Dhimbje barku në fëmijët nuk është e shoqëruar me sëmundjet e kavitetit barkut


Fëmijë ankohet se ai të dëmtojë bark e tij. Kjo shpesh ndodh. Çfarë e shkaktoi këtë dhimbje? Si një nënë duhet të veprojë? Pse të jetë gati? Në këtë artikull unë do të tregoj se dhimbje barku në fëmijët nuk kanë të bëjnë me sëmundje janë të barkut dhe për t'u dhënë atyre një përshkrim të shkurtër.
Pectoris. Dhimbje vuan nga dhimbja barku. Kjo është një reaksion i zakonshëm i indit limfoid gjithë trupin. Procesi mund të jetë i përfshirë procesin appendiceal, ndërsa apendiksit akute, bajame kombinuar.Fruthi, difteria, gripi, ethet e kuqe flakë. Në fillimin e sëmundjes është dhimbje, shpesh e rëndë ajo është lokalizuar në bark të ulët të djathtë, simulon një sulm të apendiksit akute. Në disa prej fëmijëve me fruth fruthit mund të zhvillojnë apendiksit, me një gjendje shumë të rëndë.


Kolla. Shkaku i dhimbje barku në fëmijët është presioni barkut duke u kollitur, dhemb muskujt e barkut në mënyrë efektive.

SARS dhe gripit. Reagimi i përgjithshëm i sëmundjeve të sistemit limfatik me rritjen e nyjave limfatike brenda barkut. Dhimbje cramping, nuk ka vend të veçantë.


Pancreatitis akute. Shkaqet e dhimbjeve të barkut mund të jenë të dyja brenda dhe pozaocherevynni, në këtë rast, është e vështirë të dallojnë. Fakti është se në lezione fëmijërisë e pankreasit është hera e dytë. Pancreatitis Zhvilluar reaktive, dhe arsyeja e tij fillestar të jetë në një zonë krejtësisht të ndryshme. Faktor mund të shërbejë si sëmundje infektive: fruthi, shytat, li e dhenve, reaksione alergjike, intolerancën e ushqimeve të caktuara, duke marrë ilaçe. Dhimbje akute në fillim ajo derdhi nëpër bark, pastaj lokalizuara në sektor të majtë e sipërme, merr karakter herpes jep në shpinë, mund të jetë konvulsiv. Janë të vjella, vjellje, dhe ndonjëherë ethe.


Pneumoni. Ajo është e komplikuar shpesh nga dhimbje të forta barku, frymëmarrje të rëndë. Kjo është e theksuar sidomos me pneumoni lobar, herë pas here ata shpesh imitator apendiksit.

Reumatizma. Kjo është për shkak të përfshirjes peritoneal në proces, inflamacion i saj i lëngshëm gjatë acarimit. Së pari, dhimbja është e pasigurt karakter konvulsiv, dhe së dyti, nuk ka vend të veçantë.


Karditit dhe zemrës defekte. Arsyeja - zhvillimi i dështimit ventrikular drejtë, thromboembolism, stagnimit të gjakut në mëlçi. Dhimbja nuk është e mprehtë, pa një vend të veçantë.Vasculitis hemorragjike. Sëmundje autoimune është disa forma: artikulare, të barkut dhe të përziera. Kur formë barkut e dhimbje barku është shpesh e vetmja shenjë e sëmundjes. Ajo mund të jetë e intensitetit dhe lokalizimin ndryshme, të gjitha varet nga çfarë departamentit dhe si i impresionuar. Kjo është e lidhur me dëmtimin e enëve të vogla të gjakut të traktit digjestiv, gjakderdhje në ripples çrregullime të qarkullimit të gjakut. Shpesh sëmundja shoqërohet me zhvillimin e intussusception.

Diabetes. Sëmundje të rënda metabolike është e shoqëruar shpesh nga dhimbje barku, ata mund të veshin akute, simulon një bark akute. Ka të vjella të përsëritura mbuluar me vija me gjak, aroma e frymës aceton. Arsyeja - çrregullime metabolike dhe të ushqyerit e zgavrën e barkut.


Anemia hemolitike gjatë krizës. Dhimbje akute në sektor të majtë e sipërme të lidhur me shpretkë të miokardit. Më vonë u bashkuan e verdhë e lëkurës.

Nodosa Polyarteritis. Trajtimin e sëmundjeve autoimune reumatike. Gjatë kriza e fëmijëve ankohen për dhimbje të forta në bark, pa një vend të veçantë, që mund të shoqërohet me të vjella, neveri. Shpesh, dhimbje mund të jetë shenja e parë e sëmundjes. Arsyeja - nekroza, ulcera në zorrë e vogël.

Sëmundje të përsëritura është e shpeshtë në fëmijëri. Ajo karakterizohet nga ndodhja periodike të dhimbjeve të barkut, cramping intensive ata imitator peritonit akut. Në kulmin e sulmit ka shenja të intussusception, pengimin e zorrëve. Një tipar dallues - dhimbja shkon larg spontanisht si filloi. Shkaku është ende i panjohur, është vetëm një supozim - predispozitë familjare.


Dëmtim të murit të barkut mëparshëm. Dhimbja është simptomë e vazhdueshme e kësaj patologjie. Ajo mund të kryejë dhe karakter lokal ose të shpërndara. Lidhur me formimin e hematomas ose dëmtimit të organeve të brendshme.

Moore e sindromi apo migrenë barkut. Dhimbja është e mprehtë, përhapur, mund të çojë në humbjen e vetëdijes dhe konfiskimit. Lëkura e zbehtë, djersitje, nauze dhe të vjella.

Dhimbje psikogjenike. Fenomeni përhapur. Ato ndodhin në mëngjes, kur ju duhet të shkoni në shkollë ose në kopsht, një fëmijë nuk dëshiron ta bëjë këtë. Ose arsyetuar ankesën e dhimbjes që do të tërheqë vëmendjen e të rriturve. Prindërit sëmundje kronike fëmijët mund të ankohen për dhimbje barku "me solidaritet" apo imitim të rriturit. Nuk ka foto specifike klinike. Fëmijët mund të ankohen si dhimbje akute, dhe dhemb shurdhër. Ndonjëherë ka të vjella, vjellje, kapsllëk, diarre, ethe. E gjitha varet nga imagjinata e fëmijës dhe mosbesimin e tij. Pse disa prej fëmijëve të ekspozuar ndaj reagimeve të tilla? Arsyeja qëndron në ndryshueshmëri emocionale apo prirje për të udhëhequr. Nuk është një grindje e madhe në familje, jo rezultati në provimin e shkollës mund të provokojë sulmuar një fëmijë. Është shumë e vështirë për të dalluar nga sëmundja e vërtetë pretekstin, nganjëherë zahrayutsya fëmijët në mënyrë që ata vetë të fillojnë të besojnë në të, e cila mund të çojë në një sëmundje të vërtetë. Ndihmë mund të jetë me përvojë vetëm psikiatri fëmijëve.


Dhimbje barku në fëmijët nganjëherë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda të çojë në shumë komplikacione. Moms dhe baballarët do të jetë i vëmendshëm ndaj fëmijëve të tyre. Të jetë i sigurt për të kontaktoni pediatrin tuaj nëse një pasardhës i yt nuk është e gjitha e drejtë për shëndetin. Po, ju mund të shmangur shumë probleme!