Apnea - trajtim, shkakton, simptomat e apnea e gjumit tek fëmijët


Apnea - një pauzë karakteristike në frymëmarrje për një periudhë prej gjumit karakterizohet nga mungesa ose rënie të konsiderueshme në airflow më pak se dhjetë sekonda në gojë dhe hundë. Apnea e përkohshme është një proces oronazalnoho zvogëluar rrjedhjen e ajrit apo amplitudë të lëvizjeve të frymëmarrjes tridhjetë për qind në krahasim me lëvizjet fillestare torakoabdomynalnыh brenda 10 sekonda, e cila zvogëlon ngopjes me oksigjen nga katër pikë përqindjeje. Shumë episode të frymëmarrjes të zgjasë prej 10 deri 30 sekonda, por ajo ndonjëherë mund të marrë më shumë se një minutë.


Ka disa lloje të apnea: penguese, qendrore dhe të përziera. Për gjumë obstruktive karakterizohet nga mbyllja e traktin e sipërm respirator në momentin e frymëzimit kur oronazalnыy lumë dhe zhduket duke e mbajtur përpjekje të frymëmarrjes.
Apnea qendrore ndodh kur një mungesë e karakterit stimujve të frymëmarrjes, ndërsa në të njëjtën kohë nuk e rrjedhës dhe të frymëmarrjes lëvizjet oronazalnыy. Kur të përziera tregohet kombinim lloj të formave penguese dhe qendrore të mungesës së frymës, dhe sot është një rast i veçantë i apnea pengues gjumë. Episodet e fundit përfundoi aktivizimin. Në këtë rast, shteti i rastit i aktivitetit të trurit gjumë afatshkurtër gjatë syçeltësi, por më së shumti kjo nuk është një zgjim të plotë të sjelljes.

Shkaqet Apnea


Kjo gjendje patologjike është më e zakonshme dhe ndodhin në çdo grup moshe. Por si rregull, në bazë të sondazheve të ndryshme mund të konkludojmë se pothuajse 5% e njerëzve vuajnë nga apnea e gjumit 30-60 vjet. Ky formacion yyazytsirnist e ndërprerjes së përkohshme të rritet frymëmarrjes proporcionale në raport me peshën e trupit dhe moshës.
Përveç kësaj, apnea e gjumit pengues në popullatën mashkullore në moshën e mesme ka shënuar tre herë më shpesh në krahasim me gjysmën e femra. Për një kohë të gjatë është menduar se shfaqja e gjumit ndikon direkt mbipeshë burra të moshës mesatare. Por në dekadat e fundit kanë treguar se apnea pengues gjumë është më e zakonshme në të moshuarit në krahasim me ato të rinj. Përveç kësaj, të moshuarit në zhvillimin e Sleep Apnea rol të vogël për gjininë, moshën dhe trupi i shoqëruar në masë nga foto minimale simptomatike.

Në mënyrë tipike, ka shumë shkaqe apnea e gjumit. Arsyet kryesore përfshijnë procesin e ngushtimit të plotë apo të rëndësishme të lumen të zbritëse traktin e sipërm respirator në fyt. Në uljen momentin e frymëmarrjes, qiellëz e butë, e cila është pezulluar lirisht, shpesh fillon të lëkund në ngushticën, ku ajri dhe kështu duket gërhitës. Vendin e parë në mesin e faktorëve që ndikojnë në zhvillimin e apnea e gjumit, trashje renditet shkallë të dytë dhe të tretë. Në mënyrë tipike, pacientët me duke përgatitur këtë grup kërkojnë ndihmë të kualifikuar tashmë në një apnea shumë të rënda, edhe pse duke fituar peshë për një kohë të gjatë. Por alkoolit fuqishëm dhe pilula gjumi, të cilat kanë ndikim mbi natyrën myorelaksyruyuscheho SNQ, duke shkaktuar pushimeve në frymëmarrje në formën e ndalesa të gjata dhe të shpeshta.

