Llojet ftohtë në fëmijët e vegjël


Hundë i lëngshëm në fëmijë të vegjël - të gjitha-sezonit sëmundje që ndodh në dimër të ftohtë, gjatë alergji pranverore, dhe ajrit të kondicionuar gjatë verës gjatë epidemive vjeshtën e SARS-it. Viruset dhe bakteret duke marrë në rrjedhën e ajrit në zgavrën e hundës, admirojnë epitelin resnychnыm dhe neutralizuar. Në këtë artikull ne shikojmë në dhe të flasim për të gjitha llojet e undead në fëmijë të vegjël.
Për fat të keq, ndonjëherë sistemi imunitar nuk mund të përballojnë dhe pastaj të zhvilluar inflamacion të mukozës. Në varësi të shkakut të ftohtë të përbashkët dalluar disa lloje: infektive, alergjike, vasomotor, traumatike, hypertrophic, dhe mjekim atrofik. Dhe tani më shumë për çdo ngjarje. Infektive rinitit - inflamacion i mukozën e hundës, të shkaktuara nga bakteret, viruset dhe kërpudhave. Kjo ftohtë mund të jetë një komplikacion i SARS-it, fruth i keq, fruthit dhe sëmundjeve të tjera.


Ka 3 faza në zhvillimin e saj. Faza e parë - dalja (zgjat nga disa orë deri në dy ditë). Fëmija mund të ankohen për thatësi dhe kruarje në hundë. Faza e dytë - inflamacion aktiv. Nuk është një lirimin e sasive të mëdha të lëngjeve mukozë, lëkurës rreth hundës së kuqe dhe i përflakur. Vështirësia e frymëmarrjes hundës çon në shkeljen e gjiri në foshnjat dhe fëmijët e vegjël të fjetur të gjitha moshave.

E treta Faza - inflamacion ulur. Zahustevayut guximshme dhe të marrë Muço-purulent karakter. Me trajtim adekuat, kjo fazë është e përfunduar shërim të shpejt të plotë. Rinitit infektive mund të jetë i komplikuar nga otitis ose sinusit. Rinitit alergjik është një nga manifestimet e alergjisë. Simptomat e saj kryesore janë: shortness frymëmarrje nazale, teshtitjes të shpeshta, e harlisur shkarkimi i holluar me ujë-mukoze nga hunda.

Rinitit hypertrophic ndodh kundër sfondit të zgjerimi i mukozën e hundës, fëmija vuan nga probleme të frymëmarrjes dhe rinitit kronike. Në raste të tilla, prerje kirurgjikale emëruar ind rritur. Ilaçet rinitit mund të jetë shkaktuar nga administrata kronike e barnave vasoconstrictor.

Trajtimi i rinitit në fëmijët e vegjël
Aktualisht, çdo terapi fillon me ujë të detit të ftohtë larë. Ajo pastron mukusit nga zgavrën e hundës, viruset, bakteret dhe alergeneve, moisturizes dhe zbut lëkurën, përmirëson frymëmarrjen dhe përballon hundës. Grupi i dytë i drogës - një vasoconstrictor. Megjithatë, mos harroni se ata vetëm të hequr simptomat, por nuk të kuruar sëmundje themelor. Ata nuk mund të përdorë më shumë se 3 ditë. Gjithashtu, në varësi të llojit dhe ashpërsia e ftohtë, kohëzgjatjen e përbashkët e sëmundjes dhe mosha e pacientit, mjeku mund të rekomandojë hormonal dhe sprays antibacterial hundë. Metodat efektive të trajtimeve terapi fizike: reflexology, Aromatherapy dhe ushtrime të frymëmarrjes. Reflexology përfshin përcëlluese, эlektropunkturu, akupunkturë, mykroyhloukalыvanye dhe acupressure veçantë.


Aromatherapy bazohet në përdorimin e vajrave aromatike dhe avujve tyre. Gjimnastikë respiratore eshte nje program special ushtrimi që përmirëson frymëmarrje hundës dhe furnizimin e organeve dhe indeve të oksigjenit. Për të mësuar hollësitë e një edukimit fizik që ju mund të ushtrojë mjek terapi. Aktualisht, mjekët Ent rekomandojmë përdorimin e një nebulizer aktiv - një aparat për thithje ilaçi të veçantë, krijon gjobë-pezullimin e drogës.

Folk trajtim të ftohtë
Mustardë
Kur undead rekomanduar për të vënë mustardë në pesë ose plotësoni deri në çorape leshi mustardë thatë. Është më mirë për të kryer procedurat e tilla në natën para shtrat.


Recetë qepë
Merrni 2 tbsp qepë copëtuar. Hidh 50 ml ujë të ngrohtë dhe shtoni 1/2 lugë në qull me miell misri mjaltë. Le të qëndrojë për gjysmë ore. Fut 2 pika e zgjidhjes në çdo fëmije vrimë hunde 3-4 herë në ditë. Foshnjat janë të rekomanduara pika natyrore të ftohtë - qumështin e nënës apo lëng shtrydhur fllad karrote (panxhar). Shko në parandalimin e ftohtë të përbashkët, jo vetëm në sezonin e ftohtë.