Stomak dhemb një fëmijë - shkakton dhimbje barku në fëmijëtTabela e përmbajtjeve:
Porsalindur barkut dhimbje
Mostretje
Fëmijët rritje e jashtëzakonshme
Dhimbje në bark në një fëmijë me diarre
Fëmijët Kapsllëk
Alergjive ushqimore
Dhimbje në bark e një fëmije dhe parazitët e zorrëve
Stomak dhimbje fëmijë nga pinworms
Dhimbje barku në fëmijët për shkak të ascariasis
Stomaku dhimbje apendiksit
Rotavirus
Çfarë dhimbje akute të barkut në fëmijët
Arsyet më të zakonshme për fëmijët në ankesat e dhimbje barku lidhur me thithjen e shumë të nxituar e ushqimit, overeating, gazit rritje, kapsllëk. Në disa raste, parehati të shkaktuara manifestime të natyrës mendore ose emocionale, regjimi papritur kalon një ditë apo hahet. Prindërit janë veçanërisht të shqetësuar me pamjen e fëmijës vjellje, vjellje, ethe.


Porsalindur barkut dhimbje


Shpesh, sulmet dhimbje barku e dhimbjes ndodhin në foshnjat. Gjatë të ushqyerit duke e shtyrë këmbët, ulëritës.
Shpesh shkaktojnë siklet gazeve të prodhuara nga qumështi i gjirit karbohidratet. Ato janë veçanërisht të shumta në pjesë të hershme, pas qumësht të ushqyerit më shumë proteina dhe yndyra.
Gjatë gji nëna duhet të zgjidhni me kujdes një dietë që nuk shkakton dhimbje në bark e fëmijës, zhvillimin e alergjive:
Kufizojnë konsumin e ëmbëlsirat, makarona, patate. Të përjashtuar nga dietë e qumështit ëmbël kondensuar, kafe natyrale, kakao, çokollatë, seasonings djegëse.

Për të qumështit nuk bëhet një shije të pakëndshme, nuk hanë hudhër ose qepë.
Përfshirja në një dietë të trangujve të freskëta, prunes, panxhar mund të shkaktojë diarre e fëmijës.
Mos vidyazykatysya reaksion alergjik ose kufizojnë përdorimin e agrume, luleshtrydhe, arra, ushqim deti.
Me kujdes të frutave dhe perimeve të kuqe, veçanërisht në qoftë se një fëmijë është i prirur për alergji, siç dëshmohet nga lëkura shpeshta thatë ose miliaria.
Në qoftë se ju përdorni lakër turshi freskët ose nënën, fasule, rrush, mollë e gjelbër, tranguj, domate, patëllxhan, bukë të zezë, ndryshime përbërjen qumësht. Pas ushqyer fëmijën shpesh rrit gaz. Aftësia e fëmijëve në kontraktimet e zorrëve ende të pazhvilluara, sepse lëvizjet e ushqimit të formuar ngadalë gazeve pse ka dhimbje barku fëmijë, dhimbje stomaku.

Përjashtohen nga ushqimet dietë që përmbajnë një shumë sidomos aditivëve të ushqimit. Produktet e Para së gjithash, të konservuar, suxhuk, pije gjysmë-të gazuara, ushqim të shpejtë. Aditivëve të ushqimit në disa raste, të vonojë prodhimin e qumështit, të provokojnë reaksione alergjike të ndryshme, lëkurë të thatë fëmija, skuqjen, kore krisur, skuqem ndritshme në cheeks, stools lirshme.
Produkte në gji është më mirë të mos të skuqura, dhe piqem, vlim, zierje, erëza herbs natyrore.

MostretjePër arsye të ndryshme, duke përfshirë edhe sistemin nervor, fëmija mund të zhvillojë mostretje. Aktivitetet shqetësuar stomak pasi të hahet një ndjenjë e mbipopullimit. Kjo mund të vërehet belching, urth, trishtim në gjoks, nauze ose të vjella, dhimbje stomaku, veçanërisht në situata të stresit apo kur nervor.
Mostretje mund të ndodhë pasi të hahet trangujve, në qoftë se fëmija zap'ye perimeve ujë të ftohtë ose sodas. Në çdo trangujve moshës dëmshme gjatë acarimin e gastrit, ulçerë stomakut, kolit akut.