Varësisht nga shkaqet e origjinës së formimit, apnea mund të jetë anatomike dhe funksionale. Nga shkaqe anatomike e apnea përfshijnë ato që provokojnë fizike lumen organike ngushtuar. Kjo është, para së gjithash, trashje dhe formimi i depozitave yndyrore rreth fyti si adenoids që konsiderohen çrregullime të konsiderueshme të fëmijërisë. Në këtë moment të shënuar anoksi për shkak të gërhitës dhe të ndaluar të marrë frymë të vogla gjatë gjumit, e cila mund të çojë në problemet e rritjes, formimit dhe shkeljen e zhvillimit intelektual.

Lezionet kongjenitale e strukturës faring dhe hundë është ndër faktorët etiologjik e apnea e gjumit. Këto përfshijnë kongjenitale ngushtë lumen e fyt dhe pasazhe të hundës; dërçikth me disa zgjatjen dhe trashje; pak, zhvendosur nofullën e poshtme në mënyrë që një malocclusion (retrohnatiya, mikrohnatyya).
Ndër shkaqet e fituara disponueshmërinë izoluar shtrembëruar mur ndarës të hundës, ënjtje e mukozën në sfondin e rinitit alergjike dhe u rrit, e turbinate inferiore. Për më tepër, edhe ëndrra çon në relaksim të muskujve të frymëmarrjes dhe pastaj fle atje. Mes menopauzës ose në shkelje të gjëndrës tiroide gjithashtu duket për shkak të mungesës së gjumit ose mungesa e hormoneve të caktuara që ndikojnë në tonin e muskujve të qiellëz e butë. Ndonjëherë Sleep Apnea ndodh edhe në mesin e të rinjve të cilët nuk kanë të gjitha këto anomali, sepse provokojnë frymëmarrje e përkohshme mund të ndaluar alkoolin para gjumit dhe vыkurennыe cigare.

Përveç kësaj, si rezultat i pagjumësi pranuar hipnotike që kanë veprim miorelaksiruyuschee mund të shkaktojë rënie të muskujve ton faring, e cila shkakton apnea.

Simptomet e apnea e gjumit


Apnea - sindroma obstruktive është ndërprerja e frymëmarrjes gjate gjumit, e cila është e karakterizuar nga shumë simptomave. Pas zgjimit shkaktuar nga arrestimi frymëmarrjes, sindromi apnea është, njeriu lëviz duart dhe këmbët i shqetësuar. Kjo është rezultat i mungesës së oksigjenit gjatë fazës së shpejtë të gjumit, e cila çon në rritjen e sleepiness ditën, swings humor, humbjen e kujtesës dhe depresioni. Shpesh njerëzit me sindrom të apnea e gjumit vënë diagnoza e gabuar - pagjumësi. Gjithashtu shpesh zhvillojnë simptoma apnea e gjumit pothuajse si pacientët lodhje gabimisht konsiderohet si një shenjë e plakjes.

Pacientët në prani të apnea e gjumit të ankoheni për të humbur energji, pas gjumit, ata kanë një lodhje në mëngjes dhe dobësi pas natës. Kështu ata vazhdimisht ndjehen të lodhur dhe i përgjumur gjatë ditës. Përveç kësaj, këta pacientë janë në gjendje të bien në gjumë gjatë një pushim në punë dhe kur je në timon. Në mëngjes ka dhimbje në kokë që recurs në pasdite në anën e pasme dhe qafën. Shumica e pacientëve me apnea gjumë të rëndë irrituese, ata shënuan natyrën emocionale ndryshueshmëri, reduktuar kujtesës. Gjithashtu, pacientët e tilla kanë dhimbje të muskujve, që sindromi i shqetësuar këmbë; ulur epsh dhe dobësia seksuale zhvillon karakterin.

Simptomat tipike të ankesave nate janë: loja e fortë e gërhitës rritjen e aktivitetit fizik gjatë bruxism gjumit, duke folur gjumë, episodet e awakenings natë, ndonjëherë ka urinim i pavullnetshëm. Është e rëndësishme të mbani mend se gërhitës gjatë gjumit karakterizohet nga intervale dhe pas periudhave të gërhitës ndodhin fazën e heshtur e gjumit.
Në studimin e natyrës objektive kthen hipertensionit të etiologji të panjohur. Besohet se përmbajtja reduktuar oksigjenit në indet dhe organet chemoreceptors stimulim shkakton arteriet dhe venat, duke shkaktuar neuronet ngacmues dhe rritur ndikimin me efekt vasoconstrictor në arteriolat nervat dhe arteriet.

