Pezmatim atopik në fëmijë - Mjekimi, Simptomet, Shkaqet


Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët janë të lëkurës, sëmundje alergjike të shkaktuara nga alergeneve dhe toksina të cilat kanë ndikim në lëkurën e foshnjës. Sëmundja shkaktohet nga një predispozitë gjenetike për imunoglobulinave të tepërta E në kontakt me shkakton alergjen. Shenjat e dermatit atopic në fëmijët e sëmundjeve alergjike përfshijnë natyrën ndryshme. Alergji Termi është përdorur shpesh si sinonim i sëmundjeve alergjike dhe provokator vepruar imunoglobulinave E, por në disa pacientë niveli i imunoglobulinave është normale dhe atëherë sëmundja është shkaktuar nga faktorë të tjerë. Pezmatim atopik i përkasin më të zakonshme e të gjitha sëmundjeve vydovallerhycheskyh dhe shpesh është quajtur ekzemë foshnjore.


Pezmatim i lëkurës atopic në foshnjat
Filloni llogaritë sëmundje për të parë gjashtë muaj foshnjave të dhe shpesh vazhdon gjatë gjithë moshën e rritur. Shpesh sëmundja tendencë për fëmijët nën 1 vit e moshës, zakonisht në familjet me raste të trashëguar të sëmundjeve alergjike. Frekuenca e dermatit atopic në foshnjat është 10 raste për 1000 njerëz. Shpesh, kjo sëmundje është e shoqëruar me sëmundjet alergjike siç rinitit alergjik dhe astma.
Pezmatim i lëkurës atopic në foshnjat mund të shkaktohet jo vetëm nga të ushqyerit artificial, por qumështi i nënës, dhe kompleksiteti i trajtimit është anëtarësimi i mundshëm i rinitit alergjike, astma (ndodh në mungesë të kujdesit të duhur adekuat të aftë) dhe të sëmundjeve alergjike të tjera të natyrës.

Në mënyrë tipike baza e dermatit atopic në foshnjat është një predispozitë gjenetike për zhvillimin e reaksioneve alergjike. Faktorët që provokojnë sëmundje, avokat ushqime alergjike, kapsllëk, thatësi e lëkurës, rrit djersitje, kontaktit të lëkurës me kimikate të caktuara (kimikatet shtëpiake, detergjenteve, etj), kontakt të drejtpërdrejtë me alergeneve shtëpiake dhe fibrave sintetike.
Alergeneve, mori trupin e fëmijës, të veprojë si të shkaktojë në zhvillimin e dermatit atopic. Studimet mjekësore kanë treguar se sëmundja shpesh provokon është alergjik ndaj proteinave të qumështit të lopës, por reagim ndaj proteinës së vezëve, soje, drithëra dhe alergji peshkut masë më të vogël, por edhe reagim të përzier të mundshëm alergjik.

Shkaqet e ardhshëm të dermatit atopic në foshnjat është të ushqyerit e pabalancuar nënës gjatë shtatzënisë dhe komplikimeve të shkaktuara nga shtatzënia. Sipas faktor rreziku dhe për të marrë ata fëmijë prindërit e të cilëve shpesh perehodovuyut foshnjat e tyre dhe ato të renditura në peshë.
Roli i dermatit atopic, kur një kusht i dhënë të traktit digjestiv në foshnjat për shkak sëmundje të tilla si dysbiosis zorrëve, enterocolitis, gastrit krimb infektimi dhe të kontribuojnë në sëmundje alergjike.

Simptomet e dermatit atopic në foshnjat është Faqet e përafërt, mollaqe kuqe, manifestime neuro-psikiatrike, tendenca e lëkurës të thatë, dukuri e nxituar pelenë, lëkurë zonë vetull dhe të kokës. Në fazën fillestare të sëmundjes ndikon vetëm shtresa sipërfaqe të lëkurës që janë lehtësisht të shërueshme. Megjithatë, në mungesë të trajtimit në kohë të dermatitit atopik në foshnjat përparon, duke blerë një kurs të zgjatur të lezioneve të reja të lëkurës. Sëmundja është e komplikuar nga simptoma të reja: blisters, ulcerat, kruarje lodhshme, skuqje shtrihet për të gjymtyrëve dhe trungu, florës bakteriale shtesë dhe çrregullime neuropsikiatrike.

