Futja e ushqimeve plotësuese për fëmijët e vegjël


Kur të fillojë të prezantoj ushqime të ngurta? Kjo është një nga çështjet e para me interes për prindërit e rinj. Megjithatë, ka ende rekomandon futjen e ushqimeve plotësuese në 4 muaj, e cila është absolutisht e gabuar. Në të vërtetë nxitim në këtë çështje nuk është e nevojshme - për shkak të tretjes fëmija duhet të jetë gati për të ngrënë, përveç qumështit të gjirit ose përzierje vыsokoadaptyrovannoy. Më të mirë ushqime kohën e fillimit sot është mosha e gjashtë muaj. Dhe përzierje moderne për të ushqyerit artificial në përbërjen e tyre të tillë që, si qumështi i gjirit, të mbuluar të gjitha fëmijën nevojat ushqyese për gjashtë muaj krejtësisht, kështu që ushqime "shishe-fëmijë", mund të fillojë si një fëmijë në gjashtë muaj. Kur krijimin futjen e ushqimeve plotësuese për fëmijët e vegjël?


Në disa raste, për mungesë mjekësore të vazhdueshme në peshë është e rekomanduar për të filloni të shkruani dicka para ngrënies si shumë pjata me kalori. Por kjo zgjidh vetëm një mjek, dhe ushqime të futura nën mbikëqyrjen e tij të rreptë. Përveç moshës, ju duhet të marrë parasysh gatishmërinë për ushqimin për bebe. Kjo është pasqyruar në disa tipare karakteristike. Së pari, fëmija fillon të ngrënë më shpesh, është mjaft pjesë të rëndësishme, duke sugjeruar nevojën për ushqimin shtesë. Përveç kësaj, fëmija fillon të tregojë interes për prindërit e të ushqyerit, por jo të procesit, domethënë ushqimi, duke u përpjekur për të marrë atë dhe të përtyp. Është e rëndësishme për të filluar ushqyerjen, fëmija ishte në gjendje për t'u ulur në mënyrë të pavarur ose të paktën për të mbështetur karrige e fëmijëve në një kohë të gjatë. Dhe, mbi të gjitha, në fëmijët e vegjël qëndron nxjerrje refleks ushqime të dendura gjuhën dhe aftësinë për të formuar një lugë të ushqimit ose duart, duke u përpjekur për të mbajtur atë.


Zgjedhja e ushqimeve të kurseve të parë varet nga pesha e fëmijës dhe normën e shtesave për muaj - në qoftë se shtesat janë të mëdha, është e nevojshme për të filluar ushqime të ngurta me perime. Nëse increments vogla apo një peshë të vogël mungesë, të fillojë me një hyrje në ushqime drithëra të ngurta. Disa vite më parë, pediatër rekomandoj duke filluar ushqime të ngurta me fruta dhe lëngje. Aktualisht këto rekomandime të vjetëruara. Lëngjet - produkt shumë të koncentruar, ajo mund të irritojë traktit digjestiv të fëmijës papjekur dhe shpesh shkakton alergji. Vendos familjaritet me këtë produkt për 8-12 muaj të moshës. Frutat përmbajnë një numër i madh i acideve frutave mund të irritojë zorrët, duke shkaktuar diarre mund të fillojnë. Përveç kësaj, fruta të ëmbla, të cilat filluan të japin vrasin e parë mund të shijojë shumë fruta të freskëta dhe drithëra, dhe fëmijë vidyazykatsya të hani ato. Çfarë perime zgjedhin ushqime për të parë? Përgjigja nuk është e komplikuar - ajo duhet të jetë fryt i zbehtë të bardhë ose të gjelbër me fije delikate, lulelakër, brokoli, kungull i njomë, kungull, kungull i njomë.