Sleep apnea ndodh shpesh shoqërohet me arrhythmias kardiak. Kështu, 95% e pacientëve të zhvilluar aritmi sinus në 35% - bradycardia sinus, dhe 25% - dhe bllok sinuauricular atrioventricular.

Simptomet e takikardi, aritmi supraventikulare dhe ventricular më të zakonshme në njerëz të moshuar me sëmundje të parregullt të zemrës. Shumë pacientë në sfond të zhvillimit Sleep Apnea goditje, sulm në zemër, dhe vdekja nganjëherë papritur. Me zhvillimin e hipertensionit pulmonar, ndërsa duke dëgjuar për të zbuluar fokusin zemër të tonit të dytë në avion.

Që shumë pacientë të diagnostikuar me apnea e gjumit vuajnë nga mbipesha, atëherë ata gjejnë sindromi Pickwick si hypoxemia ditën dhe hypercapnia, hipertension, policitemia, pulmonar trashje hypotolamycheskoho zemra. Me një rritje në vëllimin e qafës, ekziston rreziku i CCA (sindromi apnea gjumë).
Për të diagnostikuar gjumë në natë metodë përdoret Rovinskoho.

Sleep apnea


Një gjendje patologjike të tilla quhet arrestimi i të frymëmarrjes. Në përgjithësi, kjo nuk është e rrezikshme nëse në mënyrë të pavarur të mbajë frymën tuaj nëse është e nevojshme. Për shembull, person i pastërvitur në një shtet jo frymë pothuajse dyzet sekonda. Por apnea e gjumit - është ndërprerja e pandërgjegjshme e frymëmarrjes. Mesatarisht, ajo mund të marrë deri në tridhjetë sekonda dhe nganjëherë arrijnë tre minuta. Shumë pacientë të tillë të ndaluar të marrë frymë 10-15 herë brenda një ore e gjumit. Një të ri-ndodhin simptomat e apnea e gjumit, të shkaktojë sindrom kanë këtë kusht.

Apnea e gjumit mund të jenë tip qendror, në të cilin i trurit gjate kesaj periudhe për një kohë dërgon sinjale për të muskujve të frymëmarrjes, në mënyrë që ata nuk veprojnë, dhe kështu ndalon të frymëmarrjes.
Pengues lloj apnea gjumë zhvilluar në një kohë kur truri merr një sinjal, dhe rrjedha e ajrit është ndërprerë si pasojë e ngushtuar lumen udhë ajrore.
Kur lloj të përziera është fillimisht apnea qendrore, pengues kalonte.
Pacientët me apnea e gjumit është shumë e keqe në mëngjes ndjenjë dhimbje në kokë, ata ulur efikasitetin, ata vazhdimisht të ndjehen të lodhur, duke përkeqësuar vëmendjen dhe kujtesën e fjetur e tyre gjatë ditës, ata janë nervoz, ulur makinë seksi, impotencë zhvillon. Është vërejtur gjatë syçeltësi dhe apnea e gjumit duket gërhitës fortë, urinim i pavullnetshëm nate, nokturia, bruxism, flisni gjatë gjumit, shurdhim në këmbë, ndjesi shpimi gjilpërash, dhe ndonjëherë dhimbje, somnambulism dhe hypnohohycheskymy hallucinations.

