtje e konjuktiva. Pas rreth tre ditë me zhvillimin e elbi përmes mukozës fillon të shkëlqejë kurrë purulent exudate verdhë-gjelbër. Zbulimi Vetë brendshme elbi është në sytë e konjuktiva rajonit. Më vonë, mukoza fillon të rritet gjethe ndonjëherë ashpërim.

Në formimin e këtyre elbi duhet të mbështetet në ekzaminimin e hershme dhe okulist konsultimeve. Shpesh, diagnoza e elb brendshëm ose të jashtëm në sy nuk është e komplikuar dhe është kryer me anë të inspektimit me kohë të plotë e hijes vыvorachyvanyem kur ndriçuar nga ana.
Nëse pacientët kanë recurrences të shpeshta të elbi, ajo nuk është e tepërt do të konsultohen mjekët tjera (gastroenterologist, endokrinolog, dermatolog, immunologist dhe mjek); të përcaktojë sasinë e glukozës në gjak kapilar dhe tolerancës testimi glukozës (në aspektin e hulumtimeve diabet); ekzaminimi mikroskopik i qerpikët Demodex mite subjekt dhe studimin e parazitëve fekal vezë. Gjithashtu të kryejë studimin bakteriologjike e sekrecion nga konjuktiva për të përcaktuar patogjene në elb në sy dhe një test të gjakut për sterilitetin.

Kur elbi mund të përjetojnë komplikime. Në asnjë rast nuk duhet të shtrydh qelb veten me elb. Në këtë rast mund të depërtimit të infeksionit në venat e thella të lëkurës dhe syve. Gjithashtu mund të vërehet në shumë abscesit povikh, bazat sy celuliti, meningjiti, thrombophlebitis enët orbitale përjetë, sepsë.
Elb në sy që nuk është nënshtruar trajtimit ose trajtimit të hershëm është bërë gabimisht, mund të zhvillohet në një fazë me relapses të shpeshta, kryesisht kronike.Elb në syrin e një fëmije


Zakonisht elbi fëmijës karakterizohet nga hyperemia dhe edemë në buzë të qepallave, ënjtje pastaj rritet në shfaqjen e papules. I tërë procesi është zhvilluar infeksion në qerpikët gjëndër e flokëve. Me zhvillimin e edemë në shekullin, sytë e një fëmije ngushtimin sy hendek, duke e bërë të vështirë për të hapur atë.
Elb një fëmijë në sy, nëse nuk trajtohet mund të çojë në atë vizion mund të dëmtojë seriozisht një fëmijë. Gjendja e përgjithshme e karakterizuar nga fëmija të ulët të keq ethe, dhimbje koke, të dridhura, dridhje qepallë dhe mund të shoqërohet me dhimbje.

Faktorët për shfaqjen e fëmijës mund të dorëzohet elb, infektimi rra, reaksione alergjike, konjuktivit, sëmundjet e stomakut dhe zorrët, dhe të tjerët. Në fëmijët, sistemi imunitar nuk është i pjekur për refuzimin e patogjenëve, kështu që zhvillimi i elbi që vërehet më shpesh se të rriturit. Ulur imuniteti mund të jetë shkaktuar nga hipotermi, mbinxehje, ftohjet e shpeshta dhe vatrave kronike të infeksionit (adenoids, bajame dhe otitis).
Patogjene në rast elbi është konsideruar edhe Staphylococcus aureus.

Veprimi i parë i prindërve pamja elbit e fëmijëve në sy duhet të apelojnë për mjekun e syve të fëmijës. Sa më shpejt një fëmijë për të parë një trajtim specialist më shpejt të jetë e përcaktuar. Me trajtimin e duhur të elbi në syrin e një fëmije mund të rekomandohet sulfonamides, e cila dozë është e rregulluar në përputhje me moshën e pacientit, peshës së tij trupore. Në këtë rast provuar albutsida pika. Trajtimet lokale përfshijnë vaj elb ose Levomitsetynovu tetracycline vaj. Këto ointments janë të mirë në patogjen, duke reduktuar ndjeshëm afatin e elbi për një fëmijë.

