Analizë për praninë e Giardia tek fëmijët


Kjo nuk është një sëmundje e rrallë tek fëmijët - giardiasis, shkaktuar nga patogjen, organizmi lyamblyey thjeshtë. Këto mikroorganizma mund të gjenden në ujë mjaft të zakonshëm nga trokitje e lehtë në shtëpinë tonë, si dhe objekte të ndryshme shtëpiake, të cilat ne dhe fëmijët tanë të gëzojnë në jetën e përditshme. Ljamblii në gjendje të jetojnë në mjedis për një kohë të gjatë, deri në disa muaj dhe gjatë kësaj periudhe të ruajë aftësinë e tyre ndaj infeksionit. Ndodh shpesh në jetë në mënyrë që analiza për praninë e Giardia tek fëmijët është duke u bërë një domosdoshmëri, pasi këta pacientë, parazitët e zorrëve të cilëve, këto nuk janë gjithmonë në gjendje për të vëzhguar në ndonjë shenjë të pranisë së saj.


Giardiasis karakterizohet nga fakti se për infeksion ndodhur, njeriu është mjaft e mjaftueshme për një numër mjaft i vogël i parazitëve. Sipas ekspertëve mjekësor, shumica e fëmijëve mund të jenë të infektuar me giardiasis, pasi ata shpesh kafshojë thonjtë tuaj, vënë gishtat e tyre të pista në gojë kanë një zakon të fus në objektet tuaja gojë të huaj. Kjo është arsyeja pse analiza e parazitëve Giardia mund të jetë aq i rëndësishëm tek fëmijët. Ajo ishte gjithashtu vuri në dukje se giardiasis tek fëmijët ndodh më shpesh për shkak se mekanizmat mbrojtës të trupit është shumë më e dobët i shqetësuar, duke përfshirë, dhe traktin gastrointestinal. Përveç kësaj, fëmijët e vegjël e jetesës që shpesh shumë aktive, shpesh të ndotura, kalojnë shumë kohë jashtë, gjithashtu kontribuon në faktin se në duart e tyre, dhe për këtë arsye trupi të marrë një shumë të mikroorganizmave potencialisht të rrezikshme që mund të shkaktojë infeksion, duke përfshirë dhe giardiasis.


Ljamblii hyrë në zorrë e vogël e fëmijës, që ndikojnë në Mukoza, ndërprerë integritetin e saj, në lidhje me të cilën ka inflamacion, dhimbje të jetë e mundur, tretje shqetësuar, funksion zorrë siç duhet, ushqyesve janë zhytur duke mos e duhur. Analiza mbi prania ose mungesa e Giardia tek fëmijët e nevojshme për të mësuar në lidhje me problemin në kohë. Kohët e fundit, ajo u besohet se Giardia mund të gjenden në mëlçi, por sot ju mund të marrë për të dhënë se organizmi nuk mund të jetojnë në biliare, por ndihet përkryer zorrë.


Në fëmijët e vegjël giardiasis zakonisht fillon me rritje të vogël të temperaturës, simptomat ngjajnë infeksion akut zorrëve. Dhimbje barku mund të ndihet, diarre fillon, në disa raste, të vjella të jetë e mundur. Shpesh manifestime klinike të giardiasis mungon, por sëmundja është, edhe pse të ardhurat në një formë të fshehur. Çfarë shenjat mund të drejtpërdrejtë ose të tërthortë tregojnë praninë e Giardia në trupin e fëmijës?

1. Shpesh fëmija bloating.
2. dëgjoni rumbling stomak.

3. Gjuha duket bastis - të lehta, të trasha.
4. Diarre alternuara me kapsllëk.
Lëkurës 5. foshnjës është i zbehtë, anemi humbur.

Në raste të rralla:
6. Ka thatësi.
7. Skajet e buzëve të zhvishem kuqe.
8. Bust lëkurës alternuara të kuqe dhe arna të zbehtë ("mermerit" të lëkurës).

Giardiasis - një sëmundje parazitare, dhe si çdo sëmundje tjetër të ngjashme është e shoqëruar shpesh nga excitability tepruar, nervozizëm, lodhje. Kur prindërit njoftim fëmijën e tyre për diçka si kjo ka kuptim që do të shfaqen, duke kaluar gjakut në klinikë infektive sëmundjeve. Analizë për praninë e Giardia tek fëmijët të vegjël mund të bazohet në materialeve të ndryshme. Mënyra më e lehtë për të zbuluar praninë e parazitit në trup - është për të kaluar në analizën e fëmijës stol. Por ekspertët besojnë se kjo metodë nuk është e përsosur - kjo nuk është aq informative, si ne do të dëshironim, dhe Giardia në feces nganjëherë nuk mund të zbulojë.


Mënyrë më optimal - të bëjë këtë analizë për praninë e Giardia në trup, duke marrë në fëmijët gjak nga venë. Ajo është e mirë për të kombinuar disa metoda të diagnozës, si antitrupat shfaqen në gjak pas 3 javësh pas ndodhur infeksioni, dhe pasi fëmija shëruar, ata janë ende disa kohë që qarkullojnë në gjak. Besohet se në 9 raste nga 10 specialist është në gjendje për të zbuluar praninë e giardiasis në një fëmijë dhe për të marrë për trajtim.
Ku Giardia janë gjetur në trupin e fëmijës, është e nevojshme për të filluar infeksionet e trajtimit. Për ta bërë këtë, të aplikojnë drogë anti-parazitare, dhe barna që përmirësojnë funksionin e sistemit të tretjes së fëmijës. Gjithashtu, të aplikojnë drogë anti-inflamator, nganjëherë e këshillueshme që të përdorin enzimat ndihmon tretjen e ushqimit të veçanta.


Kushti më i rëndësishëm për trajtimin e giardiasis tek fëmijët është konsideruar si një dietë të veçantë. Dietë fëmijës duhet të pasurohet me fruta dhe perime, produkte që përmbajnë fibra. Ekspertët rekomandojnë që të mos heqin dorë nga trajtimi i giardiasis në bijve të bimor të ndryshme mjekësore që kontribuojnë në marrjen e shpëtoj e parazitëve. Megjithatë, shpresë për asgjë, por mjetet juridike popullore nuk mund të, pasi ata rrallë të kontribuojnë plotësisht eliminuar parazit nga trupi.

Prandaj, prindërit duhet të mbani mend se burimi i Giardia për fëmijën e tyre mund të rrezikojnë shëndetin e tij:

A) Burimi më i rëndësishëm i Giardia është një person që është i infektuar me parazit, dhe ai mund të jetë në dijeni të pranisë së mikroorganizmave patogjene në vetvete.
B) paraziti ndjehet e madhe jo vetëm në njerëz por edhe jeton në zorrët e qentë, macet, brejtësit. Kids edhe pas kontakt me kafshët shtëpiake mund të lëkundur infeksion në trupin tuaj.
B) Ljamblii shpesh gjenden në rubinet uji, edhe chlorinated. Rreth ujit të ndotur, i cili zhvillohet në ujërat tona, dhe nuk thonë asgjë.

Vetëm një cysts duzinë lamblia shkaktojnë giardiasis sëmundje e fëmijëve, trupin ato shumohen dhe shkaktojnë sëmundje aktive, me fëmijën është më e rënda.