Sleep apnea mund të jetë shkaku i sulmit në zemër, goditje, aritmive kardiake dhe vdekja e papritur e zhvilluar.
Në faktor rreziku bie për njerëzit mbi gjashtëdhjetë vjet. Arsyeja është se me moshën, elasticiteti i indeve të buta të faring është duke u humbur. Përveç kësaj, më shumë të ngjarë të vuajnë burrat frymëmarrjes arrestimit dhe gra fle apnea zakonisht shfaqet gjatë menopauzës. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të nivelit të progresteronit. Një nga shkaqet e apnea e gjumit është konsideruar i trashë (70%), si muskujt e përfshira në frymëmarrje, si dhe të marrin pjesë në procesin e frymëmarrjes, dhe muskujt e gojës dhe të fytit janë të mbuluara me një shtresë e yndyrë, dhe kjo çon në funksionale shkelje të kapacitetit të mushkërive. Kështu, zhvillimi dështim të frymëmarrjes, dhe rastit apnea fle jo vetëm në rritje, por është ende e gjatë, e cila e bën sindromi mbi sfondin e mbipeshë vështirë.

Shkelje në sistemin endokrin në acromegaly, hypothyroidism, alkool, qetësuesit, hipnotike dhe qetësuesve, deformime dhe patologjitë e me gojë zgavër, faring dhe hundë të shkaktojë gjumë apnea.
Kjo gjendje patologjike nuk mund të përcaktojë në bazë të një studimi të pacientit, si dhe nëpërmjet një studim gjithëpërfshirës polysomnohrafycheskoho cila përfshin pulsoksymetryyu, oksykapnohrafyyu, ympedansnuyu plethysmography, pnevmotahohrafyyu, electrocardiography, electromyography эlektrookulohrafyyu, эlektroэntsefalohrafyyu.

Rreziku i apnea e gjumit është formimi i hipoksi. Kjo rrjedhjes së ajrit pushon të rrjedhë, dhe oksigjeni nuk është në gjak, dhe njeriu që sapo gërhitës, më kalon, dhe fillon të kthehet blu. Si rezultat i kësaj, pacienti zgjohet vazhdimisht, dhe ajo shkel uniformitetin e gjumit, dmth gjatë fazës së gjumit të thellë shënoi relaksim të muskujve, ul presionin e gjakut, hormonet të caktuara janë prodhuar. Një zgjim të shpeshta nuk e lejon trupin të shërohet dhe gjumë të thellë për një natë.

Përveç kësaj, ka spekulime se formuar luhatjet hipoksi, presion brenda gjirit që ndodhin gjatë apnea e gjumit, zgjohen ose faza sipërfaqja e gjumit është duke shkaktuar aktivizimin e rëndësishme e sistemit nervor simpatik, spazma vaskulare dhe rritjen e presionit të gjakut.
Për trajtim të hershëm të apnea e gjumit sindromi përmbysi hipnotike pritjes, qetësuesve, dhe refuzojnë të alkoolit dhe të hahet para gjumit, dhe nëse është e nevojshme të reduktuar peshën e tepërt. Një rezultat i mirë tregon metodën e përdorur aparatin e Presioni i vazhdueshëm pozitiv udhë ajrore. Kjo metodë është praktikuar lehtësisht në shtëpi, edhe pse kjo nuk do të kuruar pacientët e gjumit, por fle rikthen dhe ka të bëjë me parandalimin e komplikimeve të kësaj gjendje. Nëse është e nevojshme, pacientët përdorin këtë pajisje çdo natë.

Në defekteve anatomike të hundës dhe fytit përdorur për trajtim kirurgjik.

Apnea pengues gjumë


Pengues sëmundje apnea e gjumit ose të ndaluar të frymëmarrjes gjatë gjumit është formuar gjatë obryvannya papritur gërhitës arrestimit alarmante frymëmarrjes, pas së cilës personi paraqitet gërhitës me zë të lartë, ajo fillon drejtimin dhe pastaj merr frymë. Ndonjëherë apnea pengues gjumë mund të ndodhë deri në 350 herë në natë, dhe shkelje të tilla të shkaktojë një përkeqësim në cilësinë e gjumit të pacientit. Prandaj nevyspana njeri ankohet për paraqitjen e tij në dhimbje koke, të qenët i përgjumur të vazhdueshme, ai reduktohet vëmendje, kujtesë, potencë në meshkuj, dhe nuk ka nervozizëm të fortë.