Fëmija mund të zhvillojë elb brendshme, e cila duhet të trajtohet në një spital. Antibiotikët mund të jetë spektër të gjerë gojë ose intramuskulare, duke marrë ilaçe anti-inflamator. Në trajtimin konservativ duke përdorur kirurgji, e cila në elb brendshëm për të aplikuar këto në shumë raste. Elb është subjekt deklarimi dhe kullimit të agjentëve antiseptik.


Elb në trajtimin e syrit


Elb në sy konsiderohet një sëmundje inflamatore flora shkaktuara coccal. Në mënyrë tipike, elbi jashtëm të përdorë metodën terapi konservative, ndërsa elbi brendshme mund të kenë nevojë kirurgji. Shpesh, kur elbi rekomanduar antibiotikët. Para së gjithash, duke preferuar pika me veprim antibakterial. Këto pika përfshijnë drogës albutsida e cila jo vetëm që ndihmon në trajtimin e elbi në sy, por edhe vepron si një agjent i shkëlqyer profilaktike për procese të ndryshme inflamatore në sy (konjuktivit, blepharitis). Një veprim i mirë antibacterial duke eliminuar elb ka një zgjidhje të erythromycin ose penicilinë, dhe intolerancës ndaj grupit antibiotikët penicilinë për të zëvendësuar gentamicin saj. Ajo futur në të dy sytë 1% të dhënave zgjidhje medikamente. Në fillim elbi në sy, duhet të instalimin në sy çdo tre orë.

Gjithashtu pika të mira në trajtimin e elbi konsiderohen pika sy me chloramphenicol, të cilat gjithashtu kanë një gamë të gjerë të veprimeve. Ato janë shumë efektive në trajtimin e elb të shpejt lehtësimin inflamacion në sy të prekur, të zvogëlojë zonë infiltrimi. Gjithashtu e mirë-vendosur antibacterial gjeneratës së fundit Tsyprolet dhe Tobreks, e cila përmban përbërës kryesor aktiv të aminoglukozidi tobramicina. Pika në elb nuk duhet ta mbulojë atë në kokërdhok dhe SAC conjunctival.

Në trajtimin e elbi mund të rekomandojnë përdorimin e ointments. Por ata ndryshojnë nga pika që nuk ishin aq të lehtë për të vënë në zonën e prekur elbi. Por, ndryshe nga pika, vaj kur aplikohet për elb nuk përhapen, dhe shpejt fillon për të bashkëvepruar me florës patogjene në vatër infeksioni për shkak të qëndrueshmëri të saj të trasha. Në mënyrë tipike përshkruar elbi tetracycline, erythromycin, hydrocortisone krem. Për aplikim më të lehtë mund të blihen në barnatore ointments analog - xhel antibacterial, për shembull, Blefarohel. Si vaj dhe xhel është aplikuar drejtpërdrejt në qepallë më të ulët, pavarësisht nga vendndodhja e elbi.

Në shumë formacioneve elbi, ose në rastin e elbi brendshëm në sy, pacienti duhet të trajtohet në spital. Në disa raste, mund të kryejë një elb autopsisë së brendshme në një bazë pacient i jashtëm në zyrën e një okulist. Por në qoftë se elbi rënda mund të kërkojnë jo vetëm kirurgji, por përdorimi i drogës antibacterial dhe anti-inflamator. Kirurgjisë kryer autopsinë fillestar nga syri i elbit. Pas refuzimit të tij vërehet purulent përmbajtjen bazë e plehut organik dhe pastaj drenazhuar antiseptics elbi zgavër. Ndërhyrja kryhet nën anestezi lokale me përdorimin e novokaina, Ledokayna, articaine, etj

Pas hapjes së pacientit elb është caktuar një kurs i antibiotikëve, të cilat përfshijnë: ceftriakson në / në ose / m, gentamicin / m, Azithromycin n / O, Amoxiclav n / O, penicilinë / m, etj Në ekspozimit sistematik, të aplikojnë zgjidhje ditës antibacterial imponuar, bie ose ointments në fushën e elbi. Së bashku me drogë antibacterial përdorur drogë anti-inflamator dhe analgjezik: natriumi Thiosulfate / v, Vitamina C, Vitamina B6 acidit nikotine B1. Immunomodulators administruara në formën e supozitorësh zorrës së trashë apo w / injectable Viferon 500.000 njësi, sipas skemës Cyclopheron / m, skema Polyoxidonium në / në.Elbi se si për të trajtuar këto