Fëmijët rritje e jashtëzakonshmeSiç e dini, jetojnë në zorrët e baktereve të ndryshme, bifidobacteria, lactobacilli, Escherichia coli. Ata mësuan të bashkëjetojnë organizëm në simbiozë. Për arsye të ndryshme edhe depërton në masë të mikroorganizmave padëshiruar, pse bakteret e dobishme popullsisë është në rënie të shpejtë dhe zhvillim dysbiosis.
Çekuilibër i microflora zorrëve ndodh në sëmundjet e traktit gastrointestinal, pas helmimit ose infeksion, trajtim antibiotik, duke kaluar dietat gabuar, marrja e pamjaftueshme e vitaminave dhe micronutrients, stresi shpeshta, lodhje nervor.

Në fëmijët e vegjël, një gjendje e dhimbshme të shkaktuara nga papjekurisë së sistemit të tretjes dhe anemi, rakit, të ushqyerit me vonesë, përdorimin e qumështit artificial. Këta faktorë ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme aftësinë e trupit të fëmijës për të luftuar bakteret e dëmshme.
Fëmija ngadalë duke fituar peshë, u ul oreksin, kapsllëk të ndodhë, vanitet tepruar.
Me rritjen e karrige çekuilibër, në të kundërt, është një e rrallë dhe shpesh, 4-5 herë në ditë. Duket fryma e keqe, rrahje. Drops flokët, mukozës janë të ndritshme dhe të "lacquered", lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë. Gjendja po ndryshon, para se të vijë lodhje, gjumë i trazuar. Fëmijët e vegjël të bëhet humor, nervoz.

Me reduktimin e mëtejshëm të popullsive të baktereve të dobishme në zorrët bëhet i përflakur dhe fëmija fillon të lënduar stomak, sidomos në stomak. Nuk ka oreks, torturuar belching, urth, goja e hidhur, rritur pak temperaturën e trupit, zhvillojnë reaksione alergjike.
Sapolindur vuajnë nga dysbiosis në prani të nënës vaginosis bakteriale, mastitit, për shkak të një kërkesë të vonuar në gjoks, intolerancës për arsye të ndryshme, qumështin e nënës.
Florën e zorrëve jep fëmijë shishe me gji, infeksionet e shpeshta respiratore akute virale, dermatit atopic.

Në çdo gungë moshe mund të shkaktojnë stres, dietë paekuilibruar, trajtim me drogë antibacterial, dhe terapi të hormoneve.
Në fund të nëntëmbëdhjetë ndonjëherë pediatër francez Henri Tissye provuar se foshnjat në gji në bifidobacteria gut mbizotërojnë.
Profesori i njohur II Mechnikov ishte i bindur se "keq" bakteret nga zorrët mund të hiqet duke përdorur bakteret e acidit laktik të përfshira në kos.

Dhimbje në bark në një fëmijë me diarreDiarre të shpeshta ndodh gjatë dysbiosis zorrëve, infeksion, konsum ndenjur ushqimit, droga e trajtimit.
Në diarre fëmijërisë sidomos trupi i keq i dehidratuar humb një shumë të kaliumit dhe natriumit. Vazhdimisht etje, orientimi i trullosur, mund të ndahen në hapësirë. Mos përdorni produktet e qumështit, kafe, erëza, i kripur, fruta, pije e ëmbël dhe lëngje.
Ajo duhet të kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore në rast diarre ndodhur me fëmijën, stomak rëndë i lënduar, trupi është i dehidratuar, temperatura e trupit u rrit mbi 38S, karrige pare gjakderdhje.

Fëmijët KapsllëkNë kapsllëk thonë, nëse zorrë është e zbrazur më pak se dy ditë. Jashtëqitje është e komplikuar dhe është e shoqëruar nga një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë. Pak të përkushtuar, ata janë të dendura, të thatë, me mbajtjen e zgjatur në zorrë janë të rralla. Periodikisht, dhimbje stomaku, puchit siklet manifestuar kontraktimet.
Frekuenca stol përcaktohet nga faktorë të ndryshëm: natyra e dietë, zakonet e jetesës. Shkelja e lëvizjeve të zorrëve mund të jetë e lidhur me mungesën e fibra në dietë, abuzimi i kafe, çaj.