Njerëzit me sindrom gjumit pengues nuk e mbani mend se si ata zgjohen gjatë natës. Kjo gjendje patologjike është çrregullim më të zakonshme që zhvillohet në indet e buta spadanyy pasme të fytit dhe mbylljen e rrugëve të frymëmarrjes, që rezulton në ajër të paaftë për të marrë në mushkëri. E gjithë kjo ndodh nëpërmjet relaksimit të muskujve faringut.
Apnea Obstruktyvnoэ - një episod të caktuar, e cila është e karakterizuar nga mungesa e rrjedhës së ajrit për më shumë se dhjetë sekonda. Udhë ajrore e sipërme ngushtuar në gjumë provokuar zhvillimin e apnea pengues gjumë. Ndonjëherë bllokuar procesi i frymëmarrjes është i paplotë, kështu në rritje hypopnoэ obstruktive, dhe kjo çon në një frymë të vazhdueshme, të ngadaltë dhe të cekët.

Apnea pengues gjumë zvogëlon përmbajtjen e oksigjenit në gjak, e cila shkakton mangësi e saj në mushkëri. Kjo mund të jetë një moment zadыhanyya pacient që ka shenja fyrkayuchoho shëndoshë. Kjo është një gjendje patologjike karakterizuar nga pesë ose më shumë episode apnea në orë e gjumit pacientit me sleepiness të rëndësishme gjatë ditës.
Në paraqitjen e gjumit obstruktive të ndikojë disa prona qafë, kafkë dhe fytyrë. Për shembull, në qoftë se qafa e gjerë rrit rrezikun e apnea pengues gjumë. Edhe anomali të ndryshme të kafkës dhe fytyrë si mykrohnatyy, retrohnatyy, nofulla e sipërme të ngushtë, gjuhë e zgjeruar, bajamet qiellëz mund të kontribuojnë në formimin e apnea pengues gjumë.

Por dobësia e muskujve që rrethojnë rrugët e frymëmarrjes, apo patologji, ndonjëherë të përforcuar apnea pengues gjumë.
Faktorët e rrezikut të një gjendje patologjike të përfshijnë gjininë, moshën, predispozitë gjenetike, trashje, abuzimin e alkoolit, pirja e duhanit. Në mënyrë tipike, kjo gjendje është më e zakonshme tek burrat, por rreziku i rritjes së apnea e gjumit në gratë gjatë menopauzës. Përveç kësaj, ajo është e formuar kryesisht në të rriturit 40-60 vjeç, por mund të ndodhë edhe në foshnjat. Por trashje është konsideruar faktori kryesor që shkakton këtë sëmundje arsim. Kjo është për shkak të indeve fyt mbushje depozita dhjami.

Ka edhe disa sëmundje që mund të shkaktojnë zhvillimin e apnea pengues gjumë. Këto përfshijnë: diabet, sëmundje gastroesophageal zbaticë dhe vezoret polycystic.
Simptomet e gjumit obstruktive përbëhet nga sleepiness ditën, dhimbje koke në mëngjes, nervozizëm, abuzimi emocional dhe funksionimin e gërhitës. Kjo zakonisht ndodh si pasojë e gjumit një natë ndërprerë së. Dhe gërhitës ndodh kryesisht si pasojë e mbytje ose vështirësi në frymëmarrje në pozicionin e shtrirë në shpinë. Përveç kësaj, ajo është shpesh e zgjimit të pacientit gjatë natës.

Simptomet e këtij sindromi nuk është gjithmonë e mundur në njoftim, në mënyrë për të konfirmuar diagnozën duke përdorur metoda të tjera të tilla si polysomnohrafyyu ose prishje të natës polysomnohrafyyu.

Gjumi tek fëmijët


Në fëmijët, papritmas ka një kohë të ndaluar të marrë frymë e vogël gjatë gjumit është quajtur sindromi apnea gjumë. Fryma lëvizje në këtë pikë të ndaluar për dhjetë sekonda. Në rastin e procesit të butë patologjike e frymëmarrjes është restauruar automatikisht. Në këtë rast, për shkak të mungesës së oksigjenit në gjak është i shqetësuar jetesën qëndrueshme të fëmijës. Në këtë rast, fëmijët bëhen zbehtë, gishtat e tyre dhe buzët të kthehet blu, ngadalëson rrahje zemre dhe të reduktuar tonin e muskujve. Kjo është ajo që provokon humbjen e ndërgjegjes që mund të shkaktojë vdekjen në rast të dështimit për të siguruar ndihmë mjekësore në kohën e duhur. Kjo zakonisht ndodh në natën kur prindërit janë duke fjetur shumë dhe thjesht nuk mund të vëreni ndalet frymë.