Shkruani perimet e para duhet të jenë duke filluar me një lugë çaji dy herë në ditë, duke shikuar me kujdes reagimin e fëmijës. Nëse nuk ka shkelje të karrige, fryrje, zryhuvan ose skuqjen në lëkurë, ju mund të sigurtë të rrisë pjesën 2-3 lugë në ditë, duke çuar deri në shumën prej 100-150 g. Pas të ushqyerit, nëse fëmija dëshiron, goditja e tij të ushqyerit e qumështit të gjirit ose përzierje e zakonshme. Pas poprobovanы ishin perimet e para mund të shtohet në ushqime kungull, karrota, qepë, bell peppers, bizele të njoma, patate. Nga 9-10 muaj mund të jepni pure fëmijë 2-3 perime, pureed perimesh supë vlim, shtoni 10-12 muaj gjeth. Të gjitha perimet për fëmijën prykormы jo kripë dhe mos shtoni erëza në to.


Ashtu si perime, drithëra futur në ushqim për fëmijë në mesin e parë. Sistemi është i njëjtë: të fillojnë të japin 1 lugë çaji çdo ditë dhe të shikojnë reagimin e fëmijës për disa ditë. Por futja e tyre, ka disa karakteristika. Duke filluar me gluten-free drithëra - oriz, hikërror ose misri. Zakonisht qull parë gatuar në ujë dhe qull gatshëm shtoni qumështin e gjirit apo një përzierje. Pasi fëmija për t'u njohur me këto lloje të drithërave në ushqimin e tij në 8-9 muaj të shfaqet kënaqur dhe grurë. Por bollgur gruri dhe të japin më të mirë kur fëmija kthehet në vit. Millet është e vështirë që të tretet, dhe bollgur shumë kalori phytin, e cila komplikon thithjen e hekurit. Qumështit të shfaqet në fëmijë qull ushqimin më 8-9 muaj, vendi i parë në gjysmë qumësht e tyre, pastaj qumësht. Drithëra nga 7 muaj për të shtoni gjysmë lugë çaji gjalpë. Në fëmijën e parë drithëra nuk është e rekomanduar për të shtoni sheqer.


Në 8 muaj vjen koha për të futur fëmijën tuaj për produktet e mishit. Zakonisht i pari në dietë duket viçi dhe viçi, mishi është zhytur mirë dhe pothuajse asnjë alergjike. Pak më vonë, mund të ofrojë lepuri baby, gjeldeti dhe pule, por qengji dhe mish derri të japin fëmijët e vegjël nuk është e rekomanduar për shkak të vështirësive të asimilimit. Salcë i pari mish japin fëmijëve të vegjël një darkë në lidhje me pure perimesh në një sasi që nuk i kalon gjysmë lugë çaji. Monitoruar me kujdes reagimin dhe të tregojnë një pjesë të mishit në 50 gram në ditë. Së pari të përgatisë salcë shumë të lëngshme dhe homogjene. Më vonë, rreth vitit, ju mund të bëni qofte me avull dhe burgers me Mincemet dyfishtë scroll. Fëmija është 9 muaj. Pra, është koha për të hyrë në fruta.


Zakonisht parë të botuar në ushqim për fëmijë frutave tradicionale të zbehtë e tokës sate, në qendër të këtij mollë, dardhë, në jug - kajsi, pjeshke, banane. Zakonisht ata filloni të shkruani, si të gjithë prykormы me një lugë çaji, shikuar me kujdes reagimin e provon me normën mesatare prej 80-100 gram në ditë. Acidet shkak frutash dhe fruta fibra të kenë efekte të ndryshme në një karrige, dhe kur ata hyjnë duhet të mbani mend këtë. Dardhë dhe banane shpesh bashkëngjitni, mollë dhe kumbulla, pjeshkë, kajsi slabyat, në varësi të karakteristikave të karrige dhe nevojën për të futur fruta. Nga 9 muaj për të futur ushqim për fëmijë pule verdhë veze apo trembem vezë, duke filluar me 1/8 pjesë dhe provuar të gjysmave, përzierjen atë me pure perimesh ose qull. Proteina vezë për shkak të allergenicity saj të lartë nuk ishte për të dhënë.