Treat elb në këto mënyra të ndryshme. Kur vetëm fillimi zhvillimit elb, mund të reduktojnë ndjeshëm kohën e formimit të saj, duke i dhënë një kompresë në zonën elbi. Ajo është si vijon: një pjesë e vogël e leshi pambuku sterile të lagur me vodka, nxirren dhe zbatohen siç duhet në zonën reddened lëkurës përreth zonës rrënjë e qerpikët. Në krye ju duhet të vënë një pjesë të madhe të të njëjtit sterile pambuku dhe fashë fix. Mbani një kompresë me elb nevojë për jo më shumë se 10 minuta. Në elbi brendshëm kjo metodë është e kundërindikuar, pasi ajo mund të shkaktojë djegie të mukozën e syrit.

Gjithashtu efektive në trajtimin e elbi në sy, sidomos në fazën fillestare mund të duket nxehtësi të zakonshëm të thatë. Për shembull, të marrë një vezë normale, gatuaj atë 15 minuta zamotuyut në garzë dhe aplikuar në elb prekur sy. Të mbajë duart vezë të freskët. Fëmijët gjithashtu një metodë e përshtatshme fazë skuqje qepallë, por si një uyazykaty fëmijë e vështirë për të trajtuar ndonjë sëmundje, ne mund të ofrojmë atë një lojë e vogël. Duke shpjeguar se "koqe ka fuqi magjike me të cilin do të mbulojë jo vetëm syrin por edhe bark e tij." Dhe ju mund të ftojë atë për të ngrënë një "ilaç", pas mbështetjes për syrin e prekur. Por të jenë të vetëdijshëm se në qoftë se ka pasur exudate purulent në elb zgavër - ngrohjes e thatë nuk mund të zbatohet. Kështu, ajo thjesht mund të përmirësojë proceset acarohet.

Nëse keni konjuktivit ose kath në sy të blera ekzemë brenda, atëherë futur në sy një zgjidhje prej 1% ose imponojë chloramphenicol vaj tetracycline. Nëse ka origjina alternative ose elbi që ndikojnë në të dy sytë në të njëjtën kohë, atëherë ju duhet të konsultoheni me një okulist në Përveç kësaj, të bëhen hetime për të përcaktuar nivelin e sheqerit në gjak kapilar, sepse lezionet tilla elbi mund të shërbejë si një shenjë të tërthortë e diabetit. Në fazat e hershme të metabolizmit të karbohidrateve në nivelin e sheqerit në gjak mund të jetë me ritme të larta vetëm pas marrjes ushqime karbohidrate (karbohidrateve të thjeshta), e cila është një proces fiziologjik dhe metabolizmin. Por në fazën fillestare të treguesve metabolike kohë të tilla të zgjeruara të gjatë nuk reduktohet kur në nivelet e sheqerit në normale në gjak, ata si tretje të karbohidrateve janë kthyer në normale brenda dy orësh. Gjithashtu, në raste të tilla, të kryejë provë toleranca glukozës kurbë matet me nivelin e sheqerit. Ky test është bërë në faza: së pari bëhet me stomak bosh, dhe pastaj jepni pacienti hani 100 gram sheqer dhe në intervale prej një ore bërë marrjen e mostrave të përsëritura të gjakut për të përcaktuar gamën normale. Normalisht Testi i tolerancës kryer jo më shumë se 3 orë në qoftë se është i matur gjatë një kohë më të gjatë, atëherë flasim për fazën e parë të diabetit.Elb në këto mjetet juridike popullore


Metodat tradicionale të trajtimit të elbi në sy mund të tregojë rezultate pozitive. Trajtimi profilaktik i elbi vjetër është konsideruar si një unazë ari. Ne kemi nevojë për të marrë unazë floriri veshur kohë të mjaftueshme dhe të ulen përpara një pasqyre. Ajo duhet të përpiqet për të kapur reflektimin trare unazë në pasqyrë, me fjalë të tjera, lepur diellore. Pasi dështoi për të kapur, duhet të synojnë syrin e prekur dhe elb pomertsat e tyre në këtë faqe interneti. Ata thonë se pas këtij veprimi elbi fillon zhvillimin e saj të mëtejshëm dhe regresses mbrapa. Kjo metodë është veçanërisht e suksesshme në fazën ku elbi është duke u skuqje dhe kruarje.