Apnea neonatale është e karakterizuar nga shteti fiziologjike, në të cilën nuk ka lëvizje të frymëmarrjes në momentin e lindjes. Kjo është një sasi e tepërt e oksigjenit në gjak. Apnea mund të zhvillohet në fëmijët që kanë lindur në javën e 34 të shtatzënisë ose më herët, si CNS nuk ishte proces i plotë zhvillimit, kështu që nuk mund të kontrollojë në mënyrë adekuate të frymëmarrjes.
Në fëmijët, apnea e gjumit mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme. Ato kryesore përfshijnë ndërprerë CNS. Si rezultat, asnjë sinjal nga truri në muskujt e frymëmarrjes dhe arrestimin e frymëmarrjes ndodh. Kjo zakonisht ndodh me foshnjat premature. Përveç kësaj, shkakton të tilla si infeksionet e origjinave të ndryshme, anemi, dëmtimin e shtyllës kurrizore ose intrakraniale, drogë, sepsë, bajamet zgjeruar, rrit bilirubin, trashje dhe cik dysh ndikojnë në formimin e apnea.

Për të rivendosur aparatit të frymëmarrjes është përdorur ndonjëherë ventilim mekanik, ndërsa obstruksionit - Tracheostomy.
Kur diagnostikimin sindromi apnea e gjumit të fëmijës së pari të hequr shkakun, i cili kontribuoi me një frymë e papritur ndaluar dhe pastaj do të vazhdojë për trajtim. Për këtë qëllim, bajamet hequr nëse është e nevojshme, të kryer korrigjim të anemisë ose aritmi (tregues). Në rast të oborrit të përshkruajnë barna kupyruyuschye tyre.
Përveç kësaj, për shkak të formimit të apnea pengues gjumë në fëmijët mund të ngadalësojë zhvillimin rozuyazykay, të cilat më pas mund të çojë në probleme me performancën e shkollës. Nuk është shpesh një çrregullim të frymëmarrjes gjatë gjumit ndihmon zhvillimin e komplikimeve në ESU Prandaj, kjo gjendje patologjike në fëmijët kërkon trajtim urgjent për të parandaluar proceset e pakthyeshme.

Për këtë ne kemi nevojë për të siguruar fëmijëve pozitën tillë të kokës dhe qafës, ku ata do të jenë në të njëjtin nivel. Të përshkruajnë barna për të stimuluar sistemin e frymëmarrjes, të aplikojnë PPVD metodë dhe terapi oksigjeni.
Është e rëndësishme të marrin në konsideratë se apnea në fëmijët e lindur mandat të plotë, zakonisht mbahet tyre. Në rast se apnea është pa hipoksi, ajo është konsideruar normale.

Apnea Mjekimi


Aktualisht, trajtimi efektiv i apnea e gjumit janë disa pajisje të cilat kryesisht ka të bëjë SYPAP. Ai gjithmonë jep presion pozitiv mënyra të frymëmarrjes dhe është konsideruar sistemin më të mirë të trajtimit të kësaj gjendje patologjike. SYPAP efektive dhe të sigurt edhe për fëmijët. Kjo pajisje redukton sleepiness ditën, përmirëson kujtesën dhe përqendrim, zvogëlon mundësinë e presionit të lartë. Në mënyrë tipike, SYPAP përdorin rreth shtatë orë gjatë natës, dhe për të shmangur bllokimet e trafikut dhe thatësi në gojë, makinave moderne janë të pajisura me lagështimit nxehtë.