Në vuajnë kapsllëk ul oreksin, lodhje, shije të pakëndshme në gojë, ngjyrë dheu.
Shkaku i fëmijëve konsiderohet si kapsllëk mospërputhja e sistemeve të ndryshme të trupit që është në rritje. Nëse fëmija është i turpshëm, shkeljen e jashtëqitjes ndodh shpesh me arsye psikologjike për objektin Vizita e kujdesit të fëmijës. Në kushte të panjohura të pazakonta duhet të rindërtojmë sjellje të përshtaten me situatën e re dhe mjedisin që nuk ka gjithmonë të shkojë normalisht.
Vonesa e karrige dhe shfaqjen e dhimbjeve të barkut në një fëmijë është një zakon i gjatë i shtrirë në shtrat në mëngjes, mungesa e kohës në një asamble e shkollës në banjë, modesti të rrejshme. Prindërit duhet të bëjnë disa përpjekje dhe edukimi i duhur pajisë fëmijët me jashtëqitje zakonin për të kryer një orë të caktuar.

Alergjive ushqimoreKy lloj i alergji ndodh përmes marrjes të ushqimit-alergeneve. Ata mund të jetë mish i njohur, peshk, mish, vezë, çokollatë, frutave agrume.
Në mënyrë tipike, në rastin e alergjive për skuqjen e lëkurës duket, ai bëhet tepër e thatë ose merr lagësht. Nëse diatez formuar blisters itchy vogla.
Reagimit alergjik është gjithashtu e dukshme çrregullim të sistemit tretës. Fëmija ka një stomak të lënduar, ajo rrahje larg, nauseated ose vjella. Shpesh bilanci thyer microflora bëhet stools të lirshme ose kapsllëk ndodh.

Alergjive ushqimore rrallë shkakton kongjestion i hundës, vrull bronkiale, kollë.

Dhimbje në bark e një fëmije dhe parazitët e zorrëveParazitëve të zorrëve të merrni në trupin e fëmijëve dhe të rriturve me mish të infektuar kafshët kur përdoren frutat larë dobët dhe perime, higjiena jo personale.
Fillimisht ndjeu dobësi, të përzier, të vjella, diarre, marrje mendsh. Pastaj në këmbë përkeqësohet. Ndjesi të dhimbshme ndodhin sulmet periodike. Vjella, diarre, kapsllëk ndryshon, përkeqësim ushqim qenët i qartë. Fëmija ankohet për dhimbje barku, skuqjen e lëkurës duket, pafuqi, marramendje.

Pra, rezultati është manifestuar krimb zorrësh jetës, roundworm, parazitet kasetë. Pas infektimit të përhershme të sëmurë dhe të uritur, të humbasin peshë. Ushqimi shpesh shkakton të vjella fëmijë, dhimbje stomaku, ndjeu siklet, i trullosur.
Kur parazit merr shumë, ata të irritojë mukozën, zorrë mbushur me jetën e mbeturinave vet. Gazrat formuar puchit çfarë ndodh vanitet.
Shumica e ekspertëve të përcaktuar shkakun e këtyre ndjesi të dhimbshme në zorrët si helmim nga ushqimi. Patogjen specifik shpallur rezultatet e testeve laboratorike e feces, urinës apo gjakut.

Për parandalimin rekomandohet të paktën dy herë në vit për të marrë të gjithë familjen pastrim kurse kundër. Rezultati është përmirësuar shëndetin, imunitet zgjeruara. Pas zorrë pastrimin e trupit nuk ka për të shpenzuar një shumë përpjekje për të neutralizuar rezultatin e parazitëve.

Stomak dhimbje fëmijë nga pinworms


Nëse Enterobiasis krimb zorrësh vendosen në zorrë, worms hollë të bardhë deri në një centimetër. Në natën, Pinworms femra pjell vezë në folds e lëkurës së perineum. Fëmija është duke përjetuar kruarje të rënda, dhimbje stomaku, kreu, nauseated ose vjella ndodh bedwetting. Nuk ka oreks, humbje peshe, ngadalësuar rritjen, reduktuar aktivitetin mendor.

Në krimb zorrësh më shpesh shkaktojnë helmintiasis. Parazit është gjetur në zorrët e fëmijëve për shkak të dështimit të standardeve higjienike, përmes perime të lara dobët dhe fruta. Normalisht, duke diagnozë, trajtoj të gjithë anëtarët e familjes.

Dhimbje barku në fëmijët për shkak të ascariasisKy lloj i helmintiasis është e përhapur. Besohet se roundworm infektuar çdo banor i katërt i planetit. Më shumë parazit i shpeshtë zbuluar në fëmijët e moshës shkollore dhe parashkollore të hershme.
Larvat roundworm mund të depërtojnë placentën dhe të sigurohet në fetus. Një fëmijë i lindur dhimbshme, shpesh zastudzhuyetsya, vuajnë nga bronkiti dhe pneumoni.