Paketa me efekt të ngrohjes gjithashtu e përdorur gjerësisht si një metodë e mjekësisë tradicionale. Ato duhet të përdoret vetëm në fazat e hershme të elbi arsimit. Efektet e paketave të ngrohjes mund të shpjegohet me fluksin e gjakut në vendin e plagë si rezultat i kompresë. Paketat e aplikimit të mjeteve alkoolike është e papranueshme në trajtimin e elbi tek fëmijët.

Ju mund të aplikoni për kompresë sy prekur me efekt ngrohjen e zierje përgatitur kamomil. Lule kamomil në dispozicion në qese filtër në një farmaci. Hidh ujë të valë dy çanta filtër, le të qëndrojë për rreth 15 minuta me kapak të mbyllur pas infuzion mund të pini dhe çanta filtër pas ftohjes elbi bashkëngjitni për syrin e prekur. Kjo metodë shpejt heq ënjtje dhe bllokimet e shkaktuara nga elbi në sy.

E pra ngrohja aplikoni kompresa me acid borik, e cila është një pjesë mesatare prej leshi pambuku të lagur përfundoi në garzë mjekësore dhe presion kundër hapësirës ndezur.
Compress e patate të ziera që gatuaj dhe të vendosur në një napë, mund të ndihmojë në sy pjekur elbi. Gjithashtu, ju mund të ngrohtë deri në të ngrohtë tigan lirit, pour atë në një shall, kravatë dhe vënë në disa minuta para se vendet e prekura në mendje.
Herbs rajoni mund të jetë gjithashtu një efekt të mirë anti-inflamator në rrjedhën e elbi në sy. Për të bërë tinctures nga bimeve duhet të merret ndërgjegjshëm smalt që më mirë para-sterilizuar. Përgatitur Infuzion duhet të përshkojë përmes një numri të shtresave të garzë sterile ose një fashë. Elb aplikojnë për këto infusions nevojë për pambuk steril. Gjithashtu, ju duhet të dini në lidhje me mundësinë e reaksioneve alergjike ndaj bimëve. Për këtë infuzion të përgatitur mund të trajtohen zonë parakrah dhe të presin 2-3 orë. Nëse ju shikoni skuqje ose kruarje në art, një taksë e tillë është e ndaluar që të përdorë ilaçe në formën e aplikimit.

Në trajtimin e elbi në sy mund të vihet në atë rrënjë të freskëta rodhe në një kile. Ju mund të përdorni çaj me rodhe madh.
Merrni disa gjethe të gjethe delli, lahen me ujë të rrjedhshëm dhe të aplikuar për sytë lënduar elbi disa herë në intervale prej pesë minuta, duke ndryshuar gjethe.
Merrni 15 gram toadflax bar zakonshme, zaparivayut në 300 ml ujë të valë dhe të insistojnë 1 orë. Përdoret si overlays me një shtupë pambuku ngjyhet elbi.
Për të reduktuar dhimbje në sy prekur dhe inflamacion hequr phytotherapist rekomandojnë futur në harar conjunctival gatuar me herbs ochanky bie. Për të përgatitur këto pika janë euphrasy 50 gram, 50 gram lule kamomil. Gjysma e kësaj përzierje derdh 250 ml ujë të valë dhe infused për 15 minuta. Infusion ftohur filtrohet nëpërmjet një shtrese te trefishte garzë sterile dhe futur me një tubth në elbi prekur syrit 3 bie tre herë në ditë. Rezulton slurry i këtij garzë infuzion të paraqitura në një pecetë, të përfundojë dhe të bashkangjitur në sy. Cover shtresa e lartë e leshi pambuku të thatë dhe të mbajë rreth 10 minuta (për ftohje).