Një rol të rëndësishëm në trajtimin e kësaj sëmundjeje shkarkuar terapi pozicional, si dhe pozita e trupit ndikon në peshën e apnea e gjumit. Pothuajse dy herë më shpesh vërejtur apnea në pozitën e trupit në anën. Kjo mund të jetë për shkak të ngushtimit të indeve fyt, ndërsa rreziku i shtrirë në shpinë e ndaluar frymëmarrja reduktuar disi. Edhe pse kjo varet nga karakteristikat fiziologjike të secilit pacient individualisht. Prandaj, për të filluar duhet të ndryshojë pozicionin e trupit. Por, kur pesha e tepërt është e dëshirueshme për të vazhduar për të zvogëluar atë, por pasi ajo nuk mund të bëhet shpejt, dhe sulm apnea duhet të trajtohet, pacienti duhet të fle në këmbë, duke lejuar një nivel të lartë të oksigjenit, ose me një kokë të ngritur të shtratit.

Në qoftë se njerëzit që vuajnë nga apnea e gjumit, tymi, konsumojnë alkool ose drogë, ata me siguri duhet vidyazykatysya zakone të këqija, rritet arrestimit të frymëmarrjes. Dhe kjo nuk ka marrë alkool për katër orë para gjumit, qetësuesve dhe hipnotike.
Terapia e barnave kryesisht për gjumë nuk i referohet një formë të dobishme të trajtimit, por në disa raste ajo është thjesht e domosdoshme. Ndër drogat modafinil është përshkruar në kombinim me SYPAP standarde terapi. Por grupi i drogës i barnave të përdorura për trajtimin e simptomave të sleepiness.

Për trajtimin e gjumit obstruktive të përshkruajnë vetitë corticosteroid hundës. Por pilula gjumi dhe tranquilizers nuk mund te perdoret ne trajtimin terapeutik te kësaj gjendje patologjike.
Në disa raste, contraindications SYPAP për trajtimin e arrestimit të frymëmarrjes përdorur pajisje dentare, instrumentet dentare ose pajisje pronat. Ata janë përdorur në përgjithësi në peshën e vogël e apnea pengues gjumë.
Metoda e trajtimit ortodontik të shpejt të zgjeruar nofulla e sipërme dhe në këtë mënyrë të sigurojë frymë, dhe në këtë mënyrë për të krijuar një presion të reduktuar në hundë.

Para trajtimit kirurgjik të apnea përfshijnë: uvulopalatofarynhoplastyyu, uvulopalatoplastyyu me një lazer, shtylla qiellzor implantit dhe Tracheostomy. Në rastin e parë, hiqni indeve të buta të vendosura në pjesën e pasme të fytit dhe bajamet dhe adenoids dispozicion. Me këtë transaksion rrit gjerësi duke marrë frymë në fyt hapur, pastrohen e muskujve që ndërhyjnë me frymëmarrje, për të përmirësuar lëvizjen dhe mbylljen e shije të butë. Megjithatë karakterizohet uvulopalatofarynhoplastyya nga një numër i komplikimeve dhe madje edhe apnea korrente.

Uvulopalatoplastyyu me lazer përdoret për të reduktuar gërhitës pacientit. Në këtë rast, një sasi e vogël e indeve është hequr nga muri pasme faringut, por trajtimi nuk garanton zhdukjen afatgjatë të apnea e gjumit. Kështu, ky lloj i kirurgjisë nuk është e rekomanduar për të kryer një ndërhyrje rutinë, pasi ky operacion vetëm përkeqësohet simptomat e sëmundjes.
Për shtylla qiellzor implant trajtim tipike kirurgjikale jo-pushtuese në të butë dhe të mesme apnea ashpërsi. Fokusi i kësaj procedure është proces me të cilin redukton gërhitës. Implanti redukton dridhje dhe lëvizjen e qiellit. Për këtë metodë aplikohet anestezi lokale, e cila zvogëlon dhimbjen dhe është një shërim afatshkurtër e trupit. Megjithatë, nuk ka dëshmi të mjaftueshme për të argumentuar në lidhje me efektet pozitive të këtij lloj trajtimi.

Por Tracheostomy është përdorur shumë rrallë sot, vetëm dëshminë në lidhje me probleme shëndetësore dhe psikologjike. Ndonjëherë ajo mund të përdorë larguarit radiofrekuencave dhe henyoplastyyu.