Meningjit rënda tek fëmijët


Meningjiti është një sëmundje akute infektive. Sëmundja është shprehur trurin membrana inflamacion ose palcën kurrizore. Kur meningjit karakterizohet nga dhimbje koke të forta, të vjella, ethe, skuqje dark-colored në të gjithë trupin. Njeriu nuk mund të shpjegoj gjunjët dhe anim kokën në gjoksin tuaj, në mënyrë që pranga e tij të mprehtë të fortë dhimbje,, e tmerrshme. Meningjit rënda në fëmijët, për fat të keq, nuk ndodh shpesh. Në shumë të rinj, ankthi shënuar, të rënda duke qarë, refuzimi për të ngrënë, i fryrë dhe i madh skuqje fontanellë duket. Kur këto simptoma duhet të kontaktojnë një neurolog dhe një sëmundje infektive. Vetë kundërindikuar në mënyrë rigoroze me meningjit, fëmija i nevojshëm shtrimin në spital urgjente. Zakonisht, trajtimi i meningjitit te fëmijët, mjekët përshkruajnë antibiotikët, diuretics, hormonet, antipiretik.


Meningjit rënda në fëmijët është shumë e rrezikshme për jetën. Sëmundja është vendi i dhjetë në vdekje në mbarë botën. Fatkeqësisht, tridhjetë vitet e fundit, meningjit në fëmijët është rritur. Rreth 10 raste për 100 mijë. Njerëzit. Çdo formë e meningjitit veçanërisht të rënda në fëmijë, ndodh mjaft e vështirë. Vdekja Yyazytsirnist, mjaft të mëdha, sidomos në së paku.
Meningjiti është primar mund të jetë e mesme. Kur, për shkak të infeksionit, humbja vijë meningjit dhe sëmundje të trurit do të godasë, kjo do të thotë zhvillim kryesor. Me zhvillimin e meningjitit sekondar, sëmundja është me sëmundje themelor, të tilla si otitis, shytave, Leptospirosis dhe shumë të tjerë. Meningjiti kryesisht zhvillohet në formën akute. Zhvillimi i sëmundjes është disa ditë. Megjithatë, meningjit tuberkulozi mund të zhvillohet nga disa javë për disa muaj.


Bakteret janë shkaku i trupit të fëmijës në meningjit primar. Burim direkte e infeksionit, është një bartës i infeksionit meningococcal - Neisseria meningitis. Në mënyrë tipike, këta pacientë infeksionet e zorrëve, nasopharyngitis. Infeksioni është meningjiti, fëmija prekje pikat ajrore. Ky infeksion mund të jetë më shpesh në vendet e njerëzve të mëdha grumbullim. Për shembull, të tilla si transporti, pasazhe metro, dyqane, spitale dhe klinika. Në grupet e fëmijëve sëmundje meningococcal mund të shkaktojë shpërthim meningjitin. Meningjit meningococcal shkakton meningjit purulent. Pneumoniae Streptococcus, Haemophilus influenzae, spirochetes, gungë bacil, kanë patogjene meningjit. Shkaku i meningjitit - infeksion viral. Në sfondin e infeksionit enterovirus shpesh ndodh meningjit. Meningjiti mund të ndodhë edhe në sfondin e dhenve, rubeola, herpesi, shytat, fruthi. Meningjiti viral është quajtur edhe lëngshëm.

Shkaqet e meningjitit mund të jenë krejt të ndryshme. Kjo vlon qafën dhe fytyrën, sidomos ata që janë mbi buzët, dhe akute, sinusit kronik, otitis, sinuzit, osteomielit e kockave të kafkës, abscese. Në qoftë se një infeksion i kësaj natyre nuk është trajtuar ose nuk trajtohet, por gabimisht, ata mund të përhapet në meninges, i cili përfundimisht të shkaktojë meningjit.

Simptomat e meningjitit vijon: fillimin akute, ethe, ethe, dobësi, nuk ka oreks, një person përvojat dhimbje të forta në nyjeve dhe muskujt. Këto simptome ngjajnë gripit.

Në meningjitit ka një dhimbje koke shumë e fortë. Ajo është e përhapur në natyrë. Me kalimin e kohës, rritet dhimbje dhe një ndjenjë e plotësi. Dhimbja intensifikuar mënyrë që të bëhet pothuajse e padurueshme. Nga një britmë të tillë e dhimbjes jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit. Pothuajse gjithmonë ka përzier dhe të vjella. Ky veprim është pothuajse e pamundur për çdo radha rrit dhimbje koke e pacientit. Gjithë zhurma ngacmues, zhurmave me zë të lartë të rritet dhimbje. Nëse meningjiti është një formë e butë, skuqje e qershi të errët në formë të pika të vogla. Arna të mëdha të bruises, tha se pacienti ka një formë të rëndë të meningjitit. Në format e rënda të meningjitit skuqje zhduket pas dhjetë ditësh. Pacienti është i hutuar vetëdijen, të vjella të shpeshta nuk të lehtësuar vuajtjet. Ndonjëherë meningjiti shkakton dëme në nerva kafkës dhe të çon në strabismus. Kids priren të rrokut diarre, përgjumje, marramendje, vidyazyka e plotë e ushqimit, ankthit të fortë dhe duke qarë. Ata shfaqen konfiskimet, të vjella të vazhdueshme dhe të vjella.


Kur meningjit tuberkuloz që zhvillon disa javë, simptoma e parë është rritja e dhimbje koke, rritje të përditshme. Me kalimin e kohës, dhimbja bëhet e padurueshme. Në sfond ka dhimbje të vazhdueshme dhe të vjella. Vetëdija e pacientit është e hutuar dhe të përkeqësuar gjendjen e përgjithshme.
Është e nevojshme për të hetuar lëngun cerebrospinal. Gjithashtu të bëjë X-rrezet e kafkës, të shqyrtojë fundus okulare. MRI dhe sjelljes diagnostifikimit kompjuterit, эlektroэntsefalohrafyyu.
Ka karakteristika themelore për diagnozë të saktë të meningjitit. E para - prania e tiparet e jashtme, pastaj - për shenja të infeksionit dhe ndryshimet karakteristike në lëngun cerebrospinal.


Meningjiti - infeksioni është urgjente. Hospitalizimi është e nevojshme në çdo rast. Në shtëpi, trajtojnë meningjit papranueshme. Meningjit rënda tek fëmijët kërkon trajtim të menjëhershëm adekuat. Trajtimi më shpejt fillon, aq më mirë do të jetë rezultati, që çon në shërim. Për të identifikuar agjent shkaktar i meningjitit nuk mund antibiotikët gjithmonë, pacienti është përshkruar janë të nevojshme. Ato administrohen brenda dhjetë ditëve dhe shtatë ditë, pas temperatura recesioni. Gjithashtu kërkohet terapi të zgjatur me antibiotikë.

Pacientët përshkruara penicilinë, intervalet ndërmjet administratës së injeksione deri në katër orë. Cefalosporinat përshkruar nëse infeksioni është më i qëndrueshëm.