Dhimbje koke në fëmijët e vegjël


Dhimbje koke në fëmijët e vegjël - simptomë më e zakonshme. Dhe kur është fjala për fëmijët tanë, ajo është perceptuar si diçka e jashtëzakonshme. Mjekët besojnë se ky është një gabim, i rrënjosur nga fakti se deri në një moshë të caktuar fëmijët nuk janë vetëm në gjendje për të përcaktuar se ajo dhemb kokën e tyre. Dhe për këtë arsye të ankohen për atë shumë nuk mund.
Fëmijët shumë të rinj të reagojnë në dhimbje koke ankthi, mungesa e oreksit, pagjumësia dhe një britmë të mprehtë. Fëmijët më të rritur mund të jetë letargjike apo, overexcited. Ata shpesh përpiqen të shtrihem dhe të fle, dhe në një kohë kur normalisht janë aktive dhe të fuqishme. Shkaku më i zakonshëm i dhimbje koke tek fëmijët - ftohjet virale. Ata e njohin thjeshtë: ethe, dobësi, sytë e përlotur dhe simptoma të tjera të ftohtë të përbashkët nuk do të ngatërruar këtë kusht me asgjë. Dhimbje koke ndodh kur sinusit, sinusit dhe inflamacionet tjera vesh-hundë-fyt. Dhe kjo mund të shoqërohet me sëmundje apo me shpërthim dhëmbëve. Kur Ent patologji dhimbje koke intensifikuar në gjysmën e dytë të natës dhe në mëngjes, dhe gjatë ditës zbehur. "Dhëmb" është dhimbje koke e shurdhër karakter të ndryshëm, një intensitet të butë, këmbëngulje dhe shpesh subfebrile.Lodh
Një tjetër shkak i zakonshëm i dhimbje koke fëmijërisë - tendosje fizike dhe emocionale. Kjo dhimbje ndodh menjëherë pas tensioni apo stresi, dhe të pakëndshme për kushtet e fëmijës (zhurma, zagushi, lagështia e lartë, dhe kështu me radhë. D.) dhe të përqendruar, zakonisht në ballin. Ajo shtyn, të ngrirë dhe zakonisht shkon disa orë. Nëse simptomet ndodhin shpesh, dhimbje mund të bëhet kronike.

Sytë e lodhur
Në mënyrë të ngjashme dhimbje manifestuar shkaktuara nga mbingarkimi vizuale. Nga kjo duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë, pasi shpesh mund të jetë simptomë e parë e vizion të paqartë (miopi, astigmatizëm). Kjo dhimbje ndodh pas shikimin zgjatur TV, video games, lexim dhe shkrim. Gjithashtu ajo mund skuqje bardhët e syve, qepallat skuqje, kruajtje dhe thatësi në sytë.


Presioni intracranial
Dhimbje koke mund të bisedoni rreth presionit intracranial. Shpesh, kjo është e qartë tashmë në vitin e parë të jetës. Këta fëmijë nuk pranojnë të ushqyerit dhe të ujit, ata kanë vërejtur të vjella të shpeshta, strabismus dhe fontanelles fryrje. Fëmijët më të rritur ankohen për dhimbje koke shpërndarë ose dhimbje në shpinë, përforcuar pas gjumit, ata ndryshojnë në rritje nervozizëm, vonuar mendor, ata janë konfiskimet dhe koordinimi i dobët i lëvizjeve.


Arsyet e rrezikshme
Me shkaqet më e rrezikshme e dhimbje koke mitur mund të identifikohet tronditje të trurit, meningjitit dhe trurit tumoreve. Për të shkundur karakterizohet nga dhimbje koke akute menjëherë pas lëndimit, humbja e vetëdijes, të vjella. Edhe në qoftë se këto simptomet vazhdojnë, një çift i gjendjes ditë mund të përkeqësohet, kështu që me një traumë të fortë rekomandohet të paktën duket ne qëndrojmë dhe të X-ray e kafkës. Mëso meningjiti mund të arching rritje dhimbje koke që i jep qafës, muskujt e tensionit mbrapa, ethe dhe një skuqje të lëkurës të vogla të kuqe dot. Si tumor është për fat të mirë në fëmijët është një fenomen shumë i rrallë. Ajo manifestohet me dhimbje në qafë të gjatë, veçanërisht të fortë pas fjetur, të përzier, të vjella, dobësi të muskujve, letargji dhe fëmijë progresiv indiferencë. Tomography llogaritur saktë dhe shpejt të diagnostikuar sëmundjen dhe, për këtë arsye, për të filluar trajtimin. Gjëja kryesore - koha për të parë një specialist.


Jo pak ndër shkaqet e dhimbje koke në fëmijët e vegjël është migrenë. Kjo zakonisht "debutues", pas 7 vitesh dhe të motivuar mbingarkesë rënduar, plagosje kokë apo kequshqyerja (duke ngrën tepër, uria apo të hahet "stimuluesve" të tilla si çokollatë, kafe). Migrenë manifestuar në fëmijët e vegjël dhimbje të forta në hollin, të shoqëruar nga nervozizmi, marramendje, nauze dhe vjellje.