Merrni një lugë çaji fara kopër, terren për të marrë një pluhur dhe derdh 500 ml ujë të vluar, të sjellë një çiban dhe largimin nga të nxehtit, insistojnë pesë minuta. Kjo supë lagur shtupë steril, shtrydh dhe vënë në elb disa herë në ditë.
Mirë për të hequr këto shenja elbi aloe medicinale. Pritini fletë mesme aloe, larë në ujë të rrjedhshëm, shtrydh lëng dhe holluar me ujë të pijshëm në një raport prej 1:10. Aplikuar si një locion për elbi disa herë në ditë. Ju gjithashtu mund të bëjë një infuzion i Aloe në këtë mënyrë: mesatare letër aloe medicinale të prerë imët dhe derdh 250 ml ujë të pijshëm të ftohtë. Insistojnë 05:00, ztsidzhuyut dhe të bëjë kërkesë në syrin e prekur dy herë në ditë.

Merrni 15 g marigolds Calendula, derdh 250 ml ujë të vluar, të lënë të ngrohtë për 40 minuta dhe filtruar. Përdoret si një elb përzierja në syrin e prekur. Gjithashtu mund të aplikuar fasha e farmaci infuzion, e cila është e holluar me ujë të vluar në një raport prej 1:10.
Ju mund të përdorni larëse infuzion e thupër. Merrni një lugë çaji buds thupër apo 30 Dhj lë thupër dhe derdh 250 ml ujë të valë. Gomave për ngrohje të ulët për rreth 25 minuta. Shpëlarje bërë 5 herë në ditë.

Ju mund të bëni infuzion fasha e qershi. Merrni 15 gram lule të thata qershi dhe zaparyuyetsya gotë me ujë të valë. Këmbëngulin dhe të filtruar. Paketa kryejnë disa herë në ditë për të mbajtur kompresë të ftohtë në sy prekur elbit.


Vaj në sy elbi


Trajtimi kozmetike elbi në sy nuk japin pika. Përbërja përfshin përgatitjet antibacterial vaj, chloramphenicol tillë. Nga elb të aplikoni krem ​​sy, tetracycline, erythromycin dhe hydrocortisone. Kozmetike dhe të përshtatshëm për t'u përdorur me shpresën se ata nuk do të ketë aftësinë për të përhapur, por e përqendruar në inflamacion. Ointments zbatohen me duar të pastra. Në majë të gishtit të vogël shtrydhur një sasi të vogël me vaj të parfumuar, qepallë më të ulët dhe tërhoqi atë brenda vaji është aplikuar, dhe pamje që ju duhet të paguani deri, jo për të marrë gishtin tuaj mbi syrit. Pas aplikimit duhet të mbyllë sytë tuaj dhe vetëm pomorhaty.

Ju mund të shikoni më shumë detaje vaj për trajtimin e elbi në sy.
Эrytromytsyonovaya vaj
Эrytromytsyonovaya pomade për trajtimin e inflamacionit infektiv në sy. Ky veprim vaj antibacterial e substancës, e cila ka veprim bakteriostatik në patogjene. Substanca aktive - eritromicina. Ai numër i ndjeshëm i madh i mikroorganizmave patogjene dhe oportune. Vaj erythromycin nuk ka efekt bakteriostatik në kërpudhave dhe viruseve. Ajo duhet të mbahet mend se sëmundja virale trajtohet vetëm me medikamente antivirale. Të aplikuar eritromicin vaj në trajtimin e konjuktivit bakteriale, konjuktivit chlamydial, keratitit, blepharitis bakteriale, syrit trakomës vende, elbi ndryshme.

Erythromycin vaj vënë në buzë të qepallë më të ulët dhe u largua për disa kohë. Kjo procedure duhet të kryhet tre herë në ditë. Kursi i kohëzgjatjes trajtimit është një okulist dhe në masë të madhe varet nga natyra dhe ashpërsia e elb. Kjo në përgjithësi nuk i kalon 14 ditë. Kundërindikimet vaj në trajtimin e shkeljeve të tilla konsiderohen të rëndë të veshkave dhe mëlçisë, si dhe reaksione alergjike.
Эrytromytsynovaya vaj mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe ngacmues. Përdorimi i zgjatur mund të hyperustoychyvost për patogjene erythromycin. Ndërveprimi me droga të tjera, të tilla si agjentë penicilinë antibacterial, grupet tsefalosporynnovoy эrytromytsynovaya vaj mund të zvogëlojë efektin e tyre. Gjithashtu, aplikimi i përbashkët i erythromycin vaj për format e jashtme të elbi në sy dhe substancave me veprim gërryes ose substancave që shkaktojnë lëkurë të lëkurës mund të ndodhë dhe vysushuvav efekt irrituese.

