Gastrit në fëmijët


Gastrit në fëmijë - është një reagim inflamator të mukozës stomakut. Shkaqet e gastritit në fëmijë janë mjaft të ndryshme. Këto përfshijnë dështimin e dietë, dietë prevalencë të mprehta të vështirë për trupin e fëmijës, ushqim. Abuzimi ëmbëltore industriale, ëmbëlsirat, biskota, çamçakëz. Provokojnë mosfunksionim stomakut mund të jetë overeating. Shkencërisht provuar natyrën infektive të gastrit, agjenti është Helicobacter pylori (Helicobacter), që fëmija teorikisht mund të jenë të infektuar nga prindërit gastrit. Megjithatë, ky fakt nuk është provuar plotësisht. Bakteret dhe shfaqin një barkun krejtësisht të shëndetshme. Vetëm rastësi e disa faktorëve pafavorshme të zhvillimit të sëmundjes. Shkaku mund të jetë një predispozitë gjenetike për sëmundje. Gjithashtu, një fëmijë mund të fillojë gastritit stresin. Disa medikamente hormonale dhe steroidal anti-inflamator, irrituese Mukoza stomakut, administrimi kronik mund të çojë në sëmundje. Inflamacion i stomakut është rezultat i pothuajse të gjitha llojet e helmimit.
Simptomet e gastrit një fëmijë


· Simptomat kryesore të vërejtura në gastrit akut në një fëmijë është një dhimbje në bark e sipërme, të përzier, urth, vjellje, ethe të jetë e mundur, dobësi, mungesa e oreksit.
· Që nga dhimbja zakonisht është e rënduar pasi të hahet, fëmija mund të refuzojë për të ngrënë për shkak të frikës. Fëmija bëhet i fjetur, i zbehtë, gjuha e tij të veshura me lulëzim të bardhë. Simptomat janë shumë të ngjashme me këto mund të jenë shenjat e para të apendiksit akute, dhe disa sëmundje infektive. Prandaj është e rëndësishme për të treguar mjekun e fëmijës në vend se duke u përpjekur për të identifikuar diagnozën dhe trajtoni veten.Trajtimi i gastritit në fëmijët


Në fazën e parë të trajtimit, të përpiqen për të hequr shkakun, nëse helmimi, stomaku është e larë me bollëk. Detyrueshme emëruar një dietë të rreptë, të ushqyerit rekomandoi ziera, ushqim me avull në pureed akute faza. Forbidden skuqur, yndyrore, ushqime pikante të freskëta fruta (të papërpunuara) dhe perimet. Si shërim gradualisht zgjeruar dietë. Për trajtim aplikuar enveloping përgatitjeve, gels dhe pezullime që mbrojnë mukozën nga acarim.
Gastrit akut te fëmijët trajtohen me sukses pa lënë pasojat e ashpërsisë varion tij, duroi çdo njëri prej nesh. Por jo-pajtueshmërisë me rekomandimet e mjekut, dietë të lënë pas dore, sëmundja mund të marrë një formë kronike, e cila do të vendosë kufizime për jetën. Komplikime Gjithashtu mundshme të pakëndshme, ulçerë stomakut, të cilat mjekët japonezë besojnë kusht precancerous. Megjithatë ai kishte shqetësime fëmijë, por kur ata bëhen të rritur. Prandaj, detyra kryesore e prindërve për të lënë fëmijën në moshën e rritur të shëndetshëm.

Metodat e parandalimit të gastrit në fëmijë:
1. Mbani në stomak nga një moshë të re. Një nënë e mirë e mbron fëmijën e saj nga stresi i panevojshëm, praktikisht nga lindja mëson atij dietë e duhur. Ushqimi për të zgjedh në bazë të moshës, monitoron freskinë e produkteve.
2. Si pjekuria mëson fëmijën për të ngrënë ngadalë, mos të flasim, nuk lexojnë, ndërsa të hahet. Ne e dimë se përçapje të plotë jo vetëm që kursen barkun e ngarkesave të tepërta, por do të parandaluar overeating. Vërtetuar se mbushje ushqim ndodh brenda 20 minutash.

3. Mundohuni të mos për të ushqyer fëmijën e ushqimit në rrugë, për të shmangur përdorimin e shpeshtë të përgatitjeve industriale. Mos i detyroni fëmijën për të ngrënë me forcë.
4. Përdorimi i Kufizimi i kimikateve të familjes për të larë enët, kujdes larë enët, nëse familja është duke vuajtur nga gastrit ose Ulçera obdavayte ujë të vluar larë enët, edhe forks dhe lugë. Është më mirë nëse fëmija do të ketë edhe pjatat e tij.
5. Ndiqni rutinën e përditshme të fëmijës tuaj, ajo duhet të rritet në një atmosferë të ngrohtë dhe miqësore.
Kurrë nuk do të le ilaçet fëmijës tuaj (tableta, kapsula) pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj. Në mjekësi njohur rastin e ulcerat gastrike në një fëmijë pesë muaj nga mosha, të cilët kanë dhënë temperaturën e një tabletë të aspirina.

Kujdesuni për fëmijën tuaj, le të rriten të shëndetshëm dhe të lumtur.