Ascarids pjekur në zorrë e vogël, duke arritur një gjatësi prej 25-30 cm. Thurur në topa, parazitët mund të shkaktojë pengesa e zorrëve tek fëmijët nën 6 vjeç. Zvogëlohet ose të zhduket oreksit, rënie në peshë, herë pas here temperaturë, i sëmurë, lot përzier me biliare. Fëmija u ankua për dhimbje akute të barkut si dhimbje barku zorrëve. Shpesh, një dhimbje koke, gjumë të bëhet i shqetësuar, ka tmerret e natës, nervozizëm.
Në të njëjtën kohë stol pa testeve laboratorike për praninë e larvat dhe vezët e Ascaris, metoda imunologjike, ultrazërit, X-ray nuk ka siguri absolute se dhimbja më lart dhe parehati lidhur me këtë lloj të helmintiasis.

Ascarids në gjendje të depërtojnë në kanalet biliare që dëmtojnë anën e djathtë, marramendës, ethe. Ajo mund të vrerit dhimbje barku, purulent cholecystitis, absces të mëlçisë.
Të botuar në shtojcën, parazitëve të shkaktojë apendiksit akute. Prania në kanalet Ascaris pankreatik çon në pancreatitis rënda. Helmintet Ndryshme zvarriten aftë nëpër ezofag në fyt dhe ajrore, duke shkaktuar zhvillimin e asfiksisë, hipoksi. Ka raste kur kolonitë larvat roundworm gjenden në tru.

Stomaku dhimbje apendiksit


Shtojca, shtojcë mund të bëhet i përflakur për shkak të alergjive ushqimore, ndikimin e gurëve fekal, parazitëve të zorrëve.
Dhimbje stomaku në stomak, atëherë siklet shtrihet në anën e djathtë. Ndjesi të dhimbshme janë të përforcohet kur kthyer në të majtë në të djathtë. Temperatura e trupit rritet në 376S. Nuk ka vonuar stol, vjellje, mund të rrëmbejë. Fëmijët inflamacion i shtojcës është zhvilluar veçanërisht shpejt.

RotavirusI ashtuquajturi gripi zorrëve është shkaktuar rotovyrusom. Sëmundje infektive ndikon traktit digjestiv. Gripit më të zakonshme zorrëve fëmijët e sëmurë të moshës 7 muaj deri në dy vjet.

Rotovirus transferuar me ushqim, qumësht dhe produktet e qumështit, rrugën kontakt-shtëpiake nëpër lodra infektuar, sende shtëpiake, liri. Periudha e inkubacionit zgjat 1-2 ditë, rrallë javë.
Sëmundjeve fillon akute, simptomat arritur kulmin pas 12-24 orësh. Fëmijët ankohen për dhimbje të barkut të butë, zakonisht në pjesën e sipërme. Shpesh puchit, Ankesat ndodhë vanitet. Brenda 2-4 ditëve të etheve. Nuk ka oreks, shpesh me lot. Brenda 3-6 ditëve stol të lëngshme, i lehtë.

Në fëmijët e vegjël mund të jetë kongjestion i hundës, rrufë, kollë.
Në një moshë të re antitrupat e fëmijës mbrojtjen e marrë nga nëna në lindje dhe ushqyer me qumësht. Për shkak të gripit zorrëve fëmijët më shumë gjasa të cilët janë shishe-ushqyer.

Çfarë dhimbje akute të barkut në fëmijëtNëse dhimbja akute duhet të telefononi menjëherë një mjek. Nuk i japin qetësues, ju lutem, ushqimi i saj, për të prekur stomakun e saj. Për shembull, në rast të një sulmi të apendiksit nga pakujdesshëm shtojcën trajtimin vospalyvshyysya mund të dilnin.

Dhimbje akute mund të sinjalizojë një peritonit, një inflamacion i peritoneum ose pengimi zorrëve. Në tualet nuk duan trullosur, ndjeu dobësi. Ju mund të kenë nevojë kirurgji.
Ndjesi të dhimbshme shkakton infeksion të fshikëzës. Nëse ka një fëmijë urinimi dhimbje barku, ethe. Në këtë rast po ashtu duhet të shihni një mjek.