Infeksionet akute të zorrëve fëmijët e vegjël


Foto klinik i infeksioneve akute bakteriale të zorrëve në varësi përhapjen e lezioneve të traktit gastrointestinal. Në varësi të përhapjes së lezioneve infeksionet gastrointestinale bakteriale akute të zorrëve janë të ndarë në të lokalizuara dhe të përgjithësuar. Le të flasim për infeksion akut të zorrëve të fëmijëve të vegjël.
Format e lokalizuara të karakterizuara nga fakti se humbja nuk shkojnë përtej traktin gastrointestinal dhe mund të ndodhë në nivel lokal në nivele të ndryshme. Këto forma janë gastrit, enterit, kolit, plagë të kombinuar. Gastrit - lezione të stomakut, shoqërohet me dhimbje dhe ndjenja e shurdhim në rajon epigastrike, nauze dhe të vjella të përsëritura kundër një sfond të etheve të moderuar dhe dehje. Ndoshta hollimit afatshkurtër i stol me një erë faull. Gastrit është manifestimi kryesor i helmimit me ushqim. Gastrit studim scatological zbulon një numër të madh të indeve lidhës, fije të vrazhdë dhe fibrave muskulore pandryshuara ndër-yscherchennыh.Enterit - humbja e zorrë e vogël, e manifestuar klinikisht nga një kombinim i dhimbje barku, fryrje, diarre. Dhimbja mund të jetë edhe lokalizuara dhe nelokalyzovannыm. Dhimbja është konstante dhe e përsëritur në mënyrë periodike, kjo mund të ndodhë myyazytsilno ose të zbulohen vetëm nga prekje të barkut. Lëngshme Stol, të bollshme, i holluar me ujë (shpesh të shkumëzuar), me praninë e ushqimit nuk tretet, të verdhë apo ngjyrë të verdhë-gjelbër me një erë të athët dhe një sasi të vogël të mukusit të qartë (gunga apo thekon). Ekzaminim mikroskopik zbulon enterit me leukociteve fekal, qelizat epiteliale, fibrave muskulore, niseshte misri, të vendosura si jashtëmartesore brendaqelizore. Gjithashtu gjeti një sasi të madhe të soaps yndyrore acid (kripërat e acideve yndyrore), proteina të tretshme.


Kolit - një inflamacion i zorrës së trashë. Humbjen shoqëruar me dhimbje përgjatë zorrë të mëdha, karrige të vogla të lëngshme fekal me papastërtitë patologjike. Dhimbja lind spontanisht dhe është vetëm prekje e barkut; ajo mund të jetë e përhershme ose periodik. Stol me kolit kanë një erë të pakëndshme dhe papastërtitë patologjike: zhul baltë, mukusit të përzier me të gjelbër, qelb, gjak. Kur studim scatological zbulojë një numër të madh yndyrë patrazuar, brendaqelizore microflora niseshte yodofylnuyu, leukociteve, eritrociteve. Enterocolitis - shkatërrimin e njëkohshme e zorrëve të vogla dhe të mëdha. Klinikisht kjo formë e infeksionit duket stools shpesh lëngshme fekal përzier me mukozë baltë, e gjelbër ndonjëherë të errët (Kryetari i "ujë baltë"), dhe gjak. Kur studimi scatological gjetur celulozë pamenduar, kokrra niseshte, florën yodofylnaya.


Gastroenterocolitis - lezione të vendosura më poshtë stomakut dhe traktin gastrointestinal. Gastroenterocolitis karakterizuar nga dehje, të vjella të përsëritura, dhimbje barku dhe simptoma të tjera enterocolitis. Akute Gastroenterocolitis më shpesh në infeksionet streptokoksike, salmonellosis. Skajor kolit - një sindrom klinik që manifestohet me dhimbje në rajonin e majtë çapokor, vrull syhyazykadnoyi zorrë, ngjarjet sfynkteryta, karakteri specifik i stol. Kur studimi scatological zbuloi një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut, mukusit.


Diagnoza e ditës në varësi të asaj departament apo departamenteve git përfshirë në procesin patologjike. Format e pergjithshme e infeksioneve akute bakteriale të zorrëve janë të ndarë në tifopodobnye (ndodhin me baktereminë) dhe septike (me qelizat septykopyemycheskymy). Tifopodobnye formon karakteristikë e salmonellozave, tifos dhe paratifoide. Forma septike përgjithësuar mund dizenteri Grigoriev-Shiga, kampylobakteryoze, infeksionet e zorrëve të shkaktuara nga mikroorganizmat oportune, dhe shpesh në fëmijët e vegjël me modifikimin e faktorëve të rrezikut.


Foto klinik i infeksioneve akute bakteriale të zorrëve në varësi të etiologjisë. Shyhellezы. Shyhyllezы apo dizenteri bakterial - infeksionet me mekanizëm të njeriut fekal-orale të infeksionit, zhvillimin e diarre invazive shkaktuar nga bakteret e gjini Shigella dhe janë karakterizuar nga një sindrom i kolit skajor dhe neyrotoksykozu mundshme të zhvillimit dhe shkelje të hemodinamikën. Periudha e inkubacionit varion nga disa orë në 7 ditë. Periudha fillestare është e karakterizuar nga prodrome shkurtër si dobësi, rraskapitje, humbje të oreksit.

Në fëmijët e vegjël më të vjetër se 1 vit gjatë kulmin e të ardhurave sëmundje në dy variante klinike: kolytycheskom dhe hastroenterokoliticheskom.

Një tjetër opsion - hastroэnterokolytycheskyy - ndodh më shpesh në të moderuar dhe të rëndë fillon me dehje të rënda, të vjella të përsëritura. Ajo mund të zhvillohet ITSH. Më vonë ka shenja eksykozu I dhe II shkallë. Mosfunksionim zorrëve ndodh disa orë të fillimit. Stol enteritnogo parë; fundi i 1 - fillim 2 ditë ekziston një sindrom i kolit skajor. Stol vëllimi ulje, ata kanë një papastërti patologjike (gëlbazë, shpesh e gjakut).


Për grupin shyhylleza në fëmijë të vegjël mbi 1 paralelizëm vit simptomat karakteristike të dehje dhe lokale simptoma: vjella zakonisht ndodh brenda 1 dite, rrit temperaturën e trupit, është mbajtur jo më shumë se 1-2 ditë, çrregullim stol vërejtur rreth 1 javë, gjakderdhje nga feces - 1-3 ditë. Kur procesi lokale Flexner shyhylleze dhe simptoma më e theksuar vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore.