Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët e vegjël


Nga të gjitha sëmundjeve kronike që kanë origjinën në fëmijëri, një nga pozitat udhëheqëse përkasin alergji. Dhe me të gjitha manifestimet e tij e më të zakonshme dhe karakterizohet nga kursi rënda - është dermatitis atopik.
Dermatit atopic: çfarë është ajo?
Dermatit atopic zakonisht fillon në fëmijërinë e hershme. Në qoftë se simptomat e para të prindërve nuk marrin asnjë masë, alergji mund të rrisë dopovnytysya sëmundje të mëtejshme të tilla të pakëndshme të tilla si rinitit alergjik, ethe hay, astma.


Nga vetë pezmatim atopik në fëmijë të vegjël është një sëmundje kronike alergjike e lëkurës. Për fëmijët, kjo sëmundje është shumë e dhimbshme, sepse shoqërohet me siklet për shkak të të akuzuar, lëkurë të thatë dhe kruarje. Me përkeqësimin e nxituar pak i thatë rozë mund të fillojnë të laget, ata marrin një infeksion dhe si rezultat, do të zhvillojë një inflamacion më të rëndë.

Në shumicën e rasteve, paraqitja e dermatit atopic në fëmijët e vegjël ndikon faktorin e trashëgimisë. Kështu, në qoftë se sëmundja vuajnë ose pësuar foshnja e saj të fundit të dy prindërit, atëherë është rreziku i sëmundjes është rreth 80%. Sistemi imunitar merr fëmijët trashëguar një perceptim të rritur të disa substancave, ajo fillon të shohin si agresorë, dhe për këtë arsye duke u përpjekur për t'i mbrojtur ata nga trupi me përgjigjen inflamatore.


Simptomet e dermatit atopic në fëmijët e vegjël
• Faza fillestare e sëmundjes karakterizohet nga skuqje butë në mollaqe dhe faqet fëmijët të, lëkura e tyre fillon të pak i krisur, dhe të kokës duket kore të artë.
• skuqje Next fillon të shfaqet në folds në duart dhe këmbët që të rritet në fshikëza dhe shoqërohet me edemë lokale.
• lëkurës qanin Fëmijët janë plagë të pashëruara në vendin e tyre crusts pastaj formuar. Fëmijët kujdesen dhe gjumë të keq.

• Kur mprehje abone, skuqje, ënjtje dhe mëngjes lagësht zhduket, por mbetet i freskët dhe i krisur.
• shkon, ajo është gjithmonë kronik.

Megjithatë, allergists dhe pediatër thonë se sëmundja në fëmijët e vegjël trajtohen. Gjëja kryesore - mos humbasë këtë moment. Nis duhet menjëherë pas simptomat e para, dhe nëse fëmija ende nuk kishte kthyer tre vjet të vjetra, mund të arrijë rezultate të rëndësishme.
Nëse koha ka rënë, dermatit atopic kthimit më vonë në jetë dhe manifeston më të theksuar, listën e alergeneve rritet. Pezmatim të kafshëve, pluhur shtëpi, myk, kerpudha, dielli, të ftohtë, polen - vetëm disa prej tyre. Inflamim në raste të tilla janë të vendosura në nyjet e duarve dhe këmbët, ijë, folds qafë dhe sqetull. Lëkura bëhet e thatë, Tolstoi. Fëmijët kërkuan atë në gjak, në mënyrë që ajo del kore. Rastet e rënda karakterizohen nga fakti se dermatit fillon të përhapet në të gjithë trupin, infeksionet e komplikuara të lëkurës.


Faktorët që provokojnë dermatit atopic
Nëse fëmijët e vegjël kanë një tendencë për reaksionet alergjike, kujdes duhet të merren për të minimizuar faktorët që çojnë në rikthim. Këto përfshijnë:
• Hipotermia dhe infeksioni i SARS-it dhe gripit gjatë epidemive. Ata në mënyrë të pashmangshme të provokuar përkeqësimin e dermatit atopic.
• lehtësimin e stresit, gjobat, shikuar TV, lojërat kompjuterike, partitë me zë të lartë. Dërgo një kopësht si më të mirë e tyre më vonë në kohë të pjesshme.

• Mosrespektimi i regjimit NPT. Ne duhet të shohim në atë se fëmijët e derdhur, të hahet në të njëjtën kohë, gjithmonë eci çdo ditë.
• Veshje me pëlhura sintetike dhe detergjenteve sintetike. Ata janë në gjendje për të forcuar sëmundje.
• sëmundje shoqërues të fytit, hundës, stomakut, zorrët dhe sistemin nervor. Ata gjithashtu të çojë në një përkeqësim i dermatit atopic. Gjithashtu ndërlikon gjendjen e fëmijëve dhe pushtimit hlystyana, rrit të ardhurat alergeneve në trup.

Trajtimi i dermatit atopic
Kjo sëmundje është një kronike dhe slozhnokomponentnoy, kaq të gjatë dhe të trajtohen me kujdes. Prindërit duhet të bëjnë çdo përpjekje për të zbatuar të gjitha rekomandimet e mjekut dhe të jenë të durueshëm. Pra, si për të trajtuar pezmatim i lëkurës atopic?

• Ulja gatishmërinë alergjik aktivitetit të fëmijës duke përdorur antihistamines (zirtek, Claritin, Aerius), hyposensitization (kalcium, natrium, hormonet), NSAIDs (intal, Cromolyn, lomudal) fondet. Së jashtmi aplikuar ointments hormonale (advantan) ose drogë të thata dhe baktericid vetëm me recetë.
• Ulja e ndikimit të faktorëve alergjike. Nëse fëmija juaj ka alergji ushqimore gjetur të nevojshme për të përjashtuar produktet që shkaktojnë atë. Po, intolerancës të qumështit të lopës, ajo është zëvendësuar nga përzierjet soje.


• Edhe në qoftë se fëmija nuk zbulojnë alergji ndaj pluhurit, dhoma e tij duhet të hiqen me kujdes. Ajo nuk duhet të jetë qilima, duvets pendë dhe pillows dhe batanije. Perde dhe batanije duhet të lahen të paktën një herë në tre muaj, si pluhuri është një ndihmë e mirë për alergeneve të tjera.
• Lahet fëmijën me shtimin e celandine supë, kamomil, radhazi, thupër me një sapun natyral (TAR, lanolynovыm, fëmijët) pa pads dhe peshqir të vështira. Pas marrjes dush për lëkurë të thatë vënë edhe emollients ushqyes (drapolen, Bepanten, krem ​​fëmija).

• Apartamenti duhet të mbajë një klimë të thatë, lagështia nuk duhet të tejkalojë 40% të lëkurës foshnjës nuk janë të qanin.
• Eliminimi pirjen e duhanit në shtëpi, si tymi stimulon reaksione alergjike.