Shfaqja e sindromës Reye në fëmijët


Trajtimi i fëmijëve proces mjaft të vështirë për të dy fëmijë dhe prindërit. Për industrinë farmaceutike ofron një gamë të madhe të produkteve nga sëmundje të ndryshme. Por jo gjithmonë një e mirë farmacist rënie farmaci të cilët mund të këshillojë pikërisht ajo që ju dëshironi një fëmijë. Dhe përveç kësaj, shumë këshilla nga gjyshërit, fqinjët, miqtë, programe televizive, të cilat "ka trajtuar gjatë pilula e tyre të vegjël njëjta" vetëm ngatërrojnë prindërit papërvojë të cilët nuk janë të lidhura me mjekësinë. Nga kjo ka një bandë e sëmundjeve që lidhen me administrimin e gabuar të drogës. Një sëmundje e tillë është sindromi Reye.


Shfaqja e sindromës Reye në fëmijët është dukuri komplekse dhe e tmerrshme. Cilat janë shkaqet e shfaqjes së tij?
Kur ethe në fëmijët, dhe ata bërtasin vazhdimisht, shumë prindër mendimi i parë është atje për të dhënë fëmijën atë që pi dhimbje dhe temperatura - acid acetilsalicilik, ose siç është më gjerësisht i njohur "Aspirinë".
Se kjo drogë në kombinim me sëmundje virale mund të shkaktojnë sindromin Reye. Atje ai ka në fëmijët e moshës 12-15 vjet dhe duket se menjëherë pas marrjes pilula, dhe pas disa ditësh. Përzier, të vjella, diarre, kjo ndryshon gjendjen psikologjike të fëmijës, ai fillon të të pengohet, fjetur, të çorientuar, deri zalisur. Në fëmijët e vegjël mund të shfaqen konvulsione, frymëmarrje të shqetësuar dhe të shfaqet tensionin fontanel.

Shfaqja e këtyre simptomave duhet të lajmërojnë prindërit. Ne duhet të telefononi menjëherë një ambulancë, sepse në të ardhmen mund të kenë simptoma edhe më keq - një presje, dhe atëherë të ndaluar të marrë frymë.

Cili është shkaku i sindromi i Reye?
Atje ai është në sfondin e infeksionit viral dhe aspirina pritës. Aspirina fëmijët hyjnë në trup, duke shkaktuar dëme qelizat e mëlçisë, domethënë Mitochondria (organelet qelizore), me shkelje të funksionit të mëlçisë. Gjaku duket amoniak dhe substancave të tjera toksike që ndodhin si rezultat i faktit se të mëlçisë nuk mund të trajtojë detoxification e komponimeve që ajo merr. Në mënyrë të ngjashme, ulur sheqerit në gjak që ndodh sepse trupi nuk është në gjendje të procesit të hyjë në trupin e ushqyesve të nevojshme për komponimet përfundimtare.

Amoniaku qarkullon në gjak merr në tru, duke shkaktuar atë ënjtje shkelje, e cila shpjegon paraqitjen e simptomeve psikologjike. Përveç çrregullimeve mendore të ndodhë edhe për shkak të lezioneve nervore produkteve toksike substancave të përpunimit në mëlçi.

Trupi ka mundësi të prishen acide yndyrore në këtë nivel në rritje të tyre të gjakut. Qarkullojnë në fëmijët, ata grumbullohen në organet shkakton degjenerim yndyror.
Në literaturën shkencore Sindromi Reye quajtur encefalopati akute hepatike ose sëmundje të mëlçisë të bardhë.

Në pranim në spital, mjekët borxh fëmijës një sërë testesh që duhet të dini çdo prind për të ruajtur sigurinë e trajtimit të fëmijës.
Testi i gjakut:
- I përgjithshëm
- Në alanynamynotransamynazu (ALT) dhe aspartatamynotransferau (AST)

Ajo enzimat përfshirë në metabolizmin e aminoacideve. Me shkatërrimin e qelizave, ata hyjnë në gjak. Niveli i tyre është i vendosur për të krijuar sa goditur nga të mëlçisë.
- Në përmbajtjen bilirubin
Që bilirubin është përpunuar për komponimet përfundimtare në mëlçi, niveli i saj është e vendosur për të krijuar sëmundje të mëlçisë.

- Analiza e glukozës në gjak
- Analiza e përmbajtjes së amoniakut të gjakut
- Electroencephalography
Kryer për të përcaktuar nivelin e dëmtimit të trurit

Mund të kryer një numër të testeve që varen nga kapacitetet e klinikës, e cila regjistruar një fëmijë.
Trajtimi i sindromës Reye mund të fillojë edhe në shtëpi. Përdorimi i laxatives që përmbajnë lactulose ndihmon amoniak lidh dhe parandaluar dëmtimin e trurit.
Klinika është vënë në një pikoj e glukozës dhe elektroliteve zgjidhje për funksionet podderzhanyy. Për të reduktuar presionin e intracranial dhënë mannitol (diuretik).


Ajo duhet të mbahet vëzhgimin e vazhdueshëm të fëmijës.
Pasojat e sindromës Reye mund të jetë e frikshme, duke filluar nga mangësi mendore dhe duke përfunduar me vdekje.
Parandalimi i kësaj sëmundjeje po monitoron me kujdes përgatitjet që janë fëmijët. Jo në asnjë mënyrë nuk i japin ilaçe fëmijën tuaj që përmban acid acetilsalicilik ose salicilatet tjera (kjo është e njohur për të gjithë ne tsitramon, dhe shumë droga). Kujdes kontrolloni përbërjen e ilaçeve.

Nëse fëmija ka ethe, merrni ilaçe që përmbajnë paracetamol ose ibuprofen janë të vetmet substanca lejohen OBSH për të trajtuar ethe në fëmijët. Ka raste të rralla kur fëmijët duhet të marrin aspirinë, pastaj të përpiqet për të mbrojtur fëmijën tuaj nga mundësia e kontraktimit të një infeksion viral.
Siç Likuytesya dhe të qëndrojnë të shëndetshme!