Në shtatzëni, përdorimi i këtij vaji nuk është e rekomanduar për shkak të mungesës së të dhënave për përdorim gjatë shtatzënisë. Por në rast të elbi në sy në tremujorin e fundit të erythromycin vaj emërimit subjekt këshillueshme që përfitimi pritet të nënës më e efekteve anësore dhe efektet e këqija në të fetusit. Erythromycin vaj mund të caktojë të sapolindur me konjuktivit dhe elb në sy.
Hydrokortyzonovaya vaj
Hydrokortyzonovaya vaj në trajtimin e elbi në sy duhet të zbatohen në përputhje me udhëzimet e bashkangjitura për të shmangur mbidozë droge dhe efekte anësore. Vaj është shitur në departamentet e specializuara dhe barnatore për 3 dhe 5 g tubave. Struktura përfshin hydrocortisone vaj 0,5 g acetat hydrocortisone dhe komponentëve të veprimeve plotësuese: nypahyn, vazelinë mjekësore.

Hydrocortisone vaj heq skuqje dhe ënjtje e syve me elb, ul inflamimin në rrezik infektive, ka efekt antihistamine, redukton akumulimin e leukociteve dhe limfociteve në inflamacion.
Dan vaj përdoret në uveite, faqet elb ndryshme, oftalmi dashamirës, ​​pezmatim i lëkurës qepallë, nje blefarit, nje conjunctivitis, keratoconjunctivitis, parandalimin e komplikimeve postoperative në sy, duke reduktuar neovascularization dhe restaurimin shtresë transparente të kornesë pas pësimit kimike dhe djegie termike, keratitit.

Kundërindikimet për përdorimin e saj janë: glaukoma primare periudha e vaksinimit karakter, jotoleranca komponente ointments, shtatzënia, gji, sëmundjet virale dhe fungale e syrit.
Vaj është aplikuar në buzë të qepallë më të ulët tri herë në ditë. Kohëzgjatja e përdorimit nuk është më shumë se 14 ditë, por në varësi të ashpërsia dhe lokacioni i elbi mund të jetë e vazhdueshme. Mjekimi kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një okulist. Ajo duhet të mbahet mend se gjatë përdorimit të krem ​​hydrocortisone nuk është e rekomanduar për të përdorur lente kontakti. Në aplikim të përbashkët me pika sy duhet të ndjekin intervali kohor 15-minutësh. Në prani të glaukomës duhet monitorojë presion brenda syrit.

Përdorimi i hydrocortisone vaj në fëmijët nuk duhet të kalojë më shumë se një javë, pasi rreziku i efekteve sistemike e hydrocortisone në trup është më i lartë.
Tetracycline vaj
Tetracycline 1% vaj është përdorur për inflamacion të syve, si nje blefarit, nje elb fillestare në sy, konjuktivit, keratitit dhe эpyskleryt. Ky vaj është përdorur vetëm në proceset infektive e membranat sipërfaqësore të syrit. Në mënyrë tipike, përdorimi i tetraciklinave vaj nuk shkakton efekte anësore, por ndonjëherë simptomat e hypersensitivity për shkak të intolerancës antibiotikët tetracycline grup. Consulting e një okulist si e nevojshme, duke përdorur vaj tetraciklinave. Kundërindikimet për përdorimin e saj janë: fëmijët nën 12 vjet, shtatzënia, periudha e laktacionit.

Vaj tetracycline 1% është e imponuar në një qepallë lënduar ose në buzë fund të 5 herë në ditë. Mënyra më e mirë për të përdorur zvarritje është konsideruar qepallë më të ulët me nxjerrje e tubave me vaj të parfumuar mbi kupën e poshtme të konjuktiva. Përdorimi i zgjatur i tetraciklinave vaj nuk është e rekomanduar për shkak të anëtarësimit të mundshëm të infeksionit fungale.