Sindromi Atsetonemichnyy në fëmijët e vegjël


Sindromi Atsetonemycheskym quhet kompleksi i simptomave të shkaktuara nga rritja e organeve ketonit në gjak. Këto përfshijnë aceton, oksymaslyana acetoacetic dhe acidet beta. Këto janë produktet e oksidimit jo të plotë të acideve yndyrore vrojtuara në ndryshimet e metabolizmit.

Atsetonemichnyy sindromi në fëmijë të vegjël është një sëmundje e veçantë ose ndodh në sëmundje të tjera. Sindromi më atsetonemichnyy zhvillon në nervore artrytycheskom diatez, por mund të tregojnë për sëmundje të tilla si hyperthyroidism, diabet mellitus, anemia hemolitike, toksikoz infektive. Në këtë drejtim, në fazën fillestare të sëmundjes duhet të kontrolloni sheqerit në gjak, kimi të gjakut për të bërë dhe për të marrë këshilla nga një endokrinolog të fëmijëve dhe një gastroenterologist.


Në këtë artikull ne do të flasim më shumë për sindromin atsetonemycheskom në fëmijët e vegjël që lidhen me zhvillimin e neuro-arthritic diatez. Prindërit e fundit dyshuar dhe mjekët mund të ende në fëmijën e saj fillimet. Këta fëmijë janë zakonisht i turpshëm, me zë të lartë, shpesh zryhuyut pak gjumë, sistemi i tyre nervor ka excitability lartë. Normalisht, fëmijët mësojnë në fillim të flasin, lexojnë, ata kanë një kujtesë të mrekullueshme, por ata janë emocionalisht të paqëndrueshme.

Në moshën 2-3 viteve përveç atsetonemycheskyh kriza mund të ketë dhimbje në nyje dhe kockat, sidomos gjatë natës, dhe dhimbje barku e karakterit pavullnetshëm, një numër i intolerancës erë dhe shqetësuar oreksin. Kjo është për shkak të rritjes së nivelit të acidit urik në gjak.

Ndonjëherë atsetonemichnyy sindromi zhvillohet në fëmijët e vegjël në shtetet që kërkojnë kostot e larta të energjisë, të tilla si stresi të lartë emocional dhe fizik, ethe, sëmundjet ngjitëse). Më shpesh kjo ndodh në kombinim me dietë, yndyrave të ngopura dhe produktet ketohennыmy dhe e varfër në karbohidrate. Mungesa e karbohidrateve, është një burim i rëndësishëm i energjisë shkakton trupit për të prodhuar energji ndryshe nga oksidimi i acideve yndyrore duke rezultuar në formimin dhe ketonit organet. Këto procese ndodhin në të gjithë njerëzit, por produktet e mbeturinave artrytycheskom neuro-diatez e metabolizmit ngadalësohet, sepse gjaku grumbullohet trupat ketone.


Shenjat atsetonemichnoho sindrom në fëmijët e vegjël kombinuar me simptomat kryesore të sëmundjes dhe të fillojnë zakonisht me letargji dhe të përzier, dhimbje koke dhe dhimbje barku. Me gojën e tij ndjehet "erë frute. Pastaj quajtur vjella nga era e aceton, zhduket oreks, etje duket, mund të ketë diarre, dhimbje barku, shenjat e dehidratim.

Sindromi Atsetonemichnyy është rregulluar si me poshte:
• Mungesa Mbushur e glukozës (nëse niveli i glukozës në gjak ulet ose normë). Për këtë qasje 5% zgjidhje, 10% zgjidhje apo zgjidhje 40% të glukozës. Ju mund të pranojë infuzion i thatë përmban kryesisht glukoze, çaj me sheqer, të thata komposto frutash.

• kompensuar dehidratim. Përveç këtyre lëngjeve aplikuar zgjidhje me ujë kripë, të tilla si oralit, rehydron, Humala-electrolyte. Fëmija duhet të marrë të lëngshme shpesh, por në pjesë të vogla, nuk ishte për të vjella çdo 15-15 minuta 1-2 lugë zgjidhje.
• Aderon dietë. Feed fëmija duhet të jetë i vogël dhe të shpeshta. Duhet të përjashtohen nga dieta dhe ushqime yndyrë përmbajnë sasi të larta të bazave purine. Ju mund të përdorni bollgur, bollgur hikërror dhe ujë, drithëra dhe perime supave, perime, patate pure, biskota, biskota, mollë e pjekur.

• Emërohet antispasmodic mjet e nevojshme për lehtësimin e dhimbjeve të barkut.
• Për të aplikuar sorbents detoxification, spastrimit klizmë me një zgjidhje të sode buke.
• Në kushte të rënda, dehidratim, vjellje pakontrollueshme, trajtimi rritje dobësi është kryer në një spital, terapi emëruar infuzion (IVs).
Nëse fëmija është diagnostikuar atsetonemichnyy sindromi, në bazë të ushqimit duhet të monitorohet nga afër.

Parimet e të ushqyerit janë:
• nevoja për të vazhdimisht dietë hypoketohennoho natyra, pikërisht për të kufizuar përdorimin e produkteve oversaturated proteina, yndyrna dhe aminoacidet ketohennыmy përjashtojnë koncentruar kockave, mish, kërpudha, supë peshku, mish yndyrore dhe mishit të kafshëve të rinj dhe zogjtë, thartuar qumësht pjekur dhe krem, rropulli, bathë, patëllxhan, domate, lulelakër gatuar me portokall, çokollatë, pije caffeinated;

• duhet të mbani nevojat software fiziologjike të trupit me kufizime të ushqimit të pasuruar dietën e acidit laktik dhe produktet e qumështit, fruta dhe perime, drithëra;
• është e këshillueshme për të ngrënë të vogla, të shpeshta (5-6 herë në ditë);
• duhet të shohim në atë se në dietë ishte lëngu i mjaftueshëm duhet të mbizotërojë me pije alkaline, të tilla si pijet limon, uji jo-gazuara alkaline njelmët, çaj jeshil, të thata fruta komposto;
• Mos e ushqeni fëmijën me forcë.


Në shenjë e parë atsetonemichnoho sindrom, rraskapitje, refuzimi për të ngrënë, dobësi, vjellje, dhimbje barku, frymë me shije frute - është e nevojshme për të rregulluar pozicionin e fillimit. Mjaft respektojë një dietë të rreptë për të mbushur mungesën e glukozës, ujit, të sigurojë paqe mendore dhe fizike. Kjo do të ndihmojë për të shmangur pasoja të rënda.
Episodet atsetonemichnoho sindrom në fëmijët mund të ndodhë deri në 7-10 vjet. Më pas, tiparet e mbetur të ndarë, por tregon ndryshojë. Kjo mund të jetë diabet tip 2, përdhes, gur tëmthi, urolithiasis, hipertensioni, obeziteti. Ju duhet të kontrolloni dietë dhe sheqerit në gjak, nivelet e acidit urik në urinë dhe gjak për të bërë ultratinguj të mëlçisë dhe të veshkave, të konsultohet me ekspertët.