Llojet e anestezi për fëmijët e vegjël


Fëmijët përdoren dy lloje të anestezionit - anestezi të përgjithshme dhe lokale. Çfarë lloje të anestezionit për fëmijët e vegjël?
• anestezi të përgjithshme (ose narkozë)
Trajtimet mjekësore duke përdorur drogë që ndikojnë në sistemin nervor qendror dhe fikur vetëdijen e pacientit gjatë një operacioni apo hetim. Në varësi të metodës së anestezisë është tre llojesh. Thithja. Fëmija merr frymë përmes një përzierje maskë e gazeve dhe 20-30 sekonda për të fjetur. Anestezi pastër thithur mund të aplikohet për studime të ndryshme (të tilla si rezonancë magnetike ose tomography llogaritur) kur fëmijë të ngazëllyer refuzon të shtrihem në heshtje. Vena. Ajo është përdorur gjatë operacioneve dhe e kombinuar me mbytje. Kjo siguron lehtësim më efektive dhimbje dhe shteti vazhdoi të fle. Për aq kohë sa fëmija është në gjumë, të bëjë anestezi intravenoze nuk është gjithmonë e mundur. Fëmijët e vegjël panik nga frika e injeksioneve - fëmija do përpëlitje, qaj dhe në mënyrë aktive të rezistojë veprimet e mjekut. Kjo është një stres i madh për pak pacientit dhe vështirësitë për te mjeku - venat e fëmijëve janë shumë të hollë, dhe në çdo zhurmë e jashtme edhe në mundësi të mëdha profesionale të humbasë.Intramuskulare
Kjo anestezi përdoret rrallë, kryesisht nga afërsia, lehkozbudlyvymy fëmijët e vegjël të cilët fillojnë të sillen si duhet para se të vijnë në sallën e operacionit. Mjeku bën një injeksion të pilula gjumi në shtëpi, dhe një frikacak të fle në mënyrë paqësore në krahët e nëna ose baba. Pas kësaj, ajo që po merren për kirurgji.
• anestezi lokale - një procedurë mjekësore që synon bllokimin impulset dhimbje në vend operyruemom. Avantazhi i anestezi lokale është se droga obkolyuyut znebolyuyut dhe një pjesë e trupit pa ndikuar në tru. Si rezultat i kësaj, pacienti ndjen dhimbje të vogël, por për të gjithë operacioni është vetëdije. Jo çdo i rritur është në gjendje për të në mënyrë të sigurtë të transferuar një anestezion lokal, dhe për të folur për fëmijën! Situata të panjohura, instrumentet kirurgjike, maska ​​mjekësore dhe llojin e gjakut vet shkaktoi panik të rënda. Kjo është arsyeja pse anestezi lokale nuk është përdorur në fëmijë të vegjël në formën e tij të pastër, dhe është përdorur në lidhje me të përgjithshme, kjo qasje është quajtur anestezi kombinuar. Ai është më i besueshëm dhe i saktë.


Si për të përgatitur fëmijën për anestezi
Për fëmija pësoi anestezi të jetë e mundur më të lehtë, prindërit duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme: Dhjetë ditë para operacionit, gjak, urinë, feces kthehen, dhe të nënshkruajë për pritjen në neurolog, kardiolog dhe Ent mjeku. Nëse fëmija juaj është ngacmuar shumë shpejt, dy apo tri ditë para operacionit nga një mjek mund të pini ilaçe qetësues. Ju duhet të përballojë intervale të ashpra uritur dhe thatë: porsalindurit dhe foshnjat që janë me fëmijë në gji nuk mund të ushqehet për katër orë para anestezi; foshnjat që janë shishe ushqyer - për gjashtë orë. Lëngjet (ende ujë, lëngje pa pulpë, pije frutash, çaj ju mund të pini për katër orë para ardhmen anestezi.


Në kohën e anestezi, fëmija nuk duhet të ketë sëmundjeve infektive (SARS, dhimbje të fytit, pneumonia, infeksionet e zorrëve) dhe acarimin e sëmundjeve kronike. Përndryshe në masë të madhe rrit rrezikun e komplikimeve me sistemet imun të dobësuar mund të ketë vështirësi në frymëmarrje, qarkullimin, shërimin e plagëve kirurgjikale. E drejta emocionale - komponenti më i rëndësishëm i një operacioni të suksesshëm. Përgatitja e nevojshme jo vetëm fëmijë, por edhe prindërit e tij. Fëmijët e perceptojnë çdo gjë që ndodh me ta në reagimet e të rriturit. Mami apo Babi duhet të shoqërojë fëmijën në sallën e operacionit, që të jetë me fëmijën derisa ai bie në gjumë. Mos harroni se detyra juaj - për të zbutur, të inkurajuar fëmijën, të vendosur atë për të mirë, dhe për këtë arsye për panik dhe nervoz ju nuk mundeni. Nga anestezi zgjat nga 15 minuta deri në 15,2 orë. Gjatë kësaj kohe, droga përdoren për anestezi, mund të shkaktojnë reagime negative në trup si të qenët i përgjumur, marramendje, vjellje, dobësi, foshnjat ndonjëherë endet gjumë përhershëm dhe syçeltësi. Në mënyrë që të zvogëlojë në minimum efektet e anestezisë, përdorni këshillat tona. Para anestezi, fëmija duhet të jetë i përgatitur dhe fiziologjikisht dhe psikologjikisht.


Për të ruajtur crumbs moralin le të marrë një lodër të preferuar dhe të mos kini frikë për të shkuar në sallën e operacionit me të. Një avantazh i madh për të vendosur fëmijën në dhomën e shërimit, të pajisura me shtretër të nxehtë, pajisje me oksigjen me lagështi (pas mukozës anestezi rëndë të thatë, dhe disa kohë nuk mund të pini). Pas zgjimit mom fëmijë apo baba duhet të jetë pranë shtratit të tij (me përjashtim të rasteve kur një fëmijë është i vendosur në njësinë e kujdesit intensiv). Prania e një mbrojtje më të mirë të dashur ndaj vuajtjeve dhe për të zvogëluar frikën. Prindërit duhet të marrin parasysh se anesthetics përdoret sot në drogë moderne që janë të përshtatshme edhe foshnjat e porsalindura, dhe për të minimizuar mundësinë e komplikacione të rënda.