Si për të kuruar alergji? Trajtimi atopycheskoko dermatit në foshnjat shpesh është e vonuar në kohë, për shkak se ajo është një proces i vështirë. Metodat e trajtimit të drogës dhe jo-drogës. Konsideroni jo-drogës të lidhura me vakt gabuar nënë e re dhe qëllimet për të eliminuar alergeneve ushqim. Trajtimi përfshin një rishikim me dietë mjek gjatë laktacionit dhe eliminimin e kapsllëk kronik në gratë pas lindjes. Për të normalizuar karrige të rregullt gratë janë të këshilluar që të përdorin drogë me lactulose, glicerinë suppositories, respektojnë regjimin e mjaftueshëm të pijshëm, për të pasuruar dietën e produkteve të qumështit dhe fibra.

Ushqimi në alergji tek fëmija ushqyerit artificial përfshijnë përzierje soja (Frysosoya, soje Bona, soje Tutely) dhe produktet nga qumështi i lopës është eliminuar si një alergji ndaj akteve të proteinave lopë të shkaktojë sëmundje. Nëse shteti nuk ndryshon dhe është alergjik ndaj përzierje, përzierje hydrolyzatorы lidhur proteina qumështi i lopës (Alfaro Nutramyhen). Në këtë rast, në qoftë se sëmundja ka ndodhur në kohën e futjes së ushqimeve plotësuese, është alergeneve mundshme u gjetën në to, kështu që me anë të procesit të eliminimit (drithëra, vezë, mish pule, peshk, etj) të eliminuar reaksionet alergjike të shkaktojë. I kushtoj vëmendje të madhe për një dietë të ekuilibruar, duke pirë shumë lëngje, të parandaluar kapsllëk. Përjashton nga alergjitë ushqimore karbohidratet që gjenden në ëmbëlsirat. Kushtoj vëmendje për fëmijën habitatit: lagështia e ajrit të ftohtë prej 50%, në asnjë rast Kuta mbështetje fëmijëve pastërtinë në dhomë, hiqni lodra e butë, kafshët, qilima, tapiceri mobilje, ujë të ngrohtë të gjitha lodrat e mia. Të gjitha liri ri mjete hypoallergenic dhe pije mirë pas, por enët e mi pa detergjent. Rrobat e foshnjës duhet të përmbajë vetëm prodhuara në mënyrë natyrale (liri, pambuku). Duhanpirësve kontaktit të afërmit duhet të mbahet në minimum me fëmijën.

Kujdes Fëmija në dermatit atopic akut duhet të jetë tepër i kujdesshëm dhe të përfshijnë: banje çdo ditë në ujë grumbulluara, duke përdorur barëra acaroj, yarrow, rrënjë rodhe, buds thupër. Përdorimi i shampo neutrale dhe sapun nuk janë të lejuar më shumë se 2 herë në javë. Çdo banje kompleton promakyvanye tenderit në një peshqir dhe agjentët hypoallergenic hidratues. Well-provuar locion Эksypyal M, i përbërë ure. Gjatë ditës, fusha problematike nuk kanë kontakt me ujë, dhe nëse është e nevojshme për të përdorur fshin hypoallergenic njomë.

Trajtimi i dermatit atopic drogës në foshnjat përfshin përdorimin e ointments dhe krem ​​për alergjitë janë pjesë e steroid, hormonet e gjëndra veshkave, si dhe droga që të rivendosë pengesë lëkurës anti-inflamator (Эksypyal M). Ky locion është përshkruar me fëmijët në gjysmën e dytë të jetës. M Эksypyal efektive lufton me dermatit atopic në foshnjat dhe nuk mund të zhvillojnë sëmundje tej. Locion është aplikuar në tri herë në ditë, dhe nëse është e nevojshme (pas trajtimit të ujit). Pezmatim të rëndë atopic në foshnjat e përfshira, përveç përdorimit të steroid dhe shtojcave locion Эksypyal M kalcium, antihistamines, antibiotikët, immunomodulators, antyhenspetsyfichnu terapi. Për të hequr proceset neuropsikiatrike nevojshme për shëtitje të gjata, një natë e ditë të pushimit të plotë, një klimë pozitive në familje, terapi mjekësore dhe fizioterapi.

Pezmatim atopik në fëmijë - Shkaqet
Arsyet për dermatit atopic në fëmijët përfshijnë faktor trashëguar, alergeneve ushqimore, ekspozimi ndaj kimikateve, infeksionet, temperatura ekstreme, stresi, lagështia. Më shumë se 10% e dermatit atopic në fëmijët është në ushqimore ushqime të alergjen të tilla si vezë, qumësht të lopës, kikirikë, dhe reaksion alergjik mund të shkaktohet nga marimangat pluhur, polen, sporet e kërpudhave myk. Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët është përkeqësuar në verë, gjatë tensionit nervor dhe lagështia e lartë. Acarim vepron shkaku i dermatit atopic mesme, duke shkaktuar një ndryshim në strukturën e lëkurës.

80% e rasteve të shkaktuara nga historia e familjes me nënën apo prindërit në të dy anët. Gjatë viteve të para të jetës fëmija dermatitis atopik shfaqet për shkak të pranisë së tij alergjive ushqimore. Shkaku më i zakonshëm i vezëve të aktit, proteina qumështi i lopës, drithëra, peshk dhe soje. Përfitimet e të ushqyerit me gji janë të njohura, por të rrinë hypoallergenic nënat ushqyerit dietë duhet. Roli i veçantë i Staphylococcus në rrjedhën e dermatitit atopik në fëmijë, e cila është vendosur në 90% të lëkurës të prekur.

Pezmatim atopik në fëmijë - simptomat
Ka disa faza të dermatit atopic në fëmijë: fëmijëve, fëmijë, adoleshentë dhe të rritur.
Fëmijët formë zgjat deri në dy vjet dhe është treguar në fytyrë, sipërfaqet zgjatues e gjymtyrë, shtrihet në bust. Sëmundja është e karakterizuar nga lëkurë e thatë dhe formimin e crusts. Keqësimi i sëmundjes ndodh në momentet e futjes së ushqimeve plotësuese dhe teething.
Fëmijët formë zgjat nga 2 deri në 12 vjeç dhe duket si një skuqje të lëkurës mbi sipërfaqet flexor, duke përfshirë bërryl dhe gjymtyrë popliteal fossa dhe qafën. Për këtë formë karakterizohet nga skuqje, * lihenifikatsiya, papules, erozioni, të çara, patches, rozchuhy, crusts dhe ënjtje të lëkurës. Shqetësuar në lidhje çara në duar dhe shputa. Ka hyperpigmentation ndonjëherë, keqësuar për shkak të kruarje, ka folds karakteristike nën sytë fund povikm.

Për formën e rritur, si për karakteristike periudhë adoleshentëve detyrë nxituar me një periudhë të mungesës. Gjatë plagë puçrra rrit fytyrën zonë, qafën, qafën, wrists, duart dhe bërryla gropa. Për dermatit atopic rritur karakterizohet nga sipërfaqe të rënda puçrra flexor, qafë, fytyrë, duar, gishta dhe këmbët.
Por, në çdo fazë të dermatit atopic lëkurë karakteristike të thatë, * lihenifikatsiya, kruajtje, skuqje, lëkurë, skuqje.

Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët është shprehur në një rreth vicioz që fillon me kruarje, e ndjekur nga kruarje, atëherë skuqjen dhe kruarje. Shenjat e jashtme të dermatit alergjik karakterizohet natyrën e nxituar. Skuqje alergjik shfaqet në këmbët, duart, qafa, sqetullat dhe në vende ku ka lagështi. Nxituar shpesh shoqërohet me kruarje, sidomos natën kur djersitje fëmijë. Shpërthimet në dermatit atopic në fëmijë janë shumë të gjatë, madje edhe me dietë hypoallergenic, dhe të lënë njolla të errëta në trup.

Dermatitis atopik tek fëmijët gradualisht zhduket me moshën, e cila është për shkak të maturimin e qelizave të mëlçisë. Shkalla e dermatit atopic në fëmijët varet mëtejshëm astma sëmundjes faktor.
Dermatit atopic në fëmijë - Mjekimi
Si për të trajtuar dhe që përfshin miliaria parandaluese?
Së pari, për të parandaluar përshtatet nivelit, skuqje pelenë fëmijë. Për ta bërë këtë, shpesh duke ndryshuar pelena, rroba me lagështi, të mbajë lagështia dhe temperatura kushtet e nevojshme për 21 gradë, hiqni nga fletët e leckë vaj, të kryejë dush në zgjidhjen e Permanganat kalium ose infuzion bagëti. Vendet e prekura skuqje, lubricates krem ​​fëmija mund të sterilizuar vajra bimore.

Atopic hershme fazë pezmatim i lëkurës te fëmijët e trajtuar me përjashtim të atyre ushqimeve që mund të shkaktojnë alergji. Është gjithashtu e rëndësishme për të shqyrtuar dietë nënën tënde, në qoftë se ajo është e ushqyerjes me gji. Manifestimeve plagët efektive lyej infuzion tufë ose infuzion të lë gji, dhe pimples mëdha trajtuar shkëlqyer gjelbër.
Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët është shpesh një gjendje kronike dhe kërkon trajtim afat-gjatë. Efektive në trajtimin e qasjes komplekse: dietë, përjashtimi i alergeneve ushqimore, heqjen inflamacion dhe kruarje të lëkurës, duke parandaluar thatësi, përdorni masa parandaluese për shfaqjen e infeksionit të mesëm. Mjek kryesor në trajtimin e dermatitit atopik qëndron dermatolog me allergist. Enterosgel, smectite, sorbohel - ajo sorbents që do të ndihmojë në luftën kundër thithjen e toksinave nga zorrët.

Pezmatim atopik në fëmijë - dietë
Do të thotë sëmundje trajtojnë lehtë të llogaritur shkaqet e dermatit atopic. Për shembull, provokoi një skuqje të lëkurës të qershi, pastaj, të përjashtuar nga dietë e këtij kokrra të kuqe. Dhe kështu për të gjithë pushtetin. Fikni menu në dermatit atopic të gjitha ushqimet e kuqe (perime, fruta, lëng, fruta), fruta agrume, herbs, drithërat, bollgur dhe prodhimet e detit. Dietë duhet të respektohet plotësisht dhe nëna kur gji. Dietë në dermatit atopic është vezë e detyrueshme përjashtim, qumështi i lopës, preservatives, ushqime të skuqura, emulsifiers, mish, salcat, aditivëve të ushqimit, çokollatë, pije të gazuara, mjaltë, kakao. Jetë i sigurt për kufizimet në përdorimin e kripës.

Pasi hiqen nga alergeneve ushqim dietë, kështu që sapo ajo të bëhet dukshëm të përmirësojë gjendjen e fëmijës.
Ushqim Recommended: viçi i zier lejuar; perime, drithëra, supave vegjetarian; vaj ulliri dhe luledielli; patate të ziera, drithëra (hikërror, oriz, tërshëra); produktet e qumështit; tranguj, majdanoz, kopër, mollë e pjekur, çaj, sheqer; krunde ose bukë gruri; komposto molle, bioyohurty nuk aditivëve, djathë, kos.
Menu e fëmijëve me dermatit atopic

Mëngjesi: qull hikërror me një gjalpë pak 150 gram, 80 gram bukë gruri, çaj me sheqer
Dreka: supë perimesh (patate, lakër, qepë, një lugë gjelle vaj perimesh, 50 gram viçi), bukë me krunde 200 gram, mollë zier
Tea: bioyohurt 200 gram pa aditivëve
Darka: qull në vaj perimesh 250 gram pure e varieteteve gjelbër mollë me sheqer 200 gram
Ndiqni këto rregulla: nuk perehodovuyte fëmijë, le të hani racione më ngadalë dhe jo të mëdha.