Ndikimi mbi fëmijët dysplasia veshkave trupi në të gjitha fazat e zhvillimit të saj


Indeksi artikull

EtiologjiDysplasia thjeshtë qendroreDysplasia TotalSimple segmental dysplasiaDysplasia cistike renale


Dysplasia veshkave në fëmijë - një proces i zhvillimit jonormal i sistemit urogjenital, i shoqëruar nga një rënie në volumin e indeve të veshkave dhe mosfunksionim të gabuar zhvillimit të sistemit urinar.


Etiologji


Në thelb, shkaku i dysplasia veshkave tek fëmijët janë çrregullime gjenetike apo efekte të ndryshme negative në të fetusit në mitër. Vendosur shpesh shkaku fillestar i patologjisë dështon.


Deri më sot, dysplasia renale ndarë në të thjeshta dhe cistike.
Për lokalizimin e thjeshtë janë:zjarri;
i përhapur;
segmental.

Dysplasia thjeshtë qendrore


Dysplasia thjeshtë fokale e bën pothuajse asnjë simptom, kështu që mund të identifikojë vetëm me biopsi.
Jashtë veshkave nuk ndryshon dimensionet e tij mbeten të pandryshuara, si edhe, dhe si një sipërfaqe. Qelizat dysplasia veshkave mund të zbulohet vetëm me mikroskop në lëvore dhe yukstamedullyarnoy zonës, shumë rrallë mund të gjenden në shtresën e trurit.Dysplasia Total


Ajo është rreth 3% të të gjitha sëmundjeve të regjistruara kongjenitale të sistemit urogjenital. Macroscopically kjo patologji është pothuajse e qartë: një formë e veshkave pandryshuar, sipërfaqja është e qetë, ndonjëherë ju mund të zbulojë vatra cistike të fytit exudate.
Patologji të tilla manifestohet Sindroma urinar karakterizohet nga zhvillimi i dështimit të veshkave. Një fëmijë me këtë diagnozë ka një numër të madh të anomalive të vogla, pak prapa në zhvillimin, kryesisht fizikisht, nga moshatarët e tyre, imunitetit diagnostikuar dhe uljen e presionit të gjakut.

Në varësi të peshës së dysplasia përhapur ndarë në aplastike dhe hypoplastic.

Kjo është e rëndësishme! Dysplasia aplastike tek fëmijët lidhen me dysplasia cistike. Kjo sëmundje karakterizohet nga një reduktim kritike në madhësi dhe pothuajse jashtë funksioneve të tij. Dysplasia dypalëshe aplastike, në shumicën e rasteve, të çon në vdekje. Zhvilluar dysplasia fetusit renale të shoqëruar nga lezionet e organeve dhe sistemeve të tjera. Shumica e lezione të zakonshme të sistemit riprodhues dhe sistemin e tretjes.


Dysplasia Hypoplastic karakterizuar nga sindromi fshikëz dhe zhvillimin e hershëm të dështimit kronike të veshkave.
Morfologjikisht thotë: reduktimin e peshës totale të veshkat, sipërfaqja dolchataya dhe nuk janë gjithmonë qartë kufiri dukshme ndërmjet shtresave. Gjatë veshkave prekur material studimi ndryshime primitive mikroskopike në strukturat: një rënie në madhësinë e sythe glomeruli atrofi vaskulare dhe trashje e kapsulë.
Dysplasia klinikisht hypoplastic manifestohet mjaft herët - në 4-7 muaj. Në të sapolindur, kjo patologji manifestohet vetëm shenjat e dysplasia, një moshë më të avancuar se ata janë të bashkuar sklerotycheskoe lezione glomerular, hyalinosis, hyperplasia e arterieve dhe schytovydnopodobnыe ndryshon tubules.Simple segmental dysplasia


Ky lloj i dysplasia veshkave është shumë e rrallë në 003% të të gjitha sëmundjeve që prekin veshkat. Kjo patologji është e karakterizuar nga një rënie në madhësinë e trupit dhe numrin e piramidave, shfaqjen e grooves tërthor në segmentin e jashtme hypoplazyrovannoho sipërfaqe. I shoqëruar nga segmentale sklerozë të zhvillimit dysplasia, fibrozë, hyalinosis glomeruli, infiltrimit celular dhe atrofi të epitelit.
Tipar kryesor i patologjisë janë manifestime të hipertensionit në një moshë të re, është më shumë i zakonshëm në vajzat. Fëmijët kryesisht ankohen për dhimbje koke të shpeshta, dhimbje barku, vjellje dhe marramendje periodik.

Që nga simptomat e para klinike manifestohet sindrom dhimbje karakterizohet me dhemb dhimbje në fund të barkut. Shfaqet Polyuria relativisht të hershme dhe polydipsia, në disa raste ka shënuar një rënie të mprehtë në peshën e trupit dhe rakitizmi. Sindromi urinar ndodh kryesisht proteinuria.


Dysplasia cistike renale


Multykystoznaya karakterizuar nga një rritje të mprehtë në madhësinë e veshkave nga një numër i madh i cysts, ndër të cilat pothuajse nuk ka parenchyma. Patologji të tilla manifeston dhimbje e shurdhër në bark dhe zhvillimin e hipertensionit. Dëmi dypalëshe veshkave që çon në vdekje, e njëanshme - për të mposhtur organet e tjera dhe sistemet e trupit.

Dysplasia renale palce është karakterizuar nga një rënie në ruajtjen e organeve dhe lobulation embrionale. Mikroskopik zbuloi një numër të madh të glomeruli, përhapjen e indeve lidhës dhe infiltrimi. Shpesh gjatë hollimin diagnostik shënuar e lëvore, zgjerimin e trurit shkak të prezencës së cysts me një diametër më të madh se 1 cm -15,Klinikisht sëmundja manifestohet në mes të moshës 3 deri në 6 vjet, shpesh shfaqet "symptokomleks Fanconi" - është polyuria, trupi i ulët klasën ethe, vonesë në zhvillim, të vjella të shpeshta, acidosis, anemi, uremia dhe polydipsia.

Multylokulyarnaya dysplasia - një dysplasia fokale cistike, e cila është e lokalizuar shpesh në një nga polet e veshkave dhe ka formën e cysts multi ndarë nga ndarëse brenda dhe të ndara nga kapsulë të shëndetshme të indeve.
Klinikisht vuri në dukje pamjen e dhimbje në bark dhe të ulët mbrapa, dhe sindromet e lidhur me sistemin e tretjes. Kjo është për shkak të faktit se në rritje në madhësi veshka mund të compress organet përreth.
Dysplasia cortical është e ashtuquajtura "mykrokystoz veshkave", e cila karakterizohet nga glomerular vogla dhe cysts tuba mm under3 diametër. Trupi me këtë sëmundje nuk do të ndryshojë formën e saj origjinale dhe strukturën. Dysplasia cortical shoqëruar zhvillimin e hershëm të dështimit të veshkave.

Trajtimi i dysplasia veshkave në fëmijë është për qëllim kryesisht në eliminimin e simptomave të dështimit kronik dhe gjendja e keqe e përgjithshme. Në raste të rralla, mbart një transplantim të organeve.