Trashje fëmijë dhe dietë për fëmijët me trashje


Çfarë prindërit nuk ëndërrojnë për atë që fëmija i tyre u rrit fortë dhe të shëndetshme. Për ta bërë këtë, ushtruar të gjitha përpjekjet. Si rëndësinë e të ushqyerit me shëndetin është shumë e lartë, ajo është një llogari të veçantë për faktin se fëmija ka qenë gjithmonë i uritur. Por si kjo brengë është e drejtë dhe çfarë mund të ndodhë kur dashuria e tepruar e gazrave dhe dëshira e vazhdueshme për të kënaqur atë ushqim - trashje fëmijërinë dhe dietë për fëmijët me trashje.
Madje edhe duke e ditur në lidhje me ndikimin negativ të hahet i sëmurë, prindërit shpesh nuk mund vidyazykaty fëmijët e tyre në ëmbëlsirat e ndryshme, sodas, pasta dhe të tjera gastronomike "gëzim". Fëmija mund të kuptojnë - shumë nicer për të ngrënë çokollatë, uplitaty promovuar ushqime të shpejta dhe të pini Coke, krahasuar me qull, qofte steamed dhe pure perimesh.Shkaqet e trashje fëmijëri
Sigurisht, trashje mund të çojë jo vetëm për dietë të varfër, dhe për këtë arsye është e rëndësishme për të kuptuar burimin e devijimeve të tilla dhe trajtimit të hershëm. Pediatër dhe nutritionists quajnë disa shkaqet kryesore të trashje fëmijërisë:
- tregohet në kushtet e sëmundjeve të shoqëruara me shkeljes e sistemit nervor qendror;
- mund të rezultojë nga trauma e lindjes pas lëndim në kokë, tronditje;
- në kundërshtim me sistemin endokrin;
- duke rezultuar transferuar disa sëmundjeve infektive - fruth i keq, kollës së mirë, fruthi, gripit dhe disa të tjerë;

- me sëmundje të rënda të veshkave gjëndra, duke përfshirë edukimin e keqdashje, kur gjaku vjen hormoneve që nxisin depozitat yndyrë në indet në rritje;
- pubertetit dhe fillimin e adoleshencës, për shkak të ndryshimeve që ndodhin në disa zona të trurit.

Shkalla e trashje në fëmijët
Dietat e përzgjedhjes për fëmijët e trashë në masë të madhe varet nga grup peshë të tepërt. Kjo shkallë përcaktohet nga llogaritje, krahasuar peshën e një fëmije të moshës së tij dhe parametrave fiziologjike. Nuk janë mesataret tryezë të gatshëm. Për shembull, për fëmijët nën 2 vjet janë normë në indeks 12-13 kg; 3 vjet - 13-155 kg Në moshën 4 vjet fëmija e vjetër mund të peshojnë 15 deri në 16 kg. Në 5 vitet e pesha e vjetër është rritur në 19 kg, dhe 6 - në 22 kg. Në të gjithë këtë, ne nuk duhet të harrojmë se ajo mesataret që mund të ndryshojnë pak në një drejtim apo në një tjetër dhe të mos tregojnë refuzimin.


Nëse pesha e fëmijës tejkalon normën brenda 15-25%, atëherë diagnoza e shkallën I të trashje. Në fazën II rritet indeksi, dhe është 25-55%, shkalla III - 50-100%, më shumë se çdo gjë - kjo është shkalla IV e trashje.
Në fazën fillestare të ushqimit nuk është rreptësisht i kufizuar, por duhet të sigurojnë se fëmija nuk do të pereyidav.
Në shkallën e II e trashje duhet të reduktohet në produktet dietë kalori. Reduktuar konsumin e yndyrë dhe karbohidrate.
III dhe IV shkalla e trashje kërkon trajtim dhe respektimin e një dietë të ngurtë.


Ushqimi për fëmijët me trashje
Para se të vendosni veten në një dietë fëmijën, për të gjetur arsyet për të cilat është vendosur mbipeshë dhe lidhur trajtim me mjekun tuaj. Mbani në mend se trupi i fëmijës është në rritje dhe ajo ka nevojë për materiale për strukturën e eshtrave dhe indeve. Dietë i fëmijës duhet të jetë i pranishëm ushqime të pasura me proteina. Menuja e përditshme përfshijnë mish pa dhjamë, peshku dhe vezët. Sigurohuni që fëmija ngrënë kos, djathë të ulët yndyrë dhe qumësht. Absolutisht refuzojnë qumësht i thartuar, krem ​​kosi ose djathë nuk është e nevojshme, por përdorimi i tyre nuk duhet të jetë i shpeshtë dhe në sasi të vogla.


Fëmijët me trashje nuk lejojnë përdorimin e yndyrave hydrogenated dhe i fortë, të tilla si margarinë, deleje, mish lope apo derri yndyrë. Ata janë të dobët të tretet dhe kanë tendencë për të grumbulluar në formën e yndyrë.
Dhëmb i ëmbël do të kenë të shtrënguar, sepse është e nevojshme për të kufizuar konsumin e ëmbëltore dhe furrë produkteve, ëmbëlsirat dhe ushqimet e drithërave. Hamburgerë miellit dhe rrotullon bukë janë zëvendësuar me miell gruri. Preferencë është kosi-ëmbël fruta dhe perime: kungull i njomë, tranguj, pumpkins, domate, karrota, asparagus, zarzavate me gjethe. Patate takon ushqime niseshte, kështu që nuk duhet të abuzohet. Merrni shënim fruta të thata, e cila përmban një sasi të madhe të pektin dhe fibra që kontribuojnë në normalizimin e zorrë, kanë diuretik përfshirë në nxjerrje e lëngjeve të tepërta.


Për të reduktuar oreksin, për të përjashtuar nga dietë e erëza dhe seasonings, mish dhe turshi. Më shumë se të ziera, steamed në furrë ose steamed. Çdo ditë një fëmijë duhet të hani sallatë të freskët ose perime i gatuar. Plotësoni këtë sallatë duhet Kos me zarzavate copëtuar ose një sasi të vogël të vajit vegjetal.
Në enët e para perimet duhet të dominojnë. Mish ose supë peshku duhet të jetë jo më shumë se 2 herë në javë dhe uyazyka se ata nuk do të yndyrshëm. Si enët e mishit mund kaldaja japin burgers, qofte ose bytochky. Në enët anësore të pure patatesh ose makarona duhet të harrojmë. Përgatitja sallatë me lloje të ndryshme të lakër, trangujve dhe kungull i njomë të rinj. Hikërror dhe mel qull mund t'i japë fëmijës jo më shumë se 1-2 herë në javë, por nga bollgur mirë vidyazykatysya gjithë.

Krunde gruri është e pasur në fibra dietetike, të cilat jo vetëm që përmirëson lëvizshmëri zorrëve, por gjithashtu ofron një ndjenjë e plotësi. Nëse është e mundur, shtoni ato në ushqim (supave, casseroles, bytochky).

Ushqimi për fëmijët me trashje përfshin jo vetëm kufijtë në ushqime të caktuara, por edhe të respektojnë dietë e duhur. Ne duhet të zhvillojmë zakonin e një fëmije për të ngrënë shpesh (5-6 herë në ditë), por në pjesë të vogla. Ajo është e mirë në qoftë se ushqimi do të jetë orë rreptësisht të kufizuara. Kjo ndihmon ushqim më të mirë tretur, dhe për këtë arsye ajo është më pak të ngjarë të shkëputet në formën e